» Poradna » Ostatní

D-SUB vs. DVI kvalitativní srovnání

Při připojení DSUB dochází ke ztrátám kvality na obraze.Třeba v Internet exploreru rozbalte seznam "starých" adres v adresním řádku, jeden řádek bude zmodralý. Podívejte se trošku doprava od toho modrého proužku... Vidíte? Modrý proužek jakoby pokračoval dál směrem k pravému konci obrazovky sice je ta bílá plocha zabarvená do modra jen slabě, ale vidět to zpravidla jde. U některých monitorů toto je výraznější, u některých méně. Ale můžu vás uklidnit. Toto dělá každý CRT co jsem zatím viděl. Dokonce toto velmi slabě, opravdu to je na hranici rozeznatelnosti dělá i LCD monitor s DSUB. Pokud ho připojíme přes DVI tento problém zmizí.Znamená to, že to je nedokonalost při přenosu analogového signálu přes DSUB výstup? Zatím jsem dospěl k tomu názoru, že ano...

Odpovědi na otázku

Tohle obvykle není vada monitoru, ale propojovacího kabelu. Ty lepší mají uvnitř pro každý ze signálů R G a B samostatný koaxiální kablík o impedanci 75ohm. Pokud jsou tam jenom obyčejné dráty, tak to vypadá tak jak popisuješ. Taky to ale může dělat grafická karta.

děkuji za odpověď

Tak jsem provedl tento test a nic takového nevidím... Mám grafiku Matrox G450 LP DVI (DVI výstup, 32MB RAM, 360MHz jádro) přes redukci DVI-DSUB připojený 21" CRT EIZO F77 kabelam který byl u monitoru když jsem jej našel; dle stupně "olezlosti" usuzuji že je originální.

Ty máš u CRT DVI vstup??? To vidím poprvé v životě. CRT monitory DVI signál neuměji zpracovat.

Nejspíše používáš redukci, čímž do monitoru nejde signál digitální ale klasický analogový jako u DSUB, takže tento efekt by tam měl jít vidět.

Já nemám u CRT DVI vstup, používám redukci. Můj PC je plochý (Dell Optiplex), grafika je tedy v "low profile" provedení; tudíž se na ní vejde jen jeden výstup, je na ní DVI. Takže z grafiky leze redukce a pak teprve je kábl do monitoru. Kábl má průměr cca 10 mm, když jsem zkoušel jiný (pozlacené konektory a tvářil se strašně kvalitně) tak byl obraz hnusný, menší a s duchy. Takže usuzuji že kábl je originál. Tebou popisovaný efekt nepozoruji. CRT s DVI vstupem má bratr, je to 21" IBM vyrobený v roce 2003. Já mám na monitoru mimo DSUB ještě pět BNC konektorů (R, G, B, V-SYNC a H-SYNC), nic s takovýmito výstupy jsem ale nepotkal.

to je normální VGA, jenom rozdělená. Potřebuje to jen jiný kabelhttp://www.lan-shop.cz/kabely-pc-ostatni/ostatni...

Má to nějakou výhodu?

asi ano, jinak by to tam nebylo...ale ted vážně, pokud nemá docházet k odrazům na vedení, je potřeba nejen dodržet zakončovací odpor, ale taky aby mělo celé vedení dodrženou definovanou impedanci. Z toho hlediska je nejslabším článkem ten 15ti pinový konektor. Na rozdíl od něj mají BNC konektory impedanci přesně dodrženou. Na straně GK to tak moc nevadí. Možná jsou i nějaké GK s oddělenými výstupy, ale já to neviděl. Na běžném obrazu to nepoznáte.

Obecne: DVI je digitalni, DSUB analogovy. LCD je digitalni, CRT je analogovy. Proto LCD provozovat na DSUB je hovadina, protoze prevadis na graficke karte digitalni signal na analogovy a pak ho v monitoru opet prevadis na digitalni (tzn. vznikaji ztraty a deformace obrazu prevodem) - zatimco na LCD s DVI probiha cela cesta od grafiky az do monitoru digitalne.

DVI není digitální je to jenom jiný druh konektoru používaný u LCD monitorů. DVI-I je schopen pouštět buď analogový signál a nebo digitální, kdežto DVI-D je jenom digitál.

DVI je digitalni. Pletes se.

Pokud by byl digitální tak DVI-I by nelezl analog.

Pokud by byla pravda to co tvrdíš tak digitální DVI-I by nebyl schopen poslat analog.

Mno kdyz tam daš redukci z DVI na DSub, tak ti z toho potom leze analog tot logicke, ale DVI jako takovy je samo os obe jen digitalni.

DVI-D ano ,kdežto DVI-I nikoliv

...stručne povedané: rozdiel kvality obrazu medzi D-SUB a DVI na LCD monitore akejkoľvek značky a modely nieje ľudským okom rozpoznateľný !!!!. Tak a som to vyriešil za Vás, teraz sa môžete venovať svojim rodinám a vianočnej pohode.

Tak já asi nemám "ludské oko" protože ten rozdíl mezi DSUB a DVI je opravdu znát. Jde o monitor Philips 19" na R9600XT s DSUB i DVI

to máš pravdu potom. treba navštíviť očného alebo prestať s mariškou.

no jako sorry, ale rodíl mezi DVI a DSUB poznat je.. mám 17" Acer 1951 a když použiju kabely dodávané s monitorem tak rozdíl vidim.. hlavně v tom že obraz se víc chvěje, při použití DVI je stabilní

Tam uz to asi bude otazkou kvality A/D prevodniku v displayi.Nicmene obecne pri 60Hz (..max. 75Hz) a 1280x1024 by s rozumnym kabelem nemel byt analog viditelne horsi. Krize nastava pri vyssich frekvencich, to ale neni pripad LCD.