Čierna LED neexistuje

Ahoj kidi,mám otázku. Ako je možné, že čierne LED neexistujú. To sa oplatí viac vypnúť LED, keď je čierna farba, keď LCD displej aj tak daný čierny pixel nechá "spustený"?

Odpovědi na otázku

To je, ale blbá otázka... Skoro jako proč je prázdnota černá (lehce řečeno).

Ja sa len pýtam preto, lebo aj tak žerie LCD displej, aj keď má vypnuté LED = čierne (ak nepočítam podsvietenie).

tak ono LCD displej potřebuje nějakou energii na to, aby ty kapalné krystaly zůstaly v daném uspořádání. Proti E-Inku, který žere energii jen když se překresluje.BTW, ale stejně je spotřeba LCD pořád nižší, než např. u plazmového nebo OLED displeje, kde obraz aktivně svítí.

Tvoje prohlášení o větší spotřebě OLED si dělá nárok na přední místa v soutěži "Vtipálek roku".Uvědom si: LCD svítí všude, i tam, kde nemá svítit a i tam, kde svítiti, je výsledný světelný efekt nižší (ztráty průchodem vrstvou krystalů). OLED svítí jenom tam, kde má má svítit, intenzitou, která je třeba. Žádné ztráty v polarizačním filtru, žádné zastiňování, žádné odstiňování generovaného světla jiných vlnových délek. Skutečně "velký prostor pro vysoké ztráty a malou účinnost"...

Samotné LCD nesvítí vůbec! Pleteš si to s podsvícením - tj. LED diodami či "zářivkou". Třeba monochromatické LCD podsvícení nepotřebuje a tzv. transreflektivní barevné LCD se bez něj na slunci taky obejde.

Nechytej za slovíčko. Moc dobře víš, jak to myslím a pouze tvé ego ti nedovolí přiznat omyl.Mimochodem: Když jsem se já začal zabývat (a živit) elektronikou, tak se nejspíš vaši ještě ani neznali, takže nějaké poučování o podsvitech a podobně je nošením sov do Atén...

špekulovat tu o věku jednotlivých uživatelů je krajně pofidérní a používat invektiva neslušné. Nešlo o žádné slovíčkaření - pohybuje se tu dost lidí, co tomu vůbec nerozumí, tak se nemusíš hnedka "čertit".

Pytlíku, pokud píšeš jinému"Tvoje prohlášení o větší spotřebě OLED si dělá nárok na přední místa v soutěži Vtipálek roku."Tak tvoje věta "LCD svítí všude"Je vtip desetiletí. A ne, není to chytání za slovo. LCD prostě nesvítí a tečka.

LCD žádné LED nemá!!! A samotný LCD žere naprosto zanedbatelně, viz. hodinky, které běží klidně i několik let na miniaturní baterií. Jediné co na LCD žere, je podsvětlení, které ovšem u ČB LCD být nemusí.

I monochromatická LCD snad mají podsvícení, tedy pokud to nejsou absolutně nepoužitelné pasivní displeje ze začátku 90. let nebo ((S)AM)OLED.

Záleží na použití. Existují mraky přístrojů, které podsvícení nemají, případně se aktivuje pouze za tmy na vyžádání. A opravdu nemám pocit, že by displeje dnešních digitálních hodinek (nemyslím chytré) byly nepoužitelné ;) Naopak, kromě e-ink neexistuje jiný displej, který by byl lépe čitelný za denního světla, než právě klasické monochromatické LCD.

Nevím jak ty, ale já pasivním displejem rozumím displej bez aktivního řízení krystalů. Takovým příkladem, ve 21. století téměř vyhynutého druhu displejů, jsou ty v kalkulačkách (navíc nemají podsvícení).

A zdá se ti na displeji kalkulačky něco nepoužitelného? Vždyť stejný typ displeje mají doteď všechny běžné digitální hodinky renomovaných výrobců, kalkulačky, multimetry a používají se i ve spoustě dalších zařízení. Někde jsou doplněny trvalým podsvětlením (třeba autorádia), někde podsvětlením na vyžádání a některá nemají podsvětlení vůbec, protože se nepočítá s jejich použitím v úplně tmě a interiérové osvětlení stačí. A naopak čím silnější okolní osvětlení, tím lépe čitelné a to vše s takřka nulovou spotřebou. Tento typ LCD je konstrukčně už hodně starý, tipuju 80. léta minulého století, ale pořád se velmi hojně využívá právě kvůli nepatrné spotřebě energie.

Je rok 2018. Cokoli nemá OLED a alespoň 1440p rozlišení, je 100 let za opicemi.Natož pak segmentovaný B/W LCD display na kalkulačkách. Osatně ještě jsem neviděl kalkulačku s aktuálním Androidem. Celý kalkulačkový byznys je podvod.

Monochromatická LCD podsvícení obvykle osazené mají, ale neběží pořád - buď se zapíná podle senzoru okolního světla nebo se zapíná uživatelsky.Na spoustě (i drahých) přístrojů se pořád používá a přes den bez podsvícení, protože není potřeba.BTW zatím jsem ještě nenarazil na lepší řešení než BW LCD displej pro přístroje s častou změnou hodnot na displeji, když je podmínka čitelnosti na přímém slunci a nejsou vyžadovány barvy.

Display funguje (zjednodušeně) tak, že má pokud možno rovnoměrné podsvícení (dříve zářivky, dnes už prakticky výhradně LED diody) a vrstvu která na základě změny napětí na jednotlivých barevných pixelech mění barvu. Běžný LCD display svítí pořád a všude, i tam kde je zrovna černá. Paradoxně, třeba u TN panelů dokonce černá barva spotřebuje nepatrně víc. Pixel musí být napájený, aby byl neprůhledný a podsvícení skrz něj neprosvítilo. (což je zároveň důvod proč „mrtvé pixely“ u TN monitorů svítí)IPS to dělají naopak a černá je tam naopak nepatrně úspornější… Ale vzhledem k tomu že nejvíc spotřebuje neustále běžící podsvícení to nemá moc smysl řešit :)

Černé světlo by nejspíše musel být proud hmoty.

bingo! A nebo například. Nicméně definice světla jak ho známe je, že se jedná o elektromagnetické záření o různých vlnových délkách. Tzn. prostě nic jako černá LED, respektive černě svítící LED nemůže existovat. Nelze emitovat tmu a hotovo.

Hmm, tyhle fyzikální kecy, akademicky naštudýrovaný, jsou zcela mimo realitu. Tma existuje. A dokonce je rychlejší než světlo. Stačí k tomu selskej rozum.Vemte si třeba skříň na prádlo. Když ji otevřete, nejdřív je tam tma, pak teprve světlo.Klasická žárovka. Odporové vlákno pohlcuje tmu a tím zbývá jen světlo. Jak psal Honza, tma je proud hmoty, nelze se tedy divit, že se vlákno žárovky zahřívá.

Podle E=m*c2 by taková LED vyzařující proud hmoty měla poněkud velkou spotřebu. Asi proto se to nevyrábí.

Co nejsnadněji - černé světlo také dost těžko může existovat. To že někdo nabarví třeba žárovku nebo samotné pouzdro LED na černou barvu nic neznamená - emitující "světlo" je stále "bílé".Trochu motáš páté přes deváté - podsvícení jako takové a LED/LCD technologii.Prodo neexistují a nebudou existovat černé LED či černé světlo. Tmu nemůžeš emitovat z nějakého zdroje

Co už mnozí napsali shrnu. Vezmeme-li v úvahu, že ideální černá = žádné světlo, tak: LCD pixel pro vytvoření černé musí ideálně zcela zastínit zdroj světla (podsvícení). Tedy pixel LCD musí být aktivní.OLED pixel pro vytvoření černé jednoduše nesvítí.Tedy, chceme li, aby byl zdroj okem viditelného spektra černý, neexistuje jiná možnost, než aby nesvítil, nebo ho co nejefektivněji zastínit.

".........nebo ho co nejefektivněji zastínit.". To ale znamená, že nějaké světlo již vyzařuje, tzn. opět není černý.Prostě černé světlo = nesmysl. Buď svítí a nebo nesvítí. Ale svítit nějak "záporně", to fakt nejde.

To je vtip? A "tmící"m černou žárovku bys nechtěl? LCD, které je podsvícené LEDkama a ve které jsou ty LEDky vypnuté, tak je snad jasné proč to i tak něco žere. Kde si myslíš že ten LCD panel a jeho elektronika berou energii?

Tak to by bylo fajn. Za dne bys v místnosti zapnul tu "tmící žárovku" a rázem by byla tma.

Proč ne, jen musí počkat, až někdo vyrobí malou černou díru, která jde zašroubovat do závitu E27 a aktivovat vypínačem. Ta by pak jednoduše vysávala všechno světlo z místnosti a byla by tam tma tmoucí. Má to jen drobnou nevýhodu, samotnou místnost by to vysálo také a nejen ji...

Že vtip čierna LED existuje, len dnešné LCD sú žravé a za opicami. https://www.youtube.com/watch

Kvalitně udělaný fake , ale lidi tomu asi věří, i ty?

Aneb "je to nějak moc světla zvenku, můžeš trochu zatmít?" Na co tmící LEDku, stačí zatáhnout závěsy

Mínusák tomu taky věří? Takových kravin je plný youtube, ale tohle kvalitně udělaný vtip, muselo to dát dost práce

Jo, až jsem se na chvilku zarazil, když na začátku mluvili o tom, že to vysílá světlo o stejných vlnových délkách jako v okolí, ale o půl fáze posunuté

Prvotně ... LCD nemá nic společného s LED ... Druhotně ... LCD aby vytvořilo černou potřebuje maximální příkon, LED přesně naopak (vyputo)

To jedno jestli LCD je černé nebo jiné (pro zjednodušení se bavme o monochromatickém LCD STN), pomocí elektrického pole mezi elektrodama natáčí kapalné krystaly, jedna polarita napětí - černá, druhá polarita napětí - barva pozadí. Ne že barva pozadí = bez napětí.

Vlastně asi kecám, včil si nejsem jisrý.

Vidíš a pak ti nějaký blbec otočí na LCD jednu z polarizačních fólií a ejhle, najednou to funguje přesně naopak :D Neaktivní segment je černý a energii musíš přivést, když potřebuješ aby segment byl bílý ;) Ale ono je to jedno, protože stav krystalů se mění v podstatě jen elektrickým polem, nikoliv proudem, takže příkon je takřka nulový i pro aktivní stav.

Pánové, černé LED jsou běžně v prodeji 1url.cz/CtP1W Jen se používají k jinému účelu

To je ale barva pouzdra pro IR do dálkového ovládání.

To je jen IR filtr, který je součástí pouzdra té IR LEDky

Cerne led existuji a dokonce i cerne svetlo.

Černé světlo se někdy s nadsázkou říká IR, infračervenému (a IR LEDkám). Ale s notnou nadsázkou. Černá LED neexistuje.

já tak slyšel říkat UV záření - dělá se tím např. tzv. černé divadlo (vyloženě rasistický název, co )https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%A9_divadlo

Kdyby ses zamyslel nad tím, co je vlastně černá barva, tak bys tohle nikdy nenapsal.

jj, co je černá barva a co je tma. Nic nemůže svítit černě. Tma je absence světla. Aby něco "generovalo" tmu, muselo by to vysávat fotony se širokého okolí, což umí jen ta černá díra, kterou tu kdosi zmínil.

Z toho ale pak plyne, že IR LED je vlastně černá, protože nevyzařuje nic, co by bylo vidět...

Ale ta IR LEDka nepohlcuje světlo, takže nesplňuje základní definici tmící LEDky

Já už vím, co tazatel hledá: přenosnou směrovou černou díru.

Myslíte dokonalý vysavač?

Protože černá není barva. Jsou teda o tom různé diskuze a je více teorií, ale já se přikláním k této. Takže za mne tento názor.

Přesně tak, černá je v podstatě absence světla

Viditelného světla pro pořádek

Černá LED by místo fotonů musela vyzařovat tmotony.

Kdyby existovaly antifotony, tak by to mohly být ty. Jenže antifotony jsou fotony