» Poradna » Ostatní

Chytra domacnost

Dobry den chtel bych se zeptat nevite o napr chytre pracce Nebo o chytrem toustovaci apod a prosim o nejake vyrobky dekuji Michael.

Odpovědi na otázku

v cervenym trpaslikovi byl pomerne inteligentni toastovac...

Holly: Polož mi jakoukoli otázku a já ji odpovím.toastovač: Jakou chci?Holly: Ano.toastovač: Jak překročit rychlost světla, jak skloubit kvantovou mechaniku a klasickou fyziku... Jakoukoli otázku? Odpovíš mi skutečně na všechno?Holly: Ano.toastovač: Dobře. Moje otázka zní: Nedala by sis toast?

A co si jako představuješ, že by tyhle "chytré" výrobky měly dělat, anebo čím by se měly odlišovat od těch "blbých"?

Řekl bych, že chytrým toustovačem a chytrou pračkou chytrá domácnost nezačíná. U chytré domácnosti se začíná prvky, které mají smysl, protože šetří náklady - třeba topení, osvětlení.

Náhodou, chytrá pračka by nějaký efekt měla. Třeba by se zapla tak, aby maximálně využila levnější sazbu energie a přitom doprala v určitý čas, nebo pak poslala zprávu, že je hotovo, kupříkladu. To by smysl dávalo.

Každá automatická pračka koupená v tomto tisícíletí umožňuje odložit praní.A ten, kdo pračku pouští ví, jaký program na pračce zvolil a kdy dopere - je tam napsané minimálně jak dlouho bude program trvat.Chytrá pračka by měla smysl, kdybys nahoře do násypky nasypal koš prádla, pračka si jej roztřídila, zvolila optimální program a vyprala.To, co chceš - notifikaci na telefon až dopere už současné pračky mají, ale to je jen hračka...

Ale mě nejde jen o notifikaci. My máme "noční proud" jinak o víkendu, jinak přes týden. Kdyby se to do pračky nastavilo a ona se zapla sama. Já jen umím nastavit, s jakým odkladem se má pustit a jak dlouho ten program trvá, což je docela dost počítání, když třeba ve dvě odpoledne chci nastavit, aby se cyklus trvající 1,5hod praní + 3 hodiny sušení dokončil max v sedm ráno, přičemž nízká sazba je od dvou do šesti ráno. Proč by to pračka nemohla spočítat sama a určit si, v kolik se má zapnout, aby tohle "okno" optimálně využila?

protože noční proud se i u nás týká minima lidí..... a na západě už tuplem. jako výrobce bych něco takového fakt neřešil.

I kdyby to tak bylo, tak tohle není otázka chytré domácnosti, ale chytré pračky. Chytrá domácnost spočívá v něčem úplně jiném. Tím nepopírám, že pro omezenou skupinu lidí s nočním proudem by to mohlo být zajímavé.

Viděl jsi rozdíl v ceně mezi vysokou a nízkou sazbou? V dnešní době už je to skoro jen marketing - ten rozdíl je tam nějakých 10-20 haléřů za kWh.Ty víš, že nízká sazba ti začíná ve 2 ráno. Takže víš, že to musíš odložit, aby praní začalo po druhé ráno bez ohledu na to, kdy skončí. Co je na tom složitého?

A vůbec, na takovou blbost není potřeba chytrá pračka s nějakým OS. Na to stačí nějaký ten MCU, který v pračkách už dávno je, jen k němu přidat RTC obvod (některé MCU ho mají už v sobě). Dneska ve všem musí být oprační systém a nějaké to "gigo ramky"

K čemu ti je to praní na noční proud? Mě na klasickou plnou pračku to sežere za celej cyklus asi 0.4kW, to je úspora za rok v řádu desetikorun, kdybych hlídal noční proud a měl na to rozvody. U sušičky nebo klimatizace bych to pochopil, sušička mi žere 1.5kW, klima 1.7kW, tam to už nějakou stovku udělá. Ale zase, kdo by chtěl chladit / sušit jen na noční proud. To nedává smysl

"Už jsem doprala, pojď si to zkur*vené prádlo vybrat, nebo ti ho začnu prát znova na 95 stupňů a budu ho prát na rychlé točky než ti z něho zbudou cáry"

Na tom zrovna nic extra chytrého nevidím, odložit praní umí i moje pračka za 5000 a levnější sazbu v našem domě nemáme :) U "chytré" domácnosti bych čekal poněkud vyšší level inteligence :) Osobně spatřuju chytrou domácnost v tom, že je více méně všechno propojeno a centrálně řízeno s možností automatického a vzdáleného manuálního ovládání. Ale zrovna pračka nebo toustovač do toho až tak nezapadá, protože ani sebechytřejší pračka si prádlo sama nebosbírá a po praní nepověsí a sebechytřejší toustovač si chleba nekoupí a po opečení nenamaže máslem :) Do chytré domácnosti bych řadil spíš vytápění/klimatizaci, žaluzie, osvětlení, zavlažování zahrady atd., věci které můžou fungovat víceméně plně automaticky.

Ale to samozřejmě ano. Jen chci říct, že nějaké chytré prvky přece může mít i ta pračka, třeba jen tu notifikaci o doprání nebo nějakém chybovém stavu. Samozřejmě, že to není klíčová věc, kvůli které bych si něco takového pořizoval, ale pokud by to uměla, tak proč ne?

Máš recht, proč ne. Ale přeci jen chytrá domácnost je spíš v propojení prakticky všech systémů, jestli si tazatel představuje chytrou domácnost, jako toustovač a pračku, tak je trochu mimo. Ostatně ze způsobu položení dotazu to celkem vyplývá :)

Stačí použít Google a máš tam toho mraky.

Jak si zhruba tak predstavijes chytrou pracku nebo touster? Co by to jako chytreho.melo delat? Dneska je "chytra domacnost" takove marketingove zaklinadlo platici na uplne blbce co vlastne vubec netusi co chteji.Apropo, zrcatko v aute se mi umi samo ztmavovat, je teda chytre?

Ty jsi někde zahlédl nějaký nadpis a nenamáhal ses o tom vůbec přemýšlet, že? Co by podle tebe měla umět chytrá pračka a toustovač? :D

Toustovač si objedná toustový chléb ze supermarketu, poprosí chytrou kočku, aby sáček roztrhla a naládovala mu tam krajíčky a pak se zapne ve chvíli, kdy dostane od chytré postele informaci, že se z ní člověk ráno vykulil.Chytrá pračka večer oběhne pokoj, posbírá rozházené oblečení, naláduje se, přidá si tam nějaký chytrý gel, který působí jen na špinavá místa a zapne se v okamžiku, kdy domácnost běží na levný proud (někdy v noci, aby si to uživatelé bytu náležitě užili). Po praní přeskládá prádlo do chytré sušičky, která je vysuší a vyskládá do skříně.

Takhle si to možná tazatel představuje :)

Chybi ti tam trideni pradla podle barev a materialu a pak to nejlepsi... chytre zehleni

Kvalitní sušičky většinou vyplivnou prádlo ve stavu, kdy není třeba žehlení, pokud pomineme umělé košile a občas kalhoty ... takže bych spíš řešil, jak to naskládat do skříně a jakým algorytmem to třídit, aby měl člověk po ruce každý ráno čistý trenky a ponožky

Chytrý toustovač byl ve Futuramě, ale myslím že jim nakonec zdrhnul

Jo a v jedné krátké sci-fi povídce byl chytrý záchod, který ráno pronesl "tvoje hovno dneska nějak mimořádně smrdí, měl by ses léčit"...

No fuj. Zrejme mel od vyrobce jen info kanal. Mit i diagnostiku vybehlo by mu hlasove vice o jeho problemech. To by byl zlomek vybaveni chytre domacnosti.Chytry klozet strujce hmoty umyje, osusi. Sam se pak splachne. Ale kalhoty nenavlekne.

Něco mi říká, že u Vás spíš chybí chytří obyvatelé...