» Poradna » Programy

Čím otevřít soubor WPD v Linuxu

Dostal jsem mailem soubor s příponou WPD, který je podle všeho textovým dokumentem pořízeným v 602Suite. Potřeboval bych ho otevřít nebo z něj alespoň dostat holý text, abych s ním mohl dále pracovat. Zkusil jsem OpenOffice, ale bez úspěchu.

Existuje nějaký postup v Linuxu, jak ten text z toho souboru WPD dostat jinak, než vykousáním z binárky?

Odpovědi na otázku

Ano, xistuje.Napsat autorovi, at to posle v nejakem "normalnim" formatu

Bohužel jsem mu to řekl ještě předtím, než to poslal a evidentně to nezvládl. Teď je na dovolené.Vypadá to, že uživatelé 602Siute vytloukli klín klínem - nahradili jeden proprietární formát souboru jiným. Podle všeho horším, protože například v OpenOffice to otevřít nejde a neznám jinou aplikaci, která by to otevřít mohla. Alespoň čtečku kdyby 602 vyrobila.Asi mně zbude vykousání z binárního kódu. Při prvním pohledu dovnitř to nevypadá špatně, i když nemám jistotu, jestli nebudu mít třeba přeházené odstavce.

Podle mne WPD vychazi z nejakeho WordPerfectu, pokud nepouziva T602 nejake pakovane XML. Suit 602 se da nastavit tak, aby ukladal soubory do DOC, XLS, ... Bohuzel uzivatele nepremysli...Jak je to velke ?Pokud to neni tajne a posles mi to mailem, muzu ti to poslat zpet v nejakem rozumnejsim formatu.Mou adresu najdes ve sve poste, pokud je ta tva prava.

Takze nic schranka vposp...@centrum.cz je plna (mailbox is full)

Tak to je divné. Schránka mi hlásí:Volno: 20.0 MB z 20 MB (100%)Jediný mail je ve spamovém koši.

Pakované XML používá například OpenOffice a ten formát se mi docela líbí. Suit602 podle všeho pakování nemá, protože v binárce vidím celé odstavce v kódování Windows-1250.Ten text je diplomová práce velikosti jen 200KB. Nevím však, jestli by se autorovi líbilo, že to ještě někam posílám. Kromě toho mám možnost to převést u známých, ale protože s těmito soubory občas přijdu do styku, hledám nějaký převodník přímo pro Linux.Jde mi také o princip, abych na takové záležitosti nemusel používat berličky typu Windows, protože je už několik let nepoužívám. Už jsem kontaktoval Software602, ale ti zatím zaujímají pozici mrtvého brouka. Do supportu mě nepustí, protože nemám zaregistrovaný žádný jejich produkt.Je mi divné, že by zatím nikdo nenapsal žádnou utilitku pro převod alespoň do plaintextu. Možná se pokusím něco takového napsat.Moje adresa je pravá, ale zatím jsem nic nedostal.

Tak jsem se pustil do louskání binárního formátu. Až na to, že mi chybí konce řádků, to vypadá docela slibně. Alespoň si tu diplomku pořádně přečtu Kdyby někdo věděl o specifikaci formátu WPD, tak by se mi hodila.

Zkousel jsi se divat na format WordPerfect Document ???

Pochybuji, že má WordPerfect společného s 602Text víc, než název přípony, viz eSupport602: Nemohu otevřit své dokumenty vytvořené pomocí WordPerfectu v 602Text. 602Text není kompatibilní s formáty souborů WordPerfect. Pokud se 602Text naasocioval se soubory *.wpd, pomocí příkazu Otevřít v programu v nabídce přístupné přes pravé tlačítko myši, naasociujte *.wpd soubory zpět na WordPerfect.

A neni jednodussi si to proste natahnout do Suite602 (je zdarma, alespon pred nedavnem bylo) a ulozit to jako HTML/RTF/DOC/602?!?!

Problém je v tom, že mi Suite602 nejde do Linuxu nainstalovat. Zkusím ještě nejnovější verzi.

No, nejjednodussi by asi bylo poohlednout se po okoli, esli nekdo nema Windows, jinak porad este zbejva Wine - PC Suite 2001 by podle databaze kompatibility melo pod Wine jet.

Vím, že je to v daném případě nejjednodušší, ale chtěl bych to vyřešit bez (pro mne trapné) pomoci Windows.Wine - je to zajímavý projekt, ovšem bez vložených originálních DLL z Windows moc funkční není. Několik jednodušších aplikací se mi v něm podařilo nainstalovat a dokonce i rozjet, ale u těch složitějších selhává.