Chybný blok na ssd

Dobrý den, v prohlížeči událostí jsem našel záznam, že na /device/harddisk0/dr0 je chybný blok. Normálně bych disk reklamoval, problém je v tom, že disk 0 je systémové ssd. To snad ani není možné mít na ssd disku chybný blok? Na internetu jsem k tomu nic nenašel. Proto se ptám jestli tomu mám přikládat nějaký význam nebo jestli se na to mám vykašlat.

Odpovědi na otázku

Sám jsem nedávno reklamoval SSD Sandisk s vadnými bloky. Naskočily 14 dnů před koncem tříleté záruky.

Aha, tak já to asi projedu checkdiskem a uvidíme.

Na diagnostiku použij soft od výrobce disku.

Teď se stalo to, že když jsem počítač nastartoval, tak se zobrazila prázdná černá obrazovka, tak jsem pc hard zresetoval, systém se načítal a vyhodil hlášku "systém se nezavedl správně" dal jsem restartovat, zobrazilo se logo desky na nezvykle dlouhou dobu a potom nápis 'no bootable device'. PC jsem vypnul na zdroji a znovu zapnul. Poté systém naběhl normálně jako dřív. Ta hláška o chybném sektoru je stará 5 dní, nikdy dřív se neobjevila. Začínám mít strach.

Ihned zálohuj. Pak udělej povrchový test disku. Třeba programem HDTune, záložka Error Scan. Nezatrhávej Quick Scan.http://www.hdtune.com/errorscan_failed.png

Fajn, test provedu, zálohovat není co. Na ssd je jen systém a programy které se dají znovu nainstalovat.

Každopádně ten disk to má jasně za sebou, zbytečná ztráta času nějaké testování.

No jo, ale včera to byl přesně rok, co jsem ten disk koupil. Je to intel připojený do SATA portu

No a? Když je disk blbej, tak je blbej :)

Chápu, ale nejde jen o programy. Mně by docela vadilo, kdybych např. přišel o všechny záložky v prohlížečích, nastavení programů, které používám. Skutečně nemáš na SSD žádné dokumenty, fotky, videa, hudbu, přihlašovací hesla? Data z programů se často ukládají do složky Dokumenty. Hesla pak budeš pracně dolovat z paměti, pokud to neděláš jako já sklerotik. Pořídil jsem si obyčejný papírový (až se to stydím napsat, jak je to zpátečnické) notýsek. ☺

Nene, všechno mám na drohém disku. Co se týče dat v prohlížeči, ty jsou synchronizované v účtu online. Doufám, že tohle byla jen nějaká myška nebo co a že ssd aspoň rok ještě vydrží.

Není lepší se na ten disk podívat přes "Intel SSD Toolbox" co se tam děje. Než se modlit jestli vydrží ještě rok a pak lehne po záruce.

Ale ušetříš si čas celou instalací. Schválně zkus provést zálohu pomocí zálohovacího softwaru. Třeba se ti na nový disk povede přenést opravitelné systém (myšleno přes sfc /scannow). Po záloze zkus provést secure erase. Pokud má za sebou počet přepisů, tak ho tím úplně zabiješ, protože řadič po vymazání nebude schopný inicializovat buňky.

Fajn, uvidíme...

Jeden vadný sektor neudělá takové "rošambó" jak popisuje. Já to vidím na špatný kontakt. Vyměnil bych oba kabely (datový i napájecí).

Měl jsem hromadu SSD, které měly vadné bloky od zakoupení - nevadí to, protože se nešíří a jsou bloknuté od výroby. Pokud se mu ale objevil realokovaný sektor a dělá to psí kusy, tak pravděpodobně došlo k překročení hranice opotřebení. Secure errase vlastně provede vynulovaní všech buněk naráz - pokud je hodně jetý, může dojít k průrazu nebo tak masivnímu nárůstu počtu buněk s logickou úrovní mimo definovaný rozsah, že se z toho řadič zblázní a disk umře. Pokud to přežije, tak můžeme vyloučit opotřebení buněk, ale svést to na chybu Windows.

Může. Stačí jeden špatný bit a program skončí úplně jinde, než kde měl. ☺

Povrchový test disku na SSD?

Zjevne chlapec vi o cem mluvi

Je jich tu víc takových:"Pokud se mu ale objevil realokovaný sektor..." realokovaný sektor u SSD? Snad nahrazení bloku."Secure errase vlastně provede vynulovaní všech buněk naráz - pokud je hodně jetý, může dojít k průrazu..." mám obavu, že SSD principiálně funguje díky "průrazu".A to vynulování se dělá zápisem "1"."...nárůstu počtu buněk s logickou úrovní mimo definovaný rozsah, že se z toho řadič zblázní ..." já bych řekl, že místo zbláznění použije náhradní bloky. A pokud už nejsou, tak zakáže zápis na SSD."Pokud má za sebou počet přepisů, tak ho tím úplně zabiješ, protože řadič po vymazání nebude schopný inicializovat buňky." Kupodivu i po papírovém vyčerpání počtu zápisů nebo TBW bude fungovat dále, pokud ve FW není naprogramované přepnout disk jen pro čtení. A co si představit pod pojmem " řadič po vymazání nebude schopný inicializovat buňky", tak na to má fantazie nestačí.Pisatel má domnělý problém, že disk nahradil vadný blok, náhradním blokem ze zálohy. Pokud náhradní bloky nejsou vyčerpané, tak se nic neděje a k reklamaci to není.Dále pokud nemá nějaký šunt, tak FW průběžně prochází bloky s uloženými daty a kontroluje jejich stav. Ba dokonce ty lepší SSD a jestli ne všechny na 18-16nm měří i sílu náboje za plovoucím hradlem. Tím pádem data včas přemístí jinam a nebo použije náhradní bloky. Pokud je i hodně jeté SSD stále/povětšinou připojené k napájení, tak pokud je kam přesouvat data, tak k poškození dat nedochází. Výjimka potvrzuje pravidlo.

Máš problém porozumět psanému textu. Takže to vysvětlím ještě hloupěji:1) defekt se u disků ve SMARTu označuje jako realokovaný sektor (nebudeme řešit, že je to reálně něco jiného, nebo se chceš podivovat i nad tím, že i u SSD se adresují cylindry a hlavy?)2) buňky (SLC, MLC, TLC, QLC...) drží data v podobě logické úrovně. Logická úroveň v podobě jedniček a nul je definovaná napěťovou úrovní. Počtem přepisů dochází opotřebení polovodičů (zjednodušeně na způsob obloukové lampy, AMOLED, plasmové obrazovky...). Jako vadná buňka je firmwarem označena jako ta, která neudrží po určitou dobu náboj v daných mezích a data jsou nečitelná (s vyšším opotřebením narůstá vnitřní svod).3) Secure erase funguje tak, že všechny buňky na celém disku během několika sekund vynuluje, čímž bude na celém disku vykonán jeden cyklus PE, pokud je ten disk hodně jetej, tak ho to umrtví

Gratuluji! Ještě hloupěji to fakt nejde. A s tou obloukovou lampou jsi to fakt zabil.1) asi mám blbou čtečku smartu. Mě to neukazuje v sektorech, ale v blocích. Nejspíš proto, že paměti typu flash na sektory nehrají. A opravdu se divím, že u SSD se adresují cylindry a hlavy. Tohle ani v tabulce souborů pro OS, který vidí v SSD. Zlaté časy, kdy ve FAT bylo popsané, v kterých sektorech je zapsaný soubor a odpovídalo to jeho fyzickému umístění v sektorech na plotně. To se pak obnovovaly poškozené soubory. Nemluvím o druhé tabulce souborů pro řadič v SSD. Těžko adresovat paměťovou matici, tj. sloupce a řádky, jako válec (stopu). 2) Že je logická úroveň v pamětech používající plovoucí hradlo daná napěťovou úrovní, vím asi tak 35 let. Nejenom teoreticky, ale i prakticky.Musím tě zklamat. Neopotřebovává se polovodič, ale v tomto případě izolant, v základu typicky kysličník křemíku.Pokud je vadná paměťová buňka, tak FW označí jako vadný celý blok. Už jen kvůli tomu, že u flash pamětí se z konstrukčních důvodů zapisuje do bloků. O vnitřním svodu bych u izolantu nemluvil.Secure erase sice buňky vynuluje, to ano, ale zápisem log "1". Jeden přepis disku navíc rozhodně disk neumrtví. To by musely být vyčerpané všechny náhradní bloky. A všechny zbylé bloky by musely naráz ztratit spolehlivost z hlediska řadiče. Když budeš mít kliku, tak i u hodně jetého disku, pokud je dobře napsaný FW, se přepne do režimu pouze čtení. Tak jestli toto nazýváš umrtvení, tak ano.

Měl jsi někdy, tak pět let zpátky SSD s řadiči Phison nebo JMicron, popřípadě běžné SSD od normálních výrobců, ale zhuntované RAIDem? Vlastně i první SandForce od garážových výrobců nenabízejících nové firmwary jako Patriot. Těm stačilo k umrtvení se na ně i škaredě podívat.1) Je tam oboje - záleží na modelu SSD, byť jde principiálně o něco jiného než uvádí. Intel X25-M G2: Reallocated Sector Count, Media Wearout Indicator, Availible Reserved Space.Intel 710: Retired Block Count, Media Wearout Indicator, Availible Reserved Space, Erase Fail Block Count.Podobně je to s cylindry a hlavami. Reálně je to úplně jinak, je to virtuální obcházení limitů v době definování standardů.2) Vrstvička izolantu tvořená oxidy (kysličníky) křemíku je jedna z mnoha vrstev polovodiče. Vnitřní svod může být jeden z mnoha vad - pokud se opotřebí izolant, proud odtéká do sousedních buněk nebo do substrátu. Vynulování zápisem log 1 je dáno už názvem - buňky jsou typu NAND flash. Tohle hnidopišství beru jako debatu mezi fyzikem a elektrotechnikem o tom, kterým směrem teče proud do odporové zátěže - ano, šipečky se kreslí tak a tak, ale reálně elektrony putují opačným směrem, pokud je tam 230 V a hrábne na to pitomec, tak ho to zabije bez ohledu na směr proudu.Přepnutí do režimu pouze pro čtení je vlastnost pouze lepších disků. Ty horší mají ve zvyku se rozloučit bez varování, protože firmware se zblázní z velkého počtu nečitelných buněk.Mimochodem, ještě existuje příkaz Enhanced Security Erase, který nuluje i tabulku firmwaru, aby nebylo možné obnovit šifrovaná data (velmi efektivní například u disků podporujících hardwarové šifrování v kombinaci s TPM, protože nedojde k vyplácání jednoho cyklu PE).

No vidíš jak znáš. Tohle já nedovedu přeložit obyčejnému lidu do jejich řeči.SSD jsem nikdy neměl "obyčejné". Vždy jsem vybíral z výrobků, jejichž výrobce byl zároveň výrobce čipů, řadiče a FW. A nikdy jsem nevybíral čerstvě vydané SSD. Tak po roce byl ten správný čas. Vybírám pro náročná nasazení a to ještě ne pro sebe, ale zas by bylo nerentabilní cenově brát cokoliv z řady enterprise. Tak nedocházím vůbec do styku s nějakými slepenci přebraných čipů, univerzálních řadičů a FW od výrobců, co vůbec netuší, co se děje na druhé straně řadiče (někdy netuší ani výše zmínění výrobci všech komponent).Tady o těch secure erase ve všech formách mám také pochybnosti. U některých disků zůstaly části dat v již vyřazených blocích nesmazané. Toto co popisuješ by se mělo dít, ale nikdo neví, zda není chyba ve FW a opravdu je všechno smazané a zašifrované. Přece jen pokud to chceš ověřit, musel bys čipy vypájet ven a pak přečíst.Vnitřní svod přes SiO je pořád vnitřní svod v polovodičích. Ale u plovoucího hradla tento izolant musí umožnit tunelový jev, pokud možno bez své úplné destrukce, takže se nejedná o klasický izolant SiO v polovodičích co máš na mysli. Možná SiO to je, ale něčím napácované. Zlatý časy, kdy se elektrony protláčely na plovoucí hradlo napětím 21 V= s pulsem 50 ms. Tomu říkám aspoň izolant. Akorát to mazání....

Nástup „3D tranzistorů“ pohled na fungování polovodičů hodně změnil. Ona je otázka, co se vlastně v tranzistorech děje po opotřebení - co kam teče, co se jak drží, jak se chová po přepnutí do stavu vysoké impedance, protože původně byly vrstvy tlusté několik desítek atomů (právě na obloukové lampě a přirovnání výrobní technologie k velikosti elektrod se tohle úplným laikům dobře vysvětluje). Nedokážu si dost dobře představit, jak můžou dlouhodobě spolehlivě fungovat všechny kombinace stavů definovaných u QLC, teď plácnu, v rozsahu 0,8 V až 1,2 V. S ohledem na změnu teplot a různé opotřebení budou logické úrovně cestovat sem a tam.

Ja vyberám SSD podľa testov. Dole je tabuľka: https://3dnews.ru/938764/page-3.html

Pěkné testy, díky