» Poradna » Mobily

Chrčení v reproduktorech při změně hlasitosti

Zdravím, za prvé se chci omluvit za neodborné výrazy, v tomto oboru nejsem vůbec zběhlý. Můj dotaz spočívá v tom, že pokaždé co na reproduktorech, které jsou pomocí Jack konektoru připojeny k pc, změním hlasitost, levý reproduktor začne praskat, chrčet a vydávat nepříjemné zvuky. To se děje jen při měnění hlasitosti. Jakmile potenciometr na změnu hlasitosti pustím, chrčení přestane a můžu bez rušení poslouchat. Děje se to i když připojím sluchátka, potom to chrčení tedy slyším v nich. Ještě před tím než koupím nové, by mě ale zajímalo čím to může být. Nevíte někdo ?

Odpovědi na otázku

potenciometer môže byť zhrdzavený ale on bude skôr skorodovaný. ak si zručný, môžeš sa pokúsiť ho vymeniť alebo vyčistiť.

Zcela běžný a zákonitý jev, který se časem objeví u každého potenciometru, protože časem se zhorší kontakt mezi odporovou drahou a běžcem potenciometru. Nejlepší by bylo potenciometr vyčistit a promáznout, ale laické řešení, které na čas pomůže (a lze jej opakovat) spočívá v tom, že se potenciometrem chvíli kroutí sem a tam. Tím se dráha trochu očistí a potenciometr přestane na čas chrčet.

Jojo, na to točení jsem přišel taky :D Každopádně díky moc, zkusím rozebrat a vyčistit/vyměnit. Páječku mám tak bych to mohl zvládnout :D

Asi nejsi elektronik (jinak bys věděl která bije). Takže pokud nemáš známého, který se zabývá opravami elektroniky, navštiv nejbližšího televizáka s reproduktory. Pokud ne na počkání určitě do druhého dne ti potenciometr vyčistí nebo vymění za nějakou rozumnou cenu.

Stačí ho promazat čistícím olejem na kontakty.

Ano i to na tři čtyři měsíce pomůže. Někdy je potřeba k tomu použít jako nářadí injekční střičku s tenkou jehlou. Lze použít i opakovaně, ne však více než 2x až 3x. Pak prostříknout benzinovým čističem (ne lihem - vysušuje odporovou dráhu).