» Poradna » Notebooky

"Cvakání" HDD ?

Zdravím, asi týden pozoruju u svého notebooku takové cvakání v pozadí pod klávesnicí. Myslel jsem si že je to mechanika, ale ta je v pohodě. Když je počítač v klidu je to hrozně slyšet a rozlíhá se to, chvílema je to co sekunda to "cvaknutí". Disk je docela starší už, ale CrystalDisk nic moc nenašel, nebo se v tom spíš nevyznám. Přiložim odkaz k vyhodnocení HDD. Jestli by někdo mohl co mi to našlo, díky http://screenshot.cz/0XDKX/:-)

Odpovědi na otázku

Môžete si v napájacom profile nastaviť dlhšiu dobu na vypnutie HDD.

Dobrej blábol ! Už dlouho jsem takovej nečetl.

Připrav se na to, že disk "umře".

No asi už má na čase po těch letech

Crystal disk málo kdy najde. Je to přeznačený Samsung a je nepřekvapivě mechanicky opotřebovaný jak vidno ze smartu.Nazrál čas na nový disk. Pokud tam musíš mít HDD, tak v této kapacitě se dá čekat SMR, které je krajně nevhodné na systémový disk.

Teď se dívám, že je to 9,5mm výška, tak by mohl být ještě s PMR např. WD 1TB WD10JPVX.

Kolega nedávno hledal právě 1TB 2.5" HDD a narážel na samé SMR krom nějakého WD že jinak fakt nikde nic.

Už jsem chytl Seagate, že i 500GB má SMR. WD je tradičně skoupé na technické info, ale ty jejich 9,5mm by mohly být 2 plotnové=PMR a podle cache to bude také PMR.

Pokud to PC nemáš zálohované, tak to rychle udělej. Cvakající disk = je na umření

Pokud jste takový masochista že v notebooku dokážete přežít s mechanickým diskem, tak bych si z toho cvakání hlavu nelámal. Krom dvou záložních externích disků nenám v baráku počítač který by měl v sobě mechanický disk. Nedokážu si představit že někdo ještě dokáže mít, zvlášť v notebooku mechanický disk.

Preco nie? Ked mas v NB SSDcko a notebook ti spadne, tak sa vo vzduchu 3x pretoci a dopadne bohvie ako. Mechanicky disk a jeho gyroskopicky efekt sposobi, ze padne pekne na spodok, tak ako bol navrhnuty ;).

Si toho nedokážete představit mnohem více, než si myslíte. Slušnej blábol!

Něčí představivost hold končí na takových triviálních věcech. Ale kdo jsme abychom ho soudili :D

Pokud se disk začíná mechanicky ozývat, je dobré udělat zálohu (a stále ji mít aktuální) a začít přemýšlet nad výměnou. V dnešní době za nějaké SSD (ale ne Kingston A400 apod.) - pro ten NTB to bude polití živou vodou.

proč ne A400 a podobné? Pokud je to starý notes, nemá smysl do toho rvát zbytečně drahé SSD a i nejlevnější SSD bude lepší než hdd

"Zbytecne drahe SSD" jiste netreba. Ale rozhodne netreba naprostou sracku typu A400, jen aby usetril par korun. To by udelal jen naprosty debil!

Dělá to tak spousta lidí, přijdou do krámu a vezmou to nejlevnější co tam právě je.V300 mám ve služebním dellu, WD green jsem dával do několika NTB a desktopů, V300 mám sám v počítači ale není na systém, aktuálně je to jen na odkládání "bordelu". Vím o lidech co A400 rádi používají coby levné a používají to na práci s videem, a ten disk dostává brutální nálož v zápisech a v pohodě jim to běhá.Do levného počítače levné komponenty.

Jenže V300 a WD Green jsou lepší a spolehlivější, než A400. A ano, A400 lze používat jako datový disk na video, tam se jeho špatné vlastnosti tolik neukáží.Ale připlatit si pár korun na MX500 či podobnou alternativu se na systémový disk vyplatí vždy.

Kocmane, ve vedlejším tématu se do někoho opíráš, aby začal používat tu kouli, co má na krku. Co kdyby ses tím začal KONEČNĚ řídit sám?Fakt se vyplatí ušetřit pár stovek na SSD, a pak pokaždé, když systém dělá na disk více zápisů čekat, až to celé dolaguje, protože bezkešový šmejd nestíhá.

Kupodivu mám například stejně kvalitní WD green, jede to na starém noťasu s 4GB paměti, W10 a něčeho jako lagování apod si fakt nevšímám.V desktupu mám předcůdce Kingston V300 a bez problémů zvládá zapisovat i stovky GB v kuse rychlostí řádově kolem 400 MB/s ale většinou nemám ani tak rychlý zdroj, z internetu tahám sotva 40MB/s takže desetinu té hodnoty, větší objemy dat pak přesouvám z externích zdrojů a tam to obvykle nedává víc jak 200MB/sKupodivu V300 je i v mém pracovním Dell notebooku a světe div se, sviští to jako systémový diskTakže asi tak, stačí kouknout po internetu na mraky recenzí kde se bez problémů do levných počítačů dávají nejlevnější SSD jaké zrovna ten kdo to staví sehnal.Takže právě že tuý hlavu používám

"Kupodivu" jste zatim ani nepochopil rozdily mezi A400 a V300 / WD Green.Pouzijte mozek (je-li to mozne) a prestante oblbovat sam sebe, nas a hlavne tazatele kladenim rovnitka mezi levne & pomerne slusne disky a naprostou sracku A400. A nelzete nam o tech spokojenych uzivatelich toho kramu, kdyz tomu ani sam neverite. Je to zbytecne! ;o)A s pouzitim sede kury muzete zacit treba tak, ze si nastudujete neco o typickych problemech A400 a aspon zkusite zhodnotit miru spokojenosti jeho uzivatelu. Informaci a ohlasu je na netu dost, pomerne varovny rozsah maji uz i cesky psane texty na to tema.

Kocman ma obsesiu vypisovat, co ma doma za zelezo .

Nekdy to znamena brzky konec disku, v jinych pripadech to neznamena vubec nic (a disk muze cvakat treba dalsich patnact let naprosto bez problemu). Nikdy nevite.. A ze S.M.A.R.T.u taky obvykle nic ohledne toho nevyctete.Tudiz budte ve strehu, vse dulezite znovu zazalohujte jinam.