CPU - upgrade..?

Ahoj Borci, koupil jsem cca 4 roky z5 svůj PC , nedávno jsem kupoval novější GPU a přikoupil dalších 8 Gb RAM, aktuálně má sestava vypadá takto:Skříň : Fractal Design Define R4 White Window Základka : Asrock Z97 Fatal1ty Killer Zdroj : Be Quiet! Pure Power L8 630W modulární Procesor : Intel Core i5-4460 3,4GHZ x4 Ramky : Kingston HyperX Fury 2, 4x4GB (16GB) 1866MHZ Grafika : Asus ROG Strix GTX 1060 6GB, SSD : Kingston HyperX Fury 120GB HDD : Western Digital 1TB Green Mechanika : Asus DRW-24F1MTPC používám primárně na hry.Můj dotaz, má cenu vyměnit CPU za bazarovku typu i7 4790, Xeon E3 1231v3 apod? Případně jiný? A za kolik případně prodat moji současnou i5?Moc díky

Odpovědi na otázku

Spíše prodej to prťavé SSD.

SSD před 5 lety bylo pecka :D Aktuálně tam mám pouze win 10, takže přes 70 GB je stejně nevyužito... Jinak dotaz směřoval na CPU

V některých hrách může pomoci i7-4770k nebo i7-4790k po přetaktovaní (i když 4790k má samo od sebe vysoké turbo).

Na ty s koncovkou K, jsem taky koukal, ale mám trošku obavy, že při koupi z druhé ruky většinou bez záruky mohl být procesor taktován na nesmysl. Proto jsem radši koukal po konzervativnější variantě, ale děkuji

toho sa pri procesoroch fakt báť nemusíš. procesor buď ide alebo nejde. hoc bol taktovaný. nie je to harddisk ktorý sa používaním opotrebuje.

To záleží především na vás a co hrajete. Bude plno her, kde váš procesor (i vzhledem ke Z97 desce - měla by umožnit 3,4GHz pro všechna jádra) bude naprosto vyhovující a lepším CPU ničeho nedosáhnete.Budou i hry, kde by lepší procesor pomohl, nicméně vzhledem k GTX 1060, která není vysloveně highend, ale prostě taková normální slušná karta na dnešní hry, tak si myslím, že přínos nového procesoru s HT bude poměrně malý. Dokonce si myslím, že i v některých hrách, kde by byl měřitelný rozdíl, to bude spíše rozdíl v minimálních FPS, než v těch průměrných.Samozřejmě ale vše má své výjimky. Hodně CPU nenažrané jsou poslední Assassini a taky dost her od EA (Frosbite engine). Tam to může být znát více. Je ale otázka, zda to stojí za vynaložené peníze a námahu. Pokud chcete vědět jak na tom jste v konkrétní hře, tak nahrajte MSI afterburner a nechte si ve hře ukázat vytížení CPU a GPU. Pokud jede GPU převážně na 100% (nebo 90-100%), tak nemá smysl jít do upgradu. A to i v případě, že CPU bude ukazovat třeba skoro 100%.

Děkuji. Podívám se na to děkuji, pak napíšu

Core i5-4460 prodáš v pohodě za 2000 Kč, kldině ho zkus vystavit za 2200 Kč, ať můžeš s kupujícím smlouvat na nějaké slevě, jako je poštovné zdarma.Spíše zkus sehnat Broadwell s L4 cache, jako je Xeon E3-1285L v4, E3-1285 v4, Core i7-5775C nebo odemknutý Haswell i7-4770K/4790K. Víc jak 4500 Kč za něj nedávej - je to zlodějina. A argumentuj tím, že Core i3-8100 stojí pár šupů a Coffe Lake ES 6c/12t stojí na Aliexpressu pár šupů (3000 Kč). Desku jako takovou máš dobrou, s NVMe SSD a procesorem na 4 GHz to bude trhač asfaltu.

Děkuji... Zatím jsem našel pouze ty i7 na bazarech... Jen asi hloupý dotaz... co znamená NVMe?

"Non-volatile Memory express". Pomohlo? :o)Smysluplna informace pro Vas je spis to, ze do M.2 slotu jdou dat dva druhy SSD. Ty spravne a rychle jsou NVMe, ty spatne a "pomale", ktere tam mit nechcete, jsou SATA. (Ony zas tak pomale nejsou. Jsou stejne rychle jako SSD do SATA3 portu. Ale to uz musete rovnou poridit vyrazne levnejsi disk do SATA portu..)

Je to novější a rychlejší komunikační rozhraní.https://cs.wikipedia.org/wiki/NVM_expressVy máte klasické SATA SSD, které je omezené rychlostmi okolo 500MB/s při čtení z disku. Více z toho prostě nevyždímete, protože to omezuje právě rychlost SATA III. NVMe je omezeno rychlostmi PCIe 3.0 (tím komunikuje i grafika a vlastně všechny karty, které zastrčíte dnes do moderních desek). Zde je omezení až někde 3500MB/s při čtení. Většinou jsou na desce konektory M2, kde to může takto fungovat (jen jiný konektor, než ty podlouhlé třeba pro grafiku) Takové SSD je třeba: https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-evo-m-2-5... Jakmile, snad v létě, vyjdou desky s PCIe 4.0, tak mohou rychlosti čtení/zápisu zase ještě více zvednout.Jinak to že máte obyčejné SATA SSD není žádný problém. Oproti HDD je to i tak mohutný skok. Třeba ve hrách nemusí být rychlejší SSD (myšleno SATA vs NVMe) třeba vůbec poznat. Měřitelné to asi bude, ale když posadíte člověka k oběma PC, tak rozdíl asi nutně nepozná. Zato jakékoli SSD vs obyčejný HDD pozná okamžitě. Odstraníte totiž celý ten dlouhý čas než se nastaví hlavičky, plotna roztočí, atd... To u jakéhokoli SSD odpadá.

PS: Kdyby vás napadlo to SSD měnit, tak bacha na to, aby to mělo vůbec cenu. Třeba ten Samsung komunikuje pomocí PCIe 3.0 na 4 linkách. Nicméně vaše deska má omezení jen na PCIe 2.0 a 2 linky, pokud to chápu správně. Což samozřejmě znamená, že by takový disk dosahoval výrazně nižší rychlosti, než je tady prezentováno. Stejně tak je nutné zkontrolovat verzi biosu, protože jak tak koukám, tak podpora NVMe byla dodána až v novějších verzích biosu a ještě pak evidentně nějak opravována a laděna. Ve vašem případě je tedy možná lepší a jednodušší se tímto vůbec netrápit a jet si v klidu na SATA SSD.

Dvě linky u NVMe vůbec nevadí. Většina operací ve Windows při prací s diskem jsou s malými bloky dat. Zrovna nedávno jsem měl problém překročit se Samsungem 950 Pro limit 1000/700 MB/s u Intelu 250, protože byly aktivovány úsporné režimy linek.

Jasně, že to bude fungovat, ale když když tady píši rychlost 3500 a pak mu to pojede 1000 (snad, nevím zda není ještě omezení to, že má starší PCIe), tak mě přišlo vhodnější to raději trochu rozvést. Vyhodit 3500Kč za disk co pojede úplně stejně jako o polovinu pomalejší a levnější disky je trochu fail. Proto píši i tu poslední větu, že je možná lepší zůstat u sata, kde za stejné prachy vůči disku NVMe, koupí alespoň 2x takovou kapacitu.

Jaký konkrétně je rozdíl u práce s malými soubory? Žádný. Jaký rozdíl je u mnohonásobné fronty? Žádný. Jaký rozdíl je mezi SSD a NVMe? Vždy výrazný (pokud nemá levné bezkešové NVMe, i takové existují).Používá někdo na počítači sekvenční čtení a zápisy?

Nepochopil jsi... Tohle nehodnotím, ani nijak nepopírám.... Mě jde čistě o ta čísla, aby se nedivil!Prostě jako u dynamického kontrastu monitorů... Taky větší čísílko, byť nějak zázračně vycucané z prstu, více prodává.

Serverové SSD s nízkými latencemi.- linky z čipsetu: https://ctrlv.cz/4L1j- linky z procesoru: https://ctrlv.cz/UgRk

A jestli chceš, nahraju i testy v B250. Vždy vypínám fastboot a cachování ve Windows, protože ty stroje nejsou na UPS. Někde mám uložené i testy NVMe v LGA775 a rozdíly jsou opravdu minimální.

OK, takže linky brzda nejsou. Tak fajn. Rychlost je vyšší než jsem čekal. Jak už jsem psal nahoře, šlo mě jen o ta čísla. Nevidím důvod kupovat disk s 4linkami, když to má stejně omezené deskou na dvě. Prostě jsem nahoře něco vysvětloval a dával příklady, ale chtěl si být jistý, že je nevezme doslova, protože v jeho případě tam jsou omezení a díky tomu to nemusí odpovídat nastíněnému příkladu.To je celé.

To je test se čtyřmi (CPU 3.0 slot x16, PCH 2.0 slot x4), ale výkon je v benchmarcích ořezaný hlavně proto, že nemá cachování ve Windows. Některé disky ho mají úmyslně zakázaný, aby nedošlo ke ztrátě dat. Podobně to mají i deriváty založené na Intelu 750. Reálně jde zápis přes cache na disku (zálohovanou kondenzátory) rovnou do buněk.V testu je disk je Samsung SM953 480 GB. Papírově 1750/850 MB/s a 250k/16k IO/s, 0,9 DWPD po dobu 5 let. Je rychlejší než jakékoliv nové NVMe TLC, protože ty mají při intenzivním použitý vyplácanou virtuální SLC cache za pár sekund. Byl cílený jako konkurent enterprise řady na Intelu 750 (DC P3xxx). Oproti Samsungu 950 jde uchladit bez pasivu a chová se jinak (je to disk pro databázové servery). Kupoval jsem ho před dvěma lety okolo 80 USD, což byla prakticky polovička Samsungu 950 512 GB a třetina Intelu 750 400 GB. Dnes se prodává stále za stejnou cenu. Pak má samozřejmě nevýhodu ve formátu 22110 a nepodpoře v programech Samsungu (firmware a utilita pro šifrování není veřejná). https://s3.ap-northeast-2.amazonaws.com/global.semi.static/SM953_...

Pokud by trval na 4 linkách, tak může koupit redukci a dát ho do spodního slotu. Ale nijak si nepomůže - je to taky PCIe v2.0

Bohužel žádný z výše zmíněných jsem na bazarech nenašel. Koukal jsem ze zvědavosti i na ten Ali... A našel tam i7 4790K za 183 dolarů, recenze to má super, ale je to takový risk pro mě...

Core i7-5775C QS, zkus nabídnout 155 GBP - Slovinsko https://www.ebay.com/itm/254105312399Core i7-4770K je na eBay okolo 170 USD, aukce méně. Core i7-4790K stojí víc a nic navíc nepřináší. Dovoz z USA se dá při troše šikovnosti dostat pod 500 Kč.

Děkuji, a nebo jsem našel ještě Intel Xeon E3-1270 v3 za 3750kč, ale nevím jak moc bych si pomohl...

Je to z ČR nebo zahraničí? V jednovláknových operacích si pomůžeš až o 600 MHz, ve vícevláknových to bude znát více. Je to de facto Core i7-4770 bez grafiky. Bohužel to není taktovací jako Core i7-4770K/4790K, který by byl lepší - - ale za něj nemá smysl dávat více než 4 000 Kč, to už opravdu raději kompletně upgraduj na Coffe Lake nebo Ryzen.https://tinyurl.com/y6g4hrcfOrientační srovnání výkonu mezi i5-4460, E3-1270 v3 a Core i3-8100:https://tinyurl.com/y692wwxgNa Aukru jsem viděl u jednoho prodejce desky + CPU + RAM. Sice levné ale za ty prachy bych si asi nestěžoval:i3-8100 4c/4t https://aukro.cz/core-i3-8100-6942761532deska hnůj (i5 bych do ní nedával) https://aukro.cz/msi-b360m-pro-vh-69427607818 GB DDR4-2400 https://aukro.cz/ddr4-8gb-2400mhz-cl17-694... Pro šestijádrové Core i5 Coffe Lake je rozumné minimum takováto deska https://www.czc.cz/msi-z370-a-pro-intel-z370... Teď je solidní šance prodat stávající sestavu docala draze: https://aukro.cz/msi-z87-g45-gaming-i5-467... Zvaž pro a proti, jestli se ti vyplatí cpát do počítače horentní sumy, nebo upgradovat, dokud jsou lidi blbí a kupujou.

Tak jdu to ještě více zamotat... Myslíš že když se podíváš na moji stávající sestavu a teď bych ti řekl že mám možnosti mít gpu gigabite Gamming gtx 1080 v záruce za 7,podle mě by se nudila kvůli mému cpu, takže jak to udělat, přechod např. Na ryzen 5 2600, deska a ram nebo to nějak vymyslet jinak..? Díky

To je rozumná nabídka za GTX 1080. Spěchá prodejce hodně?Normálně nabídni set CPU+MB+RAM za 5 000 Kč nebo na Aukru za 4500 Kč jako aukci. Jaký je tam chladič procesoru? Orientoval bych se podle ceny: https://aukro.cz/msi-z87-g45-gaming-i5-467... a podle toho, kam bude stávající prodejce zlevňovat (tohle je fakt nesmyslně sebevědomá cena):https://aukro.cz/msi-z97-gaming-5-i7-4790k... Prodejnost bude časem horší a horší, takhle předáš odladěný a funkční set.Pokud budeš kupovat nové věci, tak stejně jako Coffe Lake, tak Ryzen bude chtít trošku rozumnou desku, aby byl rozumně podporovaná a měla nějaké rozumné možnosti ladění. Něco na tento způsob: https://www.czc.cz/msi-x370-gaming-pro-carbo... https://www.czc.cz/asrock-x470-master-sli-am... paměti asi tyto (Microny velmi pravděpodobně nedají agresivní časování, ale sehnat moduly se Samsungy je těžké a v základu to bude pořád lepší, než sázka do loterie značek Adata a Patriot): https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-l... Ryzeny 7 2700 zkus od tohoto prodejce (ale neznám a ho a ruku do ohně za něj nedám, Intely ale nebrat - od Kaby Lake nahoru se množí případy, kdy Intel samovolně umřel a tohle bys prostě nevyreklamoval) https://pc.bazos.cz/inzerat/100222784/proceso...

„Intely nebrat“ myšleno jako nekupovat bazarové Kabylake a Coffee Lake bez oficiální záruky

V čem je ta B360 deska pro i5 tak špatná a je třeba Z370? Určitě napájecí kaskáda což? Proč je ale výrobce tak blbý že i5 a i7 na té desce normálně podporuje? Jako že chce aby to umřelo a dával zákazníkovi náhradu? To by asi nevydělal.Fakt to pomatení takovými nesmysly nechápu.

Z dlouhodobého hlediska je to smrtelná kombinace. MSI už u B250 nastavuje limit 130 W. Z výrobců desek se doporučeními Intelu řídí snad jenom Supermicro, protože tam se počítá s provozem 24/7 a tak nějak se očekává, že světélkující „GAYming“ deska nepojede měsíc v zátěži.Tabulkově má šestijádrový Coffee Lake i5 vyšší spotřebu a bude to dopadat jak tyhle jebky od Gigabytu v dobách LGA1150:https://www.cnews.cz/gigabyte-cachruje-s-reviz... Tohle jsem psal do vedlejšího vlákna, když si tazatel stěžoval na pečící i7-9700K:Hloupý Honza | 8. 2. 2019 17:52:50 | Odpovědí: 0 To je hlavně o nastavení. Ručně nastavit TDP a proudy dle specifikací Intelu a potom je časově omezit. Long Duration Power Limit: 95 W Long Duration Maintained: 16 s Short Duration Power Limit: 119 W (=TDP * 1,25) CPU Current Limit: místo 193 A (!) nastavit 138 A určených pro šestijádro, ty proudy jsou stejně při nižším napětí mezi 0,8 V až 0,95 V Tabulka vypadá opravdu jako hodně blbý vtip (strana 124): https://ctrlv.cz/I9Mt https://www.intel.com/content/dam/www/public/us...

Před rokem jsem prodal 4790k, 16GB paměti a desku za 6.5, dát 4.5 za 4790k mi přijde strašně moc.Stejně jako to 4460 za 2k mi přijde moc. Právě kvůli té levné i3 která je ve všech ohledech lepší a stojí na novější platformě, rychlost pamětí dělá docela hodně.

Vycházím z tržních principů, i5-4440 a 4460 se prodávají za 2000 jak teplý rohlíky. Samozřejmě je koupě takového procesoru naprostá kravina - omezená platforma s málo USB, málo linkami v PCIe, nulovým (drahým) potenciálem upgradu.Pro otrlé je tu možnost koupit okolo tisícovky „lepší“ použitou desku se Z170/Z270, upravit jí kompletně firmware a dát do ní Coffee Lake. Ať už bez fyzických úprav i3-8100/8300 nebo s přelepováním a zktratováním pinů i5 nebo ES z Aliexpressu. Několik málo otestovaných kombinací je vypsaných na internetu. Připomíná mi to reinkarnaci doby, kdy lidi cpali Tuleně do Intelu 440 BX v upravené redukci S370->Slot 1.

Postupy pro CFL jsou zde:https://www.win-raid.com/t3413f16-GUIDE-Coffee-Lak... https://www.win-raid.com/t3987f16-TOOL-Easy-automa... Dokonce jsem koukal, že tam lezou Číňani a už pomocí těchto postupů vyrábějí univerzální desky: https://youtu.be/dLkWB-Iw3-s

Tak novinky... Sehnal jsem i7 4790K za 5 tisíc s originál chladičem, je to dost peněz, ale po měsíci sledování trhu, zdaleka nejlevnější, levnější jen už Ali za nějaký 200 dolarů... Krabičku mi pán k tomu nechce dát 😁 nevím proč, ale neřeším... Takže otázka, co k tomu koupit za chladič a druhá taktovat neumím, ale chtěl bych se to naučit a zkusit to 😇 Pak mám možnost sehnat ještě gtx 1080 za 7 tisíc, ale to mi je nějaké podezřelé, tak ještě uvidím... Díky moc