» Poradna » Web a internet

Data z routeru

Dobrý den,mám takový problém. Já a moje rodina jsme byli obviněni z toho, že jsme údajně ilegálně stáhli a rošířili film Marťan, nebo jeho části, mezi lidi. Háček je v tom, že to nikdo z náš neudělal.Takže jsme napsali právníkovi a je pravědopobné, že to je nějaká ženská, která takhle neprávem obviňuje lidi a tahá tak z nich peníze (my máme zaplatit 915€). Slyšel jsem, že router jakoby uchovává jakási data, kdy co kdo stáhnul nebo tak a já ty data potřebuji nějak vytáhnout a poslat to tomu právníkovi, aby se prokázalo, že s tím opravdu nemáme nic společného. Zkoušel hledat na internetu, ovšem bez úspěchu.Prosím poraďte...Děkuji předem za odpovědi

Odpovědi na otázku

Ty seš v Německu, co? Ano, tam takové "radovánky" maj.Já bych to ignoroval. Dokázat soudně, že někdo něco reálně stáhnul, je složité. Většina těchto pokusů spočívá v tom, že se dělá bububu a lidi vyměknou a radši zaplatí.

Problém je, že v Německu tě k soudu opravdu dají a i kdybys to vyhrál, tak za právníky zaplatíš pravděpodobně více, než je pokuta, která se dá usmlouvat - tři mí známí nakonec zaplatili zhruba polovinu.Samozřejmě se naskýtá otázka, jestli je tazatel v Německu (má německou IP-adresu) a druhá, jestli to je opravdu mail od příslušného tamního ochranného svazu autorského. Pokud je tazatel z CZ, jedná se o podvod.P.S.: opravdu si nikdo nestáhl ten film přes torrent? Není na vás připojený třeba soused?

Torrent tady nikdo nepoužívá a jsme češi, kteří bydlí v Německu. Za právníka zaplatíme polovinu ...

Poslal bych je s gustem do pr... Řekl bych, že se router nějak podělal a několik dní běžel nešifrovanej a že se poblíž vochomejtal nějakej divnej hejsek. A ten to musel dozajista stáhnout, ha..zl jeden.Odsoudit tě nemohou, protože kdyby kdyby ano, tak by to bylo asi tak něco podobnýho, jako kdyby tě odsoudili za vraždu a to jen kvůli tomu, že jsi před domem ztratil nůž s tvým monogramem, někdo ho sebral a pak s ním někoho ve městě pobodal. Ztrácet nože, jimiž lze vraždit, je sice politováníhodné - ale není a nemůže to být trestné.

A nepřipadá vám divné, že ti žalující šli rádi s žalovanými "na dohodu za polovinu"? Kdyby si byli jisti 100% úspěchem, tak by logicky nikdy na něco takového nepřistoupili.Tím neříkám, že je to bezrizikové, je odpálkovat s výmluvami a poslat do ř*ti. Uděláte to poprvé - nic, uděláte to po druhé - nic, uděláte to potřetí - a už přijdou rovnou s povolením od soudu k domovní prohlídce (jelikož soud přihlédne k okolnostem v historii) a ten film vám na PC nakonec objeví.

Ten právník si účtuje polovinu.

Kontaktovat právníka bylo dobré, nicméně asi jste nekontaktoval toho správného, protože váš router rozhodně nic neuchovává. Nemá kde.Provozní a lokalizační údaje uchovává ISP, a ten je policii předá hned, jak si o ně požádá. Pokud je mi známo, neexistuje legální způsob, jak byste je mohl dostat sám.Nechte to na dom právníkovi (jestli tu věříte), a dál se o to nestarejte. Bude to nějaká kravina.

Právník nám s těmi daty neříkal nic, akorát to rodiče někde slyšeli. Právník má jinak dobré hodnocení a pomohl již spostě lidem s podobným problémem.

Stačí, pokud používáš torrent a jestli ten film byl ve složce, kterou má torrent nastavenou jako veřejnou. Pak jsi ten film opravdu šířil.Za stáhnutí filmu a jeho soukromé použití v ČR postih zatím nehrozí. Ale s torrentem už film sdílíš.

Nemáš pravdu, torrent klient nefunguje jako edonkey/emule nebo direct connect které publikovaly nastavený adresář. Torrent klient sdílí data která (už) stáhnl z internetu, pokud není nastavený limit uploadu na nulu, dokud uživatel torrent nezastaví ručně nebo nastavením pravidel pro seed, nebo neodebere torrent i z klienta.

No neviem ako u vás v ČR/Nemecku, ale u nás ešte stále platí prezumpcia neviny. Tzn. najskôr mi musia relevantne dokázať že som to urobil a nie že ma niekto obviní a ja musím hľadať dôkazy a dokazovať že som to neurobil. Takže by som počkal a zoznámil sa najskôr s dôkazmi proti mne.

To rozhodně, ale oni povětšinou ty důkazy mají. V německu opravdu stačí nainstalovat si torrentového klienta, začít stahovat jediný film a v ten okamžik ho torrent začíná rovnou i sdílet a prásk, máš problém...

Ja mam torenta nastaveneho na plny download ale upload mam 0kbit. Takze nic nesdilim, a ikdyby torenta mam jen a jen na legalni stahovani. Obrazy linuxu apod.

Může být, ale koho napadne nastavit upload na "0" :) Navíc mám pocit, že v některých klientech to ani nejde, tusím jsem to kdysi řešil externě firewallem.

jj v nekterych klientech je pomerove Down/Up. ja pouzivam transmission na linuxovem serveriku a klient je vlastne odkudkoli, jak prez web, nebo v androidu anebo win. Vse na jednom. Navic tam je primo javascript v tom Web rozhrani a inicko (json) se da primo editovat.

Jděte se podívat někdy tam u vás k soudu. Ani u vás už presumpce neviny neplatí.

V běžném routeru žádné takové podrobné údaje nenajdeš, to je bez šance. Nicméně můžeš s naprostou jistotou tvrdit, že ty, ani nikdo jiný v rodině, včetně případných návštěv, kterým byl doma umožněno připojit se k internetu, nemohl mít ani dočasně v počítači nebo i mobilu nainstalovaného torrent klienta??? A pozor, odpověď "ne" u dětí reálně vůbec NE znamenat nemusí ;) Pokud to nemůžeš 100% zaručit, tak raději sklop hlavu a nech si v klidu předvést důkazy, které proti tobě mají, než to začneš hrotit přes právníka. V německu to tak totiž funguje, připojíš klienta a pak ti rovnou dojde dopis s pokutou. Když si nasypeš popel na hlavu a chováš se slušně, většinou ukecáš menší pokutu. Pokud se budeš handrkovat, tak vyhodíš spoustu peněz za právníka a stejně nic neuhádáš. Předpokládám samozřejmě, že máš aspoň nějak potvrzené, že se nejedná o nějaký primitivní podvod, že prostě někdo rozesílá dopisy a čeká, kdo se chytí :)

Vaše právní rady jsou úplně mimo. Zkuste se vyhnout oblastem, o kterých nic nevíte, a neradit tam.

Sorry, přehlédl jsem, že se jedná o Německo.

Dnes může mít veřejnou IP adresu jen magor.Právě z těchto důvodů jsem ji zrušil:1) veřejná IP stála 45 Kč měsíčně2) torrents jely v pozdějších letech solidně i bez ní (pasivní režim)3) až na nějaká jistá krátká období jsem neprovozoval žádný server4) z logu routeru bylo zřejmé, že jsem měl každý den cca na prstech obou rukou "pokusy" o průnik, furt mi někdo zkoušel zvenku "pingat" Ip adresu4) pokud by se chtěl někdo eventuálně soudit, musel by prvně projít přes ISP, a ten samozřejmě radši řekne, že historická data o přerozdělování neveřejných IP adres v jeho podsíti nedá, nejsou, už nejsou, ztratila se, zkolabovalo, atp.

ISP to nerekne, protoze ma ze zakona povinnost data schranovat. Muze samozrejme tvrdit, ze data neda/nema/ztratila se, ale v tom pripade se na nej zameri, dostane pokutu atd.

Celkem by mě zajímalo, jak by takové dokazování v případě sdílených IP technicky fungovalo. Pokud by si někdo ode mě stáhl film, co získá? IP adresu prvního routeru za internetem a seznam paketů. Nyní by musel ISP vést záznamy, které pakety se kdy přenesly od kterého koncového klienta, to by musely být miliardy záznamů.

Někdo získá IP adresu a časy - třeba z torrentu - stačí sledovat, kdo to sdílí. Požádá ISP o to, který zákazník měl tu konkrétní IP v daném čase přidělenu. ISP nemusí sledovat a archivovat pakety, k čemu by to bylo?

Zřejmě jste nepochopil komentář výše. Pokud má někdo neveřejnou (sdílenou IP), tak je Vám koncová IP a čas úplně k prdu. Tu IP, kterou totiž z internetu vidíte mají současně desítky, někdy i stovky různých uživatelů a pokud ISP neloguje provoz na síti, což může být technicky velmi náročné, tak nikdy už nezjistíte, kdo konkrétní data poslal.

Nehledě na fakt, že prakticky každý ISP provozuje nějaký freespot, byť časově omezený - restaurace, informační centra, neziskovky, atp.Takže nikdy není problém se vymluvit, že daná nekalost "přišla" zrovna jak na potvoru z toho freespotu a OSA může pak vesele hledat pirátského delikventa "00:12:29:55:41:10 iphone-2be54875c237d6cd" klidně až do skonání světa.

ÚS už před 6ti lety zrušil zákonnou povinnost tyto údaje uchovávat, takže s pokutou jste zcela mimo.

To je naivní představa, dynamická IP adresa tě fakt neochrání. ISP raději obětuje jednoho zákazníka, než čelit sankcím že strany úřadů.

Ale prdlačky.Realita je asi takováto, tato diskuse zástupců ISP to vystihuje celkem věrně-https://ispforum.cz/viewtopic.php

A teď ještě odkaz, jak je to v Německu...