» Poradna » Ostatní

Co znamená PMPO u výkonu repro ???

Mám reproduktory značky Primax. Na krabici je napsáno, že mají výkon 80 W PMPO. Co znamená zkratka PMPO ?? Jejich skutečný výkon je totiž 2x8 W, což je opravdu čajíček, oproti tomu co uvádí na krabici.Předem děkuji za odpovědi !

Odpovědi na otázku

Jedna se o tzv. "Hudebni vykon" zesilovace - kratkodoby vykon ve spickach, ktery je vyrazne vyssi, nez vykon elektricky (proudovy prebytek zajistuji kondenzatory zesilovace). Napriklad zesilovace NAD maji velice dobre resene prislusne obvody a jsou schopny pri cca 20 W elektrickeho vykonu davat kratkodobe az 80 W, cimz pusobi dojmem mnohem vykonnejsiho zesilovace.PS: Omluvte pripadne nepresnosti, nejsem elektrotechnik.

V zásadě je odpověď dobře, jen bych opravil "kondenzátory zesilovače" na "kondenzátory zdroje v zesilovači". Jinak údaj PMPO je klasický příklad bombastické, lživé a klamavé reklamy dnešního globalizovaného světa - ten parametr je totiž prakticky nevyužitelný a pouze ohlupuje laické spotřebitele...

Hudební výkon je maximálně dvojnásobkem tzv. sinusového výkonu (normální posluchač ovšem neposlouchá konstantní sinusový signál), takže PMPO je naprostá kravina a jak bylo uvedeno, je to falešný a lživý údaj. Je velmi trapný bombastický nápis 120W PMPO zepředu, a vzadu u napájení příkon třeba 30W - to by musel ten přístroj být perpetum mobile. Více o zesilovačích a výkonu na www.zesilovace.cz

Ne, 'hudebni vykon' je jeste pomerne seriozni pojem. PMPO je naprosta blbost, kterou si vymyslel vyrobce. Vetsinou je to tak 100 az 1000ci nasobek skutecneho sinusoveho vykonu.

Mimochodem, tento dotaz je idealni ukazkou vlivu 'pocitacove audiotechniky' na povedomi obyvatelstva. Stale totiz plati fyzikalni zakony a kdejaka plasticka krabicka na mydlo ovesena nalepkou SuperHyperExtraMegaBass muze byt prodejna jen diky opomijeni techto zakladu.Plno 'pocitacovych' lidi by asi prekvapil zvuk poctive reprosoustavy, treba 15 let stare, s dnes uz asi pro nekoho komickou znackou Tesla.

To Petr:Nemám, co bych dodal... Výrobci ovšem počítají s nízkou úrovní zákazníků a s možností jejich snadného "oblbnutí", takže jsme tam, kde jsme... aneb forma vítězí nad obsahem. Jestli se to někdy změní, kdoví.

No ... ja mam u pocitace teslacky zvuk a musim potvrdit, ze to stoji za to, to vse pri sinus vykonu 2x5 W. Porizovaci cena tehle srandy 1k ceskych penez.A k tomu PMPO ... Tesla tenhle udaj pouzivala taky, ovsem rikala tomu spickovy hudebni vykon a hodnota byla obvykle na trojnasobku vykonu sinusoveho.

Pockej, ted mas asi namysli neco jineho. Hudebni vykon (zesilovace) je jeste relativne seriozni udaj, oproti PMPO. Taktez u reprobeden se udava max. sinusovy a hudebni prikon. Ma to svoje opodstatneni, protoze v 'beznem' hudebnim signalu je kmitoctove spektrum rozlozeno tak, ze nejvice energie je u nizsich kmitoctu. Sinusovy prikon by mel vydrzet i vyskovy reproduktor (radeji ale nezkouset , kdezto hudebni uz rozhodne ne. Trojnasobny udaj hudebniho prikonu oproti sinusovemu je jeste dost duveryhodny.

mam take bedne (Tesla) a su super

myslel Spickovy Hudebny Vykon a to je prelozene PMPO - Peak Musical Power Output

mam u pc rerosoustavu logitech asi 8 let starou a taky samozrejme vykon byl psanej 500W a ze zadu 50W ...jak smesna je dnesni doba.......alemusim uznat ze na tech 50W hraje hooodne dobre....perfektne hraje ten subwoofer nic nechrasti a ty hloubky jsou uplne ohlusujici a cisty

To je jako kdyz u blutouche reproduktoru napíšou že má výkon 100 watu a do závorky napíšou 2 krát 50.......ale pozor v tomto případě se waty nesčítají protože když pustím například deset reprobeden a každá má 50 watu tak konečná hlasitost je jen 50 watu nikoliv 500. Jiná věc by byla kdyby jeden reprák měl 50 a druhý 60 pak už ano je to 110 watu

ZdravimS tou Teslou si se trefil, ja si NEMUZU stezovat. Mam upraveny zesilovac Teslacke vyroby 50W a teslacke reprobedny 25W. Takze kdyz to vyzenu na maximum, ve sklebe mi pada omitka.PMPO je naprosty nesmysl, je to obchodni vynalez, ktery ma oblbnou mene znale lidi. Videl jsem takovy radiomagnetak s dvema repracky asi 7cm v prumeru s bombastickou nalepkou 800W PMPO SuberBass. No, ja jakozto soudny clovek, ktery se vyzna v elektrotechnice, vim, ze pokud ten zesilovac uvnitr ma vakon 10W, tak je to hodne. Opakuju se, je to naprosto nesmyslny udaj, ktery se skutecnym vykonem soustavy nema absolutne nic spolecneho.Hurricane

Ahoj ahoj, pokud bych se mohl zeptat. Dá se nějak z hodnoty POMPO vypočítat reálná hodnota výkonu? Pokud teda vůbec? :D

Já mám (měl) kazťák SHARP, na bedničkách měl duhovou nálepku 50W, zezadu 10W a uvnitř byl 5W reproduktor, dobrý, co? Netuše, že je tam jen 5W, sem testoval zesilovač.... no a teď mám perfektní dřevěné 100W(sinus, 250W hudební) reprobedny. A to je oproti těm plastikům dost rozdíl.

Jenom bych dodal, že PMPO = Peak Music Power Output. Jinak souhlasím, že je to "hodnota", která nic neříká.

Dříve když byl výrobce přitlačen "ke zdi", tak jako vysvětlení významu PMPO uvedl, že "je to maximální špičkový výkon, kterou bedny přežijí". To podle mě odpovídá skutečnosti. To už není o výkonu při určitém stupni zkreslení, to si s původním signálem nejenže není podobné, ale dokonce to ohrožuje vlastní přístroj.

:))) to je pravda skutečných 500W by vám asi slušně srovnalo barák, ale 500W PMPO je cca 50W skutečných a to je tak akorát na slabší poslech ,-)Dobže se pobavíte především na Žluťáckých tržnicích , kdy je na malém plastikovém obludoidu se spoustou světýlek napsáno 800W, počítám , že by jste ho po zapnutí s takovým výkonem hledali daleko za městem.Většina kulturních výrobců i když udává součet špiček, alespoň udává hodnotu skutečnou i když téměř nic neříkající.A TESLA, nic proti ní, také jsem se něco naposlouchal pořádných dřevěných třípásmovek za snové peníze. Ale je jich jen omezené množství ( bohužel ) a při jejich rozměrech. No prostě 5+1 ENCORE s dálkovým ovládáním za příjatelnou cenu zvítězí nad lží a PMPO.

Velice me tesi, ze vetsina ucastniku teto diskuse ma dostatek soudnosti, aby poslala bombastike PMPO k sipku.Nemohu vsak souhlasit s tvrzenim, ze 50 W sinus je tak akorat na slabsi poslech. Skuste si nekdy pri beznym poslechu zmerit vykon na vystupu zesilovace. Hadam, ze se dostaneta na nejakych 5 - 15 W se spickami do 40 W. Pro audiosoustavu bych videl jako primereny vykon zesilovace cca nejakych 30 W. Bezne prodavane zesilovace okolo 100 - 200 W vydaji na malou discoteku.Podstatne vetsi vliv na uroven "hluku" (akusticky tlak) ma citlivost reproduktoru. Vemte si takovou standardni bedynku s citlivosit cca 86 dB/W/m. Pri prikonu 1 W vam da 86 dB akustickeho tlaku, pri 2 W se dostanete asi tak na nejakych 88 dB (podle mereni a vypoctu ktera jsem kdesi videl, uz si nepamatuju presna cisla, ale na nejakych 2 - 3 dB nesjde), coz ani nepoznate. 3 W pak znamenaji cca 90 dB, 4 W asi 91. Pokud se to chce nekomu merit nebo pocitat at me opravi - jedna se o logaritmicky narust.PS: doma se mi kdesi povaluje jeden fajnovej zesilovacek cca 2 * 15 W do 4 ohmu a kdyz k nemu pripojim uplne obycejny uzavreny dvoupasma (4 ohmy, doporuceny prikon 30 W - zesilovac i reprosoustavy jsou stara dobra Tesla, coz ale neni dulezite) tak nemuzu vyhnat volume vic jak na tretinu (spis tak ctvrtinu), protoze by me sousedi ukamenovali.

50W je do panelaku asi opravdu primerene, na bezny poslech to staci. Vic si clovek kvuli sousedum dovolit bohuzel nemuze. Reseni vsak prece jen existuje - dobra sluchatka.Jsem rad, ze se zde objevil i prispevek ohledne citlivosti, tohle je dalsi vec o ktere asi plno lidi netusi. Proto jsou take prekvapeni, ze lze na koncertech pri relativne 'malem' vykonu dosahnout takove hladiny hlasitosti. Ono pri citlivostech 110 dB a vyse je to o necem jinem

Mno já mám 4x30W + 50W Subwoofer a sousedi tedy řvou pěkně, to nic nemění na faktu, že je to tak akorát na poslech ať se jim to líbí nebo ne.

Vysvetlivky P.M.P.O a R.M.S. PMPO Power - Often times, lower-end computer speakers are listed with their PMPO power rating. This rating is the Peak Mean Power Output, and is the absolute maximum power that the speakers are capable of handling. This rating has almost nothing to do with real-world performance. To compare power outputs of speaker systems, be sure to look for the RMS power rating (explained below). This is how you buy speakers for your home stereo, and is a much better method for matching power. RMS Power - This is the Root Mean Square power rating, and is quite literally the root mean square of the power output curve. If you've done any wave form analysis, then you'll recognize this rating. If not, then just look for a higher number. Be sure not to confuse the PMPO number with the RMS number. A cheap set of speakers may have a claimed PMPO of 120Watts, but have a listed RMS power rating of six watts per channel.

Nasiel som definiciu hudobneho vykonuPodla tohto sa mi zda, ze prva definicia PMPO od pana V.K. je vlastne hudobny vykon. PMPO podla mojej prvej definicie je zalezitost reproduktorov a nie zosilnovaca! Hudobny vykon je teda seriozny pojem presne definovany a PMPO je abstraktna reklamna velicina. To co predavame napr TEAC 60W PMPO ma RMS 0.8W, co je diametralny rozdiel...Nie som odbornik, som rad kazdej pripomienke.

Na Zive se ted objevuje serial 'HW pro trochu znale'. Myslim, ze v teto diskuzi padlo nekolik kvalitnich prispevku, ktere by mohly byt pouzity pro nektery z dilu o multimedialnich doplnich.

ZdravymJo, super napad, repracky by se meli objevit v tomto serialu.Hurricane

Osobně nemám proti výkonu PMPO nic.. důvod? Lidé totiž všeobecně chtějí veliký výkon za malé peníze, jako je to u jídla a služeb. Jinak to nikdy nebude. A ti vychcaní výrobci a prodejci toho jen využili. Bohužel pro nás ostatní. Ale tvrzení co tu bylo někde v komentářích.. že mizerných 50W hudebního výkonu je dostačující do paneláku.. myslím že neni správné. Zkusili jste někdy poslouchat v bytě SKUTEČNÝCH 50W výkonu? Je to na byt trochu dost. Věřte nevěřte. Stejně přehnané je to u fandů do auto aparatur.. jsou tam přehnané hodnoty (1000W například..) silné kabely k zesilovači, veliké pojistky a kondenzátory, všechno nejlíp modře podsvícené.. ale nakonec změříte že zesilovač při plném výkonu odebírá 10 až 15 Ampér a vynásobeno 14 Volty je to 210W (ale pouze příkonu) krát 70% účinnosti zesilovače je to???... 150W výkonu. Vidíte to.. ale všichni vám budou tvrdit že je to trochu jinak.

a to este v tych lepsich pripadoch a ak ma zosilnovac viac kanalov tak este mozes delit dalej niektory by boly hodne prekvapeny aky je skutocny vykon ich aparatury.

Dobry den chcem kupit vezu panasonic sc 200 .ale pise tam 4 400.w ppmpo a potom pise 400rms .a chcel bysom vediet ze co to znamena tych 4 400ppmpo dakujem za radu

PMPO by měl znamenat "Peak Music Power Output" v reklamě se ale jedná o něco jiného a to "Peak momentary performance output" Není nijak všeobecně standartizován a tudíž nemá zásadní vypovídající hodnotu, každý výrobce si definici tohoto výkonu zavádí sám tak aby byl výkon co nejvyšší, v praxi se většinou jedná o výkon který lze po určitou dobu (řád milisekund) pustit do reproduktorů aby nedošlo k trvalému poškození, hezky česky řečeno: poslední moment před odpálením.

Napr. MX-J630 Mini Audio System Má napísanú Total Power (RMS MAX)-230W, Front Speaker Power má 115W a pritom PMPO je písané že má 2530W :D :D :D :D :D ved to je totálne nereálne.Ale Kupujem si to lebo už tých 230W je skvelé.

Napr. MX-J630 Mini Audio System Má napsaný Total Power (RMS MAX)-230W, Front Speaker Power má 115W a pritom PMPO je psané že má 2530W :D :D :D :D :D vždyť to je totálne nereálne.Ale Kupuji si to protože už tých 230W je skvelé.

to je vykon uvadeny Pro Mimoradne Pitome Obcany

PMPO - Pět Mikrosekund Před Odpálením -> jinak by se to dalo definovat jako hodnota všech reproduktorů soustavy zapojených pralelně, které všechny zaručeně odpálíte použítím sinového pulzu o daném výkonu. Proč je tato hodnota uváděná fakt netuším. Jinak on i výkon je naprosto nic neříkající hodnota, daleko zásadnější je citlivost reproduktorů (logaritmický průběh). Takže když máte v subu gumák s citlivostí v daném rozsahu sotva 80 db, tak můžete do toho pustit téměř temelín, abyste se dostali na hluk, který udělá sub z PA s citlivostí kolem stovky se zesákem 1kW ( a ne nejdeto to gumové repro dávno předtím shoří).

Dobry den chcem sa spytat tu je napisany hudobny vykon 290W (2 krat 145) nechapem lebo ja ho mam tiez toto repro a hra my to na 145 max vykon alebo mi to hra na tych 290 max vykon lebo som debil z toho nechapem co znamena tych 2 krat?. A lebo je napisane ze max 145 wat a ked mi to nahodou ide na tych 145 watow ako to mozem dat zvysit to na tych 290W?.A este mam 2 krat po 210 zosik plus este som kupil predzosilnovac max 100w z equalizermy. A jaka by bola dobra ozvucnica na tento reprak mne sa paci najviac tato: Pásmový priepustPásmový priepust s ladeným nátrubkomPásmový priepust (bandpass) je konštrukcia, pri ktorej reproduktor nehrá bezprostredne do posluchového priestoru, ale cez ladený nátrubok (dĺžka, šírka). V uzatvorenej ozvučnici je nízkofrekvenčný rozsah interakciou reproduktora a ozvučnice, ale rozsah vyšších frekvencií je výsledkom prirodzenej charakteristiky reproduktora. Pri ozvučnici typu pásmový priepust predná časť reproduktoru vyžaruje do komory ktorá je naladená nátrubkom, čo vytvára filter ktorý obmedzuje frekvenčný rozsah reproduktora – ozvučnica prepúšťa len určité frekvencie. Výhodou je, že ozvučnica sa dá naladiť tak, aby vytvorila zisk v istom frekvenčnom pásme, takto teda dokážeme zväčšiť citlivosť na úkor šírky prenášaného pásma. Alebo zas naopak, dokážeme zväčšiť šírku prenášaného pásma na úkor citlivosti.Pásmový priepust (bandpass enclosure)Je to opäť návrh vychádzajúci z bassreflexu, kombinuje ale dva pracovné objemy poprípade aj dva rôzne nátrubky. Jeho výhodou je to, že sa dá prispôsobiť našim potrebám, dá sa totiž veľmi rozmanito naladiť. Pásmo, ktoré prenáša je obmedzené aj zhora, čo je v prípade subwooferov len k dobru. Bandpass ladený na čo najširšie prenášané pásmo, na charakteristike vidíme aj značne zníženú citlivosť oproti predchádzajúcim ozvučniciam, citlivosť v tomto prípade je 82dB. Spodný pokles nastáva na frevencii okolo 20Hz, -3dB máme na frekvencii 14Hz. Ešte na frekvencii Ukázat celý příspěvek