» Poradna » TV, audio a video

ČT DVB-T2 audio stopy

Dobrý den.Při nahrávání "pozemního" streamu ČT pomocí STB je soubor uložen v kontejneru .TSVideo je HEVC, audio je tam třikrát:1. aac česky2. aac original (původní znění).3. Dolby digital @448 Jedná se mi o ten třetí případ - proč se vysílá souběžně totéž (a maří se zbytečně datový tok) jako ve streamu 1.Ještě jsem se totiž nesetkal se streamem 3 v jiné konfiguraci jak 2.0 (stereo).Přitom skoro všechny filmy posledních cca 30 ti let (i ty které ČT vysílá) mají origo zvuk 5.1Měl by na to prosím někdo rozumnou odpověd? Na webu ČT o tom pochopitelně nelze najít nic...

Odpovědi na otázku

dokonce ti tam něco chybí. Na mnoha programech vysílá ještě zvukový popis v AAC. DD(+) s hlavním zvukem je pro dekodéry s prioritou Dolby. Zatímco AAC je vhodný hlavně pro vnitřní repro TV a AD, Dolby pro jiné zpracování zvuku, dnes tak běžné.

Jasně, rozumím.Ale vrtá mi hlavou, proč, když už se tato datově poměrně náročná stopa DD@448 vysílá, není využita pro 5.1 zvuk, ale pokaždé pouze pro 2.0Obzvláště, pokud je zřejmé, že pro dané pořady (filmy) 5.1 stopa existuje, dokonce i v CZ (DVD, jiné TV).Nechce se mi totiž věřit, že to v ČT schválně downmixují na 2.0. Jaký by to mělo rozumný důvod??

To je relevantní dotaz přímo na ČT. Pak sem napiš, co ti odepsali.

Třeba z důvodu že televize mají integrované maximálně tak stereo reproduktory. Tak tam zvuk 2.0 je tak akorát.

Mno, nové seriály z produkce ČT mají normálně zvuk v DD 5.1

Čt je s DD nanic.vybírají nehorázné peníze a technicky i programově jsou po Barrandovu nejhorší!

Jsem si temer jisty, ze receiver mi obcas u CT ukazuje zvuk v 5.1

Schválně jsem to teď zkoušel a u CT kanálu max. 2.0 DD, plné 5.1 pouze poláci TVP1 a TVP2. Čím ale neříkám, že CT nemá některé pořady v 5.1 (na kabelovce třeba jsou).

Děkuji všem za reakce.Jenom bych ten svůj původní dotaz trošku poupravil:Co vede (podle Vás) ČT k tomu, aby původní zvuk 5.1 filmů (který prokazatelně existuje, DVD, ostatní TV stanice) downmixovala na 2..0 ?Technické/kapacitní důvody to být nemohou, protože stejně tak jako tak se v tom jejich MUXu vysílá ten třetí stream s bitratem 448 Kbps, akorát teda DD 2.0......------------------------------------------------------------------------------Ale abych byl konkrétní:Dne 31.1. 2021 večer vysílala ČT ART koncert pana Roda Stewarta (kupodivu celý).Pravdou je, že je to asi moc nestálo, jelikož to je poněkud postarší (tzv. obsolete) pořad, ale to nevadí, svoji kvalitu určitě má....Nicméně tento "event" je již dlouhá léta (10++) běžně k dispozici v mnoha e-shopech na nosičích BR/DVD a to vždy se zvukem 5.1Proto naprosto nerozumím podivné "strategii" ČT , pokud už takovýto pořad "koupí/převezme", proč vlastně ten zvuk do "svého vysílání" downgraduje na 2.0 ?Že by snad nějaká podivná/tajná licenční smlouva?Pak by to to ale mohli např. "vysílat" třebas černobíle 240x185 + mono, určitě by je to vyšlo levněji..Je na to vůbec v těch jejich podivně přidělených licencích nějaká hranice? Víte o tom někdo něco?A ano, jak tu už někdo naprosto správně poznamenal, nejjednodušší by přeci bylo zeptat se odpovědných lidí přímo v ČT.Ale to už mám tzv "za sebou". Odpovědí je vždy hrobové ticho, zřejmě dle pravidla:"Psí (koncesionářův) hlas do nebe nedoletí"...Nicméně i tak doufám, že sem (Poradna) možná zavítá něčí (syn, švagr, brácha) nebo někdo kdo o tom něco ví/může poskytnout nám ostatním "plebejcům" alespoň střípek informace..Snad nechci až tak moc...

To, že by sem přišel někdo z ČT, to bych řekl, že je celkem malá pravděpodobnost (ale třeba někdo překvapí).Nicméně pokud jste psal a oni neodpověděli, tak by se toho dotazu třeba mohl chytit někdo z Redakce Živě a tento dotaz jim položit, třeba by jim spíše odpověděli.A pak by zde mohli dát odpověď

Přimlouvám se za tento šikovný nápad. Neútočně položený dotaz by se mohl dostat až k odborníkům a obdržet věcnou odpověď. Naopak nějaký arogantní dotaz, hádám, spíš vyvolá nějakou neurčitou šablonou odpověď z tiskového oddělení nebo „ticho“.

Spíš si říkám, že se jim nechce odpovídat Běžnému Frantovi Uživateli (samozřejmě také mohlo hrát určitou roli, jak byl dotaz položen), ale novinářům by odpovědět mohli spíše (a je možné, že jej postaví více odborněji a méně útočně)

Já bych řekl, že neumí správně nastavit enkodér pro DVB-T2 a používají nějaké výchozí nastavení, kde dochází k tomu downmixu na 2.0

Snad v životě jsem nepoužil smajlík, ale tady fakt musím. Zkus se tam někdy dostat, abys viděl jak to zařízení vypadá, popovídat si s lidmi. Bude to poučné. Tedy pokud tomu aspoň trochu hovíš a budeš tušit, o čem mluví.

Ono je v podstatě velice jednoduché. Je totiž podstatný rozdíl mezi právy, které poskytne jejich pro distribuci na médiích a pro TV vysílání. Proč by si majitel práv podřezával pod sebou větev a poskytl vyšší kvalitu pro vysílání, když může to může prodávat na médiích, zvláště při možnostech dnešního domácího zařízení? Pokud by to uvolnil pro vysílání, kdo by si to BR/DVD koupil, když si to může nahrát? Mimochodem, když ten koncert se dlouhá léta prodává se zvukem 5.1, proč ho již dávno nemáš a čekáš na nahrávání z TV?

Jenom ze zvědavosti, na čem to nahráváš..? Jak jsem to doma zkoušel, tak tam byly 4 stopy - czech, originál, czech DD a AD. Na přesné pořadí si teď nevzpomínám. Bylo to na ext. STB, protože v TV nemám DVB-T2 a mám kabelovku.Takže ten STB mám jako nouzovku pro společnou anténu.