» Poradna » Web a internet

Cesty

Ahoj,chtěl bych znát váš názor na toto.Dělám web a s kamarádem se přeme ohledně odkazů.Já v kódu u obrázků používám zásadně absolutní cesty. On tvrdí, že by bylo lepší používat relativní. Můj názor na věc je, že z hlediska rychlosti je to fuk, všechny dnešní prohlížeče stejně cachujou a můj druhý argument je, že je to bezpečnější, pokud člověk někde něco přesune na serveru atd. Nějak nevidim v relativních odkazech výhodu, ale možná mi něco uniká.

Odpovědi na otázku

V podstatě je to stejný výsledek. Jinak jak web zřizujete? Pokud přes nějakého poskytovatele s omezením na upload tak to radši odkazy.

Ideální je používat cesty začínající "/". Tedy absolutní v rámci jednoho webu, ale ne absolutní celkově.

Dovolím si nesouhlasit - při změně hostingu se absolutní cesty mohou změnit (někde to je /doména/atd. někde /web/doména/atd. a podobně.)Používání relativních cest mi připadá nejuniverzálnější.

To je naprosto jedno, v jaké adresářové struktuře je to uložené na serveru. Záleží pouze na tom, jaký adresář se pak bere jako kořenový pro samotný web.

Já vidím problém spíše v tom, že od dob browserů podporujích HTML5 a záložky se může návštěvníkovi webu stát, že pokud má například obavu zda daný odkaz vede skutečně na koncový soubor který chce získat (při downloadu, respektive je počítáno s redirekcí) nebo jen na další stránku, která mu download teprve nabídne... prostě a jasně uživatel nechce z nějakého důvodu opustit a zavřít současnou stránku a tedy nejčastěji otevře nové okno (nemám vyzkoušeno) či záložku. Tehdy se mu může stát že web nebude fungovat jak má a bude muset cestu doplnit ručně, nebo prostě kliknout na odkaz a doufat že to udělá co má a on nebude muset web znovu pracně navštěvovat. Dal bych vám příklad, ale teď si nemohu žádný takto postižený web vybavit, protože je záměrně opouštím a neužívám (a v poslední době necítím potřebu navštěvovat mnoho nových a neznámých webů).

Myslím, že si pleteš absolutní cesty, relativní cesty a internetové adresy. Ty asi všude píšeš internetové adresy, kolega používá absolutní cesty (například /web/obrazky/123.jpg) nebo relativní cesty (například ../obrazky/123.jpg)Uniká ti třeba to, že pokud náhodou změníš doménu, budeš muset internetové adresy opravovat cesty všude. Relativní a absolutní cesty fungují nezávisle na doméně. Změna domény připadá do úvahy zejména, pokud používáte doménu 3. řádu a budete chtít změnit poskytovatele.Nerozumím tvému argumentu s caschováním prohlížečů - s danou problematikou to nemá nic společného. Absolutní, relativní a internetové cesty jsou jenom záležitostí zpracování na serveru, do browseru se už dostávají výhradně internetové adresy (zobraz si zdrojový kód z prohlížeče :) )

Pokud píšeš přímo celé adresy obrázků včetně domény, tak to je prostě hloupost.