» Poradna » Počítačové sítě

Co je to síťové zařízení...

Čau. Co je to síťová zařízení, uzel a prvek?
Hledám na internetu a někde se dočítám, že to jsou pouze synonyma a jinde zas, že je mezi těmito výrazy rozdíl.

Zatím nejjednodušší definice, kterou jsem slyšel je, že se jedná o zařízení (nějaký hardware), které má síťovou kartu. I když to není asi úplně přesné, pokud vím, tak síťová zařízení se dále dělí na aktivní a pasivní.

Aktivní - to je ta definice, tedy PC (desktop či server, pořád je to PC), notebook a co třeba ještě? Tiskárna? Jsou tiskárny, které mají Wi-Fi, to samé chytré telefony, včetně IP telefonů, a co třeba router? Router je v podstatě také PC s nadsázkou.

No a pasivní - repeater, hub apod.

Hledal jsem, hledal, ale ty definice mi nic moc neříkají, vždy to je v těch definicích tak nějak obkročmo vysvětlený. Bez příkladu z praxe atd. Je třeba bezdrátová myš, pasivní síťové zařízení?

Odpovědi na otázku

Na definici pojmu by jsi se mel zeptat toho cloveka co te to uci. Protoze jen to bude to "spravne" co bude chtit slyset.

to je již bohužel nemožné, snažím se čerpat z knížek a wiki, ale prostě ani v těch knížkách to není vysvětlené na konkrétních příkladech, věcech z praxe, ze života. Nebo je, ale zase k tomu není nic navíc, žádný poznávací znak. Jo, dobrý, síťová zařízení jsou PC, notebooky, servery, IP telefony bla bla... ale podle čeho takové zařízení tedy poznám? Podle toho, že má síťovou kartu a tedy dokáže vysílat data na síť a také je ze sítě příjmat? Chtěl bych to nějak shrnout a urovnat si to v hlavě.

Mno pak bych to zkusil odhadnout:
Sitove zarizeni - Vse co je mozne pripojit k siti. Takze od pocitacu a mobilu (s wifi), pres switche a routery, az po tiskarny.
A uzel a prvek? No to je trosku slozitejsi ale rekl bych ze to budou dve podskupiny tech sitovych zarizeni. A asi bych na to nahlizel jako na skupiny DTE (Data Terminal Equipment) a DCE (Data Communications Equipment) Tedy koncove a komunikacni zarizeni. Kdy to DTE (koncove) bude ten prvek. a DCE (komunikacni) bude uzel.
A tady je to rozdeleni taky celkem slozite. Teda ono je vesmes jednoduche. DCE (uzly) jsou vlastne jen Huby, switche, modemy, repeatery, bridge, AP. A DTE (prvky) je vse ostatni, pc, tiskarny, routery (odboustrany dte), ... Ale ta slozitost je v tom kam to zarizeni zaradit. Protoze dnes na "cisty" router snad nenarazis, ma to v sobe casto integrovane dalsi veci jako je treba ten switch.
A k tem Aktivnim, Pasivnim. Tam bych se na to asi dival z pohledu, zda ten sitovy provoz nejak ovlivnuji (vyvareji nebo ridi) a nebo s nim nic nedelaji. Tj jestli pracuji treba jen na prvni vrstve OSI modelu (fyzicka). Tj mezi ty pasivni asi zaradit ten hub, repeater, bridge, a asi i AP. A do aktivnich ten zbytek. Switch, PC, Router....

Ale je to jen muj odhad. Pochybuju ze tyhle pojmy budou nekde v RFC pevne dane. Imho si je spis vas ucitel vymyslel, aby se mu to dobre ucilo.

to by šlo, ale třeba ten bridge, nepracuje on na 2. vrstvě modelu OSI? Tudíž by podle tvé úvahy byl aktivním a nikoliv pasivním prvkem. Ale tak nějak to asi bude, to co pracuje na 1. fyzické vrstvě by se dalo považovat za pasivní, ale kam potom zaškatulkovat přenosová média? Dalo by se poté říct, že třeba taková kroucená dvoulinka je pasivní síťový prvek?

Jo tak bridge teda do te druhe skupiny.

A co se tyce kabelu, tak bych ho tam taky zaradil a dal do skupiny pasivnich prvku.

IMHO uzel musí mít IP adresu, která se objeví v trasování (tracert) - takže to nebude switch nebo hub.

Přepínačům lze taky nastavovat IP adresu ne?

Uzol je to, kde sa cesty zbiehaju a rozdeluju.