CPU Dioda a její teploty

Zdravím,Včera jsem zakoupil Ryzen 5 2600 a Aorus B450 Elite, na Ryzen používám boxák. Dnes jsem nahrál win a začal testovat a překvapila mě teplota CPU Diody v AIDE64, ta je v klidu cca 85 ° při stres testu přes CPU-Z se vyšplhala až na 110 °, teploty CPU jsou v klidu nějakých 45 ° při zatížení pod 70 ° . No chtěl jsem se zeptat co přesně je ta ,,CPU Dioda" a proč může být teplota tak vysoko, na google jsem se dočetl že bezpečná teplota je 75 ° . Možná by s tím mohlo mít něco společného že AIDA hlásila že nezná mojí MoB? Air Flow ve skříni by měl být dobrý mám SilentiumPC Armis AR3 s 2x120mm ventilátory vepředu a jedním v zadu. Předem děkuji za rady...

Odpovědi na otázku

U nekterych Ryzen procesoru / jejich zakladnich desek se vyskytuje bug, ktery vede ke zobrazovani tehle nesmyslnych teplot. Najdete si verzi BIOSu/UEFI pro Vasi desku, ktera to ma opravene.Dalsi vec je, ze pokud AIDA hlasi to, co hlasi, je samozrejme vhodne pouzit nejaky jiny merici / zobrazovaci SW.Procesor totiz 110°C rozhodne nema, tudiz je mereni tepelne sondy zcela zjevne spatne interpretovano.

Děkuji,Tak jsem v klidu, snad za měsíc nezhoří

Předně bych sáhnul na heatsink. Pokud je studený tak je tu možnost, že blbě dosedá. A k tomu bugu - někteří výrobci neosazují výstup pro diodu (ne že je špatná, není tam vůbec) takže hlásí kraviny

Univerzální software typu AIDA a další velmi často ukazují naprosté nesmysly. Pokud chceš jistotu, tak použij program dodávaný výrobcem základní desky. Jen u něj je záruka, že informace o teplotě čte a zobrazuje správným způsobem.