» Poradna » Web a internet

Chtel bych si pořídít VPN a mám otázky?

Zdravím chtěl bych si pořídít VPN kvůli bezpečnosti už jen z duvodu že mám do NAS a rád bych do ni viděl v FTP i mimo domov mám vykoukle 2 vpn na hicorii a crew oba tarify beru ty nejlepší co jsou v nabídce ale na crew třeba čtu že zaručují rychlejší připojení Na Hicorii zas moc info nemají jen že blokují port 25 a dávají k tarifu 10GB bezpečného úložiště Zajímalo by mě co je na tom pravdy že by byl rychlejší internet na jednu stranu by se mě to hodilo z důvodu pomalejšího připojení rád bych pořídil silnější ale bohužel na moji adrese není nic lepšího než to co mám. VPN bych zadal do routeru takže by vlastně moje domácí síť běžela na VPN plus bych si ho chtěl hodit i do telefonu ale tam je zase otázka můžu mít vpn přihlášené na více zařízeních na raz? A Dostanu to vpn do iOS?Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Ten text se nedá číst. Ne nadarmo se v češtině používají tečky a čárky mezi větami. Bez toho je to nečitelná slátanina. Jediné co jsem snad pochopil, že si myslíš, že ti VPN dá rychlejší net? Ne, to fakt nedá.

Ne zajímá mě názor chtěl bych nějaký vpn pro bezpečnější surfování... A neplatit za to 300-400 měsíčně jako např NordVPN v tom případě bych to viděl na tu Hicorii odkaz zde https://hicoria.com/intro/order/vpn

Celé to "bezpečnější surfování" spočívá jen v tom, že VPN maskuje tvoji skutečnou IP adresu. Před nějakými viry nebo trojskými koni tě to nebude chránit vůbec. Průměrný běžný uživatel nic takového nepotřebuje- pokud budeš koukat na pochybné zavirované porno stránky, tak tě ani fake IP adresa před důsledky tvého chování nezachrání.Dále bys měl vědět, že pokud se budeš takto "bezpečně" připojovat například k NetFlixu nebo ke Steamu, tak to může být v rozporu s jejich smluvními podmínkami a můžou ti zablokovat účet.

Neni VPN jako VPN. Nennam ty zminovane, ale troufnu su predpoladat, ze jde o klasicke "surfujte pres nas, je to bezpecnejsi" . Neni. Ani rychlejsi.Ty potrebujes opak, VPN server u sebe doma (na routeru nebo NASu). A k tomu potrebujes verejnou IP adresu, kterou pravdepodobne nemas.Jo a na FTP zapomen. Ten protokol nepatri do 21. stoleti.

Veřejnou IP mám takže je lepší na Nas si založit svůj vlastní VPN Server?

určitě je to lepší.

Poznámka: Když si zřídí VPN server doma, rychlost internetu při připojení přes VPN bude omezena upload rychlostí jeho domácí internetové linky, která bývá obvykle nižší,než download rychlost, tak aby s tím počítal.(Rychlost přístupu k obsahu NASu bude taky taková, ale s tím nic nenadělá.)

Ujasni si, co chces. V dotazu se ptas na pristup na domaci NAS, v diskuzi pak zminujes "bezpecnejsi surfovani" . To jsou dve ruzne veci, ktera se resi kazda jinak. Napis, co chces opravdu resit.Mimochodem, VPN pro "bezpecnejsi surfovani" (NordVPN, SurfShark apod) spouzi k jedine veci - k obohaceni provozovatelu tech VPN. Bezpecnost surfovani nijak nezvysi, spis naopak. Prinosem pro nekoho muze byt jen obejiti geoblokace.

Zjevně naprosto a zoufale nechápeš, co je to VPN.Ne, ten Velký Bratr, který se tu a tam na webu podbízí s písmeny „VPN“ v názvu, *není* VPN.VPN je zabezpečené (tedy šifrované a autentizované) propojení několika sítí pod tvou kontrolou (ještě jednou: pod TVOU kontrolou) skrz nedůvěryhodnou síť, například veřejný internet.VPN *není* Velký Bratr, který se jmenuje VPN a skrz kterého posíláš zcela bezdůvodně všechna svá data ze všech svých sítí.Jasně, dnes v dobách TLS se už Velký Bratr nebude moci snadno dívat do tvé komunikace, ale pořád bude vědět o *existenci* té komunikace, o jejím rozložení v čase, o všech protistranách, se kterými komunikuješ atd.Opravdu chceš něco takového dělat — hlásit poslušně Velkému Bratrovi „podívej, brácho, tady a teď komunikuju s tímhle a s tímhle“? Hint: Ne, to fakt nechceš.Chceš-li VPN, nebuď líný něco si o věci přečíst. Je v podstatě jedna jediná smysluplná technologie pro VPN: IPSec. IPSec sám o sobě je sada protokolů. K jeho použití je potřeba operační systém, který ho podporuje (což je dnes každý moderní operační systém), a k němu klient / server pro výměnu klíčů, autentifikaci pomocí certifikátů atd., který v systému vše potřebné nastaví — to je například StrongSwan, ale existuje spousta dalších implementací.Každopadně doporučuji nikdy nenaletět Velkému Bratrovi, který se jmenuje VPN, ale s VPN nemá vůbec nic společného. Uschopni si raději na NASu TLS, ideálně s autentifikací certifikátem, a pak dokonce nic takového jako VPN nepotřebuješ. Chceš-li VPN, skutečná VPN je IPSec. A nespoléhej, že *tvou* bezpečnost může zajistit někdo *jiný*; takhle to v životě nechodí.