Co se starým PC

Chtěl bych se optat:
Mám doma 2. PC, ale je asi 5 let staré. Když bývalo nové pracovalo celkem svižně, ale teď se dá jen stěží používat na int! Vyměnil jsem na něm HDD (logika- mechanická součástka= opotřebená), ale skoro nic se nezměnilo. Už po přeinstalování je PC pomalé! Prosím poraďte, která součástka to tak brzdí. Předem dík
PS: sestava- Athlon 1700+ ,GeForce2 integrovaná, RAM 256, nový HDD

Odpovědi na otázku

Chtělo by to aspoň ten 1 GB RAM

Presne tak hod tam 1GB, S pridanou pameti s velkou rezervou dostacuje jak na internet tak na vetsinu aplikaci(word,excell, fotky, filmy atd...) pro bezneho uzivatele..

Pokud jsi disk vyměnil za novější, mělo by to být lepší - výkony disků stále rostou a na chování PC je to znát.

Dal jsi tam jiný disk a starší? Nebo proč to není znát?

Pokud jsi aktualizoval drivery chipsetu desky...

Žádný konflikt ve Správci zařízení?

Neběží disk v PIO režimu?

Nemáš disk připojený 40-pinovým 40-drátovým datovým kabelem? Použij 80-drátový.

Je nastavená správná frekvence procesoru a frekvence a časování paměti?

Tak to zkontroluj.

Až ten problém odstraníš a bude to zase, jak to bylo (a při novém disku spíš lepší), zvaž následující:

Pokud používáš XP a 256 MB paměti (minus to, co si vezme integrovaná grafika), musí to PC zpomalovat.

Rozumné minimum je 512 MB (ne optimum, ale minimum). Tak to zvaž.

Pokud tam nainstaluješ tentýž SW, který tam byl, PC pojede přesně stejně rychle, jako předtím. Stářím se zaručeně nezpomaluje, uvědom si to. A pokud přidáš memory, bude to jen k dobru.

Hadal bych, ze vubec neinstaloval drivery k chipsetu a mozna ani ke grafice.

Ano, 256MB RAM neni ku praci, chce to aspon 512MB.

mas 256mb RAM a integrovanu grafiku, ktora si este mozno 64MB zoberie, takze pre XP ostava 192MB, co je malo. nedavno som upgradoval 2 rozne PC osadene 256MB RAM a integrovanou grafikou, jedno na 512 a druhe na 1GB RAM a bez reinstalacie XP isli PC hned svizne. len si daj pozor, aby si kupil RAM co ti ide do starsej dosky - typujem asi DDR 400, podla toho ci mas 1, alebo 2 volne sloty kup modul, alebo vyber existujuci modul 256 ked je jeden a supni tam dva rovnake 2 x 512 DDR 333 alebo 400 typujem. predpokladam, ze to v dvoch slotoch podporuje dual channel RAM, takze to bude trosilinku rychlejsie pristupovat k dvojici rovnakych RAM modulov. ale v podstate ti staci zohnat prinajhorsom este jeden 256MB DDR modul, ked mas volny aspon 1 slot na pamate. v kazdom pripade RAMky su dost lacne, takze odporucam 2x512mb.

Není to součástka, ale je to WINDOWS!
Dej linux s minimalizovaným prostředím a bude to lítat jako drak.

A jak litate? Aby to nebyl krok zpet... :o))

(Asi jste si neuvedomil, ze clovek neschopny korektni instalace Win a upgradu HW bude tezko vybirat, instalovat a spravovat nejakou specializovanou distribuci tucnaka. Pokud Vam tedy nejde jen o propagandu / flamewar.)

A skusil si len tak zo srandy do starych pc dat sw ktory tam bol predtym ? akoze mozno blba otazka ale suhlasim s predoslym nazorom...casom sa pc opotrebovava len velmi tazko :) jednoznacne skontrolovat ci je 80pin kabel od hdd, 2x 512 ram je priam nevyhnutne....a ak to ani potom nepojde tak ani ten linux nieje zly napad

Vacsina hovori ,ze cas nema vplyv na vykonnost suciastok v PC. Mylia sa.

Ja som sa stretol s tym viac krat ,ze po mnoho rokoch predtym co islo na starom pocitaci plynulo dnes sekalo.

Ono to chce taky pravidelnou udrzbu - softwarovou a obcas i vyfoukat prach.

A Vy si po mnohal letech jiste zcela presne pamatujete, jak plynule to jelo. :o)))))))
Tak to jo...

Moderátor poradny Živě.cz |  |

stano 2000 to vše dobře vypsal, ale 5 let stará bedna, ale h l a v n ě jaká je základní deska ---- CPU, RAMky, GFkarta a další... vždyť novou DDR 1024MB 400 pod 1000,- těžko seženete a grafáč do AGP - PCI, tak vyřazený na bazaru od hráčů a ještě pokud je slabý zdroj, tak zase další komplikace. Pokud to ještě jede, tak bych to dojel na nějakou korespondenci - malé účetnictví a i se dá na tom něco zahrát. Taky mě to čeká.

Vy mi tu všecí píšete o RAM, ALE to pc bývalo dost svižné i s 256RAM - hrával jsem na něm dokonce NFS: most wanted! Dal jsem tam stejnej Windows a ovladače, které tam dávám vždy (v rámci údržby přeinstalovávám Windows +- každej půl rok). PC se zpomalovalo postupně. Jinák HDD (úplně nový) jsem zapojil stejným káblem, jak byl ten starý. Linux tam dat nechcu, protože je to pro rodiče a ti mají problémy i s windows :) , ale myslím že by to taky nepomohlo. Myslím že tam odchází nějaká součástka, ale která?

Jen poznámka. Pokud tam jsou XP, před 5 lety byl tak SP1, nyní je SP3, a service packy rozhodně nebyly stavěný na málo paměti...

Presne tak, XP se s kazdym SP stava zravejsi a zravejsi, vlastne to plati snad o kazdem softu na ktery se aplikuji aktualizace. Dobre je to videt na ICQ verze 5.1 zabirala neco okolo 10mb ram a nove verze 6.x uz zabiraji okolo 50mb, to je docela rozdil ne?!

Samé hlouposti

Pokud dřív býval svižnější než teď a systém je reinstal, je to základní deska nebo procesor. Ten disk jsi měnit nemusel...

Na základní desce časem odchází kondíky. Kondíky tam slouží jako konpenzace okamžitých napěťových výkyvů. Čím se zhoršuje jejich kapacita, tím jsou horší jejich vlastnosti a tím je sestava pomalejší (při velké chybovosti se není čemu divit).

Procesor může postupně odcházet. Jsou procesory, které fungují až do cca 50% zničených tranzistorů - a to je už pak co říct... Neexistuje procesor, který by měl všechny trandíky v pohodě...

Obávám se, že počítač je na konci své životnosti. Je mi líto.

Ono taky pánové a dámy nezapomeňte na tu věc, že windowsky se taky "okabátily" nějakejma SP-packama a změnila se náročnost, tudiž na WinSP2 a 3 už to nebude chodit, jako na prvních Xp s tou 256-tkou RAMkou.

ze stránek microsoftu - poslední aktualizace článku před cca měsícem, takže bych to neviděl tak zle... Mimoto XP3 přinesly mimo jiné užitečné věci ÚSPORU paměti RAM... (Zkus si nainstalovat SP2 - čistou instalaci. Kouknout na využití RAM a pak přihoti SP3 - uvidíš, že spadne)

Pro Windows XP Professional budete potřebovat

Doporučujeme PC s taktovací frekvencí procesoru 300 megahertz nebo vyšší; nejmenší požadovaná frekvence je 233 MHz (jednoduchý nebo duální procesor); * doporučujeme produkty řady Intel Pentium/Celeron nebo AMD K6/Athlon/Duron, popřípadě jiný kompatibilní procesor

Doporučená RAM 128 megabytů (MB) a vyšší (nejnižší požadovaná operační paměť 64 MB; může však omezovat výkon a některé funkce)

1,5 gigabytů (GB) volného místa na harddisku*

Video adaptér a monitor Super VGA s rozlišením (800 × 600) nebo vyšším

CD-ROM nebo DVD drive

Klávesnice a myš Microsoft nebo jiné kompatibilní zařízení