Co je značí effective u frekvence GDDR5?

Kouknete-li se na http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp a záložku specification uvidíte, že paměť karty má rychlost 1 750 MHz, ale 7 000 MHz effective.Co značí to effective? Jak se toho dosahuje?Když se podívám např. na https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-RX560GAM... uvidím stejnou frekvenci, ale není zde to effective.Jedná se tedy pouze o neuvedené údaje nebo jde o rozdílné technologie?Moc se mi nezdá, že by DDR4 paměť za 58 820,- Kč (Lenovo DDR4 64GB 2133MHz CL15 95Y4812, https://pameti.heureka.cz/lenovo-ddr4-64gb-2133mhz-... ) běhala na „ubohých” 2133 MHz a GDDR5 na g-kartě na 7 000 Mhz.

Odpovědi na otázku

Pouze tam neuvedli, že je effective.Ale u té DDR4 paměti je 2133 taky effective.

No, nic jiného jsem ani nečekal.Spíš mě zajímá, jak se toho teda dosáhne.

No, je to v té Wiki. O tom žádná.

Hlavně DDR a GDDR mají jinou architekturu, nejde to takhle srovnávat

DDRx zvládají dvě operace za jeden cyklus, takže běží na poloviční frekvenci (reálná frekvence), než je efektivní, kterou uvádí prodejci, protože je větší. GDDR5 zvládají dokonce 4 operace, takže efektivní je rovnou 4x vyšší. U GDDR5X je to rovnou 8x.Takže žádné RAM reálně neběhají na 7000 MHz, ani třeba 12000 MHz, jak se uvádí u GDDR5X. Jako uživateli ti to může být jedno. Výkon se podle toho srovnávat nedá, na výkon koukej do reálných testů.

Díky za info. Mohlo mě to napadnout. (7000 = 4 × 1 750)

Hlavně ty poslední paměti, za cenu ojetého vozu, jsou serverové Load reduced DIMM DDR4, což je specifická funkce, která ušetří spoustu energie a tím i peněz datacentrům.

Není důležité, co to je. Důležité je, že technologicky/fyzikálně takové frekvence při daných materiálech neexistují.

A na to jsi přišel jak?

Jak jsem říkal, když to nemá DDR nebude to mít ani GDDR, takže tak nějak.

Fyzikálně a technologicky je nemožné, aby žil Hugo Bruno.