» Poradna » Programy

Cisco packet tracer- dynamic NAT

Zdravím, pokud tu někdo má zkušenosti CISCO packetem, potřeboval bych pomoct s nastavením dynamického NAT maskování, resp. umím nastavit sít s jednou dynamicky nastavenou sítí a jednou statickou tak aby komunikace probíhal jak má(2PCs-switch-router1-router2-PC nebo Server). Co mi ale nejde udělat je sít s dvěma dynamicky nastavenými sítěmi tak aby mezi sebou byli schopny maskovaně komunikovat(2 PCs-switch-router1-router2-switch-2PCs). Zkoušel jsem to dělat dle návodů na youtube, ale bohužel bez úspěchu.Předem děkuji za rady :)

Odpovědi na otázku

Jaký typ NATu tam máš. 1:N? Tj na jednu WAN IP routeru překládáš celou síť schovanou za routerem? V tom případě je tebou navozené chování správné. Tím myslím že z Počítačů se dopingáš maximálně na ten druhý router, ale na ty počítače za routrem se už nemáš dostat, tak je to správně, a tak to má fungovat.

No ale když to zadám staticky tak vše jede jak má a ping nebo zpráva se k zařízení dostane, v čem je to jiný?

Já bych to viděl v tom že statický NAT je NAT 1:1 tj pro jednu vnitřní IP je vždy jedna vnější IP. Proto se vždy vše co přijde korektně přeloží a pošle na správný počítač, čímž to funguje.Dynamický NAT je NAT 1:N, tj pro jednu vnější IP je N vnitřních IP adres. Zde je problém, že když přijdou nějaká neznámá data (nové spojení) na vnější rozhraní, tak router neví na kterou tu vnitřní adresu to má poslat a tak ty data raději zahodí. Proto to nefunguje. A když máš stejnou věc na obou stranách tak se mezi počítači nikdy nespojíš. Z počítače v lokalitě A se nelze dostat do počítačů v lokalitě B, protože to router zahodí. V opačném směru máš zcela stejný problém.Pokud si to pletu a je to jinak, tak nevím co tam máš blbě. Je možné že si to pletu, protože nevím přesně co označují výrazy "dynamický a statický NAT", možná to znám pod jiným názvem, to je ta potíž s názvoslovím, stejná věc je v jednom případě označena výrazem A, v jiném případě výrazem B a aby se to nepletlo tak v jiných situacích se tomu zase říká výrazem C.

Ano to by mi dávalo smysl, statický je mnou myšleno že koncový zařízení na routeru je jen jedno PC nebo server, dynamický že jich je tam víc. Protože IT zas tak dobře nerozumím tak by mě spíš zajímalo jak to funguje v praxi, tam přece mám taky na routeru jednu adresu a počítače v domácí síti mají jinou (neveřejnou adresu)?

ahoj nevím čau máš prostě za 5 :))