» Poradna » Ostatní

Datové projektory

Kupuju datový projektor. Prý mám koupit HP. Nejvetsí ¨servisní sít a nejvetsí podíl na trhu. Ceny mají zajímavé.Chci se zeptat obecne: bude mi 1500ANSI lumenů stacit na prezentace ve svetlé místnosti?a co rozlisení 800x600 nebo radsi investovat o trochu(desetitisíců víc) a brát 1024x768?Vím ze zajímavá je technologie DLP a ne uz tak LCD z důvodu barevné stálosti.  máte nekdo zkusenosti?Pro úplnost dodávám ze HP 6110 má 1500lumenů, a 800x600 rozlišení. DLP technology za 49900,- bez DPH,  a HP 6120 2000 lumenů, 1024x768, DLP za 68990,-bez DPH. Nemám s projektory zádnou zkusenost. Takze plííz...

Odpovědi na otázku

Ja mam velmi dobre zkusenosti z Toshibama. Mame 780ku, ma 2000 ANSI lumenu a je to tak akorat, niz bych asi nesel    Ale mene jsem take nevidel treba tech 1500 bude stacit. Byt tebou, tak si to vyzkousim.

mas DLP nebo LCD technologii? ted jsem mluvil s jedním prodejcem a ten rikal ze dlp dela nejakou neplechu, ze se tam jeví nejaké barevné fleky. Ale jen cilivejsim lidem.

Ta Toshiba TLP-780 ma LCD technologii, rozliseni XGA, kontrast 400:1.Jsme s ni moc spokojeni, ma spoustu vychytavek (PIP - zobrazeni vstupu kompozitniho videa v malem okenku pri zobrazovani z vystupu na monitor, laser. ukazovatko v dalkovem ovladaci, spousta bundlovanych kabliku,...).(Toshiba mi tohle mela zaplatit jako dobrou reklamu)

potrebujes hlavne svitivost, pod tech 1500 lumenu bych nesel

Ta máš hoooodně pomalý připojení na internet. Odpovídat na dotaz po 7 let starý

Jak velký má být výsledný obraz a co bude předmětem prezentací ? Pokud složité a náročné grafické a textové prvky, tak XGA je opravdu minimum. 2000 ANSI je taky naprosté minimum. Já se spokojil až s 3000 ANSI při ůhlopříčce 3m, a to proto, aby byla bílá opravdu bílá a ne bledá.

Ve světlé místnosti bude obraz mizerný u každého projrktoru

Dost pochybuju, že má HP největší podíl na trhu s projektory. Ten má EPSON. Zatím jsem se s žádným projektorem HP kromě výstav nesetkal.
DLP technologie (do 100000,-) je vhodná pouze pro statické prezentace. Dynamické nezvládá z důvodu postupného skládání barev každého snímku. Např. při hokeji nejen není vidět puk, ale občas se rozmažou i hráči, stačí rychlý pohyb. Výhodou je velký kontrast, který v praxi nepoužijeme. Další nevýhodou je, že při promítání filmů máme k dispozici jenom 1/4 jasu, takže všechny filmy jsou temné. Lampa má vysokou teplotu, takže větrák musí víc chladit a při provozu je hlučnější. Po ukončení prezentace se musí několik minut čekat na ochlazení, než je možno projektor odpojit.
Velmi nepříjemné pro diváky v předních řadách je neustálé mihotání způsobené jemným chvěním zrcátek na čipu.
Projektory nad 100000,- používají jiný systém DLP a tam se stírá rozdíl mezi DLP a 3LCD.
3LCD technologie firmy EPSON má výhodu možnosti zobrazení rychlých dějů, menších jasových rozdílů mezi statickým a dynamickým obrazem. Nové projektory jsou ochlazené prakticky okamžitě po vypnutí.
Velký kontrast nelze v praxi použít, protože na normálně osvětlené místnosti nedokážeme vytvořit větší kontrast, než 70. To je rozdíl mezi neosvětleným plátnem a naplno osvětleným.
Rozlišení 800x600 mají jenom levné domácí projektory určené pro promítání televize nebo filmů v avi apod. Na normální použití je třeba rozlišení minimálně 1024x768 nebo některý z odpovídajících wide formátů.
Minimální jas pro promítání v učebnách je 2200 ANSI lumenů. Jasu ubývá s druhou mocninou vzdálenosti, na dvojnásobnou vzdálenost čtvrtina jasu, podle toho je třeba promyslet velikost plátna. Obvykle 2m stačí.
Je třeba si promyslet, jestli má jít o stabilní instalaci, nebo o přenosný projektor. V popisu projektoru je to vždy uvedeno.
Typický školní projektor je EPSON EB-X8 nebo EP-X7.
Doporučuji zkontrolovat udávanou životnost lampy a záruku na ni. Její cena je klidně 3/4 nového projektoru.

osobne doporucujem 3LCD technologiu epsonu . Obraz je ostrejsi oproti DLP . idealne na prezentacie . Epson je urcite dobra volba kedze maju dlhorocne skusenosti s projekciou .

Souhlas. EPSON je tvůrcem 3LCD technologie. Všichni ostatní výrobci ji nakupují od nich.

Jestli tenkrát ten projektor koupil,nejspíš už je ve šrotu.V tý době nebyly ani sběrný dvory...