» Poradna » Windows (a jiné OS)

Chyba při formátování!

Klasicky jednou dvakrát měř a jednou řež! Instaloval jsem na volnou partišnu PCBSD. Ovšem při instalaci jsem si blbě přečetl , kam to jde(malá písmena, podsvíceno+ blbé brýle+ ukvapenost) v okamžiku, když jsem to odklepl, tak jsem si uvědomil, že tam byla adresa mého záložního disku s nějakými daty v NTFS a tak jsem to okamžitě stopnul. Když jsem spustil TC, tak ten disk už nebyl vidět(už byl asi naformátovaný v ZFS). Předpokládám, ale, že ta data snad na něm zůstal, nanejvýš se jich pár přepsalo. Je tento můj předpoklad správný? Koukal jsem, že v minulém Chipu je na přiloženém DVD nějaký program na vydolování dat ze zformátovaného disku, ale ještě jsem to nezkoušel. Mám šanci? Běhají tyto programy samostatně, nebo pod Windows? Pak bych asi musel ten disk nějak zviditelnit. Co kdybych provedl rychlé zformátování do NTFS? To by pak měl být viditelný. Nejsem nějaký velký odborník a tak teď nevím, jaký bych měl zvolit postup. Ta datřa na tom disku jsou spíš starší, hlavně fotky. Když o ně přijdu, tak mě to bude trochu mrzet, ale mašli si nehodím.

Odpovědi na otázku

Můžu ti doporučit program R-Studio. Nic dál s diskem nedělat. Připojit ho k mašině s win a spustit tenhle program. Dokáže najít jednotlivé části MFT zrekonstruovat obsah disku. Pak už jen vykopíruješ data na jiný disk. Je ale placenej.

osobne s tým skusenosti nemám a veľké nádeje tomu nedávam, ale dve rady:1) žiadne write operácie2) skus nejaké linuxové livecd a príkaz:mount -t ntfs /dev/sda1 /mnt/ntfsdisk -o force,rokde mountpoint a názov zariadenia (tu sda1) upravíš, samozrejme. "ro" je readonly.Minimálne to ma výhodu že nič nepobabreš...

No večer to zkusím. Nafackoval bych si. Stačilo si vzít brýle na čtení a pozorně se rozhlédnout po hláškách! Jsem nenapravitelný. Nedávno jsem podobnou věc už udělal!!! Proto doporučuji mým následovníkům, aby opravdu nejdřív přemýšleli, pak kontrolovali, jestli na něco nezapomněli a pak teprve odklepli "další".

Pořiď si řadič na HD a připoj ho přes USB jako datový disk. Měl bys tam všechno najít.

Tak shodou okolností jsem si nedávno pořídil zařízení , které se připojí do USB a mohu tam připojit SATA disk i PATA disk(tento případ), neboť jsem tento disk chtěl vykopat z PC a používat ho jen jako externí zálohu. Tak jestli to bude fungovat, tak to budu šťastný jako blecha.