Co to je kradez ?

Neustale tu moralisti pisou o kradezich software, tak jsem se kouknul do pojmového slovníku, co to je vlastne kradez.
krádež
trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak škodu nikoli nepatrnou,b) čin spáchá vloupáním,c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, neboe) byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán

Podle me kdyz si neco stahnu z internetu, tak se vlastne zmocnuju cizi veci a prisvojuju si ji, ale nic dalsiho, jedine snad bod a), ale pokud clovek nema penize a stahne si treba nejakou hru, tak tim nezpusobuje nikoliv nepatrnou skodu, nebot kdyz nema penize, tak by si stejne tu hru nekoupil. Jedine snad, ze by se tvurce toho software z toho zhroutil, ze pouziva nekdo jeho software a pritom za nej nezaplatil, cimz by mu zpusobil psychickou skodu, ale o takovym pripadu jsem jeste neslysel.

Takze je stahovani software kradezi ???

Podle me to bude poruseni jineho paragrafu, ale ne kradez.

Odpovědi na otázku

1. stačí aby platil jeden bod (je to logický součet, nikoliv součin)2. působíš škodu prodejci, hraješ jeho hru aniž bys zaplatil. Analogicky: "půjčil" bych si auto, rok s ním jezdil, a pak bych ho vrátil majiteli.

Ad. Pujceni si auta. Pokud ho po roce vratis, tak se nejedna o kradez, ale pouze o "zneuzivani (nebo vyuzivani?) cizi veci" a za to jsou krapet mirnejsi sazby nez za kradez.

btw, zrovna u tebe, jedince vyznávajícího pravicové hodnoty, bych takovéhle úvahy teda nečekal

Zapomnel jsi na autorsky zakon.Koupi software neziskavas neco fyzickeho, ale pravo soft pouzivat. Takze kradezi softu pouzivas neco, k cemu ti nebylo ti udeleno pravo k pouzivani.Dalsi vec je, pokud pouzijes crack, narusujes software a porusujes licencni ujednani, protoze soft menis.

Když soft fyzicky nemůžu vlastnit, tak ho de facto nemůžu ukrást. Používám - li soft, používám nějakou nehmotnou a nedefinovatelnou matérii, tak proč tolik povyku okolo?

Ty jej taky fyzicky neukradnes, pouze porusis autorska prava.Spravne pises "pouzivam-li". Pouzivas neco nehmotneho, ale pouzivas to bez svoleni autora, takze neopravnene. Kdyz si koupis listek do metra, taky neplatis ten kousek papiru, ale platis za svezeni, ktere moc hmoty taky nepobralo. A proc si jej kupovat, ze ?

No to svezení metrem je druhdy kvalitnější zábava než práce s určitými druhy softwaru...BTW pokud se jízda z důvodu závady na trati nekoná, vracejí ČD prachy za jízdenku. Vrátil snad někdy nějaký tvůrce placeného softwaru peníze v případě poruchy???Osobně si myslím, že by se měla změnit právní definice softwaru jako takového a neměly by se prodávat nehmotné "licence" či "práva" k užívání. To je totiž ta největší sviňárna, kterou si distributoři softwaru vymysleli na zákazníky - za děravý šmejd se neručí...Když si jdu koupit do sámošky rohlík - kupuju si rohlík a ne právo k použití rohlíku a těžko mě může nějaké licenční ujednání diktovat způsob použití rohlíku (ať se s ním pro mě za měségra projede...).

Pozastavuješ se nad zcela evidentním porušováním autorských práv. Spíš hledáš omluvu pro své jednání. Vem si, že v rožnovském Skanzenu děcka zaspívají lidovku a za*raná OSA po nich vymáhá nějaké poplatky. Pro koho asi? (Viz nedávná reportáž Televizních novin).
Nementoruju. Když už to dělám, tak držím hubu.

Já jsem ten software našel,a až se přihlásí právoplatný majitel, tak mu ho vrátím. Jestli nechce(majitel), abych jeho věci nacházel a sbíral, ať si je líp hlídá a nenechává je všude možně povalovat a ať nevyrábí na tyto věci drahou reklamu. A hlavně ať neni nenažranej a nechce hned z první práce, kterou odvedl vytrřzískati Majlant!
PS.Software si kupuju a nebo používám free.Xpčka jsem dostal na PC na vyzkoušení a byl bych si je bývával byl koupil, kdyby je nezdražili(y)svině svinutý!

Ty, ja jsem zrovna pred tvym domem nasel povalovat nejake auto.Takze si jej beru a pockam, az se majitel prihlasi.Ta tva zprava ma ale logiku, vid ?

Jane, logiku to moc nemá, ale ta boží čeština !  Ty jako estét si to přece nemohl přehlédnout.

Až budou výrobci saftware poskytovat záruku, jaké jsou na všechny další výrobky, pak má smysl software kupovat. Zatím kupujete software, kde je v licenci uvedeno: autoři za nic neručí a software vám poskytují tak jak je. Veškeré závady software jsou váš problém, oni vám nic neopraví. Kdyby totéž zkusil například prodejce automobilů, tak by asi tvrdě narazil. Tato praxe se může omluvit u freeware, ale u placeného software musí být tyto podmínky změněny. V době kdy Microsoft chrlí jednu nepodařenou verzi Windows za druhou, aniž by nejprve vychytal chyby v jedné, tak nemá smysl si cokoliv od nich kupovat. Zatím jim totiž sloužíme jako bezplatní testeři jejich nedokončených výrobků.

presne tak, aj by som obcas zuril ked citam licencne podmienky...ale za to mi to nestoji. davat tisice za program, ktory moze a nemusi znicit data na disku, je bez zaruky, to je trochu silne kafe.

Čéče jeawwell, tvůj příspěvek měl jen jediný cíl : rozpoutat naprosto zbytečnou diskuzi.Tak jo, povedlo se.

Ano, diskuze je to asi zbytecna, ale me uz nebavi, pri otazkach typu "Potrebuju seriove cislo na ..", moralisti, co urazej odpovedmi typu "Prestan krast, hajzle".
Ne ze bych tyhle dotazy podporoval, obcas jako odpoved napisu "JKLIGHREUIYU", ale neurazim.
Jde mi o to, ze clovek se nejspise pouzivanim software stazeneho z netu, dopousti nejakych nezakonnosti - prestupek nebo trestny cin ?, ale neni to kradez, spis nejake porusovani autorskych prav.
Tak jsem si nasel slovo kradez a koukam, ze ani jeden bod neni naplnen. Takze kradez to neni, co to tedy je ?

Tohle přece nejde vyřešit, to určitě víš. Zdá se, že jsi chvílemi exhibicionista( ne ve špatném slova smyslu ). Jsem na tom někdy podobně.

Jeste doplnim : Kradez jsem si predstavoval tak, ze pujdu do obchodu a tam fyzicky neco treba rohlik ukradnu. Jenze tak to taky neni, protoze jsem obchodu ukradenim housky temer zadnou skodu nezpusobil. Takhle kdybych tu housku ukradl nejakymu hladovymu bezdomovcovi, tak to by byla kradez, protoze bych mu zpusobil znacnou skodu.
Holt vsechno jde videt ruznyma pohledama.
Presne jako treba OS Windows. Pro jedny je to kradez a pro jiny ne, tak by me zajimalo, jak to jako kradez lze, jestli vubec, zduvodnit.
Takze ja docela souhlasim s nazorem toho cloveka co psal, ze vlastne jsme vsichni betatesteri, kterym by mel platit Microsoft. Asi takhle, ja jsem kdysi zakoupil OS Windows 95 a Office 95, ale nefungovalo mi to. Tak jsem se obratil na Microsoft. Ten reklamaci neuznal, at se obratim na prodejce. Tak jsem se obratil na prodejce a ten se mi vysmal. Od te doby, uz jsem v PC svete neco pochopil a tak ja vlastne jen opravuju sve Windows za pomoci DC++. Akorat dnes maji priponu XP.