Chyba RAM? Diagnostika

Dobrý den všem,Už je to nějaký ten týden co se potýkám s velkým problémem s PC, konkrétně mám podezření na chybu RAM. Začnu nejdříve tím, že níže uvedenou sestavu jsem dal dohromady sám, nejsem odborník ale samouk a ihned po koupi a sestavení stroj šlapal půl roku jak po másle. Do teď. Celý prosinec a leden řeším, že mi hry (Fallout 76, Far Cry 5, The Division...) padají na plochu bez chybové hlášky. U Falloutu je to omluvitelné ale Far Cry jsem loni dohrál bez jediného pádu. Začal jsem tedy problém řešit individuálně s každou hrou. A poslední týden se celá situace zhoršila o to, že mi PC v zátěži ale i na ploše spadne do BSOD. Chybové hlášky jsou různé - Memory Managment, Page Fault in nonpage area, Critical process died... včera to dospělo tak daleko, že mi po restartu naběhl jen hlavní panel ale plocha byla černá. Sáhl jsem tedy po reinstalaci OS na SSD. Zpočátku se zdálo, že vše šlape ale dnes se mi BSOD objevila již 3×, někdy se mi sám vypně Chrome, někdy po restartu nenaběhne nic. Je to o poznání stabilnější než před reinstallem ale stejně se neobejdu bez chyb. Zkoušel jsem diagnostiku RAM ve Windows, pokaždé to během procesu ukáže chybu v HW ale po konci diagnostiky nenaběhne žádný log file a v Event Vieweru nelze výsledky diagnostiky otevřít. Prosím Vás o nějaké doporučení, jak zaručeně otestovat RAM abych mohl řešit případnou reklamaci, budu ale rád za jakékoli rady či poznámky. Děkuji.Sestava:Intel Core i7-8700K + NZXT X52MSI Z370 Pro CarbonMSI GTX1080Ti Gaming TrioSamsung SSD EVO970 250Gb - nainstalovaný OS2× 2Tb HDDCorsair RM750Teploty v PC kontroluji precizně, vzhledem k průhledné bočnici mám cable managment zmáknutý.

Odpovědi na otázku

Ještě nutné dodat, jedná se o Windows 10 samozřejmě a zapomněl jsem zmínit RAM: G-Skill Trident 3200Mhz 2×8Gb

Vytáhni všechny RAM a nech tam pouze jednu, otestovat, vytáhnout a vložit do druhého slotu Otestovat, vytáhnout a vložit do dalšího slotu. toto udělat s dalšími RAM. Takhle najdeš chybu mnohem rychleji, pokud PC s jednou RAM nenaběhne, je bud vadná RAM, nebo základní deska.

RAM se odjakživa testuje Memtestem 32 výhradně z boot media. Seriozní test trvá několik hodin....Stáhni si UBCD kde najdeš veškeré diagnostické nástroje vč. memtestu. Vytvoř si bootflešku a testuj... https://www.ultimatebootcd.com/

Mám to, otestuji a podělím se o výsledky. Díky.

Chybný modul RAM se takto nechová.Popisuješ škůdce, který krade fokus.Co s tím?Pokud jsi admin, sáhni si do svědomí, co jsi instaloval před vznikem popsaného fenoménu. Přesně to zjistíš pomocí kouzelníka:appwiz.cplNejčastěji se takto chovají zkažená Jablíčka, např. itunes, ipod apod., s příslušnými službami.Může se ovšem jednat o chybně nastavený kecálek nebo drzý exploit aj.Po lapení a likvidaci pachatele se ujisti, že nepracuješ v účtu s admin právy.Je to jedna z mnoha fatálních chyb základní architektury OS WNT.

Aha aha, no klidně tu vyjmenuji programy, které jsem nainstalovala) NZXT CAM - naprosté zvěrstvo, vím ale nezbytný ke správnému načtení podsvícení chladiče CPU, po startu PC jej ihned vypínám z procesůb) MSI Mystic Light, Gskill Trident - další programy pro správné LED podsvícení PC, ty oproti NZXT CAM neběží na pozadíc) MSI Afterburner - používám jen pro nastavení vyšších otáček při hraní nejnáročnějších herd) Razer Synapse - opět hlavně kvůli podsvícení a nastavení Macro kláves, rád bych se bez něj obešel...e) Chrome, Office, Steam, Upay, Origin, Bethesda Launcher... nic z toho neběží na pozadí, po spuštění PC jsou zakázány..toť skutečně vše, jsem těžce androidní takže žádný iTunes ani podobný programy nevyužívám, navíc po čerstvém reinstallu jsem nainstaloval jen nezbytně nutné programy pro synchronizaci osvětlení, pokud ale máte jeden jediný program, kterým nastavím vše na jednu barvu podsvícení, platím zlatem..

Nemáš to celé nějak přetaktované? ☺

Určitě ne, nevím jestli zmíněný NZXT CAM netaktuje sám ale já jsem s výkonem sestavy odpočátku nadmíru spokojen a nikdy jsem krom vyšších otáček GPU nic nenastavoval

Stáhni si Memtest86:https://www.memtest86.com/Pokud neukáže žádnou chybu (test trvá řádově hodiny), pak nejde o chybu RAM. V tom případě pak stáhnout Prime95 (aktuální soubor p95v295b6.win64.zip) a nechat běžet alespoň 8 hodin (test Custom, jen nastavit max FFT size tak, aby zabral co nejvíc paměti):ftp://ftp.mersenne.org/gimps/Pokud Prime95 po čase vyhodí chybu, je to procesorem.

Ještě před testem jsem zkoušel pár věcí.Nahrál jsem Ubuntu na USB a poté dal try without installing, systém běžel v pohodě. Tak jsem zkusil vyndat RAMky a jednu dát do slotu 3 (standardní verze byla 2. a 4., 1. tam teď nedám protože mi vadí právě NZXT chladič). No a systém (Windows) naběhl ihned, žádné typické záseky, prodlevy jak předtím, žádná BSOD. Může být vada někde mezi RAMkou a základní deskou nebo spíš mezi židlí a klávesnicí?

Tak jsem po Memtestu, výsledek jednoduchý, test zkolaboval s chybovou hláškou "too many errors". Textový soubor posílám v [url=https://drive.google.com/file/d/1YpBeGhe43YSZ1BrTR... ]odkazu[/url] do neznáma.

Tak jsem namátkově spustil memtesty jen na pár minut na RAMkách individuálně, na jedné to hází jeden error za druhým, na druhé ne. Čeká mě tedy nevyzpytatelná cesta je tomu mimozemšťanovi omlátit o hlavu. Děkuji všem za poznatky a rady, k problému jsme se dopracovali.