Co se starým PC

Zdravím,mám doma starší počítač:CPU Intel Pentium 4 2,6GHzGPU NVIDIA Quadro FX 1000RAM 2GBNa kancelářskou práci je to dostatečné a taky ho k tomuto účelu používám. Jenže, je to už asi půl roku co mi začali "umírat" USB porty. Když do toho portu dám třeba klávesnici, tak buď Win napíše, že zařízení nebylo rozpoznáno, nebo Win ani nepozná, že do portu bylo něco vloženo. Nejde ani napájení do příslušenství. Příslušenství, které mám v ostatních USB portech fungují. Někdy musím najít správnou kombinaci pro funkčnost, na jednom USB kde jde myš nejde třeba klávesnice. Nevím, kde je zakopaný pes, zda to je chyba Win, jestli se náhodou nějak "nepokazili" ovladače, ale veškerá moje snaha o opravu byla k ničemu, strávil jsem nad tím dost času. Různé rozpoznávání HW, ruční přidávání, oprava HW, hledání řešení. Na nic jsem nepřišel. Nevíte náhodou kde může být problém ? Samozřejmě jsem PC rozdělal a zkontroloval, zda není nějaký káblík vypojený, ale nic.Mám obavy, že jde do háje základní deska.

Odpovědi na otázku

muzes zkusit treba pustit linux z cd aby si zjistil, jestli opravdu chyba windows

neviem či chceš riešiť opravu, alebo zberný dvor. Ak má chyby, nie je to ani predajné. Nechceš radšej niečo novšie? Ja by som už nešiel ani zadarmo pod Pentium 4 HT 641 ak už nie C2D. Použiteľné to môžeš mať iba ak bez swapu (s 2GB ja som šiel bez swapu a odozva bola už slušná aj keď šlo o P4 2GHz)

Jestli to je Win problém tak vyřeším, pokud HW chyba tak koupím novou desku a CPU

z toho mají největší hodnotu jen ty paměti, obzvláště pokud to jsou dva 1GB moduly, pak bys za ně mohl dostat kolem 2x 200-250Kč. Jestli to jsou 512MB, tak dohromady max. 200Kč.Teoreticky má cenu ještě to quadro - pro někoho do sbírky. A možná CPU, pokud je ještě na 400FSB (tak kolem 50Kč), pokud má 533FSB, tak je úplně bezcenné, resp. jako zbytek PC do šrotu na drahé kovy. Opravovat to nemá smysl. I deska s integrovaným CPU za 1800Kč má násobně vyšší výkon, včetně grafického.

Díky za názor, právě opravovat to nechci už nemá cenu, a pokud by to byla chyba Win, tak bych to třeba na office ještě používal. Normálně používám notebook.Jak píšeš, asi pořídím novou desku a k tomu asi core i5 + intel hd 4000 a RAM a pojedu dál.

Obávám se, že to nebude tak jednoduché. Pravděpodobně budeš muset vyměnit ještě disk (PATA disky už dnes moc desek neumí a pokud ano, jsou zbytečně pomalé). To samé platí pro mechaniku. Zdroj také bude starý, nespolehlivý a bude mít výkon na nevhodných větvích. Zkus na PC jiný systém (live CD s Linuxem, jak už bylo psáno), pokud je to ve win, v linuxu po pojede.A mimochodem pro tvé účely (kancl práce) je i5 mrhání penězi. Na to ti stačí i3-4130 / i3-4330 více než bohatě (já bych na to koupil klidně pouze G3420, které má pro tyto účely také dostatek výkonu).

Díky za rady, takže to můžu vyhodit z okna.

Prakticky vše je už nekompatibilní s dnešními komponentami. A pokud to tam náhodou pasuje, tak je to tak pomalé, že by to nové PC brzdilo. Stačí se podívat, jaké mají P4 výsledky:http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.phpNejlepší mají okolo 500 bodů (to tvé asi 300). G3420 má 3400, i3-4130 / 4330 okolo 5000, i5 6000-8000, i7 okolo 10000. To je v praxi obrovský rozdíl. Podobné rozdíly ve výkonu jsou i u ostatních komponent.Jediné, co se většinou dá použít je bedna (pokud už se nerozpadla).

Jak píšeš, něco ti v tom umírajícím USB funguje, něco ne, a zařízení se samo odpojuje. To může být mechanická závada. Zkus se podívat na kontakty v těch "zlobivých" USB a můžeš je zkusit trochu přihnout, aby měly lepší kontakt. (PC při tom vypnout a úplně odpojit od sítě).

Ale, a je to deska Intel? Protože mě od konce roku 2003 stále poslední železo P4 HT (N) jede sice jen off-line, ale jediné co jsem měnil byla grafika po upečení FX 5900 řady jsem tam prsknul (AGP x8) 6800 U a pohoda. Jediné co tehdy na deskách bylo je FireWire (ale střižna či karta se dala dokoupit i s nimi), dnes už na tom ani video (pouze SD) ani skener neprovozuji, ale je zde málo lidí co tuší jak rychlé bylo i tak staré PC s podpůrným HW. CPU si prostě jen hlídalo co bude dělat karta, na tom klidně lítala i Pinnacle HW karta (500stovka) s AdobePremiere = byla v ceně.

tak jasný, když je v PCI slotu hw karta, která něco provádí sama víceméně nezávisle na CPU, tak i na dnes slabých strojích to tehdy frčelo jak drak. Já taky stříhal a renderoval video v MPEG2 na stroji, nad kterým by se tady mnozí už jen ušklíbli (Athlon XP2400+ a HW střižna Pinnacle s FireWire a analog.vstupama). A k tomu tehdy luxusní zvukovka SB Audigy2 Platinum Ex (tehdá za šílených 8,5 tisíce :D )Je pravda, že třeba 90minutový záznam se holt renderoval přes noc, dneska by to třeba byla otázka dvou hodin, ale tak to už je holk pokrok...¨Ale všiml jsem si jedné zvláštní věci: dřív, přestože ještě nebyly technické prostředky na takové výši, se mnohem více lidí věnovalo nějaké kreativní činnosti. Dneska máme naprosto šílený přebytek výpočetního výkonu, i do těch nejslabších kancl PC se nedává nic horšího než dvoujádro s taktem přes 2 GHz, ale zato rapidně poklesla míra kreativity... většina lidí dnes jen konzumuje, ale téměř nic nevytváří... zvláštní, že?

Ano máš pravdu s tou kreativitou, příšerně napodobování, málo odvážnosti a vlastních nápadů. Lidé jen neustále kopírují co už někde viděli s min. invencí / přínosem z vlastního mozku.

Šílený přebytek výpočetního výkonu?Já mám čtyřjádro x 3GHz a jedu na 80% +- 24/7. Mám tam tri amping, dvě zvukovky a televizi a nic víc při tomto zatížení. Na televizi používám v RT filtry jako deblocking, zvětšení, deinterlaci, přidání šumu a u HD to dost bere a program na triamping má krom těch základních filtrů ekvalizéry, expandéry a mnohdy se mi stává že Windows mi ohlásí abych ukončil všechny programy protože došla paměť 4GB. Dál mám Asrock 1,9 nebo tak nějak a nerozjedu na tom z výše uvedeného pořádně nic.Na P-3 600Mhz jsem nerozjel ani MP3 s ekvalizérem.Uvažuju o nějakým spojení PC přes rychlou sběrnici, je něco takového? Jo, že bych rozdělil výkon na 2x stejná PC halp cu halp.

Možná by stálo za to vyměnit tu kulatou lithiovou baterku na desce a pak v nastavení BIOSu zkontrolovat (kromě jiného) nastavení Legacy USB Support.

Máš možnost zkusit desku s jiným zdrojem? Nejsou na desce náhodou vyteklé kondenzátory? Obvykle se to u těchto starších věcí stává.