» Poradna » Programy

Čím grabovat a vytvářet MP3?

Jaký program je nejvhodnější ke grabování a vytváření MP3 z audio CD? Do jakého formátu (MP3, OGG, bezztrátový) a čím je nejlepší kódovat?

Odpovědi na otázku

CDex + .ogg

EX-DA a AUDIOGRABER

cdparanoia + lame :p

Tvoje rada říká, že jsi "náramně vtipný a především chytrý" chlapeček. Než se příště pustíš do radění, řekni mámě, ať ti utře mlíko na bradě.

Ty si utri mozog lebo sa ti zaparil z pouzivania Windowsu. V otazke NIE JE uvedeny operacny system, takze jeho odpoved je rovnako "dobra" ako ta tvoja.

milý zlatý slovenský, 95% čtenářů ziva.cz používá windows, takže tvoje přitroublá (glupá) odpověď má váhu asi tak těch zbylých 5% ... Lada

Na grab pouzivam EAC.Do mp3 nekodujem ale ak by som nahodou chcel tak pouzijem lame alebo winlame.Do coho chces kodovat a v akej kvalite si vyber sam, podla toho co ze buchot pocuvas a na akom zariadeni.

Doporučuji Easy CD-DA Extractor (není free) a formát mp3, který je kompatibilní se všemi dnes vyráběnými přehrávači. Myslím, že s formátem ogg Vorbis bys mohl mít při přehrávání problémy.

Já osobně používám na ripování CD program CDex 1.51, který můžeš stáhnout z adresy http://sourceforge.net/projects/cdexos - program se sice ve vývoji ustrnul právě na verzi 1.51 z roku 2003, ale myslím, že na kvalitě a jednoduchosti mu to nic nebere - doporučuji vyzkoušet. Používám jej mnoho let k plné spokojenosti. Jako formát doporučím "standardní" mp3, jelikož je asi nejrozšířenější a podporují jej všechny možné přehrávače i programy. Kvalitu doporučuji nastavit na 192kbps Quality 2 - lame kodek. Dříve jsem sice ripoval na 128kbps a pozdeji na 160kbps, jelikož jsem neměl moc velký prostor na disku, ale kvalita 128kbps je skutečně dost bídná a tak 160kbps je minimem - doporučím však právě 192kbps, které už zaručí dobrou kvalitu i na kvalitnějším přehrávači. S pozdravem - Mr.Gentleman

Dědka - který je ovšem stále "čupr" - Audiograbber