» Poradna » Notebooky

Dá se na notebooku zakázat příjem WIFI 2.4GHz?

Ahoj,situace je následující. Notebook se připojuje na WIFI na hotelu střídavě na 2.4GHz (pomalé připojení) nebo 5GHz (o dost rychlejší).Je to dost o náhodě navíc mají obě sítě stejné SSID.Prostě někdy se nb připojí na 2.4 a stačí párkrát WIFI odpojit a připojit a najednou je na 5GHz.Dá se někde v systému nastavit, aby se nb připojoval jen na 5GHz? Zakázat třeba tu 2.4GHz?Děkuji

Odpovědi na otázku

Mozno ano, mozno ne.Nenapisal si ani typ NB, ani aku mas Wifi kartu a ovladac.S takymto dotazom skus vestirnu.

Jelikoz nepouzivam zadny externi SW na spravu pripojeni, tak by takove nastaveni bylo v ramci Win a tedy je irelevantni psat typ notebooku.Predpokladam, ze jestli je to mozne, nekdo me nasmeruje do nastaveni Win.

Ne tohle opravdu Windows neumí a záleží to na tom jaký tam je adaptér a zda umí běžet pouze na jednom pásmu.

ale vie, resp. dokaze to ovladac. Intel ma moznost vo vlastnostiach karty (spravca zariadeni) nastavit pasma. Automaticky, 2.4GHz b/g/n, alebo 5Ghz

No to ze to vie ovladac od intelu neznamena ze to vie windows. Presne to pisal ten na ktoreho si reagoval, ked ze drivre sa odvijaju od prislusneho HW.

Typ notebooku prave irrelevantni neni. Je vic nez dulezity. Jde totiz o nastaveni ovladace Wifi adapteru. Bez typu notebooku je to vesteni z koule.

Tak to se omlouvám. Jde o Asus GX501 s WIFI Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (a/b/g/n/ac)

Tak potom to hladaj v nastaveni ovladaca, intel tuto selekciu podporuje.

Uplne zakazat nejspise ne, navic to neni uplne rozumne, jelikoz 2.4GHz je porad mnohem rozsirenejsi, ale urcite se da navolit preference 5GHz pasma. Projdete si nastaveni adapteru, urcite to tam bude ;)

To jsem projizdel tam a zpet a nic nenasel, proto se ptam

Pokud to neumožňuje ovladač, tak ne.

záleží na typu notebooku. Na mém Lenovo T440s mohu ve Správci zařízení v síťových adaptérech v nastavení (záložka upřesnit) vybrat upřednostňované pásmo (žádná předvolba/2,4 GHz/5 GHz). Zkus se tam podívat

beesee: Děkuji, mrknu na to.

Tady u té sítě 2,4GHz dej odpojit a zruš zatržítko - připojovat automatickyhttps://ctrlv.cz/fDuc

Problem s chapanim psaneho textu?! Jak 2.4 tak 5GHz sit vysilaji pod stejnym SSID, timto je tedy nelze rozlisit. Jedine prez pokrocilou volbu wifi adapteru - preferenci pasma.

A jak tedy rozlišuje, ke které síti je připojený? Nemůže odpojit obě a připojit se postupně k jedné - zjistit jestli je to 2.4 nebo 5 a ponechat aut. připojení jen u té, která mu vyhovuje?

na obou pasmech vysila pod jednim SSID, to v kterem pasmu se pripoji zalezi na nastaveni klienta, vetsinou to je podle sily signalu. Tazatel maximalne registruje vyssi rychlost kdyz je na 5GHz (at uz realnou nebo linkovou).Doma to ma nastavene identicky, tj. stejne SSID. Je na zarizeni ktere pasmo si vybere pro pripojeni, zaroven mam ale na wifi kontoleru (Unifi) nastaveno aby u klientu kteri umi 5GHz preferoval toto pasmo.

Ty jsi ten tazatel? V dotazu píše, že se jedná o připojení notebooku v hotelu, kde jsou dvě sítě se stejným SSID. Obě musí vidět v nabídce dostupných sítí. Může se k jedné připojit a ve vlasnostech připojení zjistí, která to je. Jestli je to 2,4 - tak se odpojí a zakáže aut. připojení. Pak se připojí k té druhé síti, zjistí že to 5GHz a tam ponechá volbu - připojovat automaticky. Vlastnosti:SSID: Svobodná EvropaProtokol: 802.11nTyp zabezpečení: WPA2-osobníSíťové pásmo: 2,4 GHzSíťový kanál: 9Adresa IPv4: 192.168.1.14Servery DNS IPv4: 192.168.1.1Výrobce: Realtek Semiconductor Corp.Popis: Realtek RTL8188CU Wireless LAN 802.11n USB 2.0 Network AdapterVerze ovladače: 1027.4.630.2015Fyzická adresa (MAC): ..............................

Je to přesně jak píše CalebCox.Win ti neukáže dvě stejné WIFI pod stejným jménem.K čemu se to momentálně připojí zjistím tehdy, pokud se podívám do vlastností připojení.

Když zaškrtnu volbu připojit automaticky na aktuálních 5GHz, tak se stejně příště připojí i k 2.4GHz.Správa připojení ve Win asi nebere v potaz frekvenci, ale pouze dané SSID.

Prepinanie pasiem 2G/5G je zalezitostou nastavenia ovladaca. Ak to tam nemas, tak zrejme pouzivas systemovy ovladac pre wifi, ktory je v systeme nahraty z Windows update. Ovladace dodane so sytemom Windows (tzv.genericke) postradaju niektore menej dolezite schopnosti nastavenia a tyka sa to aj inych zariadeni, napriklad skenerov kde nefunguju tlacidla na prednom panali skenera. Ak to potrebujes nutne vyriesit budes musiet hladat ovladac, ktory vydala priamo firma chipsetu wifi karty, alebo mozno este lepsie priamo vyrobca notebooku.Problem byva z ovladacmi pre Win10. Pre strasie karty nebyva pravidlom, ze vyrobca aktualizuje ovladac.

Nejsem, ale vim jak to funguje (sam to tak pouzivam). Chtelo by to prakticke zkusenosti ;) Pokud je pro obe pasma nastavene stejne SSID, tak klient (PC, telefon) nerozlisuje a pripoji se v pasmu ktere vyhodnoti jako lepsi (vetsinou dle sily signalu)

Vycházel jsem z toho, že jsem v seznamu dostupných sítí někde už viděl dvě sítě se stejným SSID. Tak jsem ted v routeru spustil další sít se stejným SSID a jsou vidět obě ale musí být u jedné nastaveno šifrování a druhá bez šifrování. To mne dosud nenapadlo. Když mají obě šifrování, tak je vidět jenom jedna. Takže tak, jak jsem psal to opravdu nejde. Sorry za zmatky.

+ za priznanie si chyby.