» Poradna » Windows (a jiné OS)

Chybné klonování disků a "přeměna" W10 na W8.

Dobrý den,potřebuji poradit. Dnes jsem se snažil naklonovat HDD, které jsem měl v notebooku Lenovo G580 na nový SSD disk. Klonování bylo neúspěšné, jak vyskočila chybová hláška programu. Ovšem soubory vypadaly, jakože jsou nahrané na novém disku. Tak jsem restartoval počítač (SSD stále zatím připojený na USB pomocí externí krabičky, HDD v PC) a vyskočilo na mě One Key Recovery, pod vidinou spravení systému jsem vše odklikal, chvilku se něco dělo, pak se ukázalo, že je to hotové. Počítač jsem restartoval a vyběhla na mě instalace Windows 8, ačkoliv předtím jsem měl Windows 10. V továrním nastavení byl při koupi ve Windows 8. Bojím se, že jsem přišel o všechny data, co jsem v počítači měl.Co mám dělat?

Odpovědi na otázku

Bat sa nadalej.

Vraz původní disk do notebooku a modli se, aby to zase najelo do Win10. Jinak to samozřejmě sám už dokupy nedáš. S tím by se mazlil chvilku i zkušený diskař, než by zjistil, jak byly oddíly rozmístěny a kam co nahrát, aby to zase bootovalo do Win10. ☻

Bát se o data je naprosto zbytečné, ty už jsou dávno přepsaná, tak proč to řešit ...

Normální člověk udělá:1. Naučí se klonovat/něco si o tom zjistí/přečte a pak klonuje.2. Idiot - nic o tom neví a hned cosi kamsi klonuje aniž by o tom cokoli věděl.-------------------------------------------------------------------------------------------------Do které skupiny patříš už se rozhodni sám - jelikož tě nechci zbytečně zesměšnit....

A člověk, který zapomněl napsat, že by měl, před klonováním nejdříve provést zálohu svžch dat, je idiot a nebo normální člověk?

1. evidentně chybně provedené klonování. Nenapsal jste nic o tom jakým způsobem co a kam jste přesně klonoval.2. Další chybou bylo nechat zapojený původní disk a laborovat s tím3. Došlo k tomu že se spustila obnova továrního nastavení - One Key Recovery - ze skrytého oddílu na disku a PC byl uveden do továrního nastavení. Takže předpokládám že byl koupen s Win 8 a ty W10 tam byl instalovány jako upgrade.Pokud se nepletu tak Lenovo One Key Recovery nabízí několik možností obnovy včetně té zachovat uživatelská data. Ale jen vy musíte vědět co jste tam vlastně odklikal Obávám se že na 90% jste o data svým neodborným a hlavně zbrklým zásahem přišel.

Bát seno data nemusíš, až dokončíš klonování, tak je obnovíš ze zálohy, kterou sis před takovou operací jistě udělal.Osobně bych se vyprd na klonování, udělal čistou instalaci na SSD, a pak si tam přehrál data z toho HDD, následně bych z HDD odstranil oddíly a vytvořil jeden nový, čímž bych se zbavil té recovery partition, která už je k ničemu.

Myslet si, že naklonujete systém na externí SSD v USB portu a že se z něj systém spustí se mi jeví jako poněkud nemoudré. Ono to tak snadno nejde. Obraťte se na někoho s trochu většími zkušenostmi. Říká vám něco pojem - zavaděč ? To je to, po čem si procesor prvně přes čipovou sadu sáhne, aby věděl kde ty systémové soubory potřebné pro start systému najde. A proč by je hledal na SSD v USB portu, když si myslí, že je má na HDD. Tam je díky tomu ne zrovna povedenému klonování ovšem nenajde a tak spustí obnovu původního systému z většinou skrytého oddílu na HDD. Je to hodně zjednodušené, ale snad to stačí pro pochopení.