» Poradna » Web a internet

Cloud computing v sektoru malých středních podniků

Dobrý den,prostřednictvím tohoto vlákna bych chtěl provést průzkum k mé bakalářské práci, jakým způsobem podnikatelé malých a středních podniků využívají cloudové služby pro podporu své činnosti.Velmi bych byl vděčný za vyplnění a čas k dotazníku, který je tomu určený.https://goo.gl/forms/UUF07DG1DRw8t91g2nebohttps://cloud-computing-msp.vyplnto.cz/Neváhejte sem napsat i nějaký komentář. Děkuji moc a přeji hezký den,Jan Havel.

Odpovědi na otázku

Chybí tam odpověď "Kvůli GDPR je zakázáno posílat data do Cloudu".

u téhle zkratky si pořád říkám, co znamená to "G", zbytek je jasný: DoPR*ele!

G jako Go! Česky by to bylo JDPR.

G jako Globalne

Globálně DoPR*ele?

Ale na druhou stranu souhlasim, ze je treba dat nejaka pravidla ohledne zabezpeceni. Dneska si kazda sekretarka mysli, jak rozumi pocitacum, kazdej teenager je "spravuje" a ve vysledku to pak vypada tak, ze 20% ma nejakej malware, ransomware a pulka lidi posila scan obcanky mailem Tim nerikam, ze GDPR je spravne, takove jake je, ale neco se fakt stanovit musi, protoze lidi jsou .......

Ale to jo, dělám si legraci. Zabezpečení je potřeba, jinak by se dala celkem jednoduše zastavit třeba celá jedna velká fabrika, i omylem, pověstným "jedním jebem".

Blby je, ze prakticky vetsina snah typu GDPR, CSIRT, atp. jsou jenom takove urednicke byrokraticke kraviny, aby se jako neco delalo, ale realny vysledek je vicemene nula.

Reálný výsledek je mínus, protože místo toho, abych se věnoval reálným problémům se musím věnovat špatně definovaným vyhláškám typu GDPR. Musím se prohrabávat neználkovským textem psaným počítačovými ignoranty a koumat, co tím autor myslel. Prochází mi rukama takové skvosty, jako prováděcí předpis, kde evidentně tvůrce nepochopil, o co jde (prý stačí, když jsou zaheslované počítače), další odkazuje na vyhlášku ČR, která ještě neexistuje (což je 2 měsíce před platností GDPR docela provar). V podstatě nejde o nic nového, nutnost chránit osobní údaje byla už předtím, ale je to zabaleno do spousty nesmyslného balastu s velkou neurčitostí výkladu.

to ovšem neznamená, že si z toho nemůžem tzv. dělat p*del

A taky země je dutá a placatá.

Osobně takové řešení pokládám za nesmysl. Už jen třeba z důvodu ochrany dat firmy.

Tak ono dost záleží co si přesně pod CLOUDEM představujete a co to je.Může jít o služby typu Google Drive (Google Docs), Office 365 ... ale také třeba o to že si zákazník pronajímá výpočetní výkon v datovém centru a provozuje na tom své servery (VPS) které má kompletně pod správou.Mimochodem třeba takový Azure už je certifikován pro GDPR a tudíž musí splňovat podmínky anonymizace dat a jejich ochrany (šifrování...)

Ver a vira tva te ochrani.

Tak pokud bych potřeboval nějaký "obrovský" početní výkon, tak bych asi něco takového využil. Ale věci jako Google drive, Google docs nepoužívám ani jako soukromá osoba, kdybych měl firmu, tak tomu svá firemní data už vůbec nesvěřím.

Nikdy, opakuji: NIKDY bych svá data nesvěřil cloudu! Možná, snad, důkladně šifrovaná, jako dodatková záloha, ale nikdy jako hlavní úložiště. Může se totiž stát, a už se to i stalo, že provozovatel ze dne na den zruší úložiště (a nemusí ze své vůle - stačí návštěva zakuklenců se samopaly a nezřetelné obvinění z porušování čehosi a nedodržování kdoví čeho) a je po datech. O možnosti nevysvětlitelného zdražení služby nemluvě...

Můj vlastní názor je, že se nejedná o bakalářku , ale nějaký pokus freelancera nebo nějaké minifirmy či startupu . Jestli by se dalo a jak by se ná tématu cloudu a třeba i GDPR vyvařit nějaký prachy. A výzkum je součástí business plánu.

Jo, ale to asi vyžaduje aby měl reálné odpovědi. Nevím jak vy ostatní, ale já jsem udělal přesně to co požadoval a ani o píď víc. Tj on chtěl ať vyplním dotazník. To bylo taky přesně to co jsem udělal. Dotazník jsem vyplnil a odeslal, ale zatím jsem nečetl ani otázky a ani odpovědi, které jsem tam vyplňoval.

Takhle postupovali deváťáci v jedné škole při vyplňování testu od České školní inspekce. Její Osvícenost ČŠI jim je nadělila k vyplnění koncem května, když už mají v ruce výsledky přijímaček a celou ČŠI mají hluboko a vysoko. Tohle Její Osvícenosti vůbec nedošlo. Časy k úplnému vyplnění včetně odeslání byly mezi 2-5 minutami, podle toho, jak rychle šlo klikat myší a jak rychle se překreslovaly obrazovky. Přece jenom školní internet nepatří mezi nejrychlejším. K mému úplně největšímu překvapení škola nepatřila mezi nejhorší

No ja to vyplnil podle pravdy, ale presto to asi neni to co zadavatel "ocekaval"/"pozadoval" - tj. bezmezny obdiv k buzz word "Cloud"