» Poradna » Programy

Co má lepší budoucnost? 3DS Max nebo Maya?

Zdravim. Který z těchto programů bude mít lepší využití v budoucnu? Navíc by mě zajímalo, který z nich je "snažší" (ikdyž jsou oba těžké :D) a má takvý přehlednější menu atd.Díky.

Odpovědi na otázku

Nauč se 3DSMax, ten přechod už pak není tak složitý.Případně i Blender není na škodu umět.

ZdrávímMám Mayu,mám 3dsMax-těžké naprosto souhlasím,sám teprve začínám.Ale mám taky Cinemu4D a osobně si myslím a né jenom já,že pro začátečníky je nejvhodnější.Je v češtině,rozhraní je podobné Photoshopu a funkce má vynikající.Tak snad jenom tolik.....

Myslím že oba mají v budoucnu své využití. Podle tvé otázky soudím, že se chceš v jednom z nich začít učit? Čím se chceš zabývat?

Rád bych dělal 3D grafiku. Možná zkusit nějaké herní studio nebo tak. Jinak, by mi bylo fuk co bych dělal, hlavně když to bude s grafikou a designem (klidně i 2D, efekty atd.) a nějakej dobrej plat. Jen jsem se, tak díval na nabídky práce kolik nabízí peněž, v čem zaměstnávají atd.Např. tohle by mohlo být dobrý.http://prace.metro.cz/detail-pracovni-pozice/55...

Chtějí 5 let zkušeností :)U nás děláme 3D modely do hry v 3DS Max.

Ano, těch 5 let jsem si všiml i té vyšší odborné, na kterou plánuju jít. :)Když říkáš, že děláte modely atd. mohl bys mi stručně pospat jak to probíhá? Myslim, jak ten grafik postupuje, kolik na to má času a tak podobně. :)

Jsem programátor, takže do toho moc nevidím, ale obecně třeba když se modeluje auto, tak postup je zhruba:Highpoly model exteriéru, Highpoly interiér, lowpoly, textury (diffuse, normal, specular apod.), LODy.Jeden takovej model (hi-poly několik milionů vertexů) je několik desítek až stovek hodin.

Páni, fakt hezký modely. Hádám, že tohle dělal fakt nějakej profesionál a několika letou praxí :)Veděl bys, jakej je tak plat? (čistýho)

Jo, nějakou praxi už asi má :)Plat vůbec netuším :)

Nevadí, ale dík, žes mě do toho trochu zasvětil. :)

No nepočítej s tím, že bez školy a bez sebemenších zkušensotí seženeš práci tohoto typu. Abys získal takovou práci a za pěkné peníze, čekají tě roky učení se. Rozhodně nestačí u toho sedět měsíc a čekat že z tebe bude profesionál.

S tím já počítám. Teď zkouším dělat od těch jednoduchých věcí jako hrnek, židle a takovýhle podobný věci. Zatím jsem na střední škole, potom plánuju jít na vyšší odbornou školu (Na vysokou se necítím) a pokud vytrvám, myslim, že za ty roky bych mohl mít už k tomu cit a schopnost dělat hezký věci.

Taky jsem začátečník, ale vyzkoušel jsem 3DS, Mayu i Cinemu. A můj aktuální názor je, že Cinema je asi pro začátečníka nejjednodušší ve smyslu, že hodně rychle pochopíš, jak co funguje. Já jsem ovšem začínal s programy od Autodesku a když jsem pak zkoušel Cinemu, těžko jsem si zvykal, přišlo mi to neohrabané a částečně i nespolehlivé (např. převod primitiva na polygony je často třeba ještě dodatečně optimalizovat atd.). Navíc je poměrně odlišná od ostatních programů.Co se týče 3DS Maxu a Mayi, oba jsou od momentálně vyvíjeny stejnou firmou a jsou si poměrně podobné. 3DS Max je asi lepší pro statické scény, Maya pro animaci, ale to je skoro nesmyslná věta, protože všechno jde udělat všude a ve stejné kvalitě. Pak už jde jen o to, jaké rozhraní ti sedne víc, já jsem začínal s Maxem, ale po chvíli jsem se rozhodl přejít na Mayu, protože je to "industry standard" - např. v animovaném filmu ho využívá velká většina studií (pokud nemají vlastní software). A po troše utrpení při přeučování se, jsem s Mayou spokojen ještě víc než s Maxem.Výhody těchto dvou je, že, pokud jsi student, můžeš dostat studentskou nekomerční, ale jinak neomezenou verzi zdarma. Další variantou je Blender, ale s ním nemám zkušenosti.

Dík za tip. Mayu bych chtěl taky jednou zkusit, uvidim co mi líp sedne. :)

Taky je důležité vědět co s tím chceš dělat, pokud chceš dělat animace, filmy atd. a dělat to jako práci ve studii - už se Mayu (a samozřejmě i další programy jako ZBrush nebo Mudbox atd.), protože to využiješ. Pokud chceš dělat statické snímky, objekty, modelování, popř. assety do her a dělat to jako práci ve studiu - ber Max nebo Mayu (už i tam se prosazuje Maya co jsem slyšel).Pokud to ale chceš dělat jako koníčka nebo na volné noze a nechceš kupovat licenci za desítky tisíc a přitom moct svojí práci prezentovat komerčně - dej šanci Blenderu.

Jako koníčka ne, chtěl bych se tomu věnovat pracovně. :)

Souhlasím, Maya je hlavně pro filmy a v herních firmách mám pocit, že je spíš 3DSMax.

Ještě jsem se chtěl zeptat, vytvořil jsem tu dotaz jestli vadí, když mám 3DS Max 2015 a chci si koupit knížku, která učí v 2010. Vadí to moc?

Ono hodně záleží na tom, co chceš dělat (pokud už máš vůbec představu). Já jsem třeba taky začínal s Maxkem, všelijaké vizualizace domů a interiérů a podobně, ale postupně jsem nějak zjistil, že mě víc baví a jdou mi spíš postavy, takže teď třeba dělám už skoro výhradně se ZBrushem a Mudboxem a Maxko používám už jen okrajově. Ty jich časem taky budeš používat víc, s tím počítej

Tak myslim si, že v Maxu jdou taky vytvořit hezké postavy, ne? :)

No, tak jako... jo, jdou v něm udělat "hezké" postavy, ale pokud ti jde o maximální úroveň detailů, tedy i vrásky, póry kůže a takové věcičky, tak na to už se maxko nechytá.

Na organickou hmotu je obecně lepší nějaký "scultping" software - tam nepracuješ už s jednotlivejma polygonama, ale přímo se štětcema atd. a děláš hodně high-poly věci. Nejpoužívanější je ZBrush, podobné kvality je ale i Mudbox, který jako student navíc můžeš získat zdarma. Jiné softwary (jako Blender nebo myslím i Cinema) mají v sobě v nějaké formě scultping zabudovaný.K té knížce, moc bych tomu nedával. Mně se osobně hrozně osvědčily tutoriály od www.digitaltutors.com. Opravdu nemají konkurenci a angličtině je dobře rozumět, i kdybys jí jinak moc nezvládal. Je tam několik kursů zdarma, tak to můžeš vyzkoušet (popř. dají se i nelegálně stáhnout z internetu, ale to není nikdy košér, že? :))

Ja zacal v cineme predtim jsem zkousel maya ci blender ,ale to bylo vzdy tak ,ze jsem se v tem porypal a nechal toho no po roce v cineme jsem se rozhodl ,ze se zas trosku podivam na mayu a uz jsem zustal u ni a popravde aspon z me strany se my zda lehci nez cinema ,ale asi je to tim ,ze mam uz zaklad z cinemi dva dny zpet jsem zkusil na manzelcine pc pustit 3dmax jelikoz delam na macu a nejak me nenadchl ,ale dam mu jeste sanci :D ale souhlasim z nazorem ,ze pokud nekde v nejakem softu ziskas zaklad tak pak muzes prejit na jakykoliv a ten prechod bude rychly doprucuji mit kazdy soft v anglickem jazyku coz je asi nejspis jen cinema jelikoz je to pakec si pustit tutorial v ang. a mit soft v cz uprimne i tutorialy sleduji jen v ang. jazyce popripade na ruskem jazyce propo rusove ty tutorialy umeji na jednicku to klobouk dolu