» Poradna » Programy

.csv, změna středníků za čárky

Dobrý den, mám soubor .csv a v něm 3 sloupce xyz, které jsou oddělené středníkem, ale ten tam není zobrazený... Tzn. otevřu soubor .csv jako poznámkový blok, dám nahradit středníky za čárky, ale pokud to zpátky uložím, tak je vše v jednom sloupci... Potřeboval bych to dostat opět do 3 sloupců. Potřebuji to do programu GRASS GIS, se středníkem mi to program nebere, resp. není tam středník na výběr. Děkuji moc za rady.

Odpovědi na otázku

Mno, když "tam není zobrazený" (v poznámkovém bloku), tak tam prostě není.

Trochu nechapem co proste chces?To mas dva programy? Jeden ktory po otvoreni zobrazi 3 stlpce a druhy ktory ten csv subor nechce otvorit?

Notepad (stejně tak třeba PSPad) ti zobrazí všechny znaky, které v souboru jsou - tyhle programy žádné "nezobrazené" znaky neumí - buď tam ten středník je, nebo není.

No, já tam středník jako Field separator můžu nastavit na kartě Input Format.

"Input Format" ho tam ale nepřidá … ten už tam musí být.

V .csv souboru vždy nějaký oddělovač je, proč by ho přidával? Při importu se pak jen zvolí, který ze čtyř obvyklých oddělovačů v souboru je. Vyzkoušel sis to?

"ale ten tam není zobrazený"TAM kde

Pardon, špatně jsem to napsal, moje chyba.V excelu není středník zobrazený, ale to jistě víte. Když soubor otevřu v poznámkovém bloku, tak je tam středník zobrazený, poté všechny přehodím na čárku, uložím a bohužel je v excelu pouze v jednom sloupci, místo 3 sloupců, jako původně viz. screen. Je tam asi 10 000 řádků.https://drive.google.com/open

Soubor musíš otevřít s oddělovačem.Kdysi jsme něco podobného řešili a muselo se (Excel):Záložka DATAZ TEXTU (Wizard - průvodce použij)Takhle to půjde i do Excelu, opravdu to nesmíš "přímo otevřít".

jo, tohle. Osobně preferuju LibreOffice Calc, kde se s CSV pracuje mnohem lépe - při importu automaticky zobrazí dotaz na oddělovač a velmi snadno se odsud uloží CSV s oddělovačem dle potřeb uživatele. Excel tohle nějak osekal či co, pamatuju se, že dřív to tam taky šlo normálně.

jo, a doporučuju nepoužívat ty závorky a mezery - dej si tam třeba X_m;Y_male mezerám i závorkám se vyhni. BTW, co to je za souřadnice? To je v UTM?

S-JTSK Křovák

Hele a proč si prostě nenahradíš místo toho středníku kombinaci ;, ?

protoze to nevezme program

aha, jasně. Nějak jsem si neuvědomil, že Křovák byl pro celé Československo. Ale je fakt, že mi chvilku po napsání reakce došlo, že UTM snad nikdy nemá záporné souřadnice...

V Excelu mohu otevírat buď soubor .csv nebo .txt - to není stejné! Pokud otevírám .csv, Excel předpokládá že údaje (sloupce) jsou oddělené středníkem. Pokud otevírám .txt, těch možností je více (středník, čárka, pevná šířka) a Excel spustí průvodce pro import textového souboru.

Excel příliš předpokládá a záleží jak ho necháš soubor zapsat/načíst. Trochu experimentování a přijdeš na to.S textovým souborem manipuluj textovým editorem - notepadem nebo pspadem a po záměně oddělovacích znaků (jako první vyhledej čárky, odeber je a pak teprve změň středníky na čárky) už soubor neotevírej excelem, ale aplikací kam data potřebuješ dostat.Nebo změň příponu na txt, a v excelu načti funkcí import. A když už data načte jako jeden sloupec, tak ho vyber a použij funkci data - text do sloupců. Zeptá se jaký používáš oddělovací znak (nebo počty znaků pokud jsou sloupce formátovány mezerami) a máš zpět sloupce.

PS: možná excel skousne csv s čárkami ve tvaru:"prvni","druhy","treti"[cr+lf]"prvni","druhy","treti"[cr+lf]"prvni","druhy","treti"...(za výsledek neručím, zkoušet se mi to nechce)

tak jasně, mám pocit, že Excel byl ohledně custom oddělovačů dost stupidní a standardní CSV by skousnout mohl - pak by ale nejdřív musel nahradit desetinné oddělovače za tečky a až pak teprv středníky za čárky. A těm uvozovkám bych se radši vyhnul.

Jestli se k tomu Zachary ještě vrátí, tak hlavně zjistí, že nemusí nic nahrazovat složitě, ani jednoduše. Import .csv dat do GRASS GIS funguje s obvyklými oddělovači polí (čárka, středník, mezera, tab).

Jakmile je hodnota v uvozovkách, Excel ji vždy formátuje jako text. Pokud ne, podle typu dat automaticky vybere formát (číslo, datum, text, měna, atd)

jo, jenže další SW tam ty uvozovky nechá a často mi tam pak dělaly binec, protože se třeba zobrazovaly v popiskách ap.

Možná jsem už moc starej, ale Repeat; Read(inputfile,a); If a=';' Then Write(ouputfile,',') Else Write(outputfile,a); Until Eof(inputfile);a je hotovo.

Otevření souboru *.csv v Excelu (2007 a novější) s libovolným oddělovačem:(Mám to v angličtině takže nevím jak jsou některé věci v české verzi, ale to snad už najdeš)Varianta 1:1) Otevři nový prázdný sešit2) Jdi na kartu "Data"3) "Get external data" - > "From text"4) Vyber svůj *.csv5) Zobrazí se průvodce, zvol typ dat "Delimited" (první volba) a pokračuj na další stráknu6) Zvol si oddělovač dat, nebo si zadej vlastní, v náhledu vidíš jak se data rozdělí. Pak už můžeš dát "Dokončit"Varianta 2:1) Otevři svůj *.csv2) Vyber sloupec kam se data vložila3) Jdi na kartu "Data"4) Zvol "Text do sloupců"5) Zbytek je stejný jako v předchozí variantě

varianta 1 je teda pěkná pruda, mně stačí dvojklik na CSV a otevře se mi tohle:https://blogs.gnome.org/swilmet/files/2015/11/scr... (akorát u mne česky)Jinak se dá tomuhle opruzu vyhnout a drobné úpravy CSV provádět přímo např. v SW CSVedit:http://csved.sjfrancke.nlpokud je potřeba sloupcové zobrazení a nejsou potřeba vzorce apod. Pracuje se přímo s CSV, takže se nemění nastavení a nemusí se dělat import/export jako v Excelu (přičemž dle mých zkušeností míval Excel tendenci dělat v tom bordel automatickou detekcí, občasnými apostrofy před čísly apod.).

No neříkám že to opruz není, ale když se z nějakého důvodu už ten průvodce nezobrazuje při otevírání souboru tak jak to dělal ještě 2003, ale jen při importu, tak co se dá dělat?Jinak ale nevím jak komu, ale pokud potřebuji udělat drobnou úpravu, tak mi přijde větší opruz stahovat nejakou extra aplikaci, než to prostě prohnat přes Excel který už mám, i když to je trochu jako se drbat levou rukou za pravým uchem. (Ale to je asi věcí vkusu. Je fakt že když jsem chystal data pro import do MySQL, tak jsem na to stáhl LO. CSV z excelu to z nějakého důvodu nebralo korektně a nechtělo se mi zjišťovat proč)Každopádně, tazatel chtěl vědět jak nahradí středníky za čárky, ačkoli to bez problémů evidentně zvládl sám. Jen byl zmaten že to Excel otevřel blbě. No tak jsem mu napsal, jak mu to Excel otevře (resp. zobrazí) správně. Tedy že problém není v tom jak středníky nahradil, ale jak Excel pracuje s čárkami.

Tazatel hlavně chtěl dostat .csv soubor do GRASS GIS. A možná už zjistil, že k tomu nahrazovat středníky vůbec nemusí.

tak je fakt, že s "trávou" nedělám, ale QGIS, v rámci kterého GRASS je nějak implementovaný je importní nástroj pro oddělený text s interaktivní volbou oddělovače a není s tím problém.

Přesně. Psal jsem tu tady už třikrát. Jenže Zachary nereaguje a ostatní si řeší Excel.

jasně, u mne je ta appka součástí "stálé výzbroje" protože přes různé formy CSV honím data často a dost mi lezlo na nervy, jak si člověk musel u Excelu hlídat, aby mu při exportu zas něco nezprasil a u Calcu příp. nastavení exportu. A je to často pohodlnější a přehlednější než editace přes Kate / PSPad.

No tak to jo. Když s tím děláš furt, tak to by Excel byl fakt na šaškec

Ten CSVed vypada dost mocne. Dik za tip!