» Poradna » Počítačové sítě

Chytré spotřebiče vs dynamická IP vs vzdálené ovládání

Ahoj,řeším tuto problematiku. Od poskytovatele internetového připojení mám dynamickou IP adresu a za statickou chce samozřejmě platit, což se mi příčí a hledám cesty jak vyřešit toto:V domácí sítí LAN (za routerem) mám např. pračku s možností vzdálené obsluhy přes aplikaci v mobilu. Je zřejmé, že z jiné sítě než z domácí se k pračce v aplikaci nepřipojím, protože dynamická IP. Je smutné, že to výrobci neřeší např. stejně jako u dejme tomu termostatu na kotel, kde dodávají wifi bránu, která data odesílá na jejich server a aplikace na mobilu si to stahuje z toho serveru - nekomunikuje se tedy přímo, ale přes server výrobce zařízení. To pračka neumí - proto se chci zeptat - vyřeší můj problém DynDNS? Jak a co vše je potřeba - lze mne odnavigovat? Pochopil jsem, že to lze zrealizovat zdarma. Jak je to s bezpečností? Děkuji mnohokrát, Jirka

Odpovědi na otázku

Že je adresa dynamická by zase tolik nevadilo, to by vyřešila již třeba zmíněná služba DynDNS. Horší je, pokud nemáš veřejnou adresu.

nechce se mi věřit, že by výrobci konzumní elektroniky s tímhle nepočítali a neřešili to přes svůj server podobně jako to řeší TeamViewer a pokud se nepletu, tak např. i Xiaomi u své chytré elektroniky.Nicméně u některých spotřebičů je samozřejmě z různých důvodů možné, že nejdou ovládat mimo místo bydliště - může to být dané požadavky na zabezpečení, nebo jen obecně bezpečností - spotřebič nezapneš, když nemáš možnost ho v případě problémů vypnout...

Samozřejmě, například u bezpečnostních kamer bych čekal, že do komunikace nebude vstupovat třetí strana (vzdálený server). U pračky právě píši, že bych to čekal, jako například to má termostat na ovládání kotle. Ale bohužel, pračka nemá službu vzdáleného serveru třetí strany. Prosím, vraťme se k podstatě dotazu :)

tak logicky, některé ty věci prostě bez veřejné IP nebo serveru třetí strany fungovat nemůžou. A zrovna u konzumních kamer se serverem třetí strany naopak počítá - uživatel chce, aby se z dovolené podíval, co se děje doma a výrobce, ať to nějak zařídí... Výrobce chce prodávat a zařídí to vlastním serverem.BTW u některých spotřebičů to jde ovládat nepřímo, přes nějakého asistenta chytré domácnosti nebo takové to smart home centrum, do kterého se to připojí a ty se zvenku připojíš k tomu centru, ne přímo ke spotřebiči.

Celé rozmýšlanie o tom ako to urobiť je závislé na tom, či máš verejnú adresu. Ak nemáš, tak moc toho nevymyslíš, pretože k pračke nemáš to, čomu ty hovoríš brána.

Poskytovatel je ochoten zdarma nechat veřejnou, ale dynamickou IP s tím, že mne upozorňuje, že tím přicházím o ochranu své sítě z jeho strany. Za statickou veřejnou bych musel platit. Proto se ptám, jak s dynamickou IP (předpokládejme veřejnou) ovládat vzdáleně a to nejen pračku, ale třeba i PC atd pomocí dynDNS - trošku mne navést co bude potřeba udělat včetně zmínky o ochraně a zabezpečení sítě. Díky moc.

Doporučujem najprv overiť ak to s tou verejnou v skutočnosti je. Ja mám tiež verejnú dynamickú, ale z internetu nie je môj router vôbec vidieť.No a keď budeš mať naozaj verejnú, tak prichádzajú zložitosti a ťažkosti, pretože si musíš sám zabezpečiť bezpečnosť tvojej vnútornej siete a všetkých zariadení na sieti. Akú bezpečnosť proti zneužitiu poskytuje taká pračka?Čo sa týka pračky tak ovládanie na diaľku by bolo zaujímavé až vtedy, ak by si pračka sama dala veci na pranie, pekne ich roztriedila a po vypraní aj rozvešala. Dovtedy to je to možné chápať ako zbytočnosť, ktorú ti výrobca nanútil, pretože výrobca potrebuje v provom rade zarobiť nech je to akýkoľvek nezmysel.

"Ja mám tiež verejnú dynamickú, ale z internetu nie je môj router vôbec vidieť."V tom případě 100% veřejnou IP nemáš.

Ja taky Verejna dynamicka, exUPC a muj router za modemem ma standardne ping z venku zakazany a spravu z venku na port 8080 taky.

To je samozřejmě druhá věc, že pokud si na routeru zakážeš ping a administraci, tak samozřejmě nemá být co vidět

Jo tomu rozumím, ale neznám asi router, který by to měl By default zapnuto

Ona verejná je, len je za dvojitým natom.

Takže není veřejná.

Je verejna. Existuje nejaka verejna IP, pres kterou jsou pristupne vsechny porty na jeho routeru. To, ze se pred dosazenim routeru ta IP adresa dvakrat zmeni a tim padem ma na routeru nejakou jinou, neni podstatne.

“ Čo sa týka pračky tak ovládanie na diaľku by bolo zaujímavé až vtedy, ak by si pračka sama dala veci na pranie, pekne ich roztriedila a po vypraní aj rozvešala.” Preto je lepsie namiesto tychto smart picovin, zapracovat na vyvoji domaceho robota.

Možná by šlo pustit pračku knoflíkem, ne?

Milý Karle,my, pracující lid, který tráví 8 hodin v práci a pomalu dvě na cestě do a z práce, nemáme peněz na zbyt a chceme prát v nízkém tarifu - bohužel dodavatelé elektřiny na nás robotníky kašlou a dají nízký tarif v době, kdy je robotník v práci. Proto bych rád převezl zase je a pračku zapnul vzdáleně - z práce si na dvě hodiny odskočit nemohu, abych zajel zapnout pračku za levnější elektřinu - za levno. A Karle, prosím Vás, řešme podstatu dotazu a ne hlouposti. Děkuji Vám.

zpožděný start tam nemáš? Známý takhle naplánuje spuštění ne-smart pračky na dobu, kdy není v práci a hotové je to +/- v době, kdy se vrátí domů.

Mam, ale diky aplikaci uvidim, zda pracka neni v rezimu chyby a treba neunika voda.

Milý Jirka , ty ako pracujúci človek vieš vôbec aký je cenový rozdiel medzi nízkym a vysokým tarifom a tiež vieš vôbec o koľko viac platíš len za to , že máš dvojtarif ? O tomto so premýšľal pred asi 15+- rokmi , keď ešte bol nízky tarif naozaj nízky .

Zalezi jaky mate cenik dodavatele, jakou mate spotrebu a jaky mate hlavni jistic. Netvrdim, ze neexistuje lepsi reseni, ale mne se dvojtarif vyplati. Pokud mate plynovy kotel a bojler na plyn a varite na plynu, chapu, ze dvoutarif se vam nevyplati, ale mily pane, co tak resit puvodni otazku?

Ja co videl aplikave na ovladani pracek atd, tak pracovaly v cloudu, podobne jako Xiaomi vysavace. Co mate za pracku?

Hoover HWPD 69AMBC/1-S. Dle velmi náročné komunikace s technickou podporou jsem z nich nakonec vytáhl, že opravdu potřebují statickou (potažmo DynDNS).

tak firmě od termostatu na kotel umožníš přístup do své sítě, ale řešíš bezpečnost DynDNS, zajímavé . Jestli ti jde o bezpečnost, máš v podstatě dvě možnosti: - zaplatit si veřejnou IP, zřídit VPN a vše ovládat prostřednictvím VPN- napsat si vlastní aplikaci pro ovládání domácích zařízení, nevyhneš se pořízení vlastního serveru, webserveru nebo alespoň cloudu (samozřejmě hostované u někoho solidního, tedy placené)Myslím, že schůdnější a levnější bude ta první varianta. A hlavně se nenech někým ukecat a vynechat to VPN, jsou chytrolíni tvrdící, že se zabezpečení dá řešit pouhou změnou portů - nevěř jim.

To víte, že se mi termostat s přístupem do mé sítě od třetí strany nelíbí, ale nenašel jsem jiné řešení mezi prodejci, pokud má komunikovat bezdrátově i mezi měřičem teploty v referenční místnosti a relátkem u kotle. Bohužel tam vždy dají navíc i tu bránu. Pojďme k jádru pudla - předpokládejme první variantu. Trošku to prosím zpodrobněte. Mám síť doma, mobil venku, doma veřejná IP. Koncový bod a rozhraní venkovní síť domácí síť tvoří router. Pračka co se třepe na ovládání aplikací zvenku. jak a kam dostat VPN?

vpn server se nastaví na routeru, vpn klient se pak nainstaluje všude tam, čím to budeš chtít ovládat "z venku" (mobil, notebook, tablet, ...). VPN pak udělá to, že je dotyčné zařízení vlastně v domácí síti (udělá jakýsi tunel z Internetu do domácí sítě a tento tunel se pro vás chová v podstatě tak, jako bys byl připojen na domáci wifi nebo doma kabelem) a můžeš vše ovládat úplně stejně, jako doma.Vzhledem k tomu, že to asi není úplně tvůj obor, nech si to nastavit, můžeš napáchat i dost škody. Je to na chvilku.Jinak sorry za tykání, na podobných diskusích jsem na to tak zvyklý.

Klidne tykej, vpn znam v tom smyslu, ze vidim sve disky vzdalene, ale napriklad oproti pripojeni ke vzdalene plose nevidim i grafiku. Ale to je odbocka. Neni to muj obor, ale rad se ve vecech rypu, takze kdo nic nedela, nic nezkazi. Zkusim tedy propojit pres vpn. Jakmile na to dojde, urcite se zde opet s dotazy objevim :) Diky Ti!

A neni to tak, ze server VPN nemuze byt na routeru, protoze je zakryty dynamickou neverejnou IP? Server musi byt na druhem konci tunelu s verejnou IP a muj router bude klient?

Neuměla by ta pračka IPv6? Ale je to díra, bude veřejné viditelná.A jinak, my tohle doma řešíme odloženým startem.

Odložený start je ok, ale já chci mít kontrolu přes aplikaci, zda pračka není v režimu chyby - že se například vyplavuje...

To že pračka ukáže v aplikaci chybu vyplavení, ještě neznamená že také zabrání vytopení souseda.Dříve - ještě za socialismu byly komunální prádelny. Paradoxně někde na západě ještě (samoobslužné) prádelny zůstaly.

Pokud mate aqua stop hadici a plovak na spodu pracky a elektronika reaguje, pak ano.

Podobnou situaci jsem řešil u více zařízení.. Na samotném zařízení nic nastavit nešlo, ba ani nainstalovat a dynamická IP. Laicky - vyřešil jsem to s raspberry pi - to jsem připojil k routeru, raspberry vlastní VLAN. K raspberry jsem připojil dotyčné zařízení, které. Tzn internet <-> router <-> raspberry pi oddělené od ostatních zařízení <-> "chytré spotřebiče". Na raspberry jsem nainstaloval aplikaci z noip.com, nastavil a na raspberry nastavil věci typu port forwarding a jiné (doporučuji firewall a VPN či jiné obdobné řešení).

V principu, kdyz se poridi druhy router s Wan, neni to same jako rapsberry pi? Jak ten druhy ale muze zase ven, kdyz je zapojen za hlavni router, ktery je kryty poskytovatelovou neverejnou IP?

Ahoj, pokud to jeste nemas vyresene napis mi na info jhradec cz

A co ti brani nahodit doma VPN Server? a pote se odkudkoli dostanes do sve vnitrni site?Nebo pouzit sluzbu jako VPN, napr. Zerotier.

Protoze se vsude pise, ze sit za dynamickou neverejnou IP musi byt klint VPN a server musi byt na druhem konci se statickou verejnou IP.

Vždyť jsi psal, že můžeš mít veřejnou dynamickou?

Ano, po dohode s poskytovatelem. Myslel jsem, ze se jeste bavime o stavu aktualnim, ale ano mohu, nicmene otazka zustava - dynamicka, ikdyz verejna, porad neni staticka a zdroje co jsem pochopil uvadi, ze jedna strana VPN musi mit statickou ip....

Cisto v principe nemusi, akurat ze kazdy klient, ktory sa na tu VPN pripoji samozrejme musi vediet jeho aktualnu verejnu IP adresu.Lebo inak sa nikam nepripoji.

Doplnenie, to je nieco co sa da riesit DDNS (DynDNS).

Nemusí, dynamickou IP vyřeší služba typu DynDNS