CMOS a TTL

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je zde někdo kdo ví jaký je rozdíl mezi CMOS a TTL technologiiPředem děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Tady asi těžko, zkus to třeba tadyhttp://www.ebastlirna.cz/nebo tadyhttps://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-listK čemu to potřebuješ vědět?Asi nejjednodušší je, že TTL je bipolární a CMOS je unipolární technologie, CMOS potřebuje podstatně nižší výkom ke svému provozu.Stačí ti to takhle'?

K tomu ještě klasické CMOS rozsah napájení 3 až 18V, novější HCMOS (integráky HC a HCT) rozsah napájení podobně jako TTL.

Pak je ještě LV CMOS (integráky LVT a podobně)

Tech ruznych variant je asi 40, jsou tam velike rozdily v napajeni, rychlostech, tolerancich, zpracovani nabeznych hran...

Tvrzení, že "TTL je bipolární" není pravdivé. TTL binární logika postavena na tranzistorech (předtím se používala DTL dioda-tranzistor-logika). TTL mohou být realizované na bipolární technlogii stejně jako na unipolární technologii (známá je třeba řada 74C00 - ano, to C je CMOS).

Až na to, že CMOS je výrobní proces a TTL druh logiky. Pleteš dohromady jabka s hruškama.

Obojí je technologie výroby logických obvodů. Žádný "druh logiky".

Jenom, aby ta technologie výroby tranzistorů nebyla planární.

planárně epitaxní?

CMOS NENÍ technologie výroby logických obvodů, ale polovodičová technologie výroby TRANZISTORŮ. Tranzistor není logický obvod (ale logický obvod se dá z tranzistorů sestavit).

Děkuji náčelníku, že ses mě zastal. A nejsem tady sám, kdo to zná.

Máte v podstatě pravdu, ale pak mi náčelníku řekni proč výrobce odlišuje třeba ty HC (HCMOS) a HCT (HCMOS TTL). A odjakživa se to odlišovalo na CMOS logiku a 5V TLL logiku (bipolární tranzistory).

"Odjakživa" - technologie se vyvíjí a přichází nové. Je právem výrobce si to označovat, jak chce. Proč zvolil právě takovéto označení je dotazem na něho. Mnoho označení si s sebou nese historickou zátěž, i když dnes to tak přesně už neplatí.

Ano přichází nové. Bipolární 5V TTL ustupuje, 74C už jsem dlouho neviděl a ani dřív nebyla moc rozšířená, dnes spíš stále ty HC a HCT, které jsou už mnoho let a k nim např. ty LVC. Ale z základu se to vždy odlišovalo prostě na TTL a CMOS, že jsou tam pak další detaily je druhá věc. Taky třeba převodníky úrovní TTL a CMOS...

Ano ale když se podíváš na vnitřní schéma TTL a CMOS logických integráků, tak se to velmi liší. Pak se taky liší vlastnosti těch obvodů. A taky se odlišuje TTL logika a CMOS logika, běžně se to tak odlišuje, včetně rozdílných úrovní napětí...i když dnes už ta "stará pravověrná" 5V TTL logika je docela na ústupu, i když se ještě 5V TTL integrály dají koupit. Ale dnes jsou spíš integráky HC, HCT, LVC, LVX...

TTL není druh výroby logických obvodů, ale skutečně "druh logiky", přesněji realizace logických obvodů tranzistory (TTL), nebo třeba diodou a tranzistorem (DTL).

Obojí se výrobní proces i druh logiky dá se říct.CMOS = Complementary metal–oxide–semiconductor, komplementární dvojice tranzistorů PMOS a NMOS. TTL = Tranzistor Tranzistor Logic, používají se bipolární tranzistory. HCT = CMOS verze TTL, HC=HCMOS, T=TTL

Ano, tak je to správně.

Míchat druh logiky a způsob výroby tranzistorů vyžaduje být hodně přepracovaný.A co tak DTL?

DTL - Dioda Tranzistor Logika. Nic se nemíchá, CMOS je CMOS a TTL je TTL. Taky se to pak rozděluje podle napěťových úrovní na TTL úrovně a CMOS úrovně. Při napájení CMOSů 5V je to kompatibilní, ale při jiném napětí jsou i ty úrovně log. 1 a log. 0 jiné než u TTL. TTL = Tranzistor Tranzistor Logic, bipolární tranzistory.CMOS = unipolární tranzistory.HC = novější verze CMOS, taktéž unipolární tranzistoryHCT = HCMOS TTL, taktéž unipolární tranzistory.

Zlatý elektronkový a relátkový počítače.

Bohužel, ani při stejném napájecím napětí +5V to kompatibilní není zcela. 74LS vs 74HCT ano, ale 74ls(74HCT) vs 74HC už né. Jsou tam jiné rozhodovací úrovně a jiné zakázané pásmo. Proto to někdy při nahrazení HáCéčkem nechodí dobře a nebo jen někdy. ☺

Jo to je pravda, 100% stejné to není, ale někdy se to dá.

No, bohužel to tady mícháš jenom ty.

Spíše jste "pobavili" Trolla z Dánska...

Zcela primitivně na příkladu skříňky jako nábytku:CMOS - technologie výroby tranzistoru, u skříňky způsob výroby desek (dřevotříska s laminem, masív, překližka) TTL - realizace logických obvodů, u skříňky realizace otevírání dvířek (panty, posuvné, vyjížděcí) - nezáleží na materiálu stěn

Ne, tak to neni.

Všimni si Diskaři a druhý, je tam graf 5V-TTL a CMOS. Prostě je to odlišuje.

Ehm... co já viděl nesmyslů na internetu. Za nás byl druh logiky DTL, TTL podle napěťových úrovní a samozřejmě hlavně podle konstrukce hradla. A tranzistory byly bipolární a (C)MOS, podle jejich konstrukce. Za nás se to ještě učilo a hradla se musely umět namalovat z hlavy do posledního tranzistoru. A z tranzistorů postavit. Celkem klika, že se po nás toto už nechtělo dělat z elektronek.A nic se nepapouškovalo z internetu.

To není jen tak někde z Internetu, to je VUT Brno.

Vím o tom. Mám ve svém dva profesory a chytají se za hlavu, co musí přednášet za blbosti, protože dnes je školství o penězích a ne o vědomostech.

A ještě mám doma jeden zelený katalog Tesla obvodů řady 4000 CMOS, kde co si vzpomínám byl jeden obvod přímo nazvaný převodník úrovní TTL-CMOS...

Ne, byly dva. MHB 4049 invertor a MHB 4050. Cena za kus nekřesťanských 20,-Kčs.Tedy převodník napěťové úrovně. Nikoliv nutně pouze pro obvody tranzistor-tranzistor-logiky.

Tak ještě naposledy:TTL - topologie stavby logických obvodů s použitím tranzistorůCMOS - technologie výroby unipolárních tranzistorů

Máš v podstatě pravdu, ale strana 5 například...

Nema pravdu. Vy ano. Na Vasem PDF je to hezky ukazane. TTL neni topologie a CMOS neni technologie vyroby transistoru.

Tak zas musím ale uznat že i u něj je kus pravdy, ono CMOS je hlavně druh tranzistorů (komplementární dvojice MOSFETů, PMOS a NMOS), ale zároveň se tím prostě snad odjakživa odlišuje druh logických obvodů, TTL jako 5V bipolární, CMOS prostě jako CMOS logika, k tomu byly a jsou i převodníky úrovní mezi CMOS a TTL. To je ale hrubé dělení, spolu s HC a HCT je to trochu složitější (HCT - HCMOS TTL) a dnes další technologie (LVC...)

Ano, CMOS je komplementarni dvojice MOSFETu, ale uz bych netvrdil, ze je to technologie vyroby. Dnesni moderni MOSFET se vyrabi ruznymi technologiemi a ma plno P-N prechodu, ktere tvori ruzne parazitni diody nebo dokonce parazitni bipolarni transistor(y), pro vykonove soucastky se vytvari cele skupiny mensich MOSFETu, atd. CMOS se vytvori tim, ze se vezmou 2 takove (vhodne) MOSFETy, prida par soucastek a vytvori se obvod. Logika vznikne tim, ze se specifikuji vstupni a vystupni napeti/proudy/impedance aby to slo vice ci mene spojovat. TTL je jedna takova specifikace a vychazi mimo jine z moznosti bipolarnich tranzistoru (napr. napeti na prechodu PN), pozadovaneho odstupu S/N a kdo vi ceho vseho.

Je tu ještě tazatel nebo ho to nezajímá?

Asi do Dánska zelené kuličky nepronikly.Já beru TTL jako definované logické úrovně. "CMOS" je nešťastný pojem, ale logické úrovně jsou podle napájecího napětí obvodu.DTL obvody existovaly, viz Tesla: http://www.wikina.cz/a/Číslicové_integrované_o... (DTL) - viděl jsem z tohoto konstruovanou automatiku záskokového zdroje.

pravděpodobně se ptáš na napájení a vstupní / výstupní levely, že?TTL integráče: napájení většinou od 4.5V do 5.5V vstupní / výstupní levely napevno daný (datasheet 74HCT04040 od nxp napoví)CMOS integráče: napájení např od 2 do 18V a lelvely jak tak koukám do datasheetu 4001&4011jdou nahoru s napájecím napětím, takže logická 1 při napájení 5V může být na vstupu min. 3.5V a na výstupu 4.95V, zatímco při napájení 15V je high level input voltage min. 11V a výstup se blíží napájecímu napětí > 14.95V, při zátěži <1uA... sory, jestli to tady už někdo psal, vlákno je zablitý a plný kravin

74HCT4040 bez nuly filename 74HC_HCT4040.pdf

Kdyby se tazatel ještě ráčil ozvat, vzpomněl jsem si, kdysi jsem na nějakém veletrhu uzmul příčurku, kde ty tehdy používané technologie byly pěkně vysvětlené, akorát že to bylo německy, že bych se podíval, co se tam dá vyhledat a pár stránek bych mu naskenoval.http://www.ebastlirna.cz/modules.php

Chlapi, díky za odpověď, pomohlo to i mi😊