» Poradna » Ostatní

Co zjišťuje policie při zabavení mobilu? Jsem svědek

Vcera mi kriminaliste zabavili mobil na vyslechu pro dukazni ucely.Podepisovala jsem jim souhlas ze si mohu stahnout konverzaci s dotycnym clovekem jako messegner, whatsapp, sms,mms. Maji na to tyden.Ja ten telefon nez jsem ho odevzdala dala do tovarniho nastaveni a mohla jsem si vzit SD kartu. Mohou neco zjistit? Ten kriminalista mi rekl ze se vsechny zpravy i z FB se ukladaji do vnitrni pameti telefonu do nejake slozky a ze jim to vyjede v PDF. Najdou to ikdyz jsem to dala do tovarniho nastaveni? Nic jsem neudelala, jsem jako svedek. Chtela jsem tam mit pravnika ale rikali ze to je zbytecne, ze nejsem obvinena ze jsem svedek.

Odpovědi na otázku

Omlouvám se, že nedám odpověď na tuto otázku, ale nechápu, jak vám můžou zabavit telefon na týden, když jste svědkyně. To se jako nemůžou zeptat, kde je jaká konverzace a vy byste za 2 hoďky šla? A proč to tovární nastavení, skrývate někoho před nečím?

Nene neskyrvam ale nechtela jsem aby videli moje soukrome fotky, meli pristup k bankovnictvi apod. Take jsem to nepochopila protoze konverzaci z FB si stahovali primo tam.

Samozřejmě má policie právo na to zajistit případné důkazy i když člověk není v pozici obviněného. Spíše je zajímavé že řekli "na týden", zajištěná věc může zůstat zajištěnou až do chvíle dokud už nebude potřebná, což se dá s jistotou říct až je věc buďto odložena nebo pokud šla k soudu, tak do pravomocného rozsudku.

No, kdyby řekli" "zadržíme vám mobil na neurčito a možná ho během té doby poškodíme nebo ztratíme," většina svědků by asi protestovala, vodila si sebou právníky a "ztrácela" nejen paměť, ale i elektroniku.

Právě proto jsem napsal, co jsem psal. A trvám na tom.

mě ho ted zabavily na 3 mesice vubec to nechapu

Jo tak, tak to v tom případě chápu. Ale policie by toho neměla zneužívat, takže se jim může zdát právě podezřelé to tovární nastavení, pokuď to nenajdou, co chcou. Můžou se taky domnívat, že někoho skrýváte, ale nevím, v jaké situaci jste. A kdyby zneužili Vaše data, tak z nich vytáhnete pěknou pokutu.

Jsem jako svedek, dala jsem jim pisemny souhlas ze si muzou vyjet tu konkretni konverzaci ale advokat mi rekl ze si stejne muzou vyjet co chteji, tak nevim.Zarazilo me ze mi rekli ze adokata nepotrebuji. Telefon pouzivam ke kazdodennimu zivotu a tyden mi prijde hrozna doba na par zprav.

Hm, jako toto je fakt systém... Měla jste jim říct, že jim poskytnete konverzaci pouze v případě, že můžete být u toho prohledávání telefonu. Jinak jim nic neposkytnete z obavy prohledání soukromých věcí. Za to Vás přece nemůžou zavřít, ještě k tomu, když jste svědkyně. Na druhou stranu by zase policie měla být čestná a nic soukromého neprohledávat.

Svedek muze byt i spolupachatel nebo osoba ktera vedela nebo mohla tusit ze podezrely pachatel kona spatne a neudelala nic aby k spatnostem nebo priprave na ne nemohlo dochazet.

Advokáta skutečně nepotřebujete, to vám řekli správně. Právníka pokud se nepletu potřebujete až u soudu a nejsem si jist zda se můžete hájit sama pokud nemáte právní vzdělání.

Stejně je ale vhodné s právníkem zkonzultovat, co odpovídat, a co ne. Ono je zcela zbytečné říci více informací než je nezbytně nutné. Samozřejmě záleží na závažnosti činu.

zadnou pokutu. ani omluvu.. ty prasata si muzou delat co chtej a vi to ,,, leckdy zneuzivaji funkci cinitele

„Vážený pane DOPLŇ HODNOST ZMRDA V UNIFORMĚ, poučte mě prosím o mých právech. Na základě kterého zákona vyžadujete přístup k mým osobním údajům. Ukažte mi prosím soudní příkaz.“ Nastav ruce, teatrálně s nimi zakruť a polož otázku: „Jsem z něčeho obviněná nebo zatčená?“Právě jsi byla poučena, co máš dělat. Vlastní blbostí se teď z tebe může kdykoliv stát díky inteligenci mozkového trustu v uniformách spolupachatel.

Tak za prvé, tazatelka podle svých slov byla vyzvána k podání vysvětlení což je něco jiného než výslech (teprve ten probíhá podle trestního řádu narozdíl od podání vysvětlení) před kterým je vyslýchající zadrženého poučit o jeho právech. Takže ta šaškárna by nebyla k ničemu. Policie má právo v rámci vyšetřování požadovat vydání telefonu stejně jako provést třeba domovní prohlídku, odmítnutí může být ohodnoceno pokutou. Doufat, že v dnešní době by policie žádala vydání telefonu bez patřičných papírů je mírně řečeno naivní. Týdenní lhůta nemusí, ale stejně tak může být přiměřená. Policie získaná data nějak vyhodnotí a na tom podkladě může hledat dál. No a vymazat mobil nebyl ten nejlepší nápad, minimálně to vzbudí údiv, ne-li podezření...

Rikam slo mi hlavne o ty fotky a ze jsem byla vsude mozne prihlasena, jako ucet atd. To ze jsem ho vyresetovala nevim jaky na to bude mit vliv, protoze podle jejich slov, se vsechny zpravy z messengeru i whatsappu ukladaji do nejake skyrte slozky v telefonu.

No jasně, ty důvody samozřejmě chápu. Ale na druhou stranu, když se vžiju do role vyšetřovatele tak by mi to přišlo přinejmenším divné, na tom se asi shodneme. Ale pokud pilicie získá co získat chtěla tak není důvod stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko...

Důležité je, že podání vysvětlení nelze odmítnout krom zákonem přesně stanovených případů (a ty jsou jen tři nebo čtyři) pod pokutou až 50.000,-Kč. Takže tak jak tak se tomu vyhnout nedalo.

Ano. A byla moznost pri opakovanem nedostaveni se pri zavaznem pripadu, predvedeni svedka policii - bez pout. Zda jeste plati nemam zkusenost

Není to vytírání zadele Ústavou ze strany represivních složek?Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.Což před podáním vysvětlení není nikdo schopný říci.

Vrchnost se muší poslouchat. Víš jak dopadl Kozina.U me nastesti kdyz zjistili nohu v tezke sadre ( netykala se pripadu) od predvedeni upustili a vysetrovatel me navstivil osobne.

Nejsi povinný ho pustit do domu.

Nevpustit do domu netusim, ale do bytu nemusis pokud jsi doma sam. Ale proc delat potize jemu i sobe. Stejne jsem nic nevidel jen slysel hluk za zdmi panelu. Zapsal cas a sel. U soudu jsem to malo zopakl, nacez me vyhodili a nenechali ani usednout jako divaka.

me pry nic nehrozi, byla jsem podat vysvetleni ale zarazil me ten telefon.Jde mi o to, ze jsem byla vsude automaticky prihlasena ,socialni site, IB, aukro, emimino atd a mela jsem tam spoustu svych soukromych fotek ktere bych byla nerada kdyby se dostali nekam ven:)) Proto to formatovani.

tak si ho nejvejš poldové u tvých fotek vyhoní:) jestli nejde o nic víc tak bych to neřešil...

Pokud fotky posíláš přes soc sítě nebo zálohguješ na cloud, tak už jsou stejně dávno vlastnictvím někoho jinýho xD...

To slyším poprvé, že by Police zabavila jen tak telefon a nechala ho předem vyresetovat

Na tom není nic zvláštního, pokud např. nemá dotyčný, který byl vyzván k podání vysvětlení telefon u sebe, může dostat lhůtu (obvykle 3 dny) ve které musí telefon předložit.

To jsi odepsal odpověď na jaký dotaz?Já jen, že jsem o nic takovém nepsal

No asi jsem to nenapsal dost pochopitelně - pokud dostane někdo několikadenní lhůtu k předložení telefonu asi mu policie jen těžko zabrání v manipulaci s jeho obsahem. Takže to v takovém případě zřejmě není o tom, jestli policie nechá nebo nenechá dotyčného provést tovární nastavení. Asi takové případy jsou.

Tohle je naprostá hloupost protože android od veze 6.x automaticky vnitřní úložiště šifruje, takže pokud uděláš reset továrního nastavení, tudíž zmizí tvoje přihlášení k účtu, tak policie, ani bezpečnostní složky vyšší úrovně nemají šanci data získat. On je vůbec problém v interní paměti obnovit smazaná nešifrovaná data, ale obnovit a do čitelné podoby dostat smazaná a ještě šifrovaná data, nemá žádnou šanci. Takže pokud ti policista opravdu povolil udělat reset továrního nastavení, tak můžeš být úplně v klidu, protože oni z telefonu nedostanou vůbec nic :)

No me to bylo divny protoze mi dovolili vzit si SD kartu, co slo jsem si pretahla na ni ale zbytek jsem smazala. Takze zpravy z toho teda ted nevytahnou pokud dobre chapu?

Ano, pokud je to novější mobil a má android minimálně verze 6.0 nebo vyšší, tak po obnově továrního nastavení z telefonu nevytáhnou už vůbec nic.

Samozřejmě platí to v případě, že jsi udělala tovární nastavení, ne jen data normálně smazala.

Ano mam android 6

V tom případě je jim ten mobil k ničemu, jestli jsi udělala tovární nastavení, žádná data nezískají.

Úplně nechápu jestli si ten telefon vyresetovala ještě před příchodem na PČR, nebo až u nich a vůbec proč? Továrním stavem se vše vymaže. Ledaže by se přihlásili do tvého účtu a ten Whatsapp obnovili ze zálohy samotné aplikace, která se však nachází někde na serveru. V telefonu po resetu určitě nic není a kór jestli bylo zapnuté šifrování. Už ta jejich tvrzení co uvádíš jsou podivná. Jinak vydání resp. odnětí věci se provádí dle tohoto ustanovení trestního řádu.§ 79Odnětí věci(1) Nebude-li věc důležitá pro trestní řízení na vyzvání vydána tím, kdo ji má u sebe, může mu být na příkaz předsedy senátu a v přípravném řízení na příkaz státního zástupce nebo policejního orgánu odňata. Policejní orgán potřebuje k vydání takového příkazu předchozí souhlas státního zástupce.(2) Nevykoná-li orgán, který příkaz k odnětí věci vydal, odnětí věci sám, provede je na podkladě příkazu policejní orgán.(3) Bez předchozího souhlasu uvedeného v odstavci 1 může být příkaz policejním orgánem vydán jen tehdy, jestliže nelze předchozího souhlasu dosáhnout a věc nesnese odkladu.(4) K odnětí věci se podle možnosti přibere osoba, která není na věci zúčastněna.(5) Protokol o vydání a odnětí věci musí obsahovat též dostatečně přesný popis vydané nebo odňaté věci, který by umožnil určit její totožnost.(6) Osobě, která věc vydala nebo jí byla věc odňata, vydá orgán, který úkon provedl, ihned písemné potvrzení o převzetí věci nebo opis protokolu.Jinak ti poradím ještě pár věcí.Pokud ti na kriminálce někdo něco říká, tak tomu zásadně nevěř, dokud si to sama neověříš. Vzneseně se tomu říká kriminalistická lest, ale obyčejně jsou to křivárny a podrazy. Je zcela běžné a normální, že osoby přicházejí na kriminálku, resp. na SKPV jako svědci, jsou i vyslýcháni jako svědci a odcházejí jako obvinění. Tedy pokud mohou vůbec odejít. Pokud tě budou vyslýchat je potřeba rozlišovat v Ukázat celý příspěvek

Úřední záznam o podání vysvětlení z důvodů objasnění skutečností pro odhalení tr činu nebo přestupku a jeho pachatele, proč jsem to udelala jsem psala výše, měla jsem tam nejake osobní fotky ktere jsem nechtela aby videli cizi osoby... Advokát mi rekl že jsem nebyla povinna jim ten telefon dávat a uz vůbec ne jim říkat svůj PIN jenže oni mi rekli že když jim ho nedám dobrovolně tak mi ho proste seberou.

Dobrý den, všimla jsem si vašeho komentáře a potřebovala bych od vás radu. Píšete zde , že je potřeba rozlišovat v jakém procesním postavení svědka vyslýchají. Já jsem volala na policii s tím, že jsem svědek ohledně jednoho usnesení , že usnesení se nezakládá na pravdě , že bych chtěla svědčit. Na policii mi sdělili , že o případu nic vědět nemohu , že žádný svědek nebude a že případ zůstane tak jak je a nic se na něm měnit nebude.Žila jsem v tom policie : “pomáhat a chránit” A nechtělo se mi věřit tomu co jsem slyšela. Myslela jsem, že je to má povinnost, oznámit policii skutečnost , která se doopravdy stala. Policie mi ale po telefonu povinnost vyvrátila a nechtěla ji slyšet a sdělila mi ,aniž by věděla jaké svědectví mám , že na případu se nic měnit nebude. Řekla jsem, ještě jednou, že svědek jsem a že se poradím tedy s právníkem, protože svědčit budu. Policistka mi sdělila , že advokáta nepotřebuji , že já trestně stíhána z ničeho nejsem ale , že nebudu svědek ale mohu tedy přijít podat vysvětlení “záznam”.Volala jsem na policii a oznámila jsem , že jsem svědek k dané trestné činnosti a ona mě odmítla, usnesení se měnit nebude. Můžete mi prosím někdo říct zda je tohle možné ? Není to její povinnost ? Mají už u usnesení předem daného odsouzeného ? Nechci podávat vysvětlení ale chci být svědek. Neznám zákony ani práva ale co vím , že jsem čestný občan a chtěla jsem k věci říct ,na čem se zakládá pravda. Po tomto rozhovoru jsem usoudili , že mým svědectvím jsem jim neudělala radost a proto mi sdělila, že svědek nebudu ale mohu tu druhou variantu - podat vysvětlení, které odmítám.

Nešlo jim třeba jen o SIM kartu? Nedá se s její pomocí něco zjistit? Třeba kdo, kdy a komu volal? Pokud je telefon v továrním nastavení, tak mne nic jiného nenapadá. ☺

Nejedná se o IT dotaz ale dotaz "právní" doposlrucuji jinet fórum nebo konzultaci u právníka/advokáta

Já bych řekl, že zjištují zda tě nechají v kategorii svědek a nebo tě přesunou do kategorie (spolu)pachatel.