» Poradna » Programy

Co je to runtime?

Dobrý den,

může mi prosím někdo vysvětlit, co je to "runtime", co to slovo znamená v kontextu počítačů? Anglicky umím dobře, a normálně to slovo znamená doba běhu, takže jsem to chápal jako dobu běhu programu, v podstatě jeho rychlost. Ale co runtimes, v množném čísle, jako by se mluvilo o nějakých věcech?

Když se snažím pročítat anglickou počítačovou literaturu, tak v některém kontextu mi význam, jakým jsem tomu slovu rozuměl, vůbec nedává smysl. Třeba ve větě "There is the huge diversity of browsers and runtimes." - co se tím myslí? Co si pod tím mám představit?

Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědi na otázku

Hmm, díky moc za snahu, ale tohle jsem samozřejmě našel už před tím, než jsem zadal tu otázku sem do poradny, a vůbec to na ni neodpovídá, zjevně jde o něco jiného, ta věta kterou jsem citoval mi ani s tím nedává o nic větší smysl.

Kdyby byl někdo schopný jednou českou větou vysvětlit, o co jde, tak bych byl opravdu vděčný.

"Runtimes" jsou knihovny potřebné k běhu programů.

No ja bych si pod tim asi predstavil mnozne cislo.

jednoduchý příklad z praxe:
Jeden nejmenovaný ekonomický sw je postaven na databázích MS Access, jelikož né všichni uživatelé tohoto sw mají plnou verzi MS Accesu tak aby si jí nemuseli kupovat, je při instalaci tohoto systému instalován i tzv. Access Runtime, tedy jakási "okleštěná" část Accessu, která umožňuje práci již s hotovmi databázemi, ale už né jejich vytváření a změny.
Analogicky existují např. VisualFoxpro Runtime pro bh aplikací vytvořených pod plnohodnotným sw.
Runtime bývá šířen buď zdarma a nebo jako součást aplikace která jej využívá.

Runtime samo o sobe nevyjadruje nic, je to(snad) pridavne jmeno, ktere znamena "za behu". V uvedenem kontextu bych to chapal jako behove prostredi programu(run-time environment) - tedy systemove prostredky a knihovny, ktere ma bezici program k dispozici. Nevim, odkud je to vytrzeno, ale predpokladam, ze autor narazel zrejme na to, ze ruzne OS a prohlizece umoznuji spoustet ruzne sluzby webu. Kdyz je treba na strance vyuzit javascript, tak ho zpracovava interpret prohlizece(kazdy trochu jinak), kdyz mas na strance java applet, tak uzivatel potrebuje JRE(java runtime environment), coz je vlastne virtualni stroj javy a zakladni balik knihoven, dalsimi priklady jsou flash, podpora multimedialnich formatu(casto skrze systemove knihovny zpristupnene pres prohlizec).
No a u webovych aplikaci je problem v tom, ze uzivatele maji ruzne prohlizece, ruzne kodeky, ruznou verzi flashe, javy, ruzne nastavene zabezpeceni apod. a tak obvykle nemuzes pouzivat nejnovejsi vychytavky, musis ladit na ruznych prostredich a zkratka se nemuzes spolehnout vubec na nic.