» Poradna » Ostatní

Czc windows license

Dobrý den, skládam si počítač na czc konfigurátoru a chci aby mi czc nainstalovali windows. mam tedy objednat digitální licensi nebo normalní? https://www.czc.cz/microsoft-windows-10-home... https://www.czc.cz/microsoft-windows-10-home...

Odpovědi na otázku

Není to license, ale licence. A je to jedno, kup si kterou chceš. K normální dostaneš navíc DVD, ale to stejně k ničemu dnes už není. Takže klidně můžeš zvolit digitální licenci. Ale počítej s tím, že nestačí licenci objednat, musíš jim sdělit, že chceš Windows nainstalovat a taky to nejspíš zaplatit.

CZC si za stavbu PC včetně instalace OS bere 199,-:https://ctrlv.cz/shots/2020/06/29/NrVa.pngTedy pakatel (ale bývalo to úplně zdarma).

199 je rozhodně v pohodě. Já bych to za tu cenu nedělal

... a to si jako myslíš, že z toho má czc.cz jen těch 199,-Kč ? ...

Zbytek má z prodeje HW. Ale to má tak jako tak i když z toho nic nestaví a jen to prodává samostatně. Takže za stavbu PC navíc si bere jen ty dvě kila. Nebo čekáš, že po tobě při převezení budou chtít ještě další litr navíc?

Tím, že si člověk nechá u CZC poskládat celý funkční počítač má z toho CZC to, že si nakupující koupí všechny požadované komponenty v tomto obchodě. Pokud bych si skládal PC sám, tak bych si některé komponenty nakoupil jinde, protože by byly levnější.

... ANO, máš + ...

Ja bych rekl, ze bonus pro CZC je taky to, ze slozenim PC ztraci kupujici moznost od kupni smlouvy odstoupiv v ramci 14 dni. Viz\https://www.czc.cz/sestava-na-miru/clanek--Počítač není možné vrátit ve 14denní lhůtě, protože smontování PC se bere podle občanského zákoníku jako úprava na přání uživatele. Reklamace zboží probíhá samozřejmě běžným způsobem, takže není čeho se bát.--

Tyto dvě jsou pro tebe prakticky stejné. U té digitální pouze nebudeš mít DVD s instalačkou, ale to je fuk, protože instalačka W10 vychází 2x ročně nová, takže by to DVD stejně bude brzy neaktuální a aktuální budeš tak jako tak stahovat zde:https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w...

vzhledem k tomu, že varianta "pouze k PC" je za výhodnou cenu 1 990 Kč, tak asi není moc co řešit, ne? Levnější legální licenci asi neseženeš.

Pokud máš možnost koupit tu levnější, tak ber tu. Jediný rozdíl je v tom, že nebudeš mít štítek s aktivačním klíčem, který bude zapsán v UEFEI základní desky.Tato licence nelze zakoupit samostatně a musíš si tedy nechat poskládat celý funkční PC. Trochu může být problém po výměně desky po reklamaci.

To máš zastaralé informace. Licence u W10 se nezapisuje do desky. Licence pro konkrétní počítač je uložena na serverech MS a uživatel samozřejmě aktivační klíč dostane, akorát ne na papíře, ale jen elektronicky. Pokud vymění desku, tak musí znovu projít procesem aktivace a nebo pokud si to spáruje s MS online účtem, tak i po výměně desky se mu to aktivuje samo.

... ANO souhlasím, ale proto taky nechápu a nikdo mi nevysvětlil, co někteří mají něco proti on-line účtu Microsoftu? ...

V tomto případě to je, jak jsem psal. Uživatel opravdu žádný aktivační klíč nedostane. Tak to prostě teď bývá u předinstalovaných Windows.Dokonce mám i zkušenost s reklamací desky s takto aktivovanými Win 10. Po reklamaci byla vyměněna deska, kde zapomněli zapsat aktivační klíč. Win 10, pak žádali novou aktivaci, která neprošla. Pro servy Microsoftu to byl už jiný PC a aktivační klíč chyběl. V servise museli vytáhnout ze staré desky SN a zapsat ho do nové desky.Po těchto problémech jsem si radši SN číslo "vytáhl" ze základní desky.Spárováním s MS účtem by se problém asi vyřešil rychleji.

To se opravdu pleteš, licence W10 se do desky nikam nezapisují, to skončilo u W8.1 U W10 normálně dostaneš licenční klíč mailem (nebo třeba u T.S.Bohemia dostaneš mailem přístup na jejich server, kde si klíč vyzvedneš). Ano, licence je skutečně spárována s deskou, ovšem to spárování není uloženo v desce, ale na serveru Microsoftu. Po výměně desky se to samozřejmě neaktivuje sama, nemusí to jít ani přímo přes aktivaci ve windows, ale vždy to jde přes aktivační telefonní linku (automat). A nebo úplně nejjednodušeji, mít ve W10 aktivní MS účet, který se s licencí spáruje a potom není výměna desky žádný problém, aktivuje se to samo.

Pokud mi nevěříš tak zkus Google. Funguje to tak pořád i u Win 10. Osobně tu mám PC od Fujitsu Siemens a notebook od DELL a v obou případě je licenční číslo zapsáno v základní desce. Jsou různé programy, kterými to lze zjistit.

To co píšeš jsou workstation PC a ntb u toho je to jiné než u PC "skládačky".

A víš jistě, že to tahá opravdu ze základní desky a ne normálně z Windows? Kromě toho, to jsou tovární počítače, takže tam to může být jinak. Ale když si skládáš počítač s elektronickou licencí sám, tak licenci do desky nijak nezapisuješ.

Ano vím to jistě, že je ze základní desky.Samozřejmě, když si skládám PC sám tak licenci nezapisuji do desky. Ale v tomto případě má buď CZC speciální edici základních desek s licenčním klíčem nebo má nástroj k tomu, aby tam tu licenci dal.

A proč by to měl dělat? Ne, žádnou speciální edici desek fakt nemají, rozhodně ne pro počítače, které si sám naklikáš do košíku a jen necháš poskládat.

Proč má tedy CZC u těchto Windows napsáno toto?"Součástí není COA štítek, licenční právo je zapsáno v UEFI základní desky. ... Verze pouze k sestaveným PC u nás!"Smluvní partneři s MS mají SW k zapsání takové licence do UEFI základní desky.

Pořád přemýšlím, proč by to měli zapisovat do desky. U W10 to není potřeba, pokud oni tam rovnou instalují Windows, tak je můžou elektronickou licencí normálně aktivovat a tím se licence spojí s deskou a informace o tom uloží na serveru MS. Takto se standardně aktivují W10. Kdoví, jestli tam nemají ty informace poněkud neaktuální ještě z dob W8.1.

Jsou to prostě technicky jiné Windows. A ano, u značkových PC je to stále stejné, jako u Win 8.

Pokud to tak je, tak to je tím spíš důvod se tomu vyhnout a mít licenci s klíčem, kterou si můžu svázat s MS účtem a je to vyřízené

Já bych se zeptal.Mám krabicovku Windows 7 HP a upgradoval jsem na Windows 10 Home a u aktivace je napsáno že win. je aktivovaný pomocí digitální licence propojené s mým účtem Microsoft.Když si koupím nový PC,tak tu licenci mohu použít nebo si budu muset koupit novou ?

Pokud vím, tak licence je OEM, takže aktivace na novém HW (desce) neprojde.Můžeš je zkusit přes telefon "ukecat", ale to ti nikdo nezaručí.

Pokud máš licenci svázanou se svým MS účtem, tak lze pomocí ní aktivovat jiný počítač.Na druhou stranu by jsi mohl při nové instalaci Win 10 použít přímo licenční číslo z té krabicové verze Win 7.

Kde na ty kraviny chodíte?Svázání licence s účtem má za následek pouze to, že v případě změny HW (desky) se stačí přihlásit online MS účtem a dojde k automatické reaktivaci.Jenže to platí pouze u FPP licence, nikoliv u OEM/COEM licencí.Pokud by to šlo tak jednoduše (přenos OEM licence na nový HW), tak by asi jaksi ztratilo smysl prodávat FPP licence v ceně o 2000,- vyšší, než je standardní OEM licence.

Co jsem se díval,tak cenový rozdíl mezi OEM a FPP je docela malý.Koupil bych tedy tu FPP.

U Home verze to opravdu není tolik, bral jsem Pro verzi.U ní je cena 6000,- (FPP) vs 4200,- (OEM).U Home verze snad ani nemá smysl přemýšlet o OEM verzi (navíc by ti OEM ani neměli samostatně bez HW prodat).Hlavně máš klid a jistotu, že s aktivací na novém HW nebude problém.

... a proč FPP, když stačí OEM a MS ti to změní na Retail sám ... ... zde obr.: https://ctrlv.cz/pXJL a popis: https://www.instaluj.cz/magazin/jakou-mam-licenci... ...

A??Provedl jsi upgrade z 8 na 10 (počítám na stejném PC v rámci upgrade "zdarma") a MS ti to převedl pod "retail", jenže on mu navrhuje vzít číslo sedmiček a použít ho na jiném HW při instalaci desítek.Nehledě na to, že netušíš, jestli by to v současné době při aktivaci nově zakoupených OEM desítek takto fungovalo.Jsem zvědav, jestli bys mu pak ten systém zaplatil, pokud by to nefungovalo jak má.To, že v tom měl MS bordel, neznamená, že ho v tom má neustále, spoléhat se na to nedá.

Mělo by to fungoval, mám také W7 Home upgradované na W10. Začátkem roku jsem poskládal kompletní nový počítač, kde ze starého mám pouze dva disky. W10 jsem nainstaloval normálně stažením aktuální instalačky a zadal jsem licenční číslo z původních W7.