» Poradna » Hardware

Data přes mobil - rychlost stahování - rozdíl mezi kb a kB

 |   | 

Předem se omlouvám za začátečnické dotazy a dopředu děkuju těm, kdo se mnou budou mít trpělivost!1) Prosím můžete mi někdo jednoduše vysvětlit, jaký je rozdíl mezi kb a kB? Tuším, že jedno z těch "béček" je zkratka pro BIT a druhé "béčko" je zkratka pro BYTE, ale nevím, které je které. 2) Jeden BYTE = 8 BITů, je to tak, že?3) Když nám linka EuroISDN běží rychlostí 64, tak jsou to kilobyte nebo kilobity za sekundu?4) Když mobilní operátoři udávají teoretickou hranici maximální dosažitelné rychlosti přes stotisíc něčeho za sec., tak hovoří o bytech nebo bitech?5) Dříve jsem používala "pomalá" data přes mobil (ne GPRS), což běželo rychlostí cca 9,6 kilo-něco(byte nebo bit) za sekundu. Teď zkouším GPRS, teoretická rychlost je těch stotisíc něčeho za sec., reálná je určitě menší, ale nedokážu to matematicky spočítat, o kolik by asi tak mohla být ta GPRS rychlejší. Já vím, že záleží na momentálním stavu sítě, síle signálu atd, ale mám dojem, že když v téže lokalitě se připojím přes ta pomalá data a pak přes ta rychlá, že v tom není vůbec žádný rozdíl v rychlosti...?! Podotýkám, že mobil i PC mám určitě nastavený správně pro obě varianty datových služeb, chodí mi oboje, konzultovala jsem ta nastavení i s pracovníky technické podpory.  6) Jaké zkušenosti s rychlostí datových služeb přes mobil máte Vy? Je to možné, že mezi GPRS a pomalými daty není téměř žádný rozdíl v rychlosti? Děkuji předem za rady a přeji všem, kdo to čtou, hezký den či večer!

Mohlo by vás také zajímat

Odpovědi na otázku

 |   | 

1) kb jsou kilobity a kB jsou kilobajty tzn mas li linku 64 je to v kilobitech a v kilobajtech je to 82) ano3) jsou to kilobity tzn. linka jede 8 kilobajtu4) no vetsinou je to v bajtech za vterinu, driv to byly baudy za vterinu5) nevim co mas namysli pomala a rychla data?6) nevim co mas namysli pomalaa data, ale vetsinou je to pomalejsi nez bezne linky GPRS na telefonu Siemens S55 (4+2 sloty) u Eurotelu jede cca 5kB/s tedy 40 kbit/s

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Ahoj Pete,nevím, jestli jsem to pochopila dobře, ale Kristýna má zřejmě na mysli toto - uvedu na příkladu u Oskara: Pomalá data:Posílání faxu a dat – za 4 Kč/min u tarifu Nezavěšuj, vizhttp://www.oskarmobil.cz/price_plans/tarify.phpneboli: cena se počítá podle doby připojení. Tuto datovou službu uměla už i stará dobrá Nokia 5110. Tato "pomalá" data lze samozřejmě využívat na jakémkoliv mobilu, který lze připojit jako modem, ať už ten mobil umí GPRS nebo ne. GPRS neboli (snad) rychlá data:GPRS – 0,05 Kč/1 kB v případě, že si uživatel neplatí žádný paušál a připojuje se jen příležitostně, viz např.http://www.oskarmobil.cz/services/ceniky.phpneboli: cena se počítá za přenesená data, nikoliv za délku připojení. Odhlédnu teď od nabídek typu "Data nonstop", které jsou zajímavé jen pro určitou skupinu zákazníků. Proto sem teď napíšu, že obdobné nabídky pro občasná mobilní připojení jako výše uvedený Oskar mají myslím i Eurotel a T-Mobile. U TM je to myslím i cenově srovnatelné s výše uvedeným Oskarem, o Eurotelu moc přehled nemám. Já mám aktivované datové služby u TM i u Oskara, občas je používám na cestách, někdy jedu přes GPRS, někdy se mi to ale zdá tak zoufale pomalé, že raději zkouším starý způsob přenosu dat přes "pomalá data". Mám obdobný dojem jako tazatelka Kristýna - taky se mi zdá, že reálně dosahovaná rychlost je hodně podobná u "pomalých" i "rychlých" dat, zdá se mi i srovnatelná jak u Oskara, tak u TM. Jsem zvědavá na další názory a zkušenosti ohledně rychlostí datových služeb. Já mám totiž v práci i doma ISDN - a když se někde mimo připojuju přes mobil, tak se mi to zdá šíleně pomalý i přes tu GPRS...?Mějte se všichni pěkně!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Rychlost přenosu dat po sériové lince, po síti, vzduchem se vždy udává v (k)bitech/s. jen třeba u paměťové sběrnice v PC nebo u ide rozhraní kde se naráz přenáší celé bajty je v (G,M,k)bajtech/s.Datový bajt má 8 bitů, ale u sériového přenosu se ke každému bajtu přilepí tak 3 bity navíc (start/stop bity kvůli synchronizaci), tím je bajt vlastně delší, přesněji se proto udává udává rychlost v Bd (v baudech), pro zjištění přenesených čistě datových bajtů je třeba dělit 11. Ale jestli se fak všude používají Bd/s nebo b/s nevím, asi jo, jen se mluví o (kilo)bitech/s, přitom však během start/stop bitů data nejdou a přenos "stojí", ale reklamně by skutečné nižší číslo vypadalo špatně."pomalá GSM data" jsou tuším stejně drahá jak telefonní hovor - platíš za čas a zkus datovat jen hodinu. Navíc rychlostí 9600 řekněme kb/s je max. 1.2kB/s, spíš míň. Tak pomalu mi GPRS ještě nejelo."rychlá data" jsou to o co gou, HSCDS u eUrotelu (mírně nejrychlejší, platí se za čas takže fuj, má to jen Trotlotel takže 3x fuj), a pak GPRS kdy foun může být furt online, znovupřipojení na internet je pak rychlé, a hlavně platí se za stažená data ne za čas, případně u GPRS existují paušály bez omezení dat. Na teoretickou rychlost GPRS zapomeň, praktická je na úrovni pitomého analogového 56kBd modenu = asi 5kB/s.čili ad 6) není to možné, i když pokud by přes stejnou GSM buňku (mi vypad správný anglický název) šlo najednou hodně datových spojení, pak ti může zbýt k dispozici třeba jediný timeslot s rychlostí zhruba klasického GSM (jsou různě rychlá kódovací schémata, ale všude, ne za každého signálu, a zatím jen u tmobilu)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

nejsem si jist ale datový bajt ma 8 bitu a  v tech uz je start a stop bit takze zadnych 11 ale vzdy 8, dokazes si predstavit ten zmatek, kdyb nekdo mel 8 nekdo 9 nekdo 10 a nekdo 11, nikdo by se s nikym nedomluvil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Blbost. Jeden znak ASCII tabulky má 8 bitů a na seriovém portu + 2 , start, stop , tedy 10. Není-li použita parita, jako že není.Prostudovat IO zvaný UART!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: kB, Rychlost stahování, Stahování, Rozdíl, Byte, Teoretická rychlost, Kilobyte, Kilo


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5