» Poradna » Ostatní

Cloudové řešení pro firmu

Zdravím,mohli byste mi doporučit nějaké kvalitní softwarové/hardwarové řešení pro malou firmu co se týče ukládání, zálohování a správy souborů? Všechno lze řešit např. přes Google Drive nebo Dropbox, ale s omezeními. Ideální by byl NAS, ale nechci se zase spoléhat na jeden kus železa, který třeba jednoho dne vyhoří nebo ho někdo ukradne.Navíc chci mít k souborům vzdálený přístup, ideálně přes VPN nebo nějak jinak zabezpečeně. A také přes mobilní zařízení (něco jako nativní appka pro Dropbox).Jaké jsou dnes nejlepší možnosti?Díky moc,H.

Odpovědi na otázku

"Všechno lze řešit např. přes Google Drive nebo Dropbox, ale s omezeními." - Jaká omezení máš na mysli?Pro firmy je ideální řešení pomocí Office 365 - OneDrive pro firmy.

pokud vím, tak ani Google Drive ani Dropbox ti negarantuje data = když se jim něco stane na serveru, tak ti možná řeknou, že je to fakt mrzí...Já bych použil NAS, případně duplikoval na páskovou jednotku nebo aspoň na DVD.

Dost záleží na firmě a vztahu k datům. Cloudová řešení pro firmy, včetně zálohování a řízení přístupu existují, je to placená služba, stačí rozumně formulovat požadavek a zadat do nějaké el. aukce na výběr dodavatele, poperou se o zakázku a ty si vybereš co ti vyhovuje. Pokud jsou ti data honě drahá (a majitel firmy provozovatelům cloudů nevěří), jde to řešit vlastní technikou: optika do internetu, firewall, VPN server, DMS server, disková pole na data, zálohovací řešení - pásky, další pole, v jiné lokalitě... Máme to ve dvou serverovnách, několik mega za HW a licence, k tomu každoroční maintenance... je to drahé, ale majitel to tak chce a aby to opravdu umřelo, musel bys vyhodit do vzduchu dva baráky. Asi nemáš tak velké nároky, začal bych jedním serverem s VPN, RAID polem a rozumným zálohováním, aspoň odvážet kopii týdenní zálohy jinam.

Firem, které podobné služby nabízejí je v ČR více, takže se koukni na net a domluv si nějaké schůzky. Můžeš to provozovat klidně na svých zařízeních, které umožňují cluster, nebo dokonce geocluster. Vše je otázka požadavků a peněz.PrasatkoPee

Fór cloudu je ten cloud, tedy oblak. Ty data nejsou na jednom místě, na jednom diskovém poli, ale jsou "rozptýlená" po mnoha datových centrech, čímž by měla být zajištěna jejich vysoká dostupnost, bez ohledu na výpadek jedné linky, havárii jednoho diskového pole a podobně. Pokud si někdo koupí nějaký NAS nebo diskové pole a zpřístupní je z internetu, tak to je zkrátka jen diskové pole přístupné z internetu, nikoliv "cloud". Stačí, aby někdo zakopl o jeden kabel a je po dostupnosti. Nemám nic proti vlastnímu řešení, ale nemyslím, že by normální smrtelník dokázal rozběhat skutečný cloud, tedy geograficky rozptýlené řešení, replikaci dat mezi několika lokacemi a tak dále. To je zkrátka vyšší liga. Pro firmy nabízí profesionální řešení celá řada společností, kupříkladu Microsoft má i hybridní řešení, kdy komunikuje cloudový systém s lokální ActiveDirectory a lze provozovat třeba Exchange server částečně na vlastních serverech a částečně v cloudu, podobně jako třeba SharePoint a další. Dost podobné řešení ale nabízí i Google Apps for Business a určitě i další. To je skutečně profesionální cloudové řešení, vím o formách, které jej využívají třeba i pro tisíce uživatelů. Otázka je, jaké jsou požadavky na dostupnost a robustnost takového řešení a zda se to vyplatí a zda nestačí ten jednoduchý NAS vypublikovaný do internetu. Tak je to se vším.