» Poradna » Ostatní

Čip na klíče, přeprogramování

Zdravim, určitě všichni znáte čip který se používa na otevíraní dvěří nebo v jídelnách atd jejich využiti je široké... Mě by zajmalo jestli lze nějakým zpusobom ten to čip přeprogramovat třaba na jiný přístup do jiné budovy/dveří ?

Odpovědi na otázku

Těch čipů existuje více druhů. Ty nejjednodušší obsahují pouze jedinečné sériové číslo které je do čipu zaznamenáno jednou provždy při jeho výrobě. Pokud by jsi měl jiné přístupové místo, které by používalo stejné (kompatibilní) čipy, pak by stačilo zadat číslo tvého čipu do přístupového systému a mohl by jsi stejný čip používat na více místech.

Ahoj, omlouvám se za spam. Když už se tu řeší otevírání dveří, měl bych svůj dotaz.Mám chip na otevírání společné garáže. Jeden RFID chip a naprogramování stojí 1200 + cesta, dalo by se vyřešit po vlastní ose? Třesu se, že jej ztratím a budu muset za předsedou SVJ. Pak zaplatím chip, který stojí cca 18 kč.

To přeprogramování není v tom čipu, ale v přístupu do (jiné) budovy

Mě šlo o udělání kopie ;)

Přímou kopii uděláš těžko. Ale k některým druhům čipů se dají na internetu dohledat schémata emulátorů.

S výbavou pro odchycení a emulaci cizích čipů se dají dělat nehezké věci. Montuje se to obvykle do kufříku kde se schová i velká anténa. Stačí se dostatečně přiblížit (například ve výtahu) k oběti, správně natočit anténu a s odchyceným číslem čipu pak skoušet dvěře v budově. A až tě chytěj, tak tě zavřou.Někdy nové technologie sice zjednodušují život, ale snižují bezpečnost, je to daň pohodlnosti.

Jistě, pokud jsi správce přístupů a máš potřebný sw a oprávnění.

Ne, přístupy neřídí čip, ale přístupový systém v budově. Čip má povětšinou napevný kód a na jeho základě systém určuje, které dveře s ním otevřeš a které ne. Takže by musel někdo přeprogramovat přístupový systém, aby na tvůj kód (čip) otevřel jiné dveře.

Nebo by musel sehnat cizí klíč, přečíst z něj jeho číslo a to číslo pak zapsat do svého čipu. Pak by se dostal do stejných dveří jako ten původní klíč.

Řekl bych, že moderní čipy mají číslo zabezpečené, takže tam jiné nedostane.

Pokud mas na mysli, takovy ten kulaty kovovy "cip", tak je to Dallas iButton (DS1990) a je to ROM, tj. nejde ji nijak prepsat. Ma sve jedinecne cislo - preprogramovava se pak to zarizeni, ktere ten klic cte, resp. zpracovava treba otevirani dveri.Jinak ale je samosebou mozne treba aby dve budovy/dvere reagovaly na stejny klic, pokud se ridici jednotce danych dveri/budov ulozi stejny klic.

Jine to je treba u magnetickych nebo RFID karet (plastova karta velikosti kreditky) nebo cipu, ty je mozne vetsinou prepsat pokud k tomu mas HW a SW.