» Poradna » Mobily

Data aplikací - přenos na jiný MT

Dobrý večer,chystám se koupit nový mobilní telefon, nebudu tady (aspoň zatím) otravovat s "výběrem", mám spíš jiný problém. Potřeboval bych poradit, zda lze přenést "data aplikací" z jednoho telefonu na jiný. Pod pojmem "data aplikací" si představuju např. různé poznámky, data z kalendáře, SMS, stav ve hrách (dosažený level, body) apod. Jedná se o různé aplikace (buď již předinstalované výrobcem, nebo prostě doinstalované z GP). Ten přenos bych si ideálně představoval bez cesty přes nějaké servery (Google či jiné), ale čistě s využitím těch dvou telefonů, případně PC.Nejde tedy o normální soubory, které jsem si do telefonu uložil (dokumenty, hudba, vyzvánění apod.), ty si samozřejmě umím přesunout. Stejně si umím přetáhnout kontakty, to taky prosím neřešte.Oba telefony budou Android (původní 4.4, nový asi 8.x), telefony od různých značek. Zkusil jsem to provést mezi soukromým a pracovním telefonem, ale asi blbě - samotnou app jsem sice dokázal zálohovat a přenést, ale byla to opravdu jen ta app (bez dat), to ale nepotřebuju - tu app si kdykoli stáhnu z GP.Existuje nějaké univerzální řešení, nebo to budu muset řešit u každé aplikace zvlášť (některé umožňují třeba zálohu a přenos přímo v nastavení app) a u některých prostě o ta data přijdu?Za případné rady předem díky.

Odpovědi na otázku

Aplikace u kterých to jde, přenes pomocí jejich vlastních záloh. U jiných to jde jen těžko, zvlášť proto, že máš starý android 4.4 a chceš přejít na 8.x, což znamená, že v tom novém telefonu budeš mít v mnoha případech i novější verzi aplikací a v tom stará data aplikace můžou dělat pěkný bordel. Můžeš to zkusit, uměla to za určitých podmínek aplikace Helium backup, ale opravdu vzhledem ke stáří původního telefonu moc nečekej, že to půjde.

AHA, každopádně díky za reakci, ale "nepotěšil jste mně...". Asi dost naivně jsem se domníval, že při výměně telefonu (což je dnes vlastně kapesní počítač) nepřijdu o data ani je nebudu muset "zachraňovat" ručním přepisováním. To mi připadá jak z Alexandrijské knihovny, kde přepisovali svitky, když je chtěli mít. Takže za 2 nebo 3 roky, až budu opět měnit telefon, tak znovu? Pak se mi tedy jeví používání MT jako poněkud nepraktické, myslel jsem si, že jsme technologicky už trochu dál.

Co ti brání použít "přenos přes účet" ??? Speciálně kalendář, skóre, apod.

No u toho kalendáře v podstatě asi nic (kromě jisté pracnosti, protože ta data mám pouze v telefonu a ne na google účtu - nastavuje se to u položky při zadávání do kalendáře a mé nechuti sdílet osobní data s firmou Google). Ale jsou jiné app, které takto nepůjdou (nebo nevím jak - nemají žádné napojení na účet), včetně toho "skóre" - v nastavení jsem nic takového nepotkal (ale ty hry asi nebudou až tak podstatné - jsou v telefonu pouze pro vyplnění času, nejsem typický "hráč" - pouze jsem si říkal, že když už tam třeba 3 roky sbírám levely, tak by bylo dobré pokračovat kde jsem skončil a ne začínat znovu, ale taky je možné, že ty konkrétní hry vůbec na nový MT nebudu instalovat).

Zrovna ty skóre či levely se obvykle přes účet přenáší … Pochybuju, že Google prolejzá všechny kalendáře a probírá se tím Po přenosu to můžeš zase zaříznout, když tam máš extra tajnosti.

Jasně že tam u toho nesedí nějakej strejda a neopisuje to Ale mají na to různé nástroje ... Takže když mám v kalendáři třeba narozeniny (z kontaktů) a příslušný SW si to spojí s uživatelským účtem toho člověka ... každému to nemusí být příjemné - a to je jen jeden z příkladů z mnoha. Vždyť tyto firmy "žijí" z cílené reklamy a podobných opičáren, takže získávání a spojování dat o uživatelích je jejich denní chleba.P.S. Pro ty co mně tady "mínuskují" - klidně v tom pokračujte, když vás to baví - sice nevím co z toho máte, ale je to vaše věc. Na nikoho neútočím, chovám se korektně ... pouze mám možná na některé věci jiný názor. Myslel jsem, že to zakázané není

Pak holt nezbývá, než ta tužka a papír. Zrovna kalendář se obvykle nedá nějak standardně exportovat a k příslušnému souboru se nejspíš ani nedostaneš (a v novém mobilu bude mít stejně jiný formát).

Že něco nenahraješ na servery Googlu neznamená, že Google nemůže vědět, co máš v mobilu. Android je jeho, máš Androida v mobilu, tudíž Google má, standardně, snadný přístup do celého mobilu.

Ano, telefony jsou už technologicky dál a bohužel i než ty ;) Neber to ve zlém, ale dnes se opravdu už neřeší přenos dat do nového zařízení kabelem do počítače a zpět, ale synchronizací přes server. Je to pohodlné a funguje to napříč výrobci a často i mezi různými operačními systémy. Minimálně data typu kontaktů, mailů, kalendáře, poznámek atd, vše řeší nativně defaultní aplikace.

Neberu to ve zlém ... ano některé věci jdou takto přenést a to, že Google (a další obdobné firmy) chtějí moje soukromé data a já jim je nechci dávat se dá chápat pouze jako můj problém - OK. Ale domnívám se, že s tou přenositelností mezi různými výrobci či platformami to asi až tak 100%ní nebude ... když mám např. defaultní app nazvanou "Poznámkový blok" a není v něm žádné napojení na Google tak to asi přes google účet nepřenesu. A pokud se bavíme o řešení typu "Google drive", pak to pro mně ztrácí smysl, protože to je vlastně stejné jako přes disk mého PC. Jo a mimochodem o kabelu jsem nemluvil - data mezi MT a PC mi běhají po síti (např. po soukromé WiFi) s využitím nějakých vhodných SW řešení (používám např. MyPhoneExplorer). Já už sice nejsu žádný junior, ale úplný dinosaurus, který by potřeboval už akorát mobil s velkýma tlačítkama a dvouřádkovým displejem ("Aligator" apod.) taky nejsu...

Ano, jsou to tvá soukromá data, ale osobně moc nevidím důvod, proč by mi někdo vadit, že mi automatický reklamní systém nabízí relevantnější reklamy. Mě stačí to, že těch dat je u Google takové neskutečné množství, že šance, aby se zrovna na moje data díval nějaký živý člověk je menší, než že vyhraju ve sportce první cenu :) A že si je přečtěte robot, to je mi fakt úplně jedno. Když se pak google na něco dotazuju, mám větší pravděpodobnost, že mi nahoře nabídne lepší výsledky. Jinak co se týče přenositelnosti, tak přenositelné jsou bez problémů mezi výrobci i platformami, akorát samozřejmě musíš na začátku trochu popřemýšlet a ideálně se vyhnout kde to jde, používání základních aplikací dodaných výrobcem telefonu (tam je jasné, že třeba data z aplikace poznámky od Samsungu asi stěží půjdou přenést do aplikace poznámky od LG). Místo toho hned zpočátku u věcí kde to má smysl, volit univerzální řešení. Třeba pro poznámky je super Keep google, který data synchronizuje na cloud a kdykoliv v kterémkoli zařízení nainstaluješ stejnou aplikaci nebo se jen přihlásíš na počítači přes webové rozhraní Keep, máš okamžitě přístup k zapsaným informacím. Totéž platí o kontaktech i kalendáři a to je takové zjednodušení práce, až je to neskutečné :) Třeba v případě, že se to vybije baterka mobilu, ztratíš ho atd., stačí se dostal kamkoliv k počítači nebo si půjčit něčí mobil a opět se k informacím v nouzi dostaneš atd.

Tohle by měl správně Android už dávno umět, podezřívám Google, že to dělá schválně, aby si lidi platili za aplikace, které mají synchronizaci...Jinak jedině, když má mobil root. Pak můžeš použít aplikace typu Titanium Backup či oandbackup. Zmíněný Helium Backup nefunguje vždy 100% a není dostupný pro všechny mobily.

Díky za příspěvek. Souhlasím, to je funkce, kterou bych u takového zařízení jako je "smartphone" čekal. Já si dovolím pochybovat o tom, že každý kdo mění telefon má jen aplikace typu Google kalendář apod. a všechny data na účtu Google. Taky si nemyslím, že při každé změně telefonu přepisují všechna data ručně. Root nemám a ani ho nehodlám dělat. O tom Titaniu jsem už někde četl, ale jak píšu nemám root, takže pro mně to není.