» Poradna » Programy

Čím tvořit velké dokumenty?

Hledám nějakou alternativu k MS Wordu, kde by se lépe a radostněji tvořily obsáhlejší textové dokumenty. Dokumenty, které potřebuju tvořit, obsahují většinou "lehce" formátovaný text, obrázky a občas i vzorce. Vcelku mi do jisté úrovně vyhovuje Word, ale jakmile začne být soubor trochu větší, začne to blbnout ...
Taky bych byl rád, kdyby se to dalo poté uložit do nějakého formátu, přijatelného pro tisk a vazbu, event. export do pdf nebo na web.
V současnosti to řeším tak, že všechno píšu ve Wordu (vkládání a formátování obrázků mi vyhovuje, vzorce by mohly být lepší ale zvykl jsem si), export do pdf dělám z různýmy úspěchy přes PdfFactory, no a když chci web, tak překopíruju holý text a celé to musím vytvářet znova... A taky mám obavy, když bych do tiskárny přišel s wordovým dokumentem, že by se mi vysmáli.
Co poradíte?
PS: Předem zamítám jinou platformu než Windows.

Odpovědi na otázku

Word umi i sdruzovat dokumenty. Budes mit jeden hlavni a nekolik casti. Ony se ti pak pri tisku apod. zdruzi dohromady.Ale ten TeX, prip. cz LaTex by asi byl lepsim resenim.

TeX je opravdu prima. Akorat s temi obrazky nekdy byva slozitejsi porizeni. Vystupem na web si take nejsem tak jisty (snad DocBook a znej az TeX nebo HTML). Pokud rad mysku, tak mozna zkusit Scribus nebo neco podobneho. Predpokladam, ze kdyz je to psane v QT, tak to bude portovane i na Widle.

V tiskárně se ti s dokumentem ve Wordu určitě nevysmějou. Je to po pdf druhej nejrozšířěnější formát pro dokumenty na světě (samozřejmě po txt ale to je trochu jiná laťka). Spíš budeš mít problém s jinejma, míň rozřířenejma formátama z alternativních editorů, ale ty lepší většinou uměj i ukládat do doc nebo pdf.

Zajiste. Jen v te tiskarne musi mit stejnou tiskarnu, jako mas doma Majsner, clovece, mysli taky trochu!

Já bych ti doporučil místo TeXu DocBook. Je to xml formát pro psaní dokumentů. Schopnosti jsou obrovské a díky tomu, že pomocí xml definuješ přímo význam jednotlivých částí dokumentu, lze velmi dobře dále zpracovat. Například export do PDF, HTML, RTF....
Pro psaní používám výborný editor http://www.xmlmind.com/xmleditor/. Umí kontrolovat pravopis a píše se v něm velmi dobře. Nenáviděl jsem tu práci s neustálým formátováním výstupu ve Wordu. Tady se můžeš přímo soustředit jen na to, co píšes.
Pro další info se podívej na stránku Jirky Koska - www.docbook.cz