Co se stane když překročíme maximální kapacitu RAM?

Ahoj co se stane když překročíme maximální kapacitu rám u notebooku než je psána od výrobce? Příklad mám notebook s 8 GBram ( lenovo ideapad 110-15acl )Výrobce říká že 8 GB ram je maximum fyzicky je tam jedna RAM paměť ale sloty jsou tam dva. Tak co se stane když tam třeba dám ještě 4 a nebo 8 gigabitový modul ?//Opraven titulek ("rám")//

Odpovědi na otázku

Osobně bych řekl, že si té paměti nebude prostě nebude všímat. Počítač se nepoškodí, ale fungovat tam víc RAM nebude.

Virtuální paměť nastavenou mám :) děkuji za rady. Jen mě tak zajímalo co se stane. Alespoň že teď už to vím :)

Pokud to ale fyzicky nevyzkoušíš,tak jistota není. Ale jen teoretizuji.

To máš asi nějakou vylepšenou verzi. Uvedený model jsem zatím viděl opravdu jen s jedním slotem osazený 8GB modulem. Nebo je druhý slot někde skrytý?

Os mi psali že jsou tam dva sloty ale tak tomu jsem moc nevěřil a tak jsem taky pátral na netu a na nějakém jiném fóru psali že jsou tam dva ale tak to mi nevadí . Mě šlo jenom o to překročení

U některých NB býval pod klávesnicí.

Zkus vložit další modul navic, bud se nepřidá jeho velikost nebo tě nepustí bios .... nebo se hryzne komp při spuštění. Zatím jsem tento expediment neřešil.

Me se stalo u jinych ntb ze meli max 4GB 2x2,v te dobe jeste 4GB moduly nebyly, tak asi proto to omezeni, no a po 5 letech jsem 2x2 vymenil za 2x4 a normalne mi jelo 8GB. Ani BIOS nebylo treba aktualizovat. U tel taky bylo, ze podpora mikroSD karet max 32GB a ja do toho tel nacpal i 64GB a vyuzil celou kapacitu. Protoze v te dobe vyroby tel jeste hold vetsi karty nez 32GB nebyly.

Sam mam stroj, co podporuje maximalne 8GB RAM(dva 4GB moduly). Kdyz jsem tam nacpal 2x 8GB modul, bios a system videl pouze 12GB a RAM vyhazovaly errory.Zalezi pripad od pripadu, bud to pujde, pujde to na ho*no, nebo to nepujde vubec.

Díky jsem docela rád že nejsem sám co tohle řeší :)

Řešíš to úplně zbytečně. Jak jsem psal před 3 hodinami, slot je tam opravdu jen jeden.

A ty jsi tam ty dva sloty fyzicky viděl? Klidně se vsadím, že je tam jen jeden. Software ti klidně může ukázat dva, ale jen proto, že to umí řadič RAM, ale to nic neříká o tom, kolik jich tam reálně výrobce dal.Když se podíváš do různých konfigurátoru RAM, tak tam nikde kity po dvou nedoporučují, vždy jen po jednom. Třeba zde:https://eu.crucial.com/eur/en/compatible-upgrade... Takže pokud chceš mít jistotu, notebook otevři a podívejte se. Nebo si alespoň najdi na netu fotky základní desky z obou stran.

Desku máš tady:https://www.aliexpress.com/item/Four-sourare-For-Len... Je tam jeden slot, takže max. 8GB modul.

Někdy to bude fungovat — například Lenovo W510 z roku 2009 mělo 4 sloty, maximum 16 GB celkem, ale spoustě lidí fungovalo / funguje s 32 GB RAM.Je dobré podívat se na ark.intel.com, kolik RAM daný procesor podporuje. Intel je ale známý tím, že někdy u některých typů uvádí polovinu — není jasné proč; možná tam byly problémy se spolehlivostí atd. atp.Bohužel je ale dost pravděpodobné, že ta kapacita navíc nebude přístupná. Buď to vůbec nenabootuje, nebo se „objeví“ jen to maximum.

Ono je hlavně dobré podívat se, o čem je vlastně řeč. Je to levný notebook s AMD A6-7310 (ark.intel.com mu tedy nijak nepomůže), který sice umí až 2x8GB. Ale tento konkrétní notebook má fyzicky jen jeden jediný slot na RAM (dával jsem sem foto desky). Takže tam druhý 8GB modul nemá kam dát. Ale existují 16GB moduly DDR3L:https://www.czc.cz/crucial-16gb-ddr3-1600-so... Jen stojí skoro stejně, jako celý ten notebook a fungovat tam velmi pravděpodobně nebudou. Každopádně jiným způsoben tam více než 8GB nedostane na 100 %, tohle je to jediné, co může alespoň zkusit, byť šance jsou mizerné.

Ten notebook je typický ojeb OEM odběratelů. AMD počítalo se dvěma kanály a výrobce osadil pouze jeden slot. Možná by stálo za to zkusit 16 GB dual rank https://www.micron.com/~/media/documents/product... u tohoto si nejsem jistý počtem ranků: https://www.czc.cz/crucial-16gb-ddr3-1600-so... Ovšem takový modul stojí více než zbytková hodnota notebooku.

Díky za odpověď :)