» Poradna » Notebooky

Čistě pracovní VŠ notebook

Zdravím.Jako VŠ student vybírám ryze pracovní notebook. Nepotřebuji PC (již mám a bohužel jsem díky absenci ntb na něj vázán). Jedná se mi čistě o přenositelný notebook pro práci na projektech ve škole (a na cestách). Níže rozepíši bližší požadavky.Činnosti, které na ntb budu provozovat: - modelování a simulace, Matlab, OrCad, Altium, Eagle, office, ale také čtení skriptČinnosti, které na ntb NEbudu provozovat: - jakékoli hraní her, grafiku, rendering, video-editing, photoshop...Požadavky (nejlépe):- CPU - AMD Ryzen nejnovější generace- SSD (min. 512 GB)- velká a rychlá RAM (min. 16 GB, 3200 MHz)- velká výdrž baterie (alespoň 8 hodin provozu)- dobrý displej (pro delší čtení skript a internet. dokumentů bez bolesti očí - zásadní požadavek)- kvalitní konstrukce (každodenně bude přenášen pravděpodobně v tašce) - žádný plast- dobře řešené chlazení- kvalitní klávesnice na psaní dlouhých textůRozpočet:-> 20 - 30 000,- (i mírně výše)Pročítal jsem si různé recenze, diskuze, tipy, rady, testy, benchmarky a rozhodoval jsem se mezi těmito modely, nicméně u každého se jedná o kompromis:- ThinkPad T14 Ryzen 5/7 - přijde mi předražený - ne tak kvalitní konstrukce, jak se říká - zdá se mi, že disponuje méně kvalitním displejem- Asus Zenbook 14 UM425IA-AM020T - displej pouze 250 nits (400nits verze přijde do ČR až na konci tohoto roku) - možné přehřívání (u ultrabooků typické díky jejich tenkému zpracování = menší chladič)- Yoga slim 7 - nekvalitní klávesnice - přehřívání- ProBook 445/455 G7 - velmi malá výdrž baterie - pouze 250 nitsZajímaly by Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

"ProBook 445/455 G7 - velmi malá výdrž baterie"?? co ? TDP procesoru je 15W, baterie 45Wh. jaká velmi malá vydrž ??Podle románu který si napsal máš jasno jaký notebook chceš, más jasný i rozpočet tak co bys chtěl jako slyšet ??

probook 430 G6 s 8565u dá 7 hodin přehrávání videa se středním jasem v režimu letadlo, 455 G7 s 4700U dal o hodinu víc (v testech tuším psali u obou o 2 hod víc .. ale to je fuk, vím co mám) .. při nějakém surfu na netu je realita 5-6 hodin, kolega má 440 G6 s 8265u max přiškrcenou snad na všem a v office práci dá i 9 hodin. Office práce či přehrávání videa v podstatě nezatěžuje procesor, což bohužel prohlížeče dělají a tam je pak vidět ten sešup dolů. A podsvícená klávesnice je taky žrout - taže vypínat.

nevím jak dělají testy probooku na výdrž ale fakt kecaj :)) :( jas bere fakt hodně, cpu už s mírnou zátěží také ač ryzeny jsou na tom lépe než intely.. ale pořád mi vychází dobře, sám mám i lidé okolo mě. Ještě sem si ji nepořídil ale vážně uvažuji o powerbance s PD .. https://www.czc.cz/xiaomi-mi-power-bank-pro-... zní to jako opruz ale co už, teda už jsem si koupil PD nabíječku, která má i USB QC .. takže nabíjím mobil i book jedním bazmektem .. to ti zvedne cenu o 2tis, ale trošku pochybuju že najdeš něco lepšího

tak displej s jaeem na max, žere samozřejmě víc než CPU.. to platí u mobilu tak i u dnešních noebooků. Jak píšeš.. Pokud chce někdo u notebooku rozumnou výdrž na baterku tak nesmí mít moc velkej jas displeje, a profil CPU přepnout na úspornej režim.Samozřejmě nemít na pozadí spuštěný blbosti jako třeba synchronizace několika cloudovejch disků a podobný na cpu dost náročný věci.

"Matlab, OrCad, Altium, Eagle"TVL! No když vidím, jak u kolegy dává Eagle při routingu pokouřit i desktopu, tak na nějaké tenké ultrabooky zapomeň, to bude spíš na něco ala gaming - před časem tu někdo dával link na cosi ve konfiguraci ala gaming, ale se "slabou" grafikou, což by mohlo být ono - snad od Lenova.Jinak Altium taky není zrovna nenáročný SW...

tak to asi byl tenhle notes:Lenovo Legion Y740S-15IMH, šedá 29 989 Kč4jádrový procesor Intel Core i5-10300H (2.5GHz, TB 4.5GHz, HyperThreading); 16GB RAM DDR4; 15.6" Full HD displej (300nits, NTSC: 72%, Dolby Vision); grafika Intel UHD Graphics; disk 512GB SSD M.2 PCIe NVMe; bez mechaniky; Wi-Fi ax, Bluetooth 5.0, 2x USB 3.1/3.2 Gen 2, 2x USB 3.1/3.2 Type-C Gen 2/Thunderbolt 3, HD kamera, čtečka paměťových karet, čtečka otisků prstů, zvuk Dolby Atmos, podsvícená klávesnice, operační systém Windows 10 Homehttps://www.czc.cz/lenovo-legion-y740s-15imh...

ty si vtipnej !! radši už ale nic nepiš.Pokud chceš doporučit výkonnej CPU tak sem nepiš to topení i5 10300H s TDP 45W a výkonem polovičním než Ryzen 4800 s TDM 15W ..https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-10300H-v... překvapení co ?? Jediná rozumná volba je nějakej ten Probook, Acer atp. s Ryzenem 7 4XXX .. Intel nemá NC co by se to u ani blížilo..

s mínusem za chybějící písmena v textu souhlasím, ale jinak jsem uvedl jen fakta.. to ať si každej posoudí sám no

Mohu vedet co kolega v Eaglu routinguje? Eagle je prachobicejnej 2dCAD kterej provozuju mimo jine i na 12 let starem notebooku Toshiba Portégé M800. Tak nemel.

o autoroutingu jsi neslyšel?https://www.autodesk.com/products/eagle/blog/routi...

Samozrejme ze slysel. To nemeni nic na veci ze to je pouze 2d cad vyuzivajici vazby, makra a parametry. Nic narocneho na HW. AutoCAD vykres obsahujici miliony prvku je mnohem vic vnimavejsi k HW narokum nez nejakej plosnej spoj. Eagle hardware requirements google? Takze co kolega routingoval ze to tak davalo zabrat? Lidsky mozek?

"pouze 2D CAD"vtipálku. Podle tohohle mylného dojmu by provozování např. mapových SW s vrstvami katastrálních map apod. měla být nenáročná brnkačka, protože je to přece "jenom" 2D s nějakou připojenou tabulkou. Věř mi, že to je náročné víc než dost."Eagle hardware requirements google?"Tím jako naznačuješ co? Minimální a doporučené požadavky jsou jedna věc a reálná zátěž dle použitých dat věc druhá.