» Poradna » Programy

Čističe, zrychlovače a defragmentátory W

Na mnoha místech se dá setkat s návody a programy ke zrychlení nebo úklidu systému. Záměrně neuvádím jakého, je to stejné u všech rozšířených (=WinOs). Je to nejspíš věc marketingu a vnucování.
Zajímají mě názory na různé utility stejného druhu, které se zabývají stejnou věcí. Nechápu, proč základní Windows defragmentátor analyzuje 0,5%, jiný vypíše 18%. Stejné to je u čističů registrů, kde po úklidu např. CCleanerem a novým skenem pomocí komerčního TuneUp Utilities tento sw zjistí opět na 2500chyb a neplatných záznamů.
Jsou vůbec potom k něčemu? Nejlepší řešení je samozřejmě prevence, neinstalovat kde-co. Mluvím ale o situaci nutného použití těchto utilit a jejich nakupování.
Jaké jsou zkušenosti a věcný názor uživatelů?
Díky za reakce
Petr

Odpovědi na otázku

Čas od času něco vyzkouším a efekt víceméně nulový.

Souhlas, efekt nolový, občas to smaže něco, co tam mělo být. Nedavno se tu o tom vedla dlouhá diskuse s expertem, co mu to něco smazalo a nefungovaly mu aktualizace, ale prej to tím určitě není...

Dr.IQ64 určitě napíše nějakou smyslu plnou obhajobu na téma "proč to určitě používat", už se nemohu dočkat.

Je to takové placebo s vedlejšími účinky. Uživatel má pocit, že to pomáhá, ale ono to občas něco hrábne, kam nemá.

Mluvím ale o situaci nutného použití těchto utilit a jejich nakupování.

O čem že to mluvíš?

Také neznám situaci, kdy by to bylo nutné používat nebo dokonce za to vyhazovat peníze.

prosim neDUPuj (http://forum.zive.cz/viewtopic.php... Dik

MP

mozna je to tajny vladni test kdo spravne odpovi bude vtazen do tajneho armadniho programu

nikdy jsem se o to nezajimal, nejlepsi format c:

Ty defragmentátory ještě snad, ale ty další "optimalizátory" jsou dobré tak akorát rozdrbat si systém a následně ho přeinstalovat (čímž na druhou stranu získáme krásný svěží systém, takže vlastně k něčemu dobré jsou )

Nebudu si ošoupávat klávesnici
http://jnp.zive.cz/cistice-zrychlovace-a-def... ...

Ano, defragmentyce v pohodě, ostatně ta je tady už od "doby kamenné". A čističe? Raděj udržovat ručně, ručně si mazat tempy, soubory po staření atd., vidím co dělám. Až na dvě dávné výjimky jsem ty čističe nepoužil a systém byl vždy v pohodě. Pokud jsem si ho něčím zas*ral a systém byl zabržděný, tak to stejně nemělo valného účinku.

tak xp se zanaseji hodne, pouzivej ale jen ty proverene, ccleaner (ten uz radsi nepouzivam)
pak TuneUp, Ashampoo. RegCleaner + nejaky nastroj na defregmentaci + si uprav MSCONFIG
takhle to delam ja a funguje mi to krasne, programy ti to neurychli, oni ti jen maximalne smazou ty balasty vznikle pouzivanim, takze pocitac se pak s vycistenym systemem blizi ke stavu po prvnim spusteni (kdy je windows nejrychlejsi) je to hodne individualni a subejktivni, pokud nemas nejnovejsi a nejrychlejsi pocitac, programy hodne pouzivas, casto neco instalujes, tak bys mel mazat relativne casteji + to plati obzvlast pokud mas XP, pokud mas ssd tak nemusis tak casto,
defregmentace taky zavisi na tobe - je lepsi si hudbu a firmy na jiny oddil nez je systemovy ale je i tady doporuceno defeegmentaci delat, jak moc a casto je zase hodne sunjektivni - prosto to semtam projed a podivej se na stupen fragmentace, na kvalite nastroju taky trosku zalezi

tento HOAX - ktery je plny polopravd a prekroucenych veci, vytrzenych z kontextu radsi necti - nejlepsi na tom je ze se tam pak vsichni ,,experti" vlaste priznavaji ze nejaky tunici prog pouzivaji: http://pc.poradna.net/q/view/628904-cistice-zry... ... (ten clanek je totalni demagogie)

Čím se WinXP zanášení? Jedině když si tam člověk na*sere tunu krávovin, ale to se "zanese" i Win 7. Jak teda vysvětlíš, že třeba já jsem WinXP měl několik let bez nejmenšího problému a bez čističů. Jeden čistič jsem použil jen DVAKRÁT za víc než 15-16 LET! Jednou jen tak na vyzkoušení a podruhé, kydž jsem si SÁM zaneřádil systém. A zadelak nejsem sám! Pokud člověk počítač používá normálním a rozumným způsobem, tyhlety čističe nesjou absolutně potřeba. maximálně defragmentace, ale to mezi ty zbytečné čističe neřadím. Systém jde úplně v pohodě udržovat ručně a vidím, co mažu. A do registrů hrabat není potřeba.

S umej hubu ty 15-16 let... Před tolika lety si žádnej čistič ani použít nemoh, protože ani nebyl potřeba...
Leda Iron, ten byl na "Wokna"... Ale Windows tehdy, no a čistič v nich...no teda...To musel bejt zblitek teda...

Nebyl potřeba ani dnes není potřebav takové míře, v jaké to tady prezentují. Mimochodem, kdy se ve Windows objevily registry, tempy a jiné fičruky, které dneska ty čističe čistí...ty irone!? O moc méně než 15 let to není.

To tě měl taťka ještě v trenkách a Linusovi se o Linuxu teprv zdálo. Ale programy na různé systémové optimalizace a úpravy ohledně disků a disket už byly dávno předtím. http://en.wikipedia.org/wiki/Norton_Utilities...

+100

Jasně, XP si zanáší uživatel, nezprasí se sama od sebe. Ale když dostanete od zákazníka na servis počítač, který je opravdu hodně zasviněný a šetrné ruční vyčištění by zabralo příliš mnoho času, který můžete využít jinak, tak je lepší nechat analýzu na čističi. V mnoha případech je ale lepší udělat zálohu dat a přeinstalovat systém, jenže ne vždy je to nejrychlejší a někdy to dokonce ani není možné (i to se někdy stane). Každopádně když nevím co dělám, tak do registrů vůbec nezasahuji, to je snad univerzální pravidlo nejen u IT.

Přesně tak. Neříkám, že by ty čističe byly vyloženě k ničemu, ale čístit každý týden jak tu někteří píšou, to fakt ne. A žít se dá i bez nich, navíc jak píšeš, někdy je u lepší a spolehlivější přeinstalace.

Užitečné jsou zejména v případě, když kromě jejich použití nepřipadá v úvahu nic jiného než reinstalace systému. Ale i tak je třeba dobře vědět co dělám. Jinak poradna je takovýchto diskuzí plná, takže stačí hledat

Používám CCleaner - resp. click&clean z jednoho prostého důvodu: pro práci používám programy, které si vedle uloženého souboru tvoří další .bak, takže mám v CC namapovány složky pro ukládání a jedním klikem všechny .bak mažu.

To je rozumné. Nicméně na tohle se dá udělat i dávkový soubor s jednoduchým skriptem.