CPU neprojde testem OCCT ani v defaultu

Ahoj, mám i7 6700K a Z170A GAMING M7. Taktuji si CPU a dělám zátěžové testy. Prvně to dělám přes Cinebench, protože ten odhalí fakt špatný overclock a zbytek dělám přes OCCT.Používám verzi 4.5.1. Záložka CPU:OCCT a nastavení v defaultu. Po 20 minutách to na výchozí nastavení hodí error. Při OC to bylo v rozmezí 20 a 80 minut (4.4-7 Ghz).Poslední test byl na 4.5 Ghz @ 1.395VMám XMP na 3200 Mhz.Napadá někoho, čím to může být? Jaký používáte programy na stabilitu procesoru?Díky.

Odpovědi na otázku

EDIT: Kdyby titulek někoho mátl. CPU neprojde testem při voltáži a frekvencí na auto, což je při defaultu.

Jaký je tak toho CPU, zda tam není třeba enahced turbo, CPU by mělo jet na 4GHz¨Další věc jakou chybou to padá?

4 Ghz a 4.2 Ghz při turbo.

Tak default toho CPU při all core je 4GHz, ne 4.5GHz. 3200MHz na pamětech je také overclock.Problém může být CPU, deska, zdroj, nebo je vše v pořádku.Nehznám OCCT, na test stability používám Aida64 stability test. Ten ale není směrodatný. Například 8700k mi v tom běží klidně den v kuse, ale když pustím Davinciho a nechám encodovat video, tak po 10 minutách mám BOSD, Prime95 to samé. Naštěsti video encoudju tak 1x za rok a Prime95 nepoužívám vůbec :) Takže když potřebuju přepočítat video, holt dám CPU do defaultu. Na ostatní činnosti, kde výkon CPU potřebuji je můj OC ok. Asi bych si mohl pohrát s AVX offsetem, ale nevěnoval jsem tomu pozornost, první pokus s -300MHz nevyšel a takže je ve hře max 300MHz, to nemá smysl řešit.

Některé desky dostali aktualizaci biosu, protože 8700(K) padalo právě v Prime95, či tom enkondingu. Je to nějaký problém kompatibility a nastavení biosu. Netvrdím, mže ten problém mají všechny desky, ale myslím že minimálně nějaké desky od MSI mají vydanou opravu biosu na tuto chybu.Je to vidět třeba tady, hned verze 1.1 tohle opravovala:https://cz.msi.com/Motherboard/support/Z370-... Mrkni tedy na verzi biosu.

Tak po tomhle jsem pravda nepátral, mám MSI Gaming Pro Carbon a bios jsem neaktualizoval, Prime95 je zmíněný hned v první revizi, desku jsem kupoval až půl roku po launchi, je možné že tam je skutečně první verze biosu. Kouknu na to. Dík za info.

jen pro info. Měl jsem revizi biosu z prosince 2017, které už měla Prime95 řešit, šoupl jsem tam poslední dostupný bios z března a prime se zase rychle kousl systém, takže vrátím bios na starý, nechce se mi složitě předělávat profily

SOLVED: Vyřešil jsem příčinu a proto chci napsat odpověď, aby to pomohlo v budoucnu.Příčina je XMP profil. Mám na desce 2 profily a jeden z nich RAMky taktuje na 3200 Mhz a druhý na hodnotu 3000 Mhz (zkontroloval jsem to přes CPU-Z, protože nejsem momentálně u PC).

Nevim jak Intel, ale u AMD zvyseni frekvence CPU automaticky zvysuje frekvenci RAM, proto se pri overclocku CPU nastavuje frekvence RAM na minimum a po uspesnem pretaktovani CPU se zvysi a testuje se, na jake je stabilni. Mne pri XMP profile taky pada, protoze pak jede RAM o 200MHz vic, nez je XMP profil.

To není tak úplně pravda, záleží co a jak taktuje. Pokud zvedá násobič procesoru, tak se frekvence pamětí nehnou. Pokud ale zvedá frekvenci sběrnice, tak se mění i frekvence pamětí.

Ja zvedl jen nasobic a frekvence ram sla hore horu o 200MHz.

Na druhou stranu, ale nasobic zvedl zbernici z 200 na 215.

Ano, zvedám jen násobič a voltáž. Pokud se podíváte na YouTube, tak ostatní to dělají stejně u mého CPU, popř. desky.

Já si vždy frekvenci pamětí kontroloval a sedělo to podle XMP profilu a frekvence po OC seděla taky v CPU-Z.Ale pro příště mám zkušenost, že první CPU, potom RAM. Btw, mě PC nepadal, ani netuhnul, jen neprocházel stress testy, ale při hraní ok, popř. v Cinebench.

Co memtest, ten jsi dělal? Já osobně ho dělám hned jak nastavím paměti. Pokud to neprojde skrz memtest, tak ani nebootuji do systému. Když si totiž procesor do paměti uloží hodnotu 4 a následně z ní načte číslo 5, tak nemá cenu cokoliv dělat, protože tohle je zdrojem náhodných chyb a nikdy nevíš co to může způsobit.

Díky za info. Memtest mě upřímně nenapadl, i když tu appku znám.Mám otázku. Pokud XMP profil taktuje paměti na 3200 Mhz, mohu si ten profil upravit tak, aby to prošlo? Např. nechat frekvenci (3200 Mhz) a jen zvýšit latenci - mělo by to na to vliv? Pokud vím, tak XMP profil je jedno ťuknutí, bez kterého se to dá nastavit taky, ale těch hodnot je více, takže kdybych to potunil, tak by těch 3200 Mhz možná prošlo, či?

Profil XMP upravit nelze, je prostě daný na těch pamětech. Deska si to načítá z čipu, co je na těch pamětech napájený.Lze ovšem taktovat ručně v biosu. Tam pak můžete nastavit vyhovující hodnoty. Takové taktování je ale logicky složitější. XMP je v takovém případě vypnuté.PS: Nevím zda to tu padlo. Jakou máte verzi biosu? Není náhodou novější, co by měla opravy pro paměti? Intel na paměti není háklivý. Většinou to funguje hned.