Chladič CPU

Ahoj, mám dotaz ohledně chladiče CPU. Nejsem v tom až tam zběhlej a tak se radši zeptám a posbírám nějaký postřehy a zkušenosti. Mám i5 6600 (skylake) a řeším k němu adekvátní chladič. Ten boxovanej to sice uchladí, ale vadí mi hlučnost. Tak se poohlížím po něčem, co bude fungovat a hlavně to bude tiché. Dle výrobce má procesor TDP 65W, takže to asi nemusí být velký chladič. Ostatně menší rozměry bych uvítal. Zatím jsem si vyhlédl tento: https://www.czc.cz/noctua-nh-l9i/118390/produktJe to adekvátní cena k tomu, co to umí a jak to mnozí vychvalují nebo je to pro mě zbytečnost a někdo má lepší alternativy. O peníze až tak nejde, hlavně chci aby to fungovalo jak má a bylo tiché. Děkuji za návrhy.

Odpovědi na otázku

Já preferuju raději věžovej chladič, silentiumPC, nějaká Fera3 stačí bohatě. Noctuu bych kupoval, pokud bych přemýšlel na vyloženě lowNoise...

O to mi právě jde, aby to bylo opravdu tiché. A zároveň bych rád kompaktní rozměry... Ta Fera je docela předimenzovaná pro mě, jestli se nemýlím. Takový hovádko už mi to přijde :)

Mno ono aby ten ventilátor byl tichý, tak chceš co největší kus chladiče a vlastně co nejpomalejší ventilátor. A to ideálně ještě tak, že tlačí vzduch ven z case... Jestli chceš Noctuu, kup si nějakou věžovou, ale bude stát tak 2x až 3x tolik co standardní chladič. Navíc třeba pokud bydlíš ve městě, ruch ulice atd. ti přehluší i běžnej ventilátor, případně zdroj, disky atd... dělají taky rachod. A na co potřebuješ v case kompaktní rozměry.. tam je to přece jedno, mám doma jedno pc s malou case jako LN a v té je Spartan a nemá to problém, luxusní teploty a je to tiché...

Tak jak říkáš :) Nechám si poradit proto jsem se ptal. No nemám zrovna ideální kejsu co se airflow týče ( Teď už to vím, ale co nadělám Zalman Z3plus) a bál jsem se aby mi nějaká větší věž nedělala neplechu... Ono gtx 1060 jsem zjistil, že docela topí, tak jsem ji nechtěl nějak přidusit větším chladičem.

Tak zrovna netuším co máš proti Zalamn Z3 plus, jednu mám doma a nemá problém... (mám v ni CoolerMaster Hyper 212 EVO), ale tobě k nepřetočenýmu cpu stačí Fera3 za nějakých 600 - 700 a budeš nadmíru spokojen...

Hlavně ta case je docela velká, takže tam narveš snad každej chladič co najdeš - určitě jdi do věžovýho. Klidně by ti stačil i Spartan : https://www.czc.cz/silentiumpc-spartan-3-pro... - jen je nemám moc rád kvůli způsobu uchycení... (a to mám jeden doma :D )

BTW: mám v Z3 Plus přetočený 6600K s gtx 1070 (msi TF) a že by to bylo nějak hlučné, to nemohu říct (nechal sem stock ventilátory, vyměním je, až začnou být hlučné) a teploty jsou taky ok. Takže stocková 6600 s 1060 nemůže být problém... Co si myslím, že je trochu blbé je ten přední ventilátor, ten je totiž zapojenej přes molex...

Ten už jsem dal pryč a nahradil celou skříň těmito https://www.czc.cz/silentiumpc-sigma-pro-120...

Tak věc co "nebyla potřeba" jsi udělal, ale o chladiči na cpu laboruješ. Kup si tu feru3 (nebo její ekvivalent) a budeš spokojený...

Pokud chceš ticho, tak je velká věž nejlepší řešení. V bedně máš místa dost a nevím, jak jsi přišel na to, že ti bude dusit grafiku (jak proboha?). V Z3 (Plus) se dá udělat velice dobrý airflow. Pokud to má být tiché, tak si hlavně nastav správně otáčky větráků v bedně. Protože pokud pojedou na 100%, bude to hlučné jako prase. Originální větráky většinou nejsou nic moc, takže většího ticha dosáhneš i jejich výměnou za 5x 120mm:https://www.czc.cz/arctic-fan-f12-silent/178... https://www.czc.cz/noctua-nf-s12b-redux-700/... (dražší ale lepší)Ale i ty musíš trochu stáhnout, protože na základních otáčkách o nich také budeš vědět.I levný HE1024 je při správném nastavení i v zátěži tišší než obyčejný HDD.

Takto vypadá PC, která není slyšet ani v zátěži (ULN by Kineczek):https://abload.de/img/img_20150415_15474865... Všechny větráky jsou zredukovány pod 500rpm, skříň je kvalitní a odhlučněná (na foto je R4 od Fractalu), zdroj má pasivní nebo semi pasivní chlazení a v PC ideálně není žádný HDD (jen SSD). Případně jen 2,5" 5400rpm v tišícím boxu (na foto vpravo nahoře).

Mě přijde, že mít pc plný Noctuí je až zbytečné. To není nic proti koneCZkovi, ale jen stačí vybrat slušný chladič na cpu, nemít case ventilátory naplno a už se to blíží LN... (neříkám, že to pak je LN, ale dá se u toho i klidně spát... mě pc s i3 6100 a dvěma/třema ventilátorama (cpu, zdroj a odtah z case) přehluší zvuky z ulice, město mno...)

Souhlasím. ULN od Kineczka je opravdu extrém pro dlouhé tiché noci na samotě u lesa. Pro slušně tiché PC v běžném provozu, kdy je na pozadí vždy nějaký hluk, stačí slušný CPU chladič, grafika s dobrým chlazením od výrobce (třeba MSI Gaming) a bednu provětrávat levnými větráky Arctic Silent. Pak už to může zabít jen hlučný HDD, zdroje a mizerná vibrující bedna.

To přidušení jsem myslel tak, že když by tam byl nějaký velký věžový chladič, aby nebránil nějak odtahu teplého vzduchu od grafiky. Mám nasávání z čela a odtah vrchem. Tak zda by tomu nebránil. Nevím, proto jsem se zeptal, byl to možná jen výkřik do tmy.

Co se týče nastavení ventilátorů, tak v biosu jsem nastavil vše na SILENT. Speedfan mi totiž nejede.

Speedfan od jisté doby nepoužívám, občas si to dělá co chce. A u Asus desky je na to luxusní atilitka která mi vyhovuje... Jinak věžové chladiče se používají běžně i v menších case než je Z3 (což je u mě poměrně dost velká case...). Fakt bych se toho být tebou nebál, naopak nevěřím těm "položeným" chladičům, který jsou stavěný spíš na odtah "do tunelu".

Ve speedfanu často pomůže, když v nastavení přepneš u jednotlivých výstupů na manuál, SW controled nebo něco jiného (není to u každé desky stejné):http://cdn.overclock.net/4/4c/500x1000px-LL-4c0925... Pokud to pomůže, je třeba zatrhnout "remember it", jinak to po restartu bude zase neregulovatelné.

No mě vůbec nejde tam nic nastavovat ani měnit. Jen vidím teploty a RPM ventilátorů,ale to je vše. V nastavení, kde se s tím dálo vždy hýbat, to mám "hluché"

Tak oprava vidím jen teploty. Otáčky ne.

Máš poslední verzi 4.52 a je spuštěna jako správce? Můžeš udělat screen?

teď jsem ho udělal, přes co ho mám postnout?

Třeba přes https://ctrlv.cz/

Spuštěno jako správce? Nemáš Comodo nebo nějaký jiný AV, který má automatický Snadbox (podle toho zeleného rámečku okolo, Comodo dělá podobný, pokud to spustí izolovaně v Sandboxu)?

A jaká deska?

Spouštím to jako správce, deska je http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-h170-...

Jinak AV mám AVAST. Ale dělalo to i s ESETem.

Jinak ten zelený rámeček je normální... má zelené rozhraní... podívej https://ctrlv.cz/2DSR

Na té by měl být obvod ITE IT8620E, který speedfan umí obsloužit. Mrkni se do nastavení, co máš na záložce "Advanced" u IT8620E.

Nic bohužel... https://ctrlv.cz/vsAQ

Mělo by to být místo toho "none":http://www.almico.com/images/IT8620EPWMEnable1-... Něco tam máš blbě. Zkoušel jsi speedfan nainstalovat znovu?

jo WiQiXi asi 20x :)A nic

Co sem měl starou vraždu na socketu 775 tam to šlo parádně. Tady to nechodí už od začátku... Asi budu muset koupit nějaký ten fancontroler...

A regulace v BIOSu také nejde? Moderní desky to mají většinou velmi pěkně udělané:http://techreport.com/r.x/msi-z97gaming7/firmwa...

Jde, ale v biosu od Gigabyte aby se prase vyznalo :) Nepřehledné a člověk jako já se v tom hned ztratí... Sice sem to tam nějako nastavil, ale rád bych o tom měl přehled s možností nastavení. Lézt pořád do biosu je opruz.

Řekni nám zbytek HW sestavy včetně kde a jaké máš ventilátory (klidně i s fotkou), protože pokud neřešíš zbytek tak pro tebe bude ten chladič zbytečně tichý a drahý.

MB výše zmíněná..CPU i5 6600GK gigabyte 1060 G1SSD 120GBHDD 1TBPS EVGA GS 550 goldcase Zalman Z3plusa větráky 5x Silentium sigma pro 120x120... dva z čela jako intake, dva nahoře jako exhaust a ještě jeden vzadu exhaust

ram 16GB DDR 4 Fury X

S tou NH-L9 by se to mělo uchladit docela tiše. Pokud kvůli rozměrům nechcete nějakou věž tak ani moc jiných variant nemáte.Pokud vám nevadila věž tak by se dala koupit za cca 500kč a osadit jí tišším ventilátorem.

To už mi kluci tady taky říkali, díky :)