Co je to server ? (Hardware)

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně tvorby serveru. Dovedla mě k tomu myšlenka, vytvořit si vlastní TeamSpeak server. Zabrouzdal jsem na internetu, jak postupovat. Zda se to byt snadné, ale háček je v tom, že počítač by musel být neustále spuštěný, což samozřejmě nechci, takhle už jsem odstavil jeden notebook a nechci ho nechávat jet několik dní nonstop. Takže jsem znova zabrouzdal na internetu a zjistil, že existují takzvané servery, které slouží jako datová úložistě a pravé k takovým účelům, jako potřebuji. Jenže nevím vůbec nic o těchto přístrojích. Na e-shopu Alzy jsem se dočetl, že je lze využívat pro sdílení dat, provoz BitTorrentů a nejspíš i toho TeamSpeaku. Zajímá mě, jak to funguje v praxi. Koupim si takovou krabičku, s kapacitou 500GB, připojim do zásuvky na 220V a co dál ? To má nějaký vlastní operační systém ? Jak se to spouští ? Musí se to spravovat přes jiný počítač ? Asi bych dokázal tam nahrát soubory, dokázal bych si z toho udělat úložistě, ale spíš jen jako externí disk. Nevím jak zařídit aby ta krabička fungovala sama o sobě. Musel bych v ní nějak nastavit přístup na inernet přes wifi co mám v bytě.

Jen prosím někoho, kdo má s tímhle zkušenosti, aby mi to vysvělil, krok za krokem, jak to funguje. Chtěl bych si to zkusit ... děkuji

Odpovědi na otázku

Krok za krokem:
1. Koupíš HW
2. Nainstaluješ OS a nastavíš síť, FW, apod.
3. Nainstaluješ a nakonfiguruješ aplikace
4. Připojíš na veřejnou IP
5. Používáš server a platíš elektřinu

Takže se běžně dodává s příslušným softwarem, který mi usnadní úpravu veškerého nastavení připojení a propojení ?

Záleží, co si koupíš. Jestli jen železo, pak si OS musíš sehnat sám. Pokud něco předinstalované, pak jen nastavit.

Říká se tomu NAS.
Interně to používá Linux. Nemusíš umět z toho Linuxu nic, nastavuje se to přes webové rozhraní obdobně jako router. Ten ostatně rovněž běhá pod Linuxem a nevíš o tom.
Je možné nastavit různé režimy úspory energie od stálého chodu až po probouzení jenom při požadavku na čtení či zápis. Vydrží běžet nepřetržitě, na to je stavěný. NAS je připojen kabelem do routeru, wifi není vhodné.
Pro přístup zvenčí je potřeba nastavit v routeru přesměrování příslušných portů podle typu komunikace - http, ftp, VPN. Je potřeba si pohrát s právy a vůbec bezpečností, aby dovnitř nemohl každý trouba.

Zařízení má sloužit ke sdílení dat mezi počítači. To znamená, že sdílet lze pouze přes optický kabel ? Nikoliv přes wi-fi ? A pokud přes kabel, tak to se server bude hlásit, jako další disk (oddíl) v počítači ?

A ještě bych se chtěl zeptat, jaké vlastnosti by měl splňovat ? Myslím technické parametry. Jsem začátečník a v případě koupi, co by pro mě bylo zbytečné ?
Jsou i jiná využití, než o kterých tu padla zmínka ? (BitTorrent, TeamSpeak)
A není lepší si například koupit mininotebook pro tyto účely ?

Po vnitřní síti je to možné sdílet jak libo, kabelem, wifi... Jenom ven doporučuju kvůli spolehlivosti kabelem.
Vnitřně se to hlásí jako další počítač v síti.
Může na něm běžet třeba web, SQL server...
Koupí NAS Synology nebo QNAP rozhodně neprohloupíš. Pro tvé použití je Synology o chloupek výhodnější.
Netbook není stavěný na provoz 24/7/365, to už jsi zjistil. Také bys ho musel přeinstalovat a rozšířit. Instalace serverového systému má dost velké nároky na znalosti. NAS je hotový; i na něm je dost co nastavovat.

ak som spravne pochopil, chce TeamSpeak server.
na to mu asi ziadne NAS nepomoze, kedze okrem server-hardware potrebuje nainstalovat na to este teamspeak server (software)
a ako citam dalej, kupim si "takovou krabicku" co pripojim na siet... no.. tak vela stastia s krabickou :D

Ta krabička (NAS), kterou popisuješ, je výborná věc. Jako OS na tom běží Linux a slouží zejména jako file server, kamerový systém, web server, download stanice, backup server, mediální (TV) server a má hejno dalších nadstaveb.
NAS se připojí kabelem do LAN, nastavuje se pomocí browseru.

Byly zaznamenány úspěšné testy TeamSpeak serveru na vybraných typech Synology (x86 procesor). Pro jiné procesory je potřeba překompilovat linuxovou distribuci TS nebo to řešit jinak.
Jestli to chceš mermomocí stavět, tak hint pro Google: teamspeak server synology

Já bych ale hledal už hotový hostovaný server s Teamspeakem.

Takže bez znalosti Linuxu je to pro mě zbytečné. A server s TeamSpeakem byl jen příklad. Chtěl bych se přiučit něčemu novému a dozvědět se víc, ale s Linuxem jsem nikdy nedělal. Tak mám šanci s tím efektivně pracovat ?

Jsem si to představoval, že přibalený software mě navede tam, kam budu potřebovat.

Mohli byste mi doporučit nějakou literaturu, z které bych mohl čerpat ? Nějaký ucelený svazek ?

Dokud někdo neudělá balíček TeamSpeak serveru pro Synology, tak jej nejpíš nenainstaluješ.

Ale NASu se nelekej. Výrobci pochopili, že Linux je potřeba před uživateli pořádně skrýt, takže s ním nepřijdeš vůbec do styku. Vše se ovládá pomocí webového rozhraní.

Více info najdeš na www.synology.com, je tam i Live demo, takže si můžeš vyzkoušet administraci NASu.
Ostatní výrobci to mají obdobně.

Podle náhledu na demo to nevypadá tak hrůzostrašně, jak jsem si to představoval. Vyzkouším, zatím děkuji za cenné rady

Na NAS teamspeak nenainstaluješ.
Potřebuješ slutečný server (pc) a kvalitní připojení k internetu, protože TS je docela dost náročné na připojení.
Snadnější je si koupit server třeba na www.ts3.cz a vyjde tě to levněji než kupovat server a platit elektřinu a internet.

No on ten "server" muze v tomhle pripade delat libovolny netbook za 5kCZK, cimz se naklady (i provozni) dost snizi. Nehlede na to, ze to je celkem fajn vedlejsak pro jakekoli malokdy vypinane PC.
Na kvalitu pripojeni to narocne je, na rychlost ani ne.
Ten pronajem je skoro zadarmo, takze tazatel by to mel zvazit. Pri absenci zakladnich znalosti by to bylo asi nejlepsi reseni.

Jen na okraj, k tomu že nechceš mít trvale zaplý počítač, protože jsi takto odstavil notebook. Notebook asi není vhodný na trvalý provoz, ale slušné stolní PC (a jeho obdoba průmyslové PC, dnes se nemusí kvalitativně od stolvího kancl. PC výrazně lišit) dokáže běžet roky prakticky non stop. Jen "poznámka pod čarou", bylo už řečené vše.

On hlavne jakykoli jen trochu solidnejsi laptop trvaly provoz s takto minimalni zatezi bez problemu zvladne.