Chladič na Ryzen 5

Zdravím,nedávno jsem se zde tázal na můj Ryzen 5 1600x a jeho teploty. Netuším, zda třeba čidlo ukazuje nějaké ty stupně navíc, ovšem to můžu zjistit jedině tak, že koupím jiný chladič... (nový vs starý benchmark... teplota s rozdílem téměř 20stupňů - https://ctrlv.cz/ieUR - rozdíl byl, že v tom napravo jsem měl systém ještě na HDD).Ještě jsem si říkal, že třeba přeinstaluji Windows, jestli to pomůže, nevím.Říkal jsem si, že když mám tu desku B450, tak tam v budoucnu (za rok, dva) klidně můžu dát třeba Ryzen 3. generace, popř novější, pokud budou mít podporu... takže bych mohl teď rovnou koupit chladič, který by zvládnul i lepší procák, čímž tedy snad vyřeším momentální teploty, ale i budoucí.Než tak o teploty mi jde i o hlasitost... Do nějakých 800 otáček je větrák od Fery tichý, víc už celkem hučí, hlavně když je pc na stole, tak to i vadí. A dávat 1800 otáček kvůli tomu, aby teplota u i blbého cska na 144Fps byla pod 60, tak to raději koupím nový chladič.Uvažoval jsem třeba o nějakém z těchto https://www.czc.cz/151820,252584,252583,2525... - větší vzduchové jako je Noctua a Ninja jsem tam nedal, neboť by se mi tam nevešly - teď s ferou mám na pravé straně 1-2cm místa, pak tam jsou RAMkyNějaké doporučení?Díky.

Odpovědi na otázku

A nějaký vzduchový na doporučení? Akorát by musel být trošku menší ... jinak mi je celkem jasné, že pořádný vodník za 2k není :D

Vodník je blbost. Hlučný, nespolehlivý, občas skoro nefunkční. Proč chceš mít teploty pod 60 stupňů, to nechápu ?

"Než tak o teploty mi jde i o hlasitost..."Csko je zcela nenáročné a na 800 otáčkách mám přes 60stupňů, skáče to na 70 a tím pádem se hučení zvyšuje. (a ano, v bedně mám dobrý průvan, kdybych neměl, tak grafika nemá sotva 40 stupňů.Když hraju GTAčko, které je daleko náročnější, mám přes 75 a samozřejmě to ještě víc hučí. O to mi hlavně jde. A navíc s Ferou bych měl mít při maximálni zátěži max 60 stupňů, takže kde je problém?

Co se toho obrázku týče. Evidentně došlo k aktualizaci biosu. Tam asi došlo ke změně měření teploty. Někde totiž AMD přidávalo schválně 20°C navíc, právě z toho důvodu, aby se dalo lepší chlazení a běžela turba. Jenže některé biosy to měřili správně, v některých to pak přídávalo. Některé programy to odečítají, jiné ne. Je v tom prostě bordel!!!! Tohle se AMD moc nepovedlo. Ostatně teď tu metodiku zase trochu překopávají, protože Ryzen 3000 má jinou architekturu a jinak čidla, takže se řeší, že to nebude řešit průměrnou teplotu ze všech čidel, ale vždy to ukáže nejhorší možnou teplotu na jakémkoli z daných čidel, protože čipletové rozvržení Ryzenu 3000 umožňuje teplotně zatížit více jen jednu část procesoru a rozvaděč tepla to nedokáže dostatečně vykompenzovat. Respektive tímto způsobem AMD ždíme trochu výkonu navíc.Je možné, že když se v těch měření teplot hrabali, tak prostě pro váš CPU první generace tam to měření změnili. Ve výsledku je tedy teplota pořád stejná, ale vám to ukazuje o 20°C více a tudíž máte o trochu nižší výkon. Vyřeší to lepší chladič.Co se týče chladiče, tak Fera by měla být relativně OK. Ostatně i když to ukazuje 74°C, tak to není žádná tragedie.Upřímně, já bych to asi vůbec neřešil a nechal to být. 100MHz fakt nikde reálně nepoznáte. 74°C není žádné přehřívání. Ona ostatně turbo frekvence je u 1600X 4000MHz, což nyní máte, jak se tam dostalo to 4100MHz nevím, asi jste to taktoval a tím upgradem biosu se nahráli zase základní hodnoty. Takže vše běží jak má!Pokud ale vysloveně chcete nový chladič, tak osobně bych raději zůstal na vzduchu, ale pokud tvrdíte, že větší chladič do bedny nedáte, tak je asi vodník jediná možnost. Jaký, to už záleží na vaší bedně, možnostech osazení a velikosti portmonky. Nejdříve si ale ověřte to nastavení. Ryzen 1600X má totiž turbo 4000MHz, nikoli 4100MHz. Vše je tedy nyní přesně dle parametrů.

Jinak pokud vysloveně malý chladič, tak toto:https://www.czc.cz/noctua-nh-u12a/260988/pro... Podle testů to chladí podobně jako tohle hovádko ( https://www.czc.cz/noctua-nh-d14_2/71586/pro... ), jen nemá takový akumulační efekt, protože je logicky chladič menší. Jde tedy pak trochu více do otáček. Přesto bude tichý. Ale je to drahý chladič jak mrcha. Osobně si ale myslím, že vám jen v novém biosu změnili odečet teploty na čidlech a ten nový bios vám zrušil taktování, takže je vlastně vše nyní OK a pracuje to na frekvencích na kterých má. Pokud chcete 4100MHz, tak si to zase nataktujte.

4Ghz i 4,1Ghz jsou přetaktované v BIOSU. To turbo je jen momentové... bez přetaktování to běží na 3,7Ghz. Těch 4,1Ghz jsem pouze zkoušel, pak jsem to dal zas na optimální 4Ghz.Teplota 75 stupňů, 80 je ok, ale jde mi o ten hluk hlavně. Zbytečně to přidává na otáčkách a začíná to hučet. Ještě když mám bednu na stole, tak to jde slyšet dost.V potaz to chce ještě vzít, že těch až 70 (možná 50) stupňů je na Csku, které je téměř nenáročné... Pak když si chci zahrát GTAčko, mám tam unlimited fps (neboť nad 144FPS to nedám - mám 144Hz monitor), tak to hučí ještě víc a to mi zkrátka vadí. Pak když si jde člověk přes noc zahrát, tak ten hluk je pocitově ještě hlasitější.Jinak pokud by to bylo třeba tím BIOSem, mohu zkusit "aktualizovat" BIOS zpátky na tu verzi A4, když teď mám už A9? Taky si ale říkám, zda to nemůže být tím, že jsem instaloval v Květnu systém na nové SSD a přijde mi, že hlavně i od té doby ty teploty jsou vyšší... ovšem kdy jsem aktualizoval BIOS z verze A4 na A5 nevím.

Zda jde downgradovat bios nevím. Na stránkách sice žádné upozornění není, ale A9 už je odlehčená verze biosu, aby to podporovalo Ryzen 3000. Museli dokonce vyhodit podporu procesorů řady "A". Na hodně deskách je to jako přechodový bios a starší už nahrát nelze. Tady ale upozornění není, tak těžko říci. Nicméně jít do staršího biosu moc význam nemá.Co se hluku týče, tak těžko říci. A dělá jen tenhle chladič? Nedělá to grafiky a obecně PC? Třeba i zdroj? To chce přesně určit. A pokud je to opravdu CPU, tak si lze pohrát s nastavením otáček větráku v biosu. Nesmí se to ale přehnat, aby se to zase nepřehřívalo. Ono taky záleží na vaší skříni a průtoku vzduchu v ní. Pokud je to nějaká bedna s mizerným prouděním vzduchu a ještě k tomu malá, když říkáte, že větší chladiče nelze, tak pak nepomůže ani svěcená voda. To už bych doporučil to vzít hezky od podlahy a koupit novou bednu a to chlazení si vymazlit (tedy pokud je grafika, zdroj atd tiché). Takhle těžko říci. Zase mě přijde jako docela úlet cpát do toho tisíce. Tohle chtělo řešit rovnou při návrhu. Aby nebylo levnější si pořídit sluchátka :D.

Ano, hluk dělá pouze CPU fan. Grafika je tichá, ostatní ventilátory +- taky.Bedna je myslím si že akorát velká, air flow taky v pohodě. 6 ventilátorů stačí, si myslím. V tom problém není.Velký chladič se tam nevleze spíš kvůli desce, ta je malá. -> jak mám teď feru, tak stačí pár cm navíc a kvůli ramkám, tak by se tam nevlezl ventilátor. (Deska MSI B450 A Pro)Otáčky u CPU fanu - to je ono. S tím jsem si hrál, ale aby to bylo tiché a nepřehřálo se to, tak tiché nebudou... Downgrade BIOSU, myslel jsem z toho důvodu, že pokud by vážně přidali 20 stupňů, tak bych měl už normální teplotu a nemusel chtít nový chladič... a měl bych ticho i s tímto

Podle toho co dole píšete za komponenty nějak nechápu vaše uvažování. Ano, bedna může mít jen 160mm chladič. Ale ram ničemu nevadí! No tak budou pod chladičem. Nemáte žádné vysoké ramky.Takže třeba něco takového by mělo jít osadit:https://www.czc.cz/silentiumpc-grandis-2-xe1... Je to vysoké 159mm a vaše skříň má psáno taky 159mm. Ramky máte nízké, takže by se pod chladič měly vejít. Na 100% to není ale na 95, 96% ano. Ostatně stačí mrknout na fotky u chladiče. Případně si na youtube pustit nějaká videa.A desku nemáte žádnou malou. Máte standardní ATX. Ale i kdyby jste měl menší, tak až na drobnosti, které je třeba si pohlídat, jsou rozměry pro chladič prakticky stejné. PS: A co se biosu týče, tak jsem psal už vyjádření nahoře. Nevím zda to jde. Upozornění MSI psané žádné nemá, tak je možné, že to jde. Ale ruku do ohně za to nedám. Jak říkám, plno jiných výrobců to má jako bios, který nelze přehrát na starší.

Uvažoval jsem s těmi RAMkami jen kvůli tomu, že když se podívám třeba teď na tu Feru, tak teď by větrák už nepřešel dál, jak jsou RAMky. Samotný chladič není problém.

Větrák je na chladiči volně, stačí ho dát výš.

Pokud vám dělá ve vaši skříni fera v zátěži kravál, tak budete možná vašim výběrem celkem rozladěn. Tyhle vodníci totiž nejsou v zátěži zrovna nějakým etalonem tichosti zvláště pokud se k tomu přidá roztřesená skříň, která nese veškeré vibrace pumpy.

Ešte bude rád za chladenie ventilátormi vzduchom, vodník má okolo 3000 otáčok a z toho veľkú radosť mať nebude, aj keď je zakrytý. Počuť ho.

Rád bych vzal třeba nějakou Noctuu, Ninju, ale ty jsou právě moc velké a nejsem si jist, zda by jim RAMky nevadily. Páč třeba teď, kdyby fera byla širší, tak by RAMky zavazely větráku.

A co máš za RAM a desku? Chladiče s RAM počítají, takže s tím nebývá problém. Tedy pokud nemáš nějaké s hřebenem na česání ovcí.

Možná bude nejlepší, aby to PC vyfotil s odendanou bočnicí, aby bylo vidět na komponenty. Ono by to chtělo totiž znát i bednu, atd...

Bedna - SilentiumPC Armis AR3 TG PureDeska - MSI B450 A ProRAM - https://www.czc.cz/g-skill-aegis-16gb-2x8gb-...

To je normální velikost RAM. S tou počítají všechny normální chladiče, takže tě nic nelimituje. V bedně máš dle výrobce limit do 159 mm výšky chladiče, takže se ti tam vejde i tohle hovado:https://www.silentiumpc.com/en/product/grandis-2-xe1436/https://ctrlv.cz/shots/2019/08/19/9LVi.png

Dobře, díky za radu.

Když už mermomocí chceš lepší chladič, tohle by se ti tam nevešlo ? https://www.czc.cz/be-quiet-dark-rock-tf/206... S pamětma zcela jistě problém nebude, pod něj se vejdou všechny.

Pokud správně koukám, tak na výšku je menší jak Fera, nad RAMky vleze, takže vlézt by se asi měl, podle toho, co koukám na obrázky na CZCčku.Akorát mě zaráží, kam odvádí teplo? Z boku?

Fouká na desku :D Někteří z toho dostávají psotník, někdo to považuje za výhodu Podle mě to problém není, ale můžou být i jiné názory.

A je to špatně, nebo dobře? :D Že to teplo nejde přímo na ventilátor, který to vyfukuje?

Dobrá otázka Pokud je dobrý odtah, tak to klidně může být dobře. Já ho dával do bedny která měla větrák dozadu a dva nahoru, takže všechny teploty zcela v pohodě.

Tak tah mám v bedně, myslím si, že dobrý. 3 ventilátory vepředu bedny, 2 nahoře a 1 vzadu bedny... horní a zadní vzduch fučí ven, 3 přední dovnitř.Pod CPUčkem mám M2 SSD, je dobré, aby na disk šlo teplo? (Je to NVMe, při hraní - podle hry, má 40-50 stupňů)

No mě přijde, že je lepší když to má ofuk, než když je to v místě kde vzduch skoro stojí. On ten vzduch moc teplej není.

Ako napísal kolega. tie dosky majú Agesa 0.0.7.2 a 1.0.0.6a súčasťou toho sú aj konverzie teploty. V jednom režime pridáva AMD teplote 10°C a v inom 59°C a iných niečo medzi tým. A SW na meranie nerobí správnu konverzou v pri starej AGESA-e (vľavo) The 2700X CPU has a temperature offset of 10 degrees Celsius, but depending upon the bit of a temperature control register, there may be an additional 49 degree offset. Up to a 59 degree temperature difference certainly explains why on the pre-4.16.6 kernels I was seeing around a 90 degree reported core temperature at idlehttps://www.phoronix.com/scan.php