Chladič dodávaný k CPU

Ahoj.Kupuji procesor AMD Ryzen 5 5600X a v krabici s procesorem je chladič - tak jako u mnoha dalších CPU.Proč je zažitý názor že chladiče dodávané k CPU nejsou dostatečně výkonné?Pokud procesor nebudu taktovat a ždímat výkon do extrémů tak snad dodávaný chladič musí CPU uchladit s rezervou, ne? Přeci by výrobce úmyslně nedával poddimenzovaný chladič a k tomu záruku na procesor 3 roky...

Odpovědi na otázku

Ten chladic to uchladi, jen to nebude potichu a teploty budou vyssi, coz zivotnost CPU zkracuje.

Mohu poprosit o nějakou statistiku aspoň tisíce ale spíše tak deseti tisíc procesorů které byly používány s boxovým chladičem a stejné množství které bylo provozováno s lepším chlazením při nižších teplotách?Zajímaly by mne statistiky úmrtnosti do dvou let, pak pěti, sedmi a deseti let.Všichni něčím takovým argumentují, ale zatím jsem nenašel relevantní zdroj těch informací, který by měl nějaké jasně prokazatelné výsledky.

Přesně - na originálním chladiči ti procesor vydrží 10 let, připlatíš si a vydrží 10 let a 3 měsíce

Proc by mel vydrzet jen deset let? Neni duvod..

Nikdo netvrdí, že nejsou dostatečně výkonné. Jen že nejsou úplně vhodné, protože aby to uchladily, musí jet na vysoké otáčky a vydávají nadměrný hluk. To je v podstatě jediný důvod, proč to lidi moc nechtějí provozovat. Ale pokud se s hlukem smíříš, tak to ničemu nevadí a můžeš ho samozřejmě používat.

Proč synovo PC chladí stock chladič při 1000 otáčkách, i když umí hodně přes 3000? Ano by default to deska tak pustila, ale při 1000 otáčkách CPU nedosáhne výše než na low 80 i při stresstestech.Ano pokud člověk nechá default křivku tak to bude hlučné...

Nevim jak jsou na tom chladice ted, ale posledni boxovany chladic, ktery jsem pouzil, byl k i7 8700. Teplota se udrzela pod maximem (100 °C) i pri delsim stress testu CPU, a nedochazelo ke zpomalovani, ale nebezpecne se te hranici blizila (kolem 90 pri delsi plne zatezi). V praxi pri beznem pouzivani by to urcite problem nebyl a da se rict, ze to uchladi. Co mne iritovalo, byla hlucnost chladice ve vyssich otackach a po ca roce a pul neprijemne piskani pri zmene otacek. Sel pryc, nahradil ho silentium pc. Teploty nizsi a hlavne mnohem vetsi ticho.

Hlučnost bude u každého ventilátoru který točí vysoké otáčky. Stačí vytvořit vhodnou křivku. Na Intel stock chladiči mám u syna 1000rpm a CPU je naprosto OK a slyšet to v podstatě nejde, na svém CPU - se stejnou spotřebou - mám věžový chladič s 12cm ventilátorem který točí 400rpm, při menších už se zastavuje, navíc ani s uchem u něj jej neslyším, takže nemá smysl to dávat níž. Výš to taky nepotřebuje hodina prime95 to "rožhavila" na 82 stupňů na jednom z jader. Celkově 80, normálně 60...Pokud se CPU udrží na 80-90% maximální provozní teploty ve stresstestu, není co řešit, je tam při běžném použití mega rezerva a i při něčem extra náročném je tam rezerva na 10 let prachu.

Hodnoceni hluku je individualni. A zalezi na kontextu. Ja mel v bedne jeden vetrak vzadu a ze byl v provozu jsem poznal jen podle toho, ze se tocil. Zdroj byl velmi tichy. Protoze to bylo pracovni pc, nebyla tam aktivni grafika. Takze vrceni/piskani toho box chladice k procesoru dost vyniklo.

K rade "zkus to s boxem, vymenit se to da vzdy" bych dodal, ze je docela opruz to kvuli vymene chladice rozebirat a mohl jsem si to usetrit, kdybych pridal tech par stovek za Feru rovnou (je pravda, ze instalace zrovna tohoto chladice je dost rychla a "blbuvzdorna" a zvladne to i manualne lehce nesikovny programator, ale stejne).

No já jen že například u svého momentálně používaného procesoru Intel i7 - 4790 mám také jen ten boxovaný chladič a točí se poměrně nehlučně. Grafika GTX 1650 Super také není slyšet.Hraji jen ETS2 a FS22 tak jestli má vůbec smysl nějaký výkonější větrák kupovat.Ten Intel co mám je snad 3x slabší a tak se ten Ryzen ani nebude namáhat aby živil grafiku která se také asi nepotí.Je to tak?

To, co povazujete za "zazity nazor", je predevsim nesmysl. A mimo laiky nikdo nic takoveho netvrdi.

(+1)

1. nekupuj 5600x, kup 5600 alebo potom 5700x. Rozdiel medzi 5600 a 5600x je 30€/700 korun, ale vykonovo su prakticky rovnake +/- jednotky %2. box chladic to mozno uchladi (5600 urcite, 5600x som daaaaavno nerobil) ale bude to hlucnejsie. 3. co usetris na "x" to das do Fera5 a bude to slusne tiche.

Já se rozhodl pro 5600X jen z toho důvodu že má kousek vyšší frekvenci, což u jednovláknové aplikaci je prý výhoda. Ale koukal jsem na srovnávací videa obou Ryzenů a FPS téměř srovnatelné. Asi by ten Ryzen 5 5600 bohatě stačil.Můj plán je hlavně přejít na DDR4 a M2 SSD a také mít možnost instalace W11, což má stará deska již neumožňuje a ani nemá M2 slot.

tak preco potom nie rovno ddr5? Taka asus tuf a620 gaming stoji 3500Kc, ryzen 7600 5900Kc a 32 ramky k tomu od 2600...

Už mám desku ASUS PRIME B550M-A

toz tak potom prihod tych 600 korun na 5700x...

Tak to je zase o ceně.5700x klidně, ale ten je v prodeji bez chladiče, takže oproti 5600x by byl dražší o 600 + chladič.Jako né že bych na to neměl ale to bychom mohli jít neustále s cenou nahoru.Otázka zní jestli ten výkon vůbec někdy využiji.

Pak bych si priplatil za 5700X.A fakt nevidim duvod, proc v tomhle pripade utracet za AM5.

Nevím kdo ti ten "zažitý názor" nakukal. Dodávané chladiče jsou dostatečné pro uchlazení procesoru na defaultní nastavení. Jediný problém je, že musíš mít volume votočený trochu víc, aby to přeřvalo ten zvuk z chladiče.Další věc je, že lepší chladič ti dá i trochu výkonu navíc, protože procesor si dovolí pustit vyšší boost a udržet ho delší dobu.

na intel okrem i3ky by som teda ziadny box nechcel a u AMD len na 65W CPU...

a ani to nie

Ryzen 5 5600x je 65W

Však i i7 je 65W CPU a dokonce dlouhodobě skutečně těch 65W drží proti AMD které jde i na 88 nebo kolik je ten limit. Jen nesmíš být jelito co 65W CPU Intelu nechá časově neomezený power limit když má být třeba jen 28 sekund

When measuring total system power usage, we see that the Core i7-12700 consumes slightly less power with the H170i when compared to the RM1, despite the fact that the liquid cooler enables a higher level of performance.We believe this is explained by the fact that with the box cooler the CPU hits the thermal threshold of just over 100c more quickly, and with the cooler unable to efficiently extract that much heat, much of it ends up being dumped into the PCB, and this increases VRM temps, reducing VRM efficiency, and therefore pushing total system usage higher.prestan ludom klamat, intel je boxom neuchladitelny, musis to obmedzit v biose natvrdo na 65W. Potom ano, ma spotrebu 65W - v pripade celeho PC je to 136W. Ked to v biose neobmedzis a chces dostat vykon, ktory vidis v testoch, tak ma cely PC 260W https://www.techspot.com/review/2391-intel-core-i7...

este to treba upresnit, zalezi to od moznosti dosky, ked mas shit dosku, tak to rovno ide s obmedzenim, lebo by sa prehriali napajacie obvody a znicila by sa doska.

Tvrzení, že i7 je 65W procesor, je teda dost úlet.Třeba takový i7-10700K má do 65W daleko asi tak stejně, jako já do thajskýho krále.

K CPU od AMD se dodávají velmi dobré chladiče Wraith Stealth. Jsou podstatně lepší, než ty od Intelu.

Tak nejak. V kombinaci s 65W procesorem jsou naprosto OK.

přesně tak. Už jen proto že box chladič k AMD je cca 2x větší než ta komická palačinka se strašnym větrákem co dodával intel dřív v CPU. Pro běžný použití kdy CPU neběží desítky minut na 100 % (rendering) je box chladič naprosto v pohodě.

To není zažitý názor. To jsou jen pseudonázory honimírů v diskusích všude možně po HW serverech, kteří si myslí, že znaj všechno lepší :) Boxovaný chladič ti bude fungovat ku spokojenosti dlouhá léta. Jen může být trošku hlasitější .. a to je tak vše.

Obecne plati, ze dodavane chladice uchladi, ale jsou hlucne, protoze jsou zpravidla navrzeny tak, aby nebyly obrovske a nebyl tedy problem je umistit temer do kazde skrine a take jsou casto dimenzovany na miru konkretnimu procesoru a v maximalni zatezi jedou na maximalni otacky a zaroven maximalni hluk. Obcas se stane, ze vyrobce dodava stejny chladic k nekolika ruzne vykonnym procesorum a u slabsich variant je tedy chlazeni naddimenzovane, coz umoznuje i v zatezi procesor uchladit relativne tise. Jaka je konkretni soucasna situace u Ryzenu 5 5600X netusim. Sam mam s chladicem se stejnym oznacenim Wraith Stealth zkusenost jen s Ryzenem 5 3600, nevim, jestli je to stejny chladic a nevim, o kolik vic nebo mene 5600X topi, kazdopadne s 3600 byl pomerne hlucny. V beznych obchodech jsem Ryzen 5 5600X nevidel nabizet bez chladice, takze si klidne muzete vyzkouset, zda vam bude chladic vyhovovat a nejaky lepsi koupit az dle potreby.

Na tento procesor od tohoto výrobce je chladič přiložený naprosto dostatečný a jestli máš slušnou skříň tak není ani nějak hlučný.Prvně to zkus a potom si třeba kup jiný.Já na boxech jedu min. 10 let a bohužel grafika je vždy hlučnější

To že nestačí tvrdí většinou lidé, co to nikdy nezkusili anebo ti, co tvrdí na běžný PC potřebuješ 800W zdroj. Přibalený chladič většinou naprosto bez problémů funguje a pokud stačit nebude, dokoupit lepší můžeš vždycky.

Mno, kdysi jsem přecházel z Athlonu 5050e s boxovým chladičem na Intel i5 650. Zatímco ventilátor na AMD byl kultivovaný a za 1 mm plechem U Chieftec skříně nebyl slyšet, tak to, co vydával za zvuky ten intelácký...Box u AMD je velmi slušný, zvláště u CPU s nižším TDP. U Intelu a jeho žravých CPU bych si tak jistý nebyl. Kňourání Kocmana o 88 W u 65 W AMD, což se dá TAKÉ nastavit, a o skvělém Intelu, co se dá zkrotit, ač potom jeho výpočetní výkon je "poněkud" nižší, beru jako jeho obvyklé "názory".

Záleží čo na tom budeš robiť. Ak kancelársku prácu tak ten pribalený chladič je v pohode. Ak hry, grafiku, videá atď. tak by som išiel do silnejšieho chladiča ktorý to uchladí pričom ventilátor bude bežať na nižších otáčkach a teda bude tichší. Tu niekto písal, že je to o tom ako si nastavíš otáčky na tom pribalenom. To je pravda avšak nemôžeš čakať, že ak upravíš otáčky, že bude účinnosť chladenia rovnaká ako pri plných otáčkach a teda CPU sa bude hriať viac.

Ahoj.Tak takovou diskusi jsem ani nečekal.Je vidět že každý má jiné zkušennosti i názory. Všem děkuji za účast.Já jsem si z toho vydedukoval že chladič dodávaný k Ryzenu 5 5600X bude stačit a tím je to pro mne hotová věc. Děkuji a hezký den.