CPU poškozen po overclocku?

Zdravím, udělal jsem čistou instalaci Win 10 a chtěl jsem přetaktovat procesor (q6600) přes Set FSB, dostal jsem se na 2,95 GHz a pak se mi freeznul PC, pak už jsem dostával jen blue screeny a když jsem chtěl nabootovat windows tak mi to ukazovalo akorát automatickou opravu, nemohl jsem se dostat nikam, údajně chyběly drivery důležité pro chod windows, když se snažím udělat čistou instalaci tak mi taky vyskočí blue screen. Zničil jsem cpu? jinak Mobo: Intel DP35DP a 6GB RAM

Odpovědi na otázku

Vrať to na výchozí takty a musí to fungovat.

nemám to jak vrátit, taktoval jsem přes to Set FSB a to už v tom počítači není protože jsem formátoval disk

To se jako sereš do OC, aniž bys tušil základy? Reset BIOSu desky ti nic neříká? Otevři si manuál k desce a najdi si, jak se dělá (bude tam nejspíš pod "CLEAR CMOS"). Případně rovnou najdi na desce příslušný jumper pro reset nebo vyndej baterku.

BIOS jsem resetoval normálně přes F9, tam se v klidu dostanu ale můžu to zkusit přes jumpery

Obrázek je nečitelný, takže zkus se dole mrknout, zda tam nějaký reset je:https://ctrlv.cz/shots/2020/05/19/d6wn.pngAle na 100% to bude v manuálu.

jo to jsem se díval, už jsem jednou resetoval bios pres jumpery kvůli ramkam takže to vím jak na to, teď jsem to zkusil, zatím vše funguje a mám 13% (připravují se soubory pro instalaci), uvidím jak se to vyvine

A jinak padlo ti to ne proto, že by to CPU nedal, ten s tím velmi pravděpodobně mít problém nebude, ale když zvedneš FSB, přetaktuješ i RAM. A pokud máš 800MHz RAMky, tak ty ti na 983 MHz fakt nepojedou. Při OC je třeba změnit i děličku RAM, aby běžely pomaleji.Pokud deska umí v BIOSu nastavit frekvenci RAM, můžeš zkusit nastavit nižší (800>667>533>400). Při nastavení na 667 by ti při FSB 328 (328*9=2952) měla jet na 820 (327*2,5=820).Pak by to mohlo fungovat.

jak se to počítá? to 328*9 a 327*2,5?

Tak to snad úplný základ, taktuješ a vůbec netušíš která bije? Ve zkratce je takt cpu "násobič" x rychlost sběrnice. Pohnutím sběrnice ale přetočíš i paměti, takže je třeba zůstat na slušných taktech u pamětí a zvednutí taktu u cpu. Přesně jak ti psal Wiqix. O 6600Q bylo naspáno mraky textu, ve své době to byl velice populární cpu a zaráží mě to ignorantství a neschopnost si o tom cokoliv přečíst..(dost se to také odvíjí právě od kvality desky a kvality pamětí)

žádné ignoranství jen se o tom mluvilo u taktování a nebylo vysvětleno

"Pohnutím sběrnice ale přetočíš i paměti"Nejen paměti, i PCIe sběrnice a prakticky všechno, co je napojeno na North Bridge.U všeho je třeba nastavit nějaký asynchronní poměr, jinak to může dělat problémy.

můžu nastavit nižší ale potom nemám žádný obraz

OC se provadi nejlip v biosu.. Set FSB ani ja nevim jak nastavit pokud neznam presne desku a presne to co se tam ma nastavit za clock generator. Set FSB jsem pouzival pred 10lety jen u nejakyho notebooku kterej se normalne nedal pretaktovat, ale tam jsem mel podrobnej navod co v Set FSB nastavit za clock generator. Pokud se tam nastavi neco jinyho tak se to okamzite sekne (netusim jestli hrozi i riziko poskozeni)

výchozí takty už tam teď budou takhle

Ano, dokud je nevyresetuješ. Tak hurá do toho.

Q6600 je(byl) cpu pověstné tím, jak jde točit do bezvědomí, nemyslím si, že by to s tím souviselo.- Reset hodnot z biosu/reset biosu pinama z desky je základ- Dělat OC na takové vykopávce z Windows je teda dost šílenost (dle mě)- Ta deska je levnej kancelářskej šunt a vůbec bych na ní žádné OC nedělal (dnes to stejně nemá žádný efekt)- I kdyby byl cpu před smrtí, nerozbilo by to Win.. (bsody ano, ale win by najel)

předtím jsem bios resetoval pouze s F9, teď jsem zkusil jumperem dát default všechno, nyní zkouším instalovat windows

ak si nieco odpalil tak to je doska, lebo to ma tak milion rokov. Nieze by si sa tesil, ze to ide, ty si to koli nejakym blbym par % znicis. Nevadi, kup novy PC, bude 5x rychlejsi bez pretaktovania.

jedna se o můj test bench :D můj hlavní PC: R5 2600, GTX 1070 Ti, 16GB RAMto je důvod proč ho zachraňuju

Blbé je, že sehnat slušnou 775 desku je dneska skoro nereálné, případně za úplně hausnumero cenu.. (něco jako cena té R5 2600). Procesorů do nich je všude mraky skoro zadarmo..

tohoto jsem si dneska všiml https://www.czc.cz/asrock-g41c-gs-r2-0-intel...

Totální low-cost deska s bídnou kaskádou za skoro 2000,- ? Tolik nestála ani když byla nová..

já neříkám že je dobrá jenom se divím že se prodává :D

Poslední věta nemusí platit. Taktoval přes zvedání FB, pokud to udělal blbě, mohl zvednout frekvenci PCI a PCIex mimo ezpečné honoty a tím i řadič SATA a tak si poškodit NTFS ...