Chytrá domácnost - obecné rady

Dobrý den,měl bych dotaz, jestli jste někdo neřešili implementaci chytré domácnosti. Jde mi o výměnu zkušeností. Plánuju stavbu domu a rád bych si z něj udělal chytrou domácnost. Nechci využít nějaké komerční řešení, bývají velmi drahá. Rád bych si vše postavil sám. Představa je taková, že bych měl v každé místnosti čidla na teplotu, co2, vlhkost, ovládal bych v každé místnosti topení(podlahové), venkovní rolety, osvětlení. vše by řídilo pravděpodobně Raspberry PI. Moje otázka zní kdy toto řešit? Měl bych to mít již v projektu domu nebo se to dá dělat až dodatečně? Vím že jsou bezdrátová čidla ale nevím jak je to s jejich spolehlivostí. Kdybych použil kabelovou komunikaci, musí být pro každé čidlo, žárovku jeden kabel, nebo existují třeba rozvaděče které umí spínat žárovky v celé místnosti. Dále jsem se díval po nějakých chytrých zásuvkách, nenašel jsem žádné klasické, do zdi, většinou to jsou nástavce na normální zásuvky. Poradíte kde nakupovat? Většina chytrých žárovek, zásuvek je kolem 1000 Kč, to se mi zdá hodně. Rád bych vyměnil názory a zkušenosti s lidmi kteří něco podobného řešili. Děkuji//Stylisticky upraveno, téma jsme přidali na titulní stranu Živě. Redakce.

Odpovědi na otázku

Představa udělat si to sám je hezká, ale při takovém rozsahu to bude hrozně práce. V tom rozsahu, který popisuješ, bych se vykašlal na nějaké chytré zásuvky, žárovky a podobné kraviny. To chce udělat pořádně od začátku, jinak to bude zbytečně komplikované. Jako, tyhle gadgety jsou sice pěkné, ale výsledkem je, že máš jednu appku na zásuvky, pak jednu na světla, pak musíš mít něco na topení, něco na alarm, něco na bránu, něco na zahradu, atd. atd. Výsledkem je to, že ta technika spíš život komplikuje než aby ho ulehčila. Osobně bych doporučil něco z komerčních řešení, které ale bude možné si přizpůsobit podle sebe. Napadá mě například Loxone. Stačí koupit miniserver a když nechceš používat jejich moduly, tak k tomu jde připojit cokoliv jiného - klidně něco na bázi Arduina nebo rPi. Nebo docela pěkné moduly má jeden šikula z Teplic - hledej SEDtronic.Ale výhoda řídících systémů pro domácnost jako je např. to Loxone je v tom, že pak ovládáš všechno z jednoho místa jednou aplikací (mají appku pro Android, IOS, webové rozhraní nebo appku ve Windows 10). Další výhodou je to, že mají logické bloky přímu udělané na míru - např. jeden blok ovládá topení i chlazení/stínění, takže odpadají starosti s vývojem a laděním vlastní logiky. A to platí i pro osvětlení, přístup, alarm, atd. Ono se to nezdá, ale ušetří to dost času a ten je při stavbě domu sakra potřeba.Pokud se jedná o novostavbu, rozhodně bych se vykašlal na jakákoliv bezdrátová řešení. Pěkně všude natahat dráty, pořádně nadimenzovat rozváděč v technické místnosti a pak tě nic nepřekvapí.Světla natahat do hvězdy do rozváděče, popř. se nechá použít řešení ovládání světel pomocí DALI, DMX, apod.Čidla teploty se nechají schovat do vypínačů. Čidla CO2 ne, protože jsou velká - je třeba si rozmyslet umístění.Zásuvky nechat klasicky, maximálně si natahat pár zásuvek napřímo, aby šly vypínat. A těch není potřeba moc.Co s alarmem? Ukázat celý příspěvek

Tak tomu rikam dobra rada. Od A do U.

Díky za vyčerpávající radu. Moje představa byla taková, že ted při stavbě se připraví jen HW (roztahají kabely, instalují čidla atd) a já potom za dlouhých zimních večerů až na to bude čas si naprogramuju nějaký ovládací systém. Neměl bych na všechno jednu aplikaci. byla by jedna společná s webovým rozhraním přes které by se to ovládalo. Zajímá mě to ted z toho HW pohledu. Píšeš že je lepší to řešit kabelově, každé čidlo, osvětlení atd bude muset mít svůj kabel. kde se budou setkávat? existují chytré rozvaděče? že bych mu např poslal zprávu at rozsvítí světla v obýváku a on nahodil jističe pro obývák nebo tak něco? a nebo musí být elektrické kabely do rozvaděče plus datové do nějakého řídícího serveru od každého zařízení zvlášť?

Jenže ono to není tak jednoduché roztahat kabeláž. Jakou kabeláž? kde budou umístěná čidla? Jak budou napájená a ovládané světla - LED pásky, klasická svítidla, stmívaná svítidla, atd.??? Od toho se odvíjí typ kabelů, průřezy, počet vodičů, atd.Možností je mnoho. Základní automatizace se řeší tak, že je všechno vedené do rozváděče. Pak můžeš mít různé sběrnicové systémy, které ti redukují potřebu kabeláže, apod.Chytrý rozváděč? Obvykle je tam PLCčko s I/O modulama, které ovládají jednotlivé okruhy. U větších výkonů je potřeba mít externí relé, apod.Rozváděč pro "chytrý dům" je obvykle složen z elektrické části 400/230V - okruhy, jističe, chrániče, svodiče přepětí, ovládání HDO, ad. a z řídící části. Ale tohle ti musí navrhnout někdo s elektro kvalifikací, protože TO NENÍ SRANDA!

Ok, děkuji za rady. Už mi to je trochu jasnější. Pořeším to s tím kdo mi bude dělat rozvody, zkusím dát šanci i nějakým hotovým řešením, seženu další informace a uvidím.

Řešil jsem to samé, nechtěl jsem nějaký bezdrátový pochybný systém co posílá data na polské servery atd. Kolega předemnou ti radil Loxone, touhle cestou jsem šel i já a byla to ta nejlepší volba. Pokud tě baví programování, Loxone ti tu možnost dá, můžeš si na tom postavit v podstatě cokoli. Co se týče kabeláže, pokud použiješ senzory ,tlačítka atd od loxone, stačí všechny tyto prvky spojit jedním UTP kabelem a připojit na Loxone sběrnici. Já mám raději každý senzor, každé tlačítko zvlášť , ale není to nutné.Kabely z osvětlení a zásuvek se setkají v tom samém rozvaděči co tlačítka a senzory. Spínat je budeš např. pomocí Relay Extensionu.

Ještě bych se rád zeptal, existuje nějaká literatura, články zabývající se touto problematikou? Samozřejmě jsem hledal na netu ale většina článků je typu že máš raspberri, k tomu na destičce jsou diody, čidla atd a to ovládají. jako příklad hezký ale mě zajímá ta reálná implementace v domě a to se málokde řeší. a často je to jiné než na nepájené destičce

Mám za to, že inspirace je na netu mraky. Stačí hledat. Taky je tam dost zkušeností s tím, jak si to někdo zbastlil a pak když nebyl doma a něco přestalo fungovat, tak z toho byla manželka akorát nešťastná.

já bych to urcite nestavel na raspberry pi, ale vybral bych si spíš nějaké PLC...

když jsem ve škole pro firmu dělal řízené osvětlení budovy tak jsme to stavěli na helvaru

Ten zacatek je pravda pokud se clovek drzi "hotovych" reseni. Samosebou nevim na kolik je tazatel schopny a co umi, ale neni ve

ale neni velky problem vse zintegrovat do jednoho vlastniho systemu (ale na to uz jsou potreba znalosti). Pro BFU jsou samosebou lepsi kompletni reseni zavedenych firem (ABB a podobne), ale to je financne raketa a stale je to omezene na vlastnosti dane vyrobcem a pripadne ma nem jeste i zcela zavisle (cloud). A ze se jeste nikdy nestalo, ze by nejaky vyrobce poslal 5 let nevyrabeny system k sipku Za me je nejlepsi vlastni reseni, ale musi to clovek umet, coz je znacne limitujici. Dneska je Smart buzz word a kazdy vyrobce cehokoli prida ovladani pres mobil a cena jde hned o 5-10 tisic nahoru.

Jsem programátor, takže znalosti by byli. Ale spíše softwarové než HW. Proto hledám řešení, kde nebudu muset HW příliš řešit. zapojit hotová čidla, termostaty, zásuvky a naprogramovat si pro to vlastní ovládací systém

Zkus se podívat na fhem.org - běží to je Rpi. Výhodou je, že integruje řešení od různých výrobců, takže nejsi omezený. Na rolety používám homematic, na světla Ikea tradfri, mám i nějaká udělátka na ESP8266 s ESPeasy. Pro dalšího výrobce jen připojíš jeho gateway a už můžeš jeho zařízení integrovat s ostatními.Lepší bezdráty na 868MHz bych neodsuzoval, fungují spolehlivě. Lepší znamená: potvrzení přijetí a vykonání příkazu - tzn. oboustranná komunikace, zabezpečená komunikace, popř. hlášení stavu baterie.U silových rozvodů mě na některých místech (typicky vypínače) chybí nulový vodič, abych mohl případná tlačítka napájet ze sítě a nemusel večně měnit baterky.

Tak pokud zvladnes naprogramovat nejaka arduina, esp, rpi jako lokalni server, tak samotny hw uz je prkotina. Jen musis vybirat HW, ktery pouziva standardizovane protokoly a je aspon dokumentovany - coz ti zuzi vyber tak o 95% Zalezi hodne na tom co od toho cekas - jestli vypinani/zapinani zasuvek a svetel, tak to se neresi wifi zasuvkama, ale primo v rozvadeci a samosebou to vyzaduje uplne odlisne zadratovani baraku - vypinace nevypinaji svetla primo, ke kazde zasuvce a svetlu vede samostatny kabel, atd. I bez ohledu na ceny nejakeho aktivniho rizeni se zmnohonasobi jen cena za rozvody. Otazka je, jestli moznost vypnout svetlo v kuchyni kdyz jsi v praci je to o co ti jde Jedna vec je monitorovani (teplot, spotreby, prostredi...) a jina aktivni provazani s domem.Ja treba mam alarm, ktery je dokumentovany a lze ho napojit do site a ovladat, ale otevrit tohle do internet nebo nedejboze verit nejakemu oblacku je docela risk.

Ahoj, můžu se zeptat jaký alarm používáš? Předem díky moc.

Radu sice nemám,ale já, už bych do chytré domácnosti nešel. Mám rodinný dům. taková klasika centrální ovladač...žaluzie,vrata branka,vrata garáž plyn, bojler ,solárka ..k tomu 800 litru tank na vodu pro ohřev bud ze solárek,nebo to můžu posílat z krbu.neustále se něco kazí,nic neopravím a když jsem měl komlet na noc zatažené žaluzky včetně všech dveří v kuchyni a sekne se to tak je to paráda, protože servis dnes taky nadorazí kolikrát během 24 hodin,a třeba za 2-3 dny tak jste doma jak v jeskyni. Je to jen past na peníze.

No jo, u kritických věcí je potřeba už při návrhu počítat s nouzovým ovládáním :)

Tak samo záleží na zvoleném řešení a taky na tom kdo to dělal.

Tak to nic proti, ale tohle musel dělat diletant...

AJinak osobně bych na to šel tak, že bych pro "hlavní ovládání" zvolil Arduino nebo nějaký PIC, neb systému, bez WiFi, nic co by mohlo přidat další problémy. Program na tak nízké úrovni jde odladit (téměř) dokonale. To by, spolu s nějakými tlačítky, indikačními LEDkami tvořilo takový "hlavní ovladač", dálkový ovladač s MRF49A, ten se sice už nevyrábí, ale dá se stále koupit přímo na stránkách Microchip. Na to těch 450MHz stačí bohatě. Až nad tím nějakou třeba tu Malinu, která by tvořila mst mezi tím PICem a sítí. Pokud by snad Malina sekla, fungovalo by to v základu dál.

Chytrá domácnost, to je takový zajímavý a trochu zavádějící pojem...ovšem znamená to samozřejmě budoucnost a určitou stylovost, tedy také co se týká běžného elektro vybavení. Například pěkné a vysoce funkční vypínače mohou udělat v domácnosti opravdovou parádu:https://www.evypinac.cz/schneider-electric-vypina...

A k čemu ti bude čidlo na CO2?

Že by třeba proto, aby mohl automaticky vyvětrat?

Na to je lepsi cidlo na O2, jenze ty jsou vyrazne drazsi

Kdyz bude moc prdet, nebo mu kourit chytra ekologicka kamna nebo mu slunce roztavi krovy a zapali saze v chytrem komine

...aby si mohol merať nasýtenie sodovky s CO2. /Ja mám 6kg bombu a robím si sodu sám nikdy neviem presne koľko mg CO2 je sodovke/. prúser, čo ? /

Tak jsem to precetl cele. Do projektu zahrnout to ti nejlepe prozradi architekti. Ted se ptat na zarizeni a kde ho koupit je brzy. Nez dum postavis bude vselijake zarizeni chytrejsi a elektrika povede vzduchem. Mrknes pisknes a svetlo rozne zhasne setmi...

Chytra domacnost je pekna vec, pokud se pouziva s rozumem. Ono je to hezke mit treba dalkove ovladany vypinac svetel ale takovy vypinac bere cca kolem 1W a pri desitkach zarizeni uz je to slusna spotreba a to jen proto, ze je nekdo liny zvednout prdel. Ja bych tohle pouzil pro ovladani cerpadla nebo toho topeni ale svetlo si klidne dojdu rosvitit sam. Ja osobne svou negramotnou domacnost ovladam pomoci zarizeni sonoff s alternativnim FW, centralni jednotku mi tvori Raspberry Pi s nainstalovanym Domoticz.

Pritom čo dá za všetky tie hračky je cena elektriny to posledné.

Lepšie zameranie je na svoje zdravie ako na chytrú domácnosť, ktorá ti je predostieraná v reklamách. Dodávku vlastnej vody máš zabezpečenú? Voda bude v blízkej budúcnosti oveľa drahšia ako to čo, ušetríš na chytrej domácnosti.

existujou opensource systémy domácí automatizace, nejznámější je asi domoticz a openhab.Jinak jestli tě to baví, tak proč ne, ale jestli tohle zvládáš a děláš to jenom kvůli tomu, aby si ušetřil, tak když si spočitáš, kolik by si vydělal produkční prací, tak většinou skončíš v mínusu.

Skor by som videl problem v tom ze ak to da spravit firme s vlastnym riesenim tak to moze firma tlacit do ich cloudu. No a uz sa par krat sa ukazalo ake je to nebezpecne v tom zmysle ze firma vypne cloud a tebe ostane nefunkcny HW.

I když jsem programátor, tak bych si to sám nedělal. Jak už psal někdo výše, je to vymýšlet znova kolo. Debugovat, mít to stabilní atd., mobilní appku atd.. jsou minimálně stovky hodin práce, na který nebudeš mít při stavbě čas. Mnohem lepší je stavět na základech komerčního řešení. Ať už je to loxone, nebo něco jinýho, ale máš tam API se kterým si můžeš hrát v klidu až už budeš bydlet. To základní, aby se dal používat dům se rozchodí snadno. Taky stavím a měl jsem stejnou představu jako Ty, ale "chytrá domácnost" je abstraktní pojem, který se neprodává jako jeden balíček. Je to o tom, aby sis sám definoval co chceš měřit, kde chceš měřit, co to má dělat s naměřenýma hodnotama (vytáhnout žaluzie při tmě, sepnout rekuperaci při vyšším CO2 a milion dalšího...) jaký světla atd a to už se dostáváme k opravdovému elektro projektu chytré domácnosti - mimochodem ten taky stojí pár desítek tisíc. Vizi, že si natáhnu kabeláž jsem odpískal hned po tom co jsem se dovědel kolik stojí komplet elektroinstalace do hvězdy vs. klasická. V mém domě to je 110 tis klasická vs. 300+ tis inteligentní a obří rozvaděč k tomu. Nevýhoda pokud se rozhodneš udělat chytrou domácnost, tak ji nemůžeš udělat moc dobře napůl. Prostě potřebuješ, aby ti jely zásuvky, abys topil, abys svítil.. Pokud na to nemáš prachy při stavbě projektu, tak bych se do toho moc nepouštěl. Ono je hezký, že ti někdo řekne tak natáhni 2 rozvody. Klasický cyky a vedle toho někde ty chytrý. Ale je to hrozně práce navíc a není to plug&play. Dám příklad. Budeš mít světla ve stropě na klasickým rozvodu a rozhodneš se někam schovat ještě ten chytrej drát. Kam to dáš? Pokud nemáš SDK, tak se v budoucnu sekání stejně nevyhneš. A zjistíš, že než sekat a znova štukovat a malovat kus stropu tak si prostě koupíš za tisícovku tu bezdrátovou Phillips Hue třeba.Musíš to dobře promyslet ještě ve fázi projektu. Třeba zjistíš, že 90% inteligentní domácnosti vůbec nepotřebuješ. A dodělat Ukázat celý příspěvek

Také nyní plánuji vytvořit "chytrou domácnost". Bohužel dům je niž postaven takže nezbývá než bezdrátová technologie. Jsem programátor tak jsem původně chtěl systém postavit na modulech postavených z arduino+nrf24l01 . Vyzkoušel jsem to, fungovalo to. Narazil jsem však na dost zásadní problém a to je velikost a vzhled. Různá čidla, vypínače atd. vše fungovalo ale bylo to velké a musím si přiznat nevypadalo to hezky.Proto jsem dospěl k rozhodnutí že raději použiji již hotové moduly a tím že centrální řídící jednotku si ji pak postavím sám a bude postavená nejspíš na domoticz nebo openhab. Nyní tedy řeším jaký komunikační protokol použít.Určitě jsem nechtěl nějaký uzavřený systém, a zaujal mě systém z-wave. Kolega zmínil také zigbee, který jsem neznal ale také vypadá velice slibně. Zkoumal už někdo tyto dva standardy? Který je více rozšířený, má více různých druhů modulů nebo bude mít větší budoucnost? Případně zda existuje nějaký jiný otevřený široce rozšířený standart? Pro ovládání vytápěni vypadal dobře i OpenTherm, bohužel však lze použít pouze pro vytápění.

Zrovna minuly tyden jsem tohle resil s kamaradem, ktery si pres z-wave "vylepsuje" dum. Upozornuju, ze to mam pouze od nej, vlastni zkusenost nemam. Rikal mi, ze to funguje dobre, pokud se do toho nesaha. Kazdopadne ta mesh technologie pry nefunguje tak, jak by od slova "mesh" clovek cekal. Pry je pri kazdem zasahu a pridani noveho zarizeni v podstate potreba to cele prekonfigurovat a znovu vyladit, protoze ta sit se neumi dynamicky prekonfigurovat sama pro optimalni fungovani.Prodavam, jak jsem koupil. Kazdopadne kamarad se zivi jako pocitacovy hacker, takze v IT neni zadne orezavatko.

Oba protokoly se hojně používají. Sice jsi říkal, že si postavíš centrální jednotku sám, ale před časem jsem se zabýval jaký protokol bych v budoucnu použil a narazil jsem na zajímavý produkt, který dle specifikace umí jak z-wave, tak zigbee a je na více jak poloviční ceně než ostatní klasické centrální jednotky. Zkus mrknout na getvera.com

Super video. Tak to opravdu je. Tam je největším problémem použité řešení, které je uzavřené a celkově nepříliš dobré. Na druhou stranu, nyní je situace lepší než 4 roky zpátky.

Zdravim,zkus se podivat na tohleHome-assistant (v0.6+): Open-source home automation platform running on Python 3 [11357 stars on Github]. Courtesy of Paulus SchoutsenOpen API pro kde co.V

Hmm. Realne sa zamysli ako to budes pouzivat. Zatial mam skusenosti, ze vsetci naokolo dlho maturovali, zistovali, mudrovali, bastlili, atd., ale nakoniec skoncili pri rezime, kde by im stacila nechytra domacnost so zopar konkretnymi ovladanymi vecami (rekuperacia, obehove cerpadlo...). Takze ak to robili pre radost s prace, ze to nakoniec funguje (aj ked to nepouzivaju), tak ok, ale realny efekt blizky nule.Ale mozno si naozaj fanatik, ktory bude mat 20 roznych scenarov podla vonkajsej vlhkosti, teploty a slnecneho svitu ;).

No ono da sa to aj zbastlit, ale ako bolo spomenute, chce to stovky hodin a nejake znalosti.Mne osobne "bezi" barak na Raspberry s OpenHab, I/O moduly zalozene na arduino mega, cele to komunikuje cez Modbus RTU. Spinanie externymi inrush rele, nie rele modulmy ala Loxone. Chce to ale vediet trosku programovat, trosku vediet do elektriky. Ked clovek nepocita ten straveny cas, tak to vyjde na nula cela prd. Je to ale proprietarne riesenie, ktore ti nikde nedojde vyservisovat, takze to neni pre kazdeho.

Ja by som išiel do open-source riešenia napr. Domoticz pretože až keď budeš bývať budeš vedieť čo a ako potrebuješ s automatizovať. Smart zásuvky/vypínače by som riešil pomocou Shelly - 9,90€ kus pretože treba spraviť všade hlboké elektrické krabice . https://shelly.cloud/shelly1-open-source/Čo sa týka ostatných vecí tak netreba na to žiadnu špeciálnu kabeláž a zvládnu to bezdrôtové Z-wave alebo Zigbee zariadenia od Fibara alebo Xiaomi.

Netreba zabúdať na podporu Alexy alebo Google Home - má sa naučiť čoskoro česky.

Já aktuálně stavím, a chytrou domácnost implementuji. Na začátku jsem měl velký plány jako ty, ale nakonec jsem to dost osekal, protože ruku na srdce - proč spínat zásuvku na mikrovlnku. Hlavní myšlenka je: musí to fungovat i jako "hloupý" - takže ta inteligence je k tomu jakoby nalepená. Abych tady jen neplácal jak politik, tak konkrétně:Světla, žaluzie (obecně cokoliv co chci, aby běhalo automaticky) mají předřazený impulsní relé (hledej: SMR-T, je to takový to relátko pod vypínač, kterým se třeba nastavuje časování větráku na WC), tohle relátko budu ovládat klasicky přímo tlačítkama na zdi, jak jsme byli všichni před "Smart" dobou zvyklí (= splnil jsem podmínku "hlouposti").Taky budu mít v požadovaných místnostech zasekanou velkou krabici (20x20x7cm) kam dám RPi. Do ní stáhnu kabeláž čidel dané místnosti, budou v ní ta impulsní relé a taky klasické relé ovládané tím RPi a tady to klasické relé mi bude simulovat jakoby další ovládací místo pro impulsní relé. Od těchto "chytrých krabic" natáhnu husí krky do technické místnosti a tam je propojím do jejich privátní LAN, kde budou běhat jen data a povely a přidám centrální PC na sběr dat, NAS apod.Smart UI vyřeším přes NodeRED - mám to od minulé zimy zprototypované mimo stavbu a běží to slušně.Co se týče kabeláže, tak to tahám klasicky, jen od vypínačů (tlačítek) nejdu přímo na světla, ale právě do "chytré krabice" na impulsní rélé a z toho relé pak až na světlo. Dál si i do každýho vypínače dotáhnu i klasickou CYKY-J 3x1,5mm2, abych měl všude nulák-zem.Pokud mám požadavek, aby konktrétní zásuvka byla jednou smart, tak přidám propojení do "chytré krabice".Teď když zas budu trochu plácat. U mě to bylo o tom - se nad obecným konceptem smarthome kriticky zamyslet, vyzobat si ty must-have funkce (pro mě měření, ovládání světel a žaluzií, stav oken, atp.) a na zbytek se vykašlat. Ukázat celý příspěvek

No. To máš tak velký barák, že musíš dělat podružné krabice v místnostech? Podle mě je to volovina a akorát to komplikuje celý systém. Nejlepší je mít všechno v jednom rozváděči na jednom místě. Jo, kdyby to byla hacienda s desítkami metrů kabeláže, tak nic neřeknu, ale v RD není obvykle se vzdálenostmi žádný problém. Na co mít ve vypínači nulu a zem, když tam bude jen ovládací napětí 24V? To nikdy potřebovat nebudeš.Vychází mi z toho slušnej bastl.

Zrovna si hraju s home assistentem. Je to open source řešení, server je optimalizovaný pro raspbery pi, má to podporu obrovského množství zařízení od různých výrobců (chytré žárovky, termostaty, klimatizace, tv, robotické vysavače s wifi, atd). Umí to i mqtt, takže není problém připojit vlastní DIY čidla nebo cokoliv jiného. Hlavní výhody home assistenta jsou, že ti nehrozí vendor lock-in, můžeš propojit zařízení od různých výrobců a může fungovat plně offline bez nějakého cloudu.

Já si chytrou domácnost postavil, vybral jsem komerční řešení a to Gild systém. Ovšem jak uz někdo píše, rozhodoval bych se s rozumem. Co se týče ovládání světel a zásuvek, je řešení v podstatě jednoduché. Existuji rele moduly, člověk ma řidiči jednotku, která ovládá relé. Složitější je ale kabeláž, protože každé světlo musí mít do rozvaděče vlastní kabel, to stejné zásuvka. Neprehanel bych to s teorií co zásuvka to kabel, spíš bych to rozdělil do segmentu, třeba po pokojich, pak třeba tv, trouba apod. Tak to mam ja. Například gild systém ma možnost na klasický tlačítkové vypinac připojit kosticku, která unikátně identifikuje o který vypinac se jedna, pak se da nastavit co který vypinac ma dělat. Případně libovolná kombinace, jako vypni po čase,vypni za 1s na vrata apod.Co se týče termostatu v každé místnosti, tak pokud nestavis opravdu obří dům, kde je alespoň 300m2 plochy, je to víceméně úplně k ničemu, protože vzduch se přirozeně stejně promíchá, akorát neustále něco zapíná a vypíná termohlavice. Vůbec uz nemluvím o tom, ze podlahové topení ma akumulační schopnost, tzn: ted topim, ale teplo je az za pul den. Pokud by ses náhodou rozhodl, ze koupíš tepelné čerpadlo, je to úplně špatná varianta, protože by jsi musel ještě mít nějakou velkou akumulační nádobu, coz zabírá spoustu místa.Co může být zajímavé, ale neřešil jsem, tak stínění, to bych asi do automatizace zařadil. Každopádně reálně ocenís pouze 2 věci, ovládání světel a ovládání vrat, dveří. Problém je, ze nez vytáhnes telefon, nastartujes apku, je jednoduší mit dálkový ovladač, to stejne, je rychlejší vytáhnout klic, nez startovat telefon. Ja to vyřešil přidáním autonomních čteček rfid na branku a hlavní dvere a gsm modulem který reaguje na tonovou volbu, protože jako řidič dokážu z handsfree vytočit číslo a zmáčknout 2 pro vrata. Pokud najdeš řešení, které není cloudove, budes muset mít veřejnou IP, která značně sníží bezpečnost řešení. Vyčerpávající... Ukázat celý příspěvek

Souhlas. Koukal jsem na ten GILD a to je jak systém z před 10ti lety. To je spíš pro nějakou fabriku než pro domácnost. Dneska jsou ostatní mnohem dál.Jinak veřejná IP adresa není problém, pokud se použije dobrý router se zabezpečením (nebo se to přesměruje na specifický port). Je to lepší než cloud.

Jako programátor amatér a jablíčkář jsem podle jednoduchých návodů dům pochytřil pomocí přeprogramovaných relé a zásuvek značky Sonoff. Všem zařízením lze snadno přehrát software Tasmota (původní jede přes čínské servery a těm není radno věřit) a poté je přímo propojit se systémem Apple HomeKit. Výhoda všeho je v tom, že každé zařízení stojí asi do 150 Kč a přitom se vše dá ovládat a sledovat přímo z nativní aplikace Domácnost odkudkoli na světě (nedávno jsem otevíral garáž z Dubaje ). Přitom není třeba překopávat kabely, dům byl naposledy rekonstruován v 90. letech a i tak lze taková řešení lehce použít.V tuto chvíli ovládám chytré zásuvky, světla, vrata garáže (včetně sledování stavu), el. kotel včetně teploty, sleduji teplotu a vlhkost několika místností, teplotu bazénu a ovládám jeho filtraci a osvětlení.A navíc jsem si vše zařídil sám, což mi dělá ještě větší radost

Souhlasím a podepisuji :)Dostavěl jsem RD, kdy na začátku jsem také uvažoval o nějakém vylepšení. Uvažoval jsem o systému od ABB, kdy vlastně všechny zásuvky, vypínače a světla mají solo kabel do rozvadeče a tam se to pak jen programuje, co má co dělat.Vyšlo by to ale na neskutečné peníze a to jsem do toho dát nechtěl.Nakonec jsem si natahal 2x kabel Cat6 do každé místnosti, že to budu řešit až pak.Bydlíme rok a skončilo to tím, že mám akorát čidla na TČ (zpátečka, topení, studený okruh) a v nějakých místnostech teploměr DS18b20, abych dobře nastavil průtoky podlahovky.Koupil jsem SONOFF20 a spínám tím topný žebřík, který má ještě svůj termostat topné vody, aby bylo příjemně na koupání.Teď mám na stole 2x NEO COOLCAM, je to menší akorát se do toho blbě leze, aby jsem to flashnul.Nic víc zatím ovládat nepotřebuji.Pro firmware doporučuji nejvíce https://github.com/letscontrolit/ESPEasy popř https://github.com/xoseperez/espurna/wiki/Ha... nebo výše zmíněná Tasmota.

Můžu se optat jak pomocí sonoff ovládáte kotel včetně teploty? Tohle právě řeším, kdy na chatě potřebuju ovládat vzdáleně kotel včetně monitoringu teploty a chytré termostaty mně přijdou na to co umí (nebo spíš neumí) dost předražené.

:D to se zasmějete. Máme asi 20 let starý el. kotel na 380V. Zároveň používáme v druhém okruhu asi "150 let" starý kotel na dřevo/uhlí. El.kotel se původně ovládal přes klasický termostat v místnosti, což se nezměnilo a teplotu zatím měním jen přes něj. Sonoff 5V/12V Relay jsem však zapojil už na hlavní vypínač kotle (to musel zařídit elektrikář přes nějaký stykače. nevím...) a pomocí relé tedy jen přepínám mezi okruhem el. kotle (který má nastavenou teplotu v termostatu) a okruhem starého kotle s čerpadlem, který buď topí dřevem nebo netopí vůbec (čili off). No a senzor na sledování teploty jsem si dal přímo na trubku vedle kotle.Sice zatím nemohu přímo přes Sonoff nastavovat teplotu el. kotle (i to se dá však řešit), ale v Homekit si můžu naprogramovat, že při poklesu teploty se zapne el.kotel na teplotu nastavenou dle termostatu.Holt starý dům :D

ok, díky za popis, já právě potřebuju štelovat teplotu vzdáleně, plus ale i manuálně, když budu na místě. Bohužel se asi nějakému termostatu ovládanému přímo přes internet nevyhnu.

Zdravím vás. byl byste ochoten se se mnou podělit o vaše zkušenosti?Jak přehrát software Tasmota a zprovoznit to na Apple Homekit?Přesně to co píšete bych chtěl také zprovoznit, jen byl potřeboval nějakou konzultaci.Mohl byste se mi ozvat prosím na e-mail?Moc děkuji§

Doporučím tyto dva YT kanály, kde najdete návody, samozřejmě pouze v ENhttps://www.youtube.com/channel/UC3AGxC2YOkov8pIc... https://www.youtube.com/channel/UC7G4tLa4Kt6A9e3h...

Prosim pekne, kde nakupujete ze mate vse do 150 czk?Muj posledni nakup primo od vyrobce (pres aliexpress) ktery mel slevovou akci byl 22.8. - sonof pow za 303 czk a 28.8. - sonoff S26 za 295 czk. Ohledne flashovani treba u S26 uz to tak snadno nejde a bez pajeni se neobejdete :(.

Sonoff basic, které vystačí téměř na vše a Relay 5V/12V stojí tuším na Ali okolo 130 Kč. Senzory na teploty a vlhkosti jsou srandy za 2USD.Pájet se teprve učím, ale u Sonoff jsem ho ani jednou nepotřeboval (mám pevné ruce, bývalý klavírista )

Zopar postrehov:1, "Po dlhych zimnich veceroch" -> na 99,9999% to nikdy nedorobis dokonca. Lebo pride hento tamto toto tuto...Dom ma byt na 100% funkcny kym sa do neho nastahujes!!! Aj ja som si myslel ze dorobim potom po veceroch. Prdlajz. Uz je to 5 rokov a neni su niektore veci dorobene...2, v konecnom dosledku ta komercne riesenie vyjde lacnejsie. Ked zaratas CAS co nad tym stravis a ten nikto nevrati.3, rozvadzac je taky aky si navrhnes a postavis. (Skladam aj rozvadzace)4, Aku kabelaz a HW? -> zalezi aky je system ovladania, aky komunikacny protokol sa pouziva... Je ich na trhu xyz polovica zanikla a zanikne a vznikli a vzniknu nove. Naprd ze tu nie je norma ani standard. A polovica ich nie je komatibilnych. Treba hladat univerzalnejsie riesenie aby bola v buducnosti moznost aj upgradu resp. opravy.5, na 99% bude stacit z rozvadzaca natahat kable asi takto: ku kazdej lampe 5x1,5Ku kazdemu vypinacu 5x1,5 + EIB alebo CAT kabel. A mozes neskor pouzit akykolvek model vypinacaKu kazdemu cidlu, radiatorovej hlavici, senzoru ktory je na nizke napatie EIB alebo CAT kabel.Kazdy motor, ventilator, pumpa, zaluzie -> olflex classic 4x1,5 alebo 4x2,5 zalezi od prikonu danych zariadeni.Ku kazdemu senzoru, cidlu, ventilu ktory je na 230V olflex 3x1,5 alebo 5x1,5. Niekedy staci aj 5x1 alebo 3x1. Zalezi od toho aky mas HW.Kazda zasuvka 3x2,5 ak mas niekde dvoj troj pat zasuvku vedla seba tak staci jeden pripoj do prvej krabice ostatne sa prepajaju v krabicach.Ku zvonceku ak bude aj z videom tak EIB.Ku kazdej kamere tahat CAT6 s tym ze vsetky kamery potom musia mat PoE power over ethernet. A aj swich na kamery musi mat potom PoE.Ak su kamery bez PoE tak treba napajaci kabel aj CAT6 kabel.Silno odporucam do kazdej izby natiahnut koaxial na tv/radio a spravit zasuvku.Silno odporucam do Ukázat celý příspěvek

Druha moznost je o dost lahsia:Vsetky zasuvky nechat klasicke bez ovladania (myslim ze prakticke vyuzitie je nulove)Ovladat len svetla, kurenie,klimatizaciu, zaluzie zabezpecenie, kamery, branu/garazove vrata.To sa potom vsetko zjednodusi. Hlavne zlozitost SW a pocet ovladacich modulov.A vsetko spravit tak aby fungovalo aj offline.A hlavne nic nemat pripojene na internet vsetko LEN na intranet v dome. Z baraku sa nesmie nic dostavat von. Iba to co si nastavis ze ma ist von.A pri tomto sposobe je kabelaz skoro rovnaka ako pri normalnej instalaci. Ovladacie kable sa tahaju len tam kam ich treba natiahnut.

Taky si myslím, že toto je pro většinu lidí ideální varianta. Ovládání každé zásuvky je v drtivé většině zbytečnost, která se skoro nikdy nevyužije. Napadá mě max. propojeni s alarmem, že když zakóduju = nikdo není doma, tak mi to odpojí všechny standby spotřebiče v domě. Ale toto udělám i s "hloupou" elektroinstalací. Stačí mít v rozvaděči na DIN liště třeba bezdrátové relé od jablotronu a vypne mi to celej obývák. Cena 1500 a rovnou je to už propojený s tím alarmem (teda pokud si koupíš jablotron). Na rozsvěcení světel pro simulaci, že jsem doma můžu mít Philips Hue a zas jen tam, kde to fakt potřebuju.

Ja mam bezdratove reseni od Eatonu (xcomfort.cz). Poridil jsem s RD pred cca 7 lety, neni to 100% ale zhruba to funguje. Ovladani svetel, zaluzii, topeni se da naprogramovat, ale musel jsem si napsat "bridge" mezi jejich USB interface a mqtt broker, co mi bezi na server. Pak se to da rozumne pripojit na nejakou domaci automatizaci. Tu jsem puvodne psal od nuly (slepa ulicka), pak na openhab (uzka ulicka) a nyni home assistant.Investivat jsem do toho neco musel - termostaty, aktory na ovladani svetel, topeni a zaluzii. K home assitentu se pak daj pripojovat i ruzne hracky typu arduino, wemos atd na ovladani vrat, vetraku...

Ja sel pri modrnizaci do KNX reseno knx.org je to evropsky standart. Vyhoda je , ze muzes kombinovat vyrobce zarizeni , tedy nejsy v uplne uzavrenem systemu. Nevihoda pro nekoho muze byt cena.

Postavil jsem si „chytrou“ domácnost na PLC Siemens Simatic – pro mne to bylo nejvýhodnější, protože s nimi běžně pracuji a učit se s jiným třeba i o trošku levnějším systémem by byla ztráta. Navíc se nemusím bát o spolehlivost, když odjedu od rodiny.Kabeláž nevyjde o moc dráž než klasika, když se natahá do několika rozváděčů do menších hvězd a k vypínačům jde jen UTP. Mám rozváděče tři, pro přízemí, patro a garáž s technickou místností. Rozváděče jsou propojené mnohožilovými kabely s rozváděčem s PLC – je to levnější investičně i provozně, než mít moduly vzdálených vstupů/výstupů. Celkem mám 96 výstupů a 104 vstupů. Pomocí PLC ovládám vše elektrické – světla, topení, kamna, bránu, vrata, dveře, jímku, vodárnu, bojler s recirkulacemi, čerpadla, rolety, zvonek i poštovní schránku. Dobře navržený systém může zpočátku (třeba během stavby) fungovat i bez PLC, stačí zdroj 24 V a vypínače přímo ovládají relé pro světla. Vypínače jsou běžné, jen jsem si všude doplnil pružinky a udělal z nich tlačítka. Pak lze jedním vypínačem dělat různá kouzla.Zásuvky jsem moc neřešil, ty jsem natahal klasicky a nijak je neovládám, vůbec mi to nechybí. S podlahovým topením je zbytečné řídit teploty v jednotlivých místnostech. Jednou jsem nastavil průtoky smyčkami (mechanicky) a reguluji teplotu v domě podle vlastní ekvitermy + doregulace PI regulátorem. Na podzim topení zapnu, na jaře vypnu. Bydlíme spokojeně 6 let.Postupně jsem udělal i webovou appku, ale ta pro běžný provoz vůbec není potřeba. Můžu vše ovládat a nastavit z mobilu, ale dobře navržený systém má pracovat „neviditelně“ a neprudit uživatele, musí to umět intuitivně zvládnout i návštěva.

Takhle to jde udělat z jakéhokoliv PLC. Ale obvykle to nemá aplikaci pro mobil ani žádné rozhraní pro ovládání. A taky se musí všechno naprogramovat, protože chybí funkční bloky.

Všechna PLC nemají možnost otevřené komunikace, některá podporují jen proprietární protokoly Aplikaci pro mobil a sběr dat jsem samořejmě musel udělat sám (a ještě se naučil programovat synek). Běží to na linuxu, bezva škola programování Web je ale jen bonus, všechno musí běžet samo.

Zkus mrknout na tenhle přehled o Loxone a Quidech od Papoucha: https://www.papouch.com/cz/website/mainmenu/clank...

Dělám automatizaci budov už pětadvacet let. Moje rada (konzervativce) zní: vykašli se na to. Pokud tě to baví, udělej si hračku z něčeho jiného, než z domu, kde budeš žít nejen ty, ale i tvoje rodina - manželka, děti. Ne všichni budou fanouškové "smart" konceptu tak, jak ho vymyslíš a (na cca. 70 %, protože do konce to pro nedostatek času, peněz a elánu nikdo nedotáhne) zrealizuješ. Setkali jsme se s několika "digitálními vdovami", které si neuměly zatopit, rozsvítit, otevřít garáž proto že manžel byl zrovna nedostupný nebo prostě bohužel zemřel. Barák má několikrát delší technickou i morální životnost než tyhle hračičky. Pokud by se to mělo dělat pořádně a robustně, dostaneš se do vendor lock-in a necháš na realizaci a zejména na servise majlant. Jestli si chceš hrát, ladit, o dlouhých zimních večerech programovat, OK, ale počítej s možnými výpadky, nestabilitou a závislostí na X faktorech - od přívodu proudu přes internetové připojení až po nějaké pofiderní cloudové služby, kterými to dolepíš. V praxi to buď vyžaduje neustále aktivní a udržovací přístup, což tě může za pár let přestat bavit nebo na to nebudeš mít čas, nebo barák postupně degraduje.Sorry za ten skepticismus, ale na hraní bych si udělal smart tak maximálně skleník či akvárko a barák nechal barákem, pěkně mechanicky, jednoduše a funkčně. Úspory energie díky smart[dosaď oblíbené slovo] jsou v dnešních skoro pasivních domech jen marketing.

Přesně tak!...a především bys měl mít dokonale trpělivou manželku/přítelkyni, protože málokterá bude nadšená z toho, že každou chvíli bude nastávat situace typu "neteče teplá voda, protože bug na řádku 3275 v souboru comm-i2c-therm.c" Setkal jsem se "smart" s barákem v ceně kolem 100 mega, kde jim netekla několik dní teplá voda, protože dodavatel doslova "zbastlil" několik "smart" řešení dohromady a sám nebyl schopen přijít na to proč to nefunguje...

U me například je vše v podstatě úplně klasické, akorát místo vypinac kolebka mam tlačítka. Jasně, když se to posere, tak je to beze me problém, ale obecně cizí člověk vůbec nepozná, ze nějaká chytrá domácnost funguje.Třeba garáž apod. ovládám podrzenim vypínače (tlačítka) apod. Ovsem když jsem nainstaloval manželce aplikaci na ovládání, tak je nadšená, když koji a někdo prijede, umi otevřít z postele, zhasnout za sebou světlo apod. Nemyslim si, ze je gild zastaralý, oni sli prostě cestou bezvadne jednotky, ale sw je lepší na to naroubovat například Control4

S tím úplně nesouhlasím. Možná u domu, který je 100% koncipován jako výhradně smart a přes nějakou proprietální aplikaci. Já jsem do našeho domu původně z 30. let nainstaloval pár věcí (Sonoff přes Tasmota FW) a pomocí Apple HomeKitu je z iPhonů snadno ovládají i moji rodiče - otevírají garáž, nastavují teploty, zapínají spotřebiče atd. Jo, kdybych jim dal do ruky nějakou app, kterou zbastlila nějaká česká firmička a neaktualizovala ji pár let, tak by to asi nepoužívali.Takže jako u všeho - když je to použitelné (což je u Apple skoro všechno), tak to zvládnou všichni. A funguje to.

Držím palce. Mám dům z roku 1908 kde jsem relativně nedávno měnil některé elektrické kabely 80 let staré, které stále plnily svou funkci.Místo nějaké české firmičky tedy závisíte na firmě Apple, což je děsně cool. Bavíme se o firmě, která už 2x změnila typy procesorů ve svých PC a pravděpodobně připravuje další změnu (na ARM). Která oficiálně podporuje svůj HW 7 let. Která když usoudí, že to cool, tak klidně odebere svým zákazníkům podporu pro nějaký rozšířený standard (sériové porty, disketu, aktuálně jack pro sluchátka, atd.). Za takových 10 let může být zajímavé se podívat co bude ještě na apple fungovat ze stávajích systémů. A co třeba za dalších 10 let. Dům si asi většina lidí staví s výhledem že ho budou užívat až do důchodu bez problémů, což bude reálně cca 30-40 let. Jak se budou opravovat chytré domy za 20 let ? Nebude jediná reálná varianta ponechat pouze dráty a všechny čidla a řídící jednotky vyměnit, protože kompatibilní jednotky s 20 let starým "standartem" prostě nepůjde koupit ?

Apple tady možná nebude věčně, ale pravděpodobně déle než právě nějaká česká firmička. Když vidím nějaké proprietální smarthome aplikace, jak "by měly" fungovat, tak těm bych nesvěřil ani otevírat ptačí budku. A změna procesorů na moje senzory má pramalý vliv :)Navíc můj systém není uzavřený jen pro Apple, ale je případně přenositelný na jakýkoli jiný systém. A jak říkáte, dráty ve zdi zůstanou. Pokud budou potřeba vyměnit senzory, tak proč ne. Nakonec ani obyčejné vypínače taky nikdo nemá stejné 50 let. No, někdo možná jo...

+1Konecne rozumny nazor. Je videt, ze s tim mate bohate zkusenosti.

Naprosto souhlasím,taky jsem fanda do technických řešení, ale jak se něco pokazí a já nebudu dostupný, manželka s dětmi to odnesou. Automatizace do jisté míry je výhodná, ale všechno zastarává. Odejde server, nebo řídící jednotka a nerozsvítíte ani světlo.Opravdu pro bydlení v domě stačí jen pár udělátek, které trochu zpříjemní život. Co potřebujete opravdu v domě ovládat? Topení, zalévání zahrady, akvárium, vnější žaluzie, filtraci v bazénu (pokud něco z toho máte) a na zbytek bych se po zkušenostech vykašlal.Já použil RaspberryPi jako MQTT server a přeprogramované moduly Sonoff Basic a Wemos D1 mini s shieldy (pro spínání motorů používat stykače!!!). Řešení je bezdrátové přes wifi. Na telefonu mám android aplikaci MQTT Dash. Pro možnost ovládání přes internet nastaven bridge na cloud mqtt. Ovládám jen pár věci, které můžu zapnout i jinak (mechanicky). Na RaspberryPi naprogramovaný script, který časově zapíná, nebo vypíná některé okruhy. Přenos možný kamkoliv, třeba na internet (http://topeni.jaknadrevostavbu.cz/).

Postavil jsem dům (pasiv), + "smarthome", postavený na. RPi (server), Arduino - I/O + ovládání relé, komunikace přes MQTT, Konfigurace prvků přes Node-red, Ovládání z mobilu přes Node-red gui. Vše je postaveno, tak aby nebylo třeba nic pájet atp. prostě jen objednat s přes e-shop a nahrát SW, propojit, spustit, nakonfigurovat prvky. Zapojení do hvězdy.Umí to ovládat relé, používat I/O prvky (0,1, 1Wire aj.).Cena tohoto řešení je výrazně nižší (řekněme cca do 10tis., Rpi, switch, PSU, arduina, relayboardy - ostatní věci jako kabeláž, svorkovnice, vetší rozvaděč nepočítám - to jsou náklady, které budou u všech systémů potřebné) než při použití konvenčního řešení, Nevýhodou je však to, že systému rozumí jen ten kdo jej postavil. V případě zájmu nasdílím kód + dokumentaci...

Jestli bych mohl poprosit, rád bych se na dokumentaci podíval. Děkuji

V rychlosti jsem udělal schéma, možnost. komentovat do dokumentu: https://docs.google.com/document/d/1lKV74ZATv1svK...

Podlahové topení nemá smysl řešit nějakým pokojovým snímačem - pokud tam není další zdroj tepla jako krb. Podlahové topení má velkou setrvačnost, takže ta odezva může být v řádu i hodin, je lepší to řídit ekvitermem podle venkovní teploty.

Řešil jsem to cca před rokem a k čemu jsem došel?Podle mě je lepší víc autonomních systémů. Moje filosofie je mít oddělené fungující věci. Tak můžu danou věc vyměnit vylepšit apod. Ideální systém neexistuje a ten co si sám napíšete to taky rozhodně nebude. Říká se: buď je něco univerzální nebo je to dobré.Moje filosofie schrnutá v několika bodech:- určité věci musí fungovat bez elektrické energie, abych byl schopen otevřít vrata a bránu a odjet autem atp.- vše musí fungovat na tlačítkách, které jsou na pevno zabudovány, nejsou poruchové, mám v dosahu a nikdo mi je neschová (ne jako telefon/tablet).- musí to být schopná ovládat manželka, děti, návštěva i moje tchýně.- telefonem /tabletem si pak můžu řídit blbůstky jako barevná světla (v rámci třeba obyváku, když se to někomu líbí...)- telefonem /tabletem si pak můžu v odladěné aplikaci daného dodavatele prohlížet grafy teplot vytápění, záznamy z kamer, stavy žaluzií atp.Moje řešení1) Vytápění - Píšete, také plánujete podlahové topení. To je nejefektivnější, pokud stále vytápí stejnou na teplotu. Jednotlivé místnosti se dají na kohoutech nebo termostaticky upravovat. Firmy jako je třeba NIBE dodávají již hotový monitorovací systém. Určitě nepotřebuji to někam integrovat. Stačí mi vzdálený dohled, grafy. A i tak je to spíš nepotřebný bonus. (stačilo natáhnout datový kabel k tepelnému čerpadlu a to pak zaregistrovat na portálu výrobce)2) Světla - Doporučuji hlavně řešit, jaké světla budou kde, kde se budou vypínat (ideálně více míst), jaké světlo je hlavní, jaké bude jen náladové (např. Koupelna bodovky jako hlavní světlo, led pásek pod vanou a ve sprše jako nálada, světla u zrcadla a BT reprák pro hudbu :) Ložnice - Hlavní světlo, led pásek pod postelí (vše vypínatelné/stmívatelné od dveří i obou nočních stolků), schodiště - pod každý schod led pásek atp.) Můj požadavek byl, abych u většiny vybraných Ukázat celý příspěvek

taky jsem v poslední době přemýšlel, jak 10 let starý RD trochu "vylepšit" a udělat jej inteligentním. Uvažoval jsem nad SONOFF, nad HomeAssistant, nad Ikea Tradfri atp atp....Celé by se mi to líbilo ovládané hlasem přes Google Home (asistent).Jenže, narazil jsem na to, že SONOFF běží cloudově (AWS), takže bez internetu nic neovládneš. Ikea Tradfri je zase na rozdíl od Philips HUE pouze lokální a nemá cloud, tedy dá se ovládat jen ze stejné sítě (VPN to řeší). Google asistent a google home sice umí vlastní programování hlasových aplikací, ale zas musíš počítat s rozpoznáváním osob dle hlasu atp...Hrál jsem si i s IFTTT a podobnými blbostmi. Rozsvítit světlo po západu slunce? Hezké ale na prd, když přijde mrak v poledne? Otevřít bránu když se ti mobil připojí k nějaké wifi a vstoupíš do nějaké oblasti? Fajn, ale pak jdeš na procházku s dětmi v okolí domu a brána ti jezdí sem tam jak se připojuješ a odpojuješ od wifi apod...Nakonec jsem usoudil, že tyhle hračky jako ovládat světla, bránu atp je vlastně jen hračka, neboť než řekneš "OK google, rozsviť lampičku v obýváku" tak tam sáhneš po vypínači a zapneš si ji sám. Navíc automatizace ti nikdy nevyřeší to, co ty sám právě potřebuješ. Můžeš jet autem okolo svého domu aniž bys zamýšlel zajet do dvora a brána se ti sama krásně otevře, ale ty to vlastně nechceš.... Z toho my plyne, že chytré osvětlení nebo chytré zásuvky jsou uplně k ničemu, jen hračky. Manželka z toho bude zoufalá a děti si s tím budou jen hrát (vyzkoušeno).Smysl chytrého domu vidím jen v tom, že měříš venkovní teplotu na různých stranách domu, měříš intenzitu slunečního svitu a dle toho ovládáš setrvačnost topení, rolety/žaluzie atp.Má to smysl tam, kde ti svítí na jižní stranu slunce, vyhřeje ti dům i když ekvitermní logika kotle ti říká "mám topit". Ale zase to chce s rozmyslem a vždy Ukázat celý příspěvek

jo a ještě bych dodal, jak už tu někdo psal.... raději se v dnešní době zamýšlej nad zdrojem energií, čím topit? Plyn? Elektrika? Peletky? Dřevo? čím ohřívat vodu? Solár, plyn?Nepořídit si kogenerační jetnotku? Nepořídit si tepelné čerpadlo na zimní vytápění a letní chlazení? Kde vzít dostatek užitkové vody? Vlastní studnu? Zavlažovat zahradu? Nebo nechat v létě spražit sluncem? Mám dostatečný zdroj vody? Teplo uspořit rekuperací, existuje i rekuperace z odpadních vod? Proč neodčerpávat zbytkové teplo z odpadní vody? (kupa tepla při vypouštění vany, pračky atp...)Kvalitně izolovat stavbu, udělat jí co nejméně energeticky náročnou ale kvalitně, aby nevznikly tepelné mosty, skryté úniky tepla atp... Myslet nad LED osvětlením, nad spotřebiči atp.... Inteligentní dům ti toho moc neuspoří a nejsem ani přesvědčen, že ti bude pomocníkem....

Postavil jsem svépomocí pasivní dům + "smart" domácnost (schválně v uvozovkách, protože ona je to spíš jen domácí automatizace než něco smart).tl;dr? Stručně - jde to. Svépomocí, levně, spolehlivě, až do konce.Moje řešení:Rozvody zásuvek - v podstatě klasika, jen vybrané zásuvky jsou spínané přes stykače v rozvaděči (spotřebiče v kuchyni, koupelně, pracovně). Mít možnost ovládát úplně každou zásuvku je naprosto zbytečné. Ovládám jen ty, kde to má smysl. Natáhnout k ovládaným zásuvkám samostatné kabey do rozvaděče je otázka pár korun za pár metrů kabelu navíc a je to bezporuchové. Narozdíl od různých "chytrých" zásuvek.Na zdech nejsou vypínače, ale pouze tlačítka. Obyčejné levné hloupé tlačítka. Každé má svoje dráty, které vedou do rozvaděče do Arduina (izolace přes optočleny je samozřejmost). Výhoda tlačítek je, že se dá softwarově rozlišit krátký stisk, dlouhý stisk nebo třeba dvoustisk a podle toho např. rozsvítit silné světlo, slabé světlo, stmívat světlo, zapnout/vypnout zásuvky apod.Světla - každé světlo má zvlášť dráty vyvedené do rozvaděče k Arduinu. Vše jsou 12V LED (bodovky, pásky). Spínáno přes MOSFETYy (umožňují např. stmívání světel přes PWM a stojí zlomek toho co impulzní relé, které umí jen on/off). Výhoda je, že se dá lehce nastavit, které jednotlivé světlo se čím zapne nebo nezapne.Na Arduino jsou připojena relé (mechanické i SSR), které se starají o spínání stykačů pro zásuvky, servopohonu na otevření/zavření přívodu vody, venkovních žaluzií, centrálního vysavače. Arduino dále měří spotřebu vody (vodoměr s impulzním výstupem), elektřiny (elektroměr s impulzním výstupem pro přesné měření celkové spotřeby + klešťové měřící trafa na všech fázových vodičích pro orientační meření okamžité spotřeby a zatížení fází).Do každé místnosti vede kabel, na jehož konci je krabička s různými senzory (vlastní Ukázat celý příspěvek

Presne ako píšeš.Takto som si to predstavoval keď som hore písal aké káble kde majú byť.S tým časom je to relatívne. Niekomu to ušetrí niekomu nie. Ide o či ho to bude baviť aký je typ človeka, či rád bastlí alebo to má aj ako koníček je tam toho veľa.A komerčné riešenie je tam len pre istotu spomenuté Najpodstatnejšie je dať si správne káble !!! A keď ich naťahá zhruba tak ako som písal vyššie (nemusí byť úplne presne záleží od toho čo kde chce) tak ho nemôže niť prekvapiť. Maximálne že si niekde zabudol dať čidlo alebo zásuvku :DPotom si môže dať akýkoľvek riadiaci systém aký chce. Len sa budú káble inak prepájať. A môže z toho spraviť aj klasickú hlúpu domácnosť a "smart" dorábať po večeroch. Bude mu všetko fungovať aj bez riadenia.Aj v mojom riešení sa dajú použiť obyčajné klasické vypínače (tlačítka), relátka stýkače, stmievače, pohybové senzory, žalúzie.Nemusí mať extra niečo v tej krabici, tam pod svetlom a pod.Najlepšie je keď je čo najmenej medzikrabičiek medzikusov atď. Aby sa zamedzilo chybám. Tvoje riešenie je jednoduché ušetril si pár káblov.12 V LED osvetlenie je tiež perfektná vec, pri výpadku sa dá všade svietiť aj z autobatérií resp. UPS a vydrží to aj týždeň. A môže fungovať aj nejaká ta zásuvka cez konvertor na 230V.Ako niekto písal vyššie:Rekuperácia -> áno ale strašne zle sa to čistí, a vysvetlite žene alebo deťom že nemôžu otvárať okná Pohybové čidlo v šatníku -> je to super vec keď sa dobre nastaví! A už rovno aj s detektorom intenzity osvetlenia (aby spínalo len pri zníženej viditeľnosti). Potom netreba mávať :D A nielen v šatníku ale aj na prístupovú cestu, v šope na drevo, pred vchod, nad bránku, na chodbe (v byte mi spína úplne stlmené osvetlenie keď ide človek v noci na záchod aby neoslepol)Asistenti -> do baráku by Ukázat celý příspěvek

To by ma vôbec nenapadlo že obyčajné tlačítko sa dá takto využiť. Ťuknutie, krátke/dlhé stlačenie, dvoj/troj klik.To je perfektné "smart" využitie lacnej veci !!!To musím vyskúšať.Super

Popravdě, nečekal jsem že ten můj elaborát někdo dočte až do konce. Máš u mě zlatého bludišťáka Btw, další chrobák do hlavy na zlepšení. Když rozsvěcuju nebo zhasínám světla, tak se nerozsvítí skokově jako při sepnutí běžným vypínačem, ale cca 1 sekundu plynule nabíhají z 0 na 100 % jasu. Taky dobrá věc proti šoku z oslnění. A při zhasínání totéž, plynule se setmí do nuly.

Je to také krkolomne všeliake písal som to z mobilu :D Ďakujem za bludišťáka To sa mi nechce s tým prplať až tak. Stmievanie moc netreba. Radšej slabunké pozičné svetlá, alebo úplne stlmený LED pásik a rozsvietia len v noci a pri pohybe.Čo mám pod posteľou rgb LED pásik a pohybový senzor, tak stačí dať nohy z postele a budiš svetlo. Lacné rýchle jednoduché, a dá sa to dorobiť aj do "tupej" inštalácie.A ešte môžem aj diaľkovým meniť farby

Proto jsem si předělal vypínače na tlačítka - různé stisky mají různé funkce. Pro nepoučené návštěvy je to třeba obyčejný vypínač, který rozsvěcí a zhasíná hlavní světlo v kuchyni, pro poučené členy domácnosti je určen dlouhý stisk, který naopak všechna světla v kuchni vypne (přece je nebudu obcházet, když jdu pryč). Tlačítko u postele ovládá jak světlo, tak rolety. Tlačítko pro ventilátor aktivuje recirkulaci teplé vody. Vrata do garáže mohu jedním tlačítkem cíleně otevřít, zavřít nebo jen pootevřít. Výchozí nastavení je vždy tak, aby to připadalo nomální třeba takové tchýni :), manželka se naučí víc a děti nemají problém s ničím.

Tak když na to někdo má čas Jednou výhradu bych měl k těm 12V svítidlům. Dát sem tam nějaký led pásek, to je ok. Ale nikdy bych z toho nedělal hlavní osvětlení. U výkonnějších svítidel potečou zbytečně velké proudy, které generují velkou indukci. Pro zdraví nic moc.

Co znamená "výkonnější svítidlo"? Jaký to je výkon? Používám bodovky o výkonu max. 8 W. A vzhledem k tomu, že ke každé vedou extra dráty, tak tam nikde žádné velké proudy nejsou. A co se indukce týká, tak tady by se asi hodilo dovysvětlit, že ty LED jsou napájené stejnosměrným proudem, ne střídavým. A jaká že je indukce ve stejnosměrném obvodu? Aha? V případě PWM regulace ještě budiž, ale s tak malým proudem a navíc rovným vodičem? Můžeš si to zkusit spočítat, co se tam naindukuje (PWM řadiče mám TM1809, v datasheetu si můžeš dohledat informace o frekvencích, abys měl komplet vstupní data pro výpočty).

Ahoj, super popis. Zrovna premyslim nad necim dost podobnym. Jsem teprve ve fazi navrhu domu. Tlacitka pouzivas tak, ze k nim vedes 5v a pak na arsuinu ctes stav a kdyztak zmenis stav svetla? Jaka tlacitka pouzivas aby to trosku vypadalo?

Tohle vlákno už je starší. Máte po letech zkušeností něco, co byste udělal jinak?My stavíme nový dům, který chci koncipovat s "chytrou" kabeláží a mám zhruba následující představu:• Signálové i silové vodiče do hvězdy do TM• Ovládací prvky (tlačítka, vypínače) na 5/12/24 V na CAT 6 (?)• Ovládací a silové prvky propojeny pomocí bistabilních pulzních relé• Kritické ovládací prvky (minimálně hlavní světla, vrata od garáže, …) ○ Vedou přímo na příslušné relé ○ Na ovládací svorce paralelně připojen vstup z ovládacího prvku i z automatizace => mělo to fungovat i v případě, kdy automatizace vypadne (relé reaguje na signály z tlačítka) ○ Můžou předávat signál i na vstup automatizace• Ovládací prvky se zvláštními funkcemi - dvojstisk, dlouhý stisk apod. ○ Připojeny na vstupy automatizace• Bezdrátová zařízení ○ Zigbee, ○ Wi-Fi jen pokud neexistuje Zigbee řešení• 400/230V Jištěné celé okruhy podle jednotlivých místností + pár extra jištěných zásuvek• Zabezpečení (dveřní, okenní senzory, kamery, PIR čidla, ...) na drátěMěl byste k tomu nějaké doporučení?

Dostavěl jsem domek (svépomocně) před dvěma lety a předtím jsem strávil poměrně značnou dobu studiem různých "smart" věcí, technologií, postupů apod. Dospěl jsem však k překvapivému závěru a tím je v žádném případě nekomplikovat základní provozní věci a nepodmiňovat jejich běh žádným HW a SW. Takže osvětlení je zcela hloupé, CYKY 3x1.5 a vypínače. Nikdy se to nepokazí a světla fungují. Světelné scény nevyužiji a centrální zhasínání - všude máme LED, takže když já, žena nebo děti někde nechají svítit, tak v celkové platbě za elektřinu je to drobnost. Zásuvky a zásuvkové rozvody také klasické s tím rozdílem, že je mám rozdělené na uživatelské a systémové. Systémové běží furt (lednice, TUV, internet...) a uživatelské mohu vypnout při aktivaci EZS. Odpojování řeší stykač a v rozvodnici je červený jistič, které odpojování vypne, pokud by se EZS pokazilo - resp. trvale sepne jistič uživatelských zásuvek. Jediný náznak mírné automatizace je topení, kdy vytápíme elektrickými podlahovými kabely. Čidla jsou v podlaze (vyměnitelná) a na stěně. Řízeno Arduinem, relátky atd.. Pokud by řízení shořelo (např. při bouřce), mohu jističem zapnout jednotlivé okruhy manuálně. Posledním výmyslem je ohřev TUV v bojleru pomocí FV panelů - tam mám zbastlený regulátor a elektroniku vyčítající teploty apod. Nicméně ohřev TUV jede v souběhu se silovým (230V), takže při poruše se bojler bude ohřívat také, pouze to bude stát více peněz. Dále mě opravdu nenapadá nic, co by šlo zautomatizovat a mělo to valný smysl. Snad jen nějaký robot, co by dětem vyčistil zuby a dal je spát

Já se chystám jít do Loxone. Ale za spoustu věcí je to pecka. Na aliexpersu jsem nakoupil 1-wire cidla teploty pod dolar. Shanim dal. Mate zkusenosti jak nekde nakoupit periferie levneji? Ted zrovna shanim nejake 1-wire udelatko na okeni kontakty, abych neplytval I/O vstupy.... Za RBG ovladani led pasku je to taky pecka, ktera by stala za nahradu z ciny....

1-wire je vicemene pouzitelne jen na teploty. Dallas vytvoril vicemene jen teplotni cidla, EEPROM a ROM, ale cidlo na dvere by se dalo vyrobit - pres magneticky spinac na sbernici pripojovat ROMku, ale je to takove, no nepekne.

Jeden pán vyrábí vlastní rozšiřující moduly pro Loxone www.sedtronic.cz

Kamarád za rok a půl postavil pasivní barák, kromě střešní krytiny a montáže oken (okna za půl mega) dělal všechno sám, resp. měl k ruce kluka z vesnice. Normální šílenec, nikdy nic před tím nestavěl. Když jsem to viděl šla mě hlava kolem, něco tak promyšlenýho a precizního jsem neviděl. Starší pán co mu dělal stavební dozor, také nechápal. Stavěl z vápenopískových tvárnic (nemusíš sekat, protože má uvnitř dutiny, kterými se el. protáhne) , který si nechal přivézt z Norimberka a na to 30cm polystyren. Protože je to vystudovaný elektrikář má samozřejmě také chytrý dům. Protože by to bylo normálně drahý, tak si udělal certifikát na prodej toho systému a namontoval si ho sám. Abych nekecal, ale myslím, že ho to vyšlo na 80 a ušetřil cca. 150. Je to profesionální mj. šifrovaný systém od nějakých rakušáků. Umí to všechno možný - žaluzie, světla, topení, alarm, kamery, 3 m3 akváro a bůhvíco ještě. Ovládání přes mobil. Jinak celkově ušetřil asi tak 2,5 mega. Všude tvrdě licitoval, třeba vstupní dveře normálně za 120 má "jen" za 80. Střešní okno ze 35 na 20 atp. Vyšlo ho to celkem kolem 3-3,5M. Jo věci se dají dělat různým způsobem.

Rakušáci vyrábí Loxone

Jj, asi to bude ono.

Škoda, že se se tu moc nezmiňuje KNX. Což je zdaleka nejpoužívanější systém pro Inteligentní elektroinstalace.Robustnost zajišťuje decentralizovaná architektura, jednoduchost sběrnice a univerzálnost podpora velké většiny výrobců. Příklad potřebuji chytře řídit klimatizaci, vezmu modul KNX, který připojím na sběrnici klimatizace nastavím a hotovo.Cenově srovnatelné, nebo levnější než LOXONE, záleží na výrobci. Když stavím dům jede všechno na jednom systému, spravované jednou aplikací + grafická nadstavba s možností univerzálního programování.

KNX je vzhledem ke složitosti a ceně vhodný spíše pro větší projekty.

V dnesni dobe asi nema vyznam neco programovat, to zabere takoveho casu, ze kdyz byste si to mel propocitat na penize, tak to bude mnohem drazsi, nez koupene hotove reseni a urcite to nebude tak kvalitni ovladaci system.Mam zkusenost s bezdratovym systemem FIBARO, ktery ma uzasny ovladaci SW pro mobil, tablet a PC. Vice se muzete dozvedet na http://www.rizenydum.czRuzne senzory a moduly stoji cca 1500-2000,- s DPH, pracuji na standardu Z-Wave a najdete tam snad vsechno mozne, co byste mohl potrebovat...

Nekoho programovani treba i bavi.Vim, ze si delas reklamu, ale vem to cert. Tvuj system ovsem neni je HW krabicky a moduly, taky se musi naprogramovat na dane chovani a scenare jake si zakaznik vymysli, pokud to ale nemate jen omezene na nejake hotove priklady chovani - pak je to ale na nic. Je pravda, ze vetsinu uz mate hotovou a jde vicemene o nejake IFTTT a ruzna RPi a Arduina se musi programovat rekneme od nuly, ale porad tam nejaka prace bude. Akorat jelikoz je to vase proprietarni, tak si to zakaznik nenaprogramuje sam, ale zaplati za to predpokladam neco jako 1000/hod bez DPH.Takze, kdyz se poscita ridici jednotka, senzory, zasuvky, vypinace, meteostanice, kamery, napojeni na EZS, tak jen za HW to pod 100 tisic nebude ani omylem.Obavam se ze DIY system nebude mnohem drazsi.

FIBARO snad jen jejich Z-wave prvky, ale tu jejich ridici centralu Home center urcite ne. Ta totis umi jen Z-wave. Jak uz doporucoval nekdo jiny i ja bych doporucil open source system DOMOTICZ. Ten ma podporu vsemoznych dratovych i bedratovych technologii a da se provozovat od Rpi, pres PC s linuxem i widlemi az po OSX. Pak staci napojit a pojmenovat jednotlive prvky a naprogramovat udalosti. O GUI na webu a telefonu, historii, logy, grafy se postara system to opravdu nema smysl programovat znovu.

U novostavby je nesmysl něco podobného nasazovat.

pokud má být něco z toho dostupného ven přes web tak bacha zabezpečení:Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf Více na: https://www.zive.cz/clanky/odposlouchavali-js...

skus pozriethttps://taphome.com/sk/

Ahoj, taky jsem stavěl od předání hrubé stavby vše svépomoci včetně slaboproudu.Nejsem programátor, ale mám rád Linux. Centrálně server na Rpi3 s OpenHAB. Přes MQTT komunikace s Arduino. Na Arduino dále SSR relé. Pak 20A instalační relé v silnoproudě.Funguje to na moje překvapení bez výpadku již tři roky. Všechny díly mám pro jejich cenu v záloze pro případnou výměnu kus za kus.Ovládám 40 okruhu zásuvek, 30 okruhu světel, 10 žaluzií. Pokud se někdo chce nechat inspirovat spisuji to poamlu na https://chytrydumsvepomoci.czMajkee

Ahoj,chytrý dům, koupit hotové řešení ... viz doporučované PLC apod... prima. Ale životnost dnes prodávané elektroniky je v lepším případě kolem 10 let. Hotové regulátory stojí 7-17 tis...Další peníze za odborný servis... Tady je DIY řešení začíná být smysluplné ... Pokud to jednou postavíš a naprogramuješ, tak to pak znáš a umíš si opravit rychle a levně. Vyměnit třeba RPi je pak bagatelní věc.Odešel mi teď na začátku zimy PLC v tepelném čerpadle po 12 letech. Servisáci to umí opravit jen výměnou za nové, 17 tis...Tak vážně přemýšlím, že si napíšu regulaci vlastní (a vím, že těch reg. smyček tam není málo)Tak jen tak pro úvahu...

umíte mi někdo poradit firmu, nebo někoho, dko by mně doma zařídil tzv.chytrou domácnost?

co vím, tak hodně dobrá je intelientní domácnost Fibaro. Nechali jsme si u nich udělat inteligentní osvětlení

co všechno si mužeš ovládát jako inteligentní domácnost ? Co všechno do toho spada?

Já bych se hlavně zkusil zaměřit na bezpečnost - ta je dle mého názoru mnohem důležitější, než nekončící výčet funkcí chytrých zařízení v domácnosti. Vždy dávám přednost zabezpečení před levnými a pochybnými zařízeními od neověřených výrobců, i to je jedna z rad, které jsem dostal od firmy https://www.rex.eu/ , která se na zabezpečení IoT specializuje.

Chytrá domácnost, to je takový zajímavý a trochu zavádějící pojem...ovšem znamená to samozřejmě budoucnost a určitou stylovost, tedy také co se týká běžného elektro vybavení. Například pěkné a vysoce funkční vypínače mohou udělat v domácnosti opravdovou parádu:https://www.evypinac.cz/schneider-electric-vypina...