Co bych měl vědět ohledně SSD?

Ahoj.Dnes jsem připojil SSD disk, a zklonoval na něj současný systém. Nic víc jsem nenastavil.Mám disk ADATA Premier Pro SP900 128GB.Co všechno bych tedy s diskem měl/neměl dělat, případně co všechno je potřeba manuálně nastavit pro dosažení co nejlepších rychlostí a největší životnosti?Za každou odpověď budu vděčný. :)

Odpovědi na otázku

nedělej nic, uděláš nejlíp nechápu tu tendenci českých "kutilů" se do všeho vrtat, zejména když to funguje naprosto normálně

To je blbost. Urco vypnout indexaci a rychle vyhledavani, dale pokud ma kontrolu ci defrag. Tak to taky vypnout. Tys nikdy do neceho nehrabal?

Prečo vypnúť , napr . defrag? Zracuje sa životnosť SSD ? Z 24 rokov , na 22 rokov ? Alebo dokonca na 20 rokov ?

U SSD nemá defragmentace žádný význam.

Defrag u SSD? To je jako lit vodu do rybnika. Proste je to uplne zbytecne.

Co to valis za bludy?- indexace je z 99 % cteni- defrag windows vypneu SSD automaticky

A taky vytvoreni rejstriku a databaze vysledku. Neni to treba. A u defragu, jak kdy. Vypnout se nemusi. Ja jen radil co ma zkontrolovat.

SSD disk je disk od toho, aby se na nej zapisovalo a cetly z nej data. To jsi asi jeste nezjistil.Jako chapu, ze mas sve SSD ve vitrince, v neutralni atmosfere, aby se neposkodil, ale nenut to ostatnim.

Proc jste vsichni tak jizlivi, co vas smoli. Ja sve ssd mam v ntb, dalsi v mmc, proc bych ale mel mit zaplou indexaci a nemohk zkontrolovany defrag vypnout. Co te sere. Proc ve vitrince. Neexistuje jen den a noc, cerna ci bila, je i neco mezi tim. Tomu se rika rovnovaha.

Když vypneš swap tak zlepšíš životnost disku a pokud máš XP nebo starší tak je dobré si doinstalovat nějaký software pro funkci TRIM. Nic víc asi neuděláš.

A máš ty vôbec SSD ? Nič som nevypínal a zo začiatku som mesačne aj SSD testoval a vždy mi vypísalo , o 1 mesiac !! kratšiu životnosť . Čo je Ok ? Nie ? Pochopme , je to mornálny disk , len rychlejší ; tak to využite , nepaštekárte!

Už Wikan ti napsal, že defragmentace u SSD je nejen zbytečná, ale dokonce škodí. Takže pokud se o jeji potlačení nepostará OS (např. u W10 to tak je), rozhodně by to měl v ostatních případech udělat uživatel stejně, jako by se měl postarat o kontrolu a případné zarovnání oddílů, co je hodně důležité (naštuduj si na netu).

Windows 7 a víš všechny funkce opotřebovávající disk tuším vypíná při detekci SSD takže máš skoro pravdu. Ale swap se sám nevypne. A pokud máš dostatek RAM není nutné si zbytečně SSD opotřebovávat. Jinak SSD není stejné jako běžný plotnový disk, protože SSD se zapisováním dat opotřebovává čímž plotnový disk netrpí.

Swap SSD nijak neskodi. Ano, swap zapisuje data. NO A CO PROBOHA?

Umíš vůbec číst? Zapisováním dat se snižuje životnost SSD.

PROBOHA. SSD je DISK. OCEKAVA SE, ze na nej bude zapisovano. Co je to tady dneska za blbce?

Jednoduše se SSD zapisováním opotřebovává. Pokud to nechápeš je to tvůj problém.

A HDD nikoliv?

Ne, HDD zápisem neopotřebovává. SSD funguje na principu který vydrží jen několik zápisů. Takže po tomto počtu zápisů disk přestane správně fungovat.Ale jak už někdo psal na začátku, tak počet zápisů je tak velký, že je to vlastně uplně jedno. Jedno jestli mi disk vydrží 27 let, nebo jen 25 protože mám zaplý swap.

HDD to by jsi koukal, dám ti radu udělej si rychlost kontroly (v HDTune) povrchu, kompletní pomalý při koupi disku a po 1 nebo 2 letech, porovnej se starým uloženým snímkem. Budeš čubrnět o kolik to (nakonec i v reálu) lítá pomaleji. Když kupuješ nové disky tak ti 2 TB klidně lítají z 50% zaplněné kolem 140 - 145 MB/s vždy a při stejném zaplnění po těch letech jsi rád, že hrabou nad 100 MB/s někdy.

To není opotřebování zápisem ale používáním. Jsou tam mechanické hlavy a protože je to mechanické, tak to věcně nevydrží. Ale u HDD je jedno kolik děláš zápisů, prostě se to opotřebuje, zatím co u SSD záleží právě na tom počtu zápisů. Ale v dnešní době to je prakticky zanedbatelný a můžeš si zapisovat jak chceš.

"To není opotřebování zápisem ale používáním" a to je trochu protimluv ne? A tím tedy tvrdíš, že magnetické médium na plotnách (ano hlavičky pouze levitují na polotekutém polštáři) vydrží věčně? Já se učil, že materiál na nich nanesený podléhá degradaci stejně jako běžná magnetofonová páska navíc je i stejně toxický - rakovinotvorný při oděru.

Chtěl tím říct, že když budu mít HDD ze kterého budu pouze číst, nebo pouze zapisovat, tak se životnost nezmění, Zatím co u SSD když bych z něj pouze četl, a nebo pouze zapisoval, tak se životnost změní.SSD čtení nevadí, zápis ano.U HDD je to jedno, poškozuje se používáním.

Nesnižuje člověče to by nebyly i disk s 5 letou zárukou v základu, třeba já kupoval balík (pro více PC Sam. EVO) jsou dokonce do 1 TB (za desítku) a nikde ti výrobce nepíše, že nemohou být na DATA, klidně z videokamery a to za ty roky nalítá člověče. Se zbytkem si poradí řadič, nejraději bych HDD vyhodil naprosto. Mimochodem i HDD tě řadič vůbec na plotny nepustí, někdy se podívej co ti třeba hlásí o HDD AIDA64 a ty přitom nabeton víš, že ten disk nemá takové parametry.

Ano bunky se opotrebovavaji, ale u slusneho disku a v beznem provozu, to zkraceni zivotnosti neni relevantni. Jak uz bylo psano vyse. Pokud zkratis zivotnost z 22 let na 20 protoze mam swap nebo defrag, malo komu vadi.

Jo "defrag". A na SSD? Jo, tak to jo. Tak to už jsem klidnej.

Pokud máš SSD od ADATA , stáhni si jejich program na optimalizaci SSD a on udělá všechno za Tebe http://www.itrevue.cz/adata-ssd-toolbox-se-vam-...

disk je zarovnaný?

kto nesúhlasí nech to vysvetlí

U SSD jen jedna vec. Pokud nepouzivas hibernaci, vypni. Uvolni to par GB.Nic jineho neni potreba. Vypnout indexaci? Vypnout swap? Presunovat temp slozky? To josu rady jak z roku 2010, kdy nikdo poradne nevedel, kolik SSD vydrzi.

To, že SSD teoreticky vydrží "dost" neznamená, že je nutné ho zbytečně opotřebovávat funkcema které nejsou nutné a nebo dokonce zbytečné.

Tebe pustili z blazince? Na grafice take hrajes 20 minut denne, aby se neopotrebovala?

1/ zkontrolovat zarovnání oddílu ! Pokud jsi systém na SSD naklonoval, je pravděpodobné, že SSD nemá zarovnaný oddíl. Nesprávné zarovnání degraduje výkon SSD! K zarovnání můžeš použít např. tento free nástroj: http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html (funkce Align).2/ ověřit si, že je zapnutý TRIM3/ vypnout hibernaci a smazat hiberfil.sys Provedením si mimo jiné uvolníš místo na SSD.4/ zkontrolovat, zda je vypnutá defragmentace disků, případně ji vypnout Provedením omezíš množství zápisů na disk.Lze i další věci, ale ty už nemají tak zásadní význam. Zarovnání a výkon disku si ověříš např. programem AS SSD Benchmark http://www.techspot.com/downloads/6014-as-ssd-ben...

vykašlat se na tunění klonovaných win a udělat čistou instalaci rovnou na SSD.. nebudeš muset nastavovat nic, krom vypnutí hibernace...

1. PC musí mít SATA na AHCI (viz BIOS, což dnes všechna).2. Dále nic, OS nebo program (já O&O Defrag) si sám provozuje správu disku a TRIM.2b. Není třeba vypínat indexaci (MicrosoftSearch - služba), ale je to možné, nemá to vliv na životnost disku.http://abload.de/img/snap8085saxp8.pngTo je vše. SSD disky pochopitelně lze slučovat do pole, lze je používat i pro DATA.

1) MUSI? Proc by muselo? Samozrejme nemusi. Fungovat bude i bez nej.

A ty jedeš na IDE Legacy? To jako vážně?

Já si právě nejsem jistý. Když jsme se díval na porovnání tak někde dosahovalo IDE dokonce lepších výsledku v zápisu nebo čtení než AHCI.

Pokud má PC (BIOS) tu možnost, je to nejlepší možnost. AHCI umožňuje lepší správu disků, lepší adresování, přesně vidíš jakou pozici disk zastává a to i v rámci desky, přesně se identifikuje - typ, nejen v BIOSu. Rychlost SSD je dána jeho řadičem a výrobcem, běžné a dobré disky mají rychlost od 450 MB/s do 550 MB/s (limit rozhraní, nelze využít teoretickou hodnotu, pak už jedině pole, tedy více SSD jako jeden), rychlejší je pouze karta kolem 1,2 GB/s.

Jakých lepších výsledků? Sekvenční operace? Nebuď směšný. To je jako vybírat grafickou kartu podle výsledku v 3DMarku a koupit kvůli bodům GTX960 SLI místo GTX970.V legacy/IDE mode neumí řetězit příkazy, při více procesech na pozadí ty vyleze zátěž procesoru třeba i na 15 % (procesor bude obsluhovat místo řadiče) a dojde k zamrzávání (stutteringu).

Stáhni si a spusť toto: http://www.adata.com/en/ss/software-6/Je tam možnost spustit pro vybraný disk optimalizaci systému pro SSD dle doporučení výrobce.

Bylo by dobré nezaplňovat zbytečně disk na 99%, aby se tím nesnižoval výkon a životnost disku (a je jedno, že je to SSD).Z mrtvého SSD se data vytáhnou obtížněji, než z točivého HDD. Je dobré zálohovat (a to se opět hodí obecně).Máš-li 8GB a víc RAM, tak obvykle již nepotřebuješ swap. Wokna do něj zapisují stále, i když to není potřeba, jen tím zdržují. Špatné na tom je to, že se zapisuje stále do stejných buněk, ty časem umřou. SSD má na to pak volné buňky, kterými nahradí ty vadné, ale nemůže to dělat neomezeně a v lepším případě později vnitřní řadič SSD přepne disk do read-only.SSD je rychlejší a často to svádí k tomu, že se neřeší problémy, které by se u točivých řešit musely, protože by byl počítač nepoužitelný. Většinou jde o různé nechtěné programy (nebudu říkat jen viry). Občas je dobré kouknout, zda LEDka disku nesvítí trvale.Jinak není potřeba se SSD bát. V domácím prostředí hrozí víc, že zastará, než že se opoužívá.

U SSD o data nejde, pokud je pouze na OS. V něm nemají DATA co hledat, já mám na disku s OS pouze OS a DATA jinde na dalších discích - všude.http://abload.de/img/snap8087qqsod.pngI, kdyby ne OS je náchylná věc a tak musí být minimálně složka s DATA (nejen User plně pod zálohou), záchrana nemusí být jak je správně uvedeno nejen možná, ale i velice drahá.

Nenechat si radit od šarlatánů a jejich udělátek, tuzérů a vylepšováků.Aktualizovat BIOS a ovladač řadiče disku, flashnout SSD nejnovější firmware, zapnout AHCI, vypnout LPM + DIPM + SATA hot plug a zkontrolovat, jestli jsou po naklonování správně zarovnané sektory.Ve Windows doporučuji zkontrolovat, jestli se vypnula defragmentace (od Windows 7 SP 1 nahoru by to mělo být automaticky).Nakonec spusť příkazový řádek jako správce a vlož:fsutil behavior query disabledeletenotifymělo by to odpověďet:DisableDeleteNotify=0Pokud to odpoví jinou hodnotu (1, 48....), tak napišfsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0Orientačně se doporučuji podívat na staré fórum OCZ:http://web.archive.org/web/20120304041326/http:/...

Moc se tu o tom kecá. Stručně:Za prvé SSD doporučuji s OS Win 7 a novější a stačí pouze vypnout defragmentaci HDD. Za druhé ADATA není žádná výhra. Měl jsi šáhnout po Intelu nebo Samsungu.A za třetí zálohuj data - třeba je měj na nějakém cloudu Google, MS apod. Nebo na externím HDD.Za čtvrté stáhni SW od ADATA pro optimalizaci OS a funkcí trim apod. http://www.adata.com/en/ss/software-6/

Defragmentace od Winů je vždy na dvě věci, vůbec nelze např. nastavit pouze dané složky, či přímo soubory (u videa bodne), nelze vybrat jak defragmentovat (jméno, změna, přístup) nic. Vždy je i u HDD lepší - VYPNOUT a použít jiný SW speciálně na to, pak není problém startovat OS s HDD (7,2k ot.) do 10 - 12s, to myslím vážně. Ext. disky je lepší vůbec nechat být, většinou tam bývají zálohy a obří soubory (multimédia), kdy ty za to nestojí a práci to neovlivňuje.

No, hybernaci jsem si vypnul, virtulní pamět nastavil natvrdo na 1GB protože mám RAMky 8gbDefragmentace je vypnutá,TRIM zařizuje ADATA SSD ToolboxZarovnání taktéž mám (AS SSD ukazuje OK)Ostatní věci v systému taky nastavil ToolboxNěco dalšího?

RAM můžeš klidně nechat na OS - automat, některým programům udělá dobře vč. i obyčejného Chrome, když bude 2x virtuálka té instalované. Disk to nejenom nezatěžuje, ale typicky je nastavena min. startovací hodnota, která se "nevyužívá", je pouze alokována.

Windows do něj sám přemístí z RAM tu část dat, kterou nějakou dobu (řádově za 5 minut) program nepoužíval. Je mu jedno, že jsem si jen odskočil. Až aplikaci začnu zase používat, tak ji musí zase z disku načíst do RAM a to stojí čas (u SSD to vadí méně).Automat swapáku vytváří fragmentovaný soubor (u SSD to vadí méně).Dynamická velikost swapu má negativní dopad na stabilitu v tom, že vyšší nárok na paměť zaplní systémový disk, který je SSD s malou rezervou a popadají podstatné služby nebo celý systém (u domácího použití to asi nevadí).Ale začnu z jiného konce. Mám třeba 1GB RAM a k tomu 1GB swap na disku, pak dokoupím na 2GB RAM a zase nechám 2GB swap, pak na 4GB RAM, pak 8GB RAM ...Kdy je ten okamžik, kdy zcela vypnu swap?Pokud mám 8GB RAM, tak na co 1GB swap, aby aplikace využily 9GB? K čemu mi je to, aby mi systém uklidil nějaký obsah rychlé RAM na pomalý disk (i SSD je proti RAM pomalý).Podle mě vypnout swap zcela. Až když někdy vůbec narazím na hlášku o nedostatku, tak bych dal pevný a takový, kolik potřebuji. Kdybych nechtěl přemýšlet, tak automaticky, ale proč mu povolovat swap hned.On systém při vypnutí swap varuje, že při modré nemusí být systém schopen vytvořit dump soubor s výpisem stavu. Jen bych chtěl vidět někoho, kdo ten soubor někdy analyzoval, zvlášť u domácího použití a nahodilé modré třeba jednou za rok.

Kolem swapingu existují silné knihy (skoro se hodící i jako podklad při zlomené noze hodně těžké skříně), které velmi dobře, kvalifikovaně a odborně nejen vysvětlují, co swaping je, ale i jak funguje, jaké jsou jeho přednosti i nedostatky a pojednávají i o tom, jak ho nepoužívat nebo omezit, nastavit apod.To, co jsi tady napsal, bylo "pod vlivem"?

je zaujímavé, že Windows 98 vytvoril swap až po zaplnení RAM, NT vytvorí aj pri 8 GB aj keď RAM zaplní len 1/4. Ja ho vypínam od 4 GB RAM a zatiaľ žiadna app protestovala